Suzuki V-Strom 800DE 2023

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Χθες πέρασα από Suzuki Καλλιρόης, κανόνισα δυο test rides στις 23/6. Ένα με το V-strom 1050 DE (που είναι έρωτας) και ένα με το V-strom 800 DE.
Να μη γράφω πολλά για να μείνω στο 800άρι.... Αυτοί στα περιοδικά ήθελα να 'ξερα τι πίνουν...
Διάβαζα ψηλό το Suzuki V-strom 800 DE και έλεγα τι διάολο, τόσο ψηλό πια;
Τίποτα ιδιαίτερο, μια νορμάλ On/Off είναι. Με ύψος 1,79, μια χαρά πατούσα και τα δυο πόδια κάτω. Το σχολίασα μάλιστα στον υπάλληλο.... τι ανοησίες γράφουν θεέ μου. Κάνουν ένα συγκριτικό και επειδή το TA750 είναι χαμηλότερο ανάγουν σε ψηλό το V-strom 800.
Και η σέλα στη στατική καβάλα μου άρεσε, μοιάζει να είναι αρκετά ανατομική και να ακολουθεί τα μαλακά μας μόρια. Στενεύει λίγο μπροστά και εκεί δε ξέρω τι θα κάνει σε πολύωρη οδήγηση.

Επίσης μια πρόχειρη ματιά που έριξα σε τεχνικά χαρακτηριστικά είδα κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία. Π.χ. είναι μακρύτερο κατά 1,5cm από την Africa Twin 1100 σε συνολικό μήκος (2345mm VS 2330mm), ενώ έχει ελάχιστα μικρότερο μεταξόνιο κατά 0,5cm (1570mm VS 1575mm). Ενδιαφέροντα στοιχεία για τη ταξιδιωτική χρήση καθώς προσφέρουν σταθερότητα και γενικότερα καλύτερο ή μάλλον ευκολότερο έλεγχο.
Στέφανε, ο Μέντης του ΜΟΤΟ έγραψε ότι είναι ψηλό το Σουζούκι για αυτόν στο 1,70 και ότι πρέπει να είσαι από 1,80 για να είσαι ΟΚ.
 
Reactions: STF

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Στέφανε, ο Μέντης του ΜΟΤΟ έγραψε ότι είναι ψηλό το Σουζούκι για αυτόν στο 1,70 και ότι πρέπει να είσαι από 1,80 για να είσαι ΟΚ.
1,73 είμαι εγω και ήμουν μια χαρα πατουσα και με τα δυο παραπάνω απο το μισο πέλμα ,απο 1,80 και πάνω θα λυγίζουν πολυ τα ποδια στα πατακια οταν οδηγας
 
Reactions: STF

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
1,73 είμαι εγω και ήμουν μια χαρα πατουσα και με τα δυο παραπάνω απο το μισο πέλμα ,απο 1,80 και πάνω θα λυγίζουν πολυ τα ποδια στα πατακια οταν οδηγας
Μάλλον θα έχει να κάνει και με το βάρος τότε? Δεν ξέρω, δεν έχω ανέβει σε κανένα από τα δύο.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L

Έρχεται και μάλλον διαστημικό review από τον Big Rock.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε, ο Μέντης του ΜΟΤΟ έγραψε ότι είναι ψηλό το Σουζούκι για αυτόν στο 1,70 και ότι πρέπει να είσαι από 1,80 για να είσαι ΟΚ.
Το διάβασα αλλά... η συνεχής αναφορά για το ύψος δημιουργεί και μια αρνητική μαγική εικόνα. Όταν αναφερόμαστε σε μοτοσυκλέτες -ιδιαίτερα αν είσαι δημοσιογράφος του ειδικού τύπου- οφείλεις να γράφεις και να καταθέτεις άποψη με βάση τα Μ.Ο. της αγοράς, της κατηγορίας μοτοσυκλέτας και όχι με βάση τα προσωπικά σου δεδομένα. Εκτός αν καβάλησε για πρώτη φορά στη ζωή του On/Off τώρα.
Ο συγκεκριμένος γράφει κατά λέξη "...να ξεκαθαρίσουμε πως αν είσαι κάτω από 1,80μ ύψος το V-Strom 800 DE το ξεχνάς ως επιλογή". Και συνεχίζει περιγράφοντας πόσο πολύ του έβγαλε τη πίστη στις διάφορες στατικές μανούβρες ή σε ανηφόρες κτλ. αναλώνοντας χρόνο και χώρο από την ανάγνωση για αυτό το θέμα (ακόμη και στις λεζάντες με τις φωτογραφίες των σελών αναφέρεται στο θέμα με το ύψος της συγκεκριμένης μηχανής). Αυτή η φρασεολογία αφήνει ένα αποτύπωμα αρνητικό για τη μηχανή που αν το ξεπεράσεις επειδή έτυχε ας πούμε να είσαι 1,73μ σαν τον Ηλία ibar και πας τελικά να τη δεις.... τι μένει; Μένει ένα αποτύπωμα αρνητικό για τον ίδιο γιατί γράφει αποδεδειγμένα ανοησίες.
Ας έγραφε και για το πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν όσοι είναι 1,70 και κάτω με το Transalp 750.

Κάποιος που είναι 1,60 ή 1,70 ή 1,80 ή 1,90 γνωρίζει τι του κάνει και τι δεν του κάνει και αν μπορεί ή δεν μπορεί να βολευτεί με βάση τα στοιχεία των Μ.Ο. των μοτοσυκλετών.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο, όμως το 800 δεν είναι ιδιαίτερα ψηλό.
Ύψος στο 1.79 και δεν μου φάνηκε τίποτα περίεργο.
Αντιθέτως το 1050 DE είναι αρκετά ψηλό και θα προβληματίσει τους πιο κοντούς από εμένα.
 

arisxj

Μέλος
Όνομα
aris
Μοτό
yamaha tdm900
Στέφανε, ο Μέντης του ΜΟΤΟ έγραψε ότι είναι ψηλό το Σουζούκι για αυτόν στο 1,70 και ότι πρέπει να είσαι από 1,80 για να είσαι ΟΚ.
[/QUOTE]
ειναι ο Μεντης 1,70?:p:laugh:
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Στέφανε, ο Μέντης του ΜΟΤΟ έγραψε ότι είναι ψηλό το Σουζούκι για αυτόν στο 1,70 και ότι πρέπει να είσαι από 1,80 για να είσαι ΟΚ.
ειναι ο Μεντης 1,70?:p:laugh:
[/QUOTE]
πιο κοντος ειναι
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
ένα εντελώς ερασιτεχνικό βίντεο που στα σχόλια του αναφέρεται η ζέστη του κινητήρα του στρομ.
μου κάνει πάρα πολύ εντύπωση που δεν σχολιάζεται από κανέναν σχεδόν αυτό.
Επιμένω γιατί ήταν ίσως το μοναδικό ουσιαστικό αρνητικό που έχω να πω για το μηχανάκι στα όρια του deal braker για εμένα που χρησιμοποιώ την μοτοσικλέτα κάθε μέρα!

 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να μας πει ο Θανασεν για το αγαπημένο του 990, γιατί τα πιο παλιά ήταν δροσερά, αυτά τα καινούργια δεν τα φτιάχνουν όπως κάποτε
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Δεν υπάρχει μηχανάκι υδρόψυκτο γιουρο 5 που να μην βγάζει πολύ ζέστη, όταν κινείσαι στην κίνηση.
το Τ7 δεν βγάζει τπτ σε σχέση με το στρομ ... πολύ μεγάλη διαφορά!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το Τ7 δεν βγάζει τπτ σε σχέση με το στρομ ... πολύ μεγάλη διαφορά!
Εμένα που για πολλά χρόνια κυκλοφορούσα με το αερόψυκτο gs, με ενοχλούν όλα.
Το xr ιδίως..μιλάμε για κόλαση όταν σταματάς στην κίνηση
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
ένα εντελώς ερασιτεχνικό βίντεο που στα σχόλια του αναφέρεται η ζέστη του κινητήρα του στρομ.
μου κάνει πάρα πολύ εντύπωση που δεν σχολιάζεται από κανέναν σχεδόν αυτό.
Επιμένω γιατί ήταν ίσως το μοναδικό ουσιαστικό αρνητικό που έχω να πω για το μηχανάκι στα όρια του deal braker για εμένα που χρησιμοποιώ την μοτοσικλέτα κάθε μέρα!

βγάζει ζεστη αλλα με το τζιν δεν με ζόρισε
 
Top Bottom