SWM RS300R 2021

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλό είναι αν δεν υπάρχει (ή μάλλον απαραίτητο) να βάλεις μια ασφάλεια στο κύκλωμά σου
καθώς τραβάς ρεύμα απευθείας από την μπαταρία, κάτι σαν το παρακάτω:



Για διακόπτη αδιάβροχο, κάνεις μια αναζήτηση για "αδιαβροχος διακόπτης 12v τιμονιού" και θα βρεις πολλά αποτελέσματα, απλά προσοχή στις ενώσεις.
Η άλλη λύση είναι να πάρεις ρεύμα από τα φώτα σου, έτσι δε θα έχεις φόβο να στεγνώσεις τη μπαταρία σου (το έχω πάθει στο δικό μου exc).
Σε ευχαριστώ πολύ. Το κιτ της interphone είχε επάνω ακριβώς αυτήν την ασφαλειοθήκη με μια ασφάλεια 3Α. Θα ψάξω για τα δικοπτακια που λες.

Εντωμεταξύ στις φωτογραφίες φαίνεται και το υποπλαίσιο. Είναι αλουμινένιος σκελετός τετράγωνης διατομής. Χωρίς να έχω εμπειρία με το τι παίζει σε παρόμοια μηχανάκια, μου δείχνει για στιβαρό για να φορτώσω μπαγκαζια .
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τελικά πήρα ένα έτοιμο της interphone αν και μου άρεσε η ιδέα του Juohmaru! να το φτιάξω μόνος μου αλλά που χρόνος.
Δεν ήταν κάποια δύσκολη δουλειά πέρα απ' την αφαίρεση του ντεπόζιτου που έκανα πρώτη φορά. Χώρος για την καλωδίωση υπήρχε άπλετος.
Το μόνο κακό είναι ότι αφού το συνέδεσα στην μπαταρία είδα ότι ανάβει μόνιμα η πρόσοψη της συσκευής όπως φαίνεται και στην φωτογραφία. Άρα θα αναγκαστώ να παρεμβαλλω ένα διακοπτακι κάπου. Δεν ξέρω τι πρέπει να πάρω, θα ψάξω για κάτι αδιάβροχο.
Είχε μια βάση για να πιάσει στο τιμόνι αλλά δεν την χρησιμοποίησα γιατί προεξηχε πολύ και το μεταλλικό πλακάκι είχε κοφτερές γωνίες και δεν μου φάνηκε καλή ιδέα να υπάρχει κάτι τέτοιο τόσο κοντά στα χέρια μου. Τελικά βρήκε διακριτική θέση δίπλα στο καντράν.
Τέλος τα καλώδια τα έπιασα με tyre up αλλά σε δύο σημεία που φαίνονται δεν μου αρέσουν και θα κοιτάξω να βρω αυτά τα υφασμάτινα με το βελκρο που είναι για τα καλώδια των υπολογιστών.
Αντώνη η βάση της Interphone βρίσκει ωραία θέση μπροστά από το δοχείο υγρών του μπροστινού φρένου. Χωράει ίσα-ίσα στο κενό που αφήνει. Για δες αν έχει την ίδια βάση και δοκίμασε να τη βάλεις κι εσύ εκεί, για μένα ήταν αρκετά λειτουργική όταν την είχα εκεί (μετά πήρα τη βάση gps/fering και το μετέφερα εκεί μαζί με τη βάση gps).

 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη η βάση της Interphone βρίσκει ωραία θέση μπροστά από το δοχείο υγρών του μπροστινού φρένου. Χωράει ίσα-ίσα στο κενό που αφήνει. Για δες αν έχει την ίδια βάση και δοκίμασε να τη βάλεις κι εσύ εκεί, για μένα ήταν αρκετά λειτουργική όταν την είχα εκεί (μετά πήρα τη βάση gps/fering και το μετέφερα εκεί μαζί με τη βάση gps).

Στέφανε ευχαριστώ. Έχω την εντύπωση ότι η δική μου βάση έχει διαφορετική γωνία. Θα το κοιτάξω αύριο.
 
Reactions: STF

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
antsoar καλοτάξιδο με πολλά πολλά ασφαλή χωμάτινα χλμ φιλαράκο!Να το ευχαριστηθείς και να το"λιώσεις"εύχομαι!Μόλις το είδα!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
antsoar καλοτάξιδο με πολλά πολλά ασφαλή χωμάτινα χλμ φιλαράκο!Να το ευχαριστηθείς και να το"λιώσεις"εύχομαι!Μόλις το είδα!
Σε ευχαριστώ πολύ Μίλτο, καλά χιλιόμετρα να έχουμε!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω έτσι κι αλλιώς :wacky::laugh:

Πήρα ένα διακοπτάκι για να βάλω στο κύκλωμα του usb φορτιστή που τοποθέτησα προχθές. Έχει καμιά σημασία αν θα το παρεμβάλω στο καλώδιο που έρχεται από τον θετικό ή τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρακτικά όχι, αλλά σε ένα βίντεο που είδα rewire your car γιατί το σκέφτομαι για το Χ, ο τύπος έκοβε τα αρνητικά.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω έτσι κι αλλιώς :wacky::laugh:

Πήρα ένα διακοπτάκι για να βάλω στο κύκλωμα του usb φορτιστή που τοποθέτησα προχθές. Έχει καμιά σημασία αν θα το παρεμβάλω στο καλώδιο που έρχεται από τον θετικό ή τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας;
Για λόγους ασφαλείας προτίμησε τον θετικό (πριν το κύκλωμα usb).
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μπορεί να είναι και χαζή ερώτηση αλλά θα την κάνω έτσι κι αλλιώς :wacky::laugh:

Πήρα ένα διακοπτάκι για να βάλω στο κύκλωμα του usb φορτιστή που τοποθέτησα προχθές. Έχει καμιά σημασία αν θα το παρεμβάλω στο καλώδιο που έρχεται από τον θετικό ή τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας;
Πρακτικά, όπως τα λέει ο Γιάννης!
Καλύτερη, ασφαλέστερη και προτεινόμενη επιλογή, ότι λέει ο Σπύρος!!! :p
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δείγμα γραφής των Ιταλών και της εδώ αντιπροσωπίας K-Motors:

Εδώ και λίγο καιρό η οθόνη στο πολυόργανο του RS300R δεν έδειχνε μια μικρή περιοχή. Αυτό το κλασικό που κάνουν οι LCD οθόνες. Βασικά δεν φαινόταν ένα από τα νούμερα στα χιλιόμετρα/ώρα. Ένας φίλος με 690 μου έλεγε ότι είχε συμβεί και σε εκείνον και έχει να κάνει με κάποια pins μέσα στο όργανο που χάνουν επαφή από τους κραδασμούς. Τέλος πάντων, δεν είχα δώσει μεγάλη σημασία, ήταν κάτι που θα μπορούσα να ζήσω με αυτό.
Τις προάλλες που πέρασα από την K-Motors να χαζέψω το AJP το είπα στον Χρήστο και τράβηξε το όργανο μια φωτογραφία την στιγμή της εκκίνησης που ανάβουν όλα τα στοιχεία ώστε να φαίνεται η σβησμένη περιοχή. Η κουβέντα δεν κράτησε πάνω από τρια λεπτά και υπόψιν το μηχανάκι είναι εκτός εγγύησης. Ωστόσο μου είπε ότι θα έκανε κανονικά την διαδικασία και θα επικοινωνούσε με τους Ιταλούς.

Έφυγα και σχεδόν το είχα ξεχάσει.
Πριν από λίγο χτύπησε το τηλέφωνο και ήταν ο Χρήστος που με ενημέρωσε ότι όποτε θέλω μπορώ να περάσω από το μαγαζί να παραλάβω το καινούργιο όργανο που ήρθε από Ιταλία.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Παραλάβαμε :D:happy:

Τώρα έχω την απορία αν κρατάει ώρες λειτουργίας και χιλιόμετρα σε μνήμη κάπου μέσα στο όργανο ή σε κάποια μονάδα στο μηχανάκι. Προφανώς θα το διαπιστώσω μόλις κάνω την αλλαγή.

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παραλάβαμε :D:happy:

Τώρα έχω την απορία αν κρατάει ώρες λειτουργίας και χιλιόμετρα σε μνήμη κάπου μέσα στο όργανο ή σε κάποια μονάδα στο μηχανάκι. Προφανώς θα το διαπιστώσω μόλις κάνω την αλλαγή.

καλοτάξιδο νο καινουργιο σου μηχανακι με 0 χιλιομετρα μάλλον θα πουμε.. Χλωμό να σε αφήνει να ρυθμίσεις τα προηγούμενα.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Παραλάβαμε :D:happy:

Τώρα έχω την απορία αν κρατάει ώρες λειτουργίας και χιλιόμετρα σε μνήμη κάπου μέσα στο όργανο ή σε κάποια μονάδα στο μηχανάκι. Προφανώς θα το διαπιστώσω μόλις κάνω την αλλαγή.

Μεγειές Αντώνη!!!
Κρατησε το για το ΚΤΕΟ.....να το βάζεις να γράφει κάνα δυο χιλιομετρα λίγο πριν πας να το περάσεις κάθε φορά ....να τρελαθούν :ha
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μεγειές Αντώνη!!!
Κρατησε το για το ΚΤΕΟ.....να το βάζεις να γράφει κάνα δυο χιλιομετρα λίγο πριν πας να το περάσεις κάθε φορά ....να τρελαθούν :ha
Και να λεει οτι ειναι λογω σουζας ξερω γω. :roflmao:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μην το αλλάξεις Αντώνη.
Άστο στην άκρη και αν σου χαλάσει το τωρινό άλλαξε το.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
πλάκα πλάκα άμα έχεις περάσει κΤΕΟ και σου χαλάσει το κοντέρ και το αλλάξεις και έχεις 0 χλμ πώς περνάς ΚΤΕΟ πάλι μετά?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Περνάς, πέρασα εγώ με το 690, γράφουν σημείωση στο δελτίο ελέγχου.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Και αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω ακούσει θέλει πιστοποίηση μηχανικού για την εγκατάσταση.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όταν έκανα την τελευταία αλλαγή λαδιών-φίλτρου μέτρησα όλες τις ροδέλες και τα O-rings με παχύμετρο για να τα αντικαταστήσω στην επόμενη αλλαγή, 6 τεμάχια σύνολο. Είχα σκοπό να κατέβω στην Σπύρου Πάτση και με το χαρτάκι μου στο χέρι και ψάχνοντας τα μαγαζιά να βρω κάπου να αγοράσω μερικά να υπάρχουν. Αλλά όλο το ανέβαλα γιατί βαριόμουν την διαδικασία. Δεν ξέρω γιατί μέχρι σήμερα δεν μου είχε κόψει ότι έχω το site των Ιταλών με όλο το μηχανολογικό διάγραμμα της μοτοσυκλέτας, αλλά σήμερα το θυμήθηκα. Μπήκα λοιπόν και βρήκα τους επίσημους κωδικούς από κάθε ένα από αυτά και έστειλα την λίστα στην αντιπροσωπεία ρωτώντας για απόθεμα. Προς έκπληξη μου υπήρχαν όλα άμεσα, οπότε πέρασα και πήρα ένα σετ μαζί και έξτρα να υπάρχουν καβάτζα για επόμενες αλλαγές.

Πήρα και ένα πίσω αριστερό φλας που έμεινε κάπου στην Νότια Εύβοια από δική μου βλακεία. Και αυτό σε απόθεμα.

Γενικά τα πράγματα πάνε καλά μέχρι τώρα, ότι έχω ζητήσει υπάρχει και αν δεν το έχουν έρχεται σε λίγες μέρες από Ιταλία. So far so good!

Κάποια στιγμή θα γράψω και ένα ρεζουμε απ' την γενική συμβίωση με το RS300.
Έως τώρα είναι το μηχανάκι που μου έχει χαρίσει την μεγαλύτερη απόλαυση απ' όσα είχα ποτέ στην κατοχή μου! :D:inlove:




Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom