Tenere 700 2020 ή BMW F800gs 2016

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
Προέκυψε στις αγγελίες ένα F800 GS με λιγότερα χρήματα και λίγα χλμ Bmw F 800 GS '16 - 8.900 € - Car.gr .
Το βάζω και έδω μήπως το πάρει κάποιος και με βγάλει από το δίλημμα. Με τα έξοδα.φακελου και το σήμα θα πάει 9380, ενώ το Τ7 στα 10100.
Να διευκρινιστεί ότι προέρχομαι από BMW f650 Rally και η συμπάθεια στον έλικα είναι δεδομένη. Αλλά....είμαι 110 κιλά και 185 cm και φοβάμαι μήπως ο Ιάπωνας ταλαιπωρηθεί σε δικαβαλη βολτα ( σύζυγος 62 κιλά 172cm) μια φορά το μήνα.,
Προηγούμενα μηχανάκια και λόγος αλλαγής:
Triumph Tiger 955, ήθελα χώμα
KTM 640 adv, παντρεύτηκα πάει το χώμα
ΚΤΜ 950S, έτρεχα πολύ + εκανα παιδί
BMW 1150 adventure, θυμήθηκα το χώμα
BMW F650RR , έγινα 50 όχι άλλο χώμα και ψάχνω το επόμενο.
επίσης δεν έχω πάρει ποτέ καινούργιο μηχανάκι. Τώρα ήθελα πολύ το Ducati Desert sled , αλλά όχι με 12.500 ( το είχα βρει ελαφρά μεταχειρισμένο με 8.500 αλλά άργησα)
Τι κάνω σύντροχοι;;;;
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πατε μαζι στην αντιπροσωπεια και ανεβαινετε μαζι στο Τ700, εστω και στατικα. Εκει θα φανει εαν χωρατε ή οχι. Τωρα για το εαν θα ειναι αβολο στην κινηση, ειναι αλλη ιστορια.

Το ΒΜW της αγγελιας εχει καλη προικα, εαν ενδιαφερεσαι για ταξιδια μονο και μονο το τριβαλιτσο που εχει ειναι κανα 800αρι μανι μανι. Αλλα εγω θα ψηφιζα το Τενερε.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ανέβηκα με την κόρη στο Τ7 (που είναι στα κυβικά της μαμάς, αλλά πιτσιρικά και όχι απαιτητική) και ήμασταν μια χαρά.
Το γεγονός ότι το Τ7 έχει εγγύηση είναι μεγάλο ατού, αλλά από την άλλη μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ ιαπωνική μηχανή μήπως είναι " μέτρια" ...
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
δεν είχα ποτέ ιαπωνική μηχανή μήπως είναι " μέτρια" ...
Nταξ, εφτιαξα καφε, ανοιξα και ποπκορν, και περιμενω το παρτυ στα επομενα σχολια απο κατω... :fun
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ανέβηκα με την κόρη στο Τ7 (που είναι στα κυβικά της μαμάς, αλλά πιτσιρικά και όχι απαιτητική) και ήμασταν μια χαρά.
Το γεγονός ότι το Τ7 έχει εγγύηση είναι μεγάλο ατού, αλλά από την άλλη μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ ιαπωνική μηχανή μήπως είναι " μέτρια" ...
Μήπως έχεις κάνει κι εσύ Ρουμανία;
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Σαν τους δύο Ρουμάνους;;;;;χαχαχαχα όχι
Ελπίζω να γίνω σαν τον Βούλγαρο όμως με.το 660 που δεν το αλλάζει με τίποτα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αφού το δοκίμασες στατικά, πάρε το μιά βόλτα δοκιμής και καλοτάξιδο. Το Τ700 πρακτικά έχει ίδιο βάρος με το 650 σου, πολύ περισσότερη δύναμη, καλύτερα φρένα, καλύτερες αναρτήσεις, όσο "ταλαιπωρία" είναι το rotax, που δεν είναι, τόσο είναι και το tenere. Στοιχίζει λίγο παραπάνω (το οικονομικό μόνο εσύ το ξέρεις) και καινούριο μηχανάκι.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μιας και δεν θα πηγαίνεις πολυ στο χωμα πχια , το f800 σου χτυπαει τα καμπανακια του εγκεφάλου .


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μιας και δεν θα πηγαίνεις πολυ στο χωμα πχια , το f800 σου χτυπαει τα καμπανακια του εγκεφάλου .
Ναι για την σέλα, όχι για τους κραδασμούς του κινητήρα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Σα το καινούργιο δεν έχει.

Και οι δύο μηχανές που ψάχνεις είναι ικανά ον οφ, που αν δεν τα βάζεις χώμα ειναι κρίμα. Στη θέση σου θα κοιτούσα για κάποιο άλλο ΟΝ οφ.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Δεν έχω το απλό F650 , οπότε αναρτήσεις και φρένα δεν θα έχει καλύτερα..Χώμα πήγαινα πάρα πολύ, τώρα δεν έχω τα κουράγια αλλά που και που θα το κάνω.
Ειναι ένα αγωνιστικό f650 touratech με άλλο γρανάζωμα και χαρτογράφηση.2 new photos by Klearchos Panousis
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
απορια! Εφοσον δεν ψαχνεις χωμα εστω και στο ελαχιστο γιατι ψαχνεις τα συγκεκριμενα και οχι ενα Tracer για παραδειγμα;
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Με παρεξηγησατε.
Ξέρω ότι για το χώμα και τα δύο ειναι ταμάμ. Θα μπαίνω χώμα μόνος μου .
Ο προβληματισμός μου είναι για το δεύτερο άτομο που και που και το γεγονός ότι δεν είναι δοκιμασμένο το Τ7
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Και ακριβώς επειδή το χώμα είναι στο πρόγραμμα για παιχνίδι μόνο, διάβασα και θέματα του BMW με.τον μπροστινό τροχό που στραβωνεις εύκολα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και τα 2 είναι ωραία μηχανακια... Πάρε αυτό που σου κάνει κλικ... Και θα περάσεις καλά μαζί του.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ενώ ήμουν έτοιμος - έχω κάνει και το αίτημα χρηματοδότησης- να πάρω μια μπλε Tenere 700.
Προέκυψε στις αγγελίες ένα F800 GS με λιγότερα χρήματα και λίγα χλμ Bmw F 800 GS '16 - 8.900 € - Car.gr .
Το βάζω και έδω μήπως το πάρει κάποιος και με βγάλει από το δίλημμα. Με τα έξοδα.φακελου και το σήμα θα πάει 9380, ενώ το Τ7 στα 10100.

Τι κάνω σύντροχοι;;;;
Για μένα, δεν υπάρχει καν ερώτηση!
700€ δεν είναι τίποτα μπροστά στο καινούργιο μηχάνημα, με την εγγύηση του ΚΑΙ την σιγουριά του Ιάπωνα!!!

Τ7 ΔΑΓΚΩΤΟ, μην το σκέφτεσαι!!!!!!!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
clear εμείς δε σε παρεξήγησαμε εσύ παρεξηγησες...κι εξηγουμαι το f800gs με το Tenere 700 ανήκουν πάνω κάτω στην ίδια κατηγορία...το Tenere 700 είναι το F800gs της Yamaha...μέχρι εδώ όλα καλά...στο τέλος όμως μας πετάς ότι ήθελες Desert Sled...μηχανάκι με κάποιες χωμάτινες δυνατότητες, πολύ ευέλικτο και με πολλά άλλα καλά αλλά σε άλλη κατηγορία...δηλαδή γυμνό ρετρό μηχανάκι...οποτε εκεί μπερδεύει το πράγμα. Άμα θέλεις desert sled μίλα με Ducati Athens μπορεί να έχουν κάποιο στοκ σε πολύ καλή τιμή καινούριο ή μεταχειρισμένο. Επίσης είχαν και σχεδόν άτοκο διακανονισμό...δεν ξέρω αν τα έχεις δει από κοντά τα μηχανάκια αλλά άλλο Desert κι άλλο F800gs...
Άμα ψάχνεις σε ένα φόρουμ τύπου advride να σου πουν να πας να πάρεις όχι αυτό που κατά βάθος θέλεις αλλά κάτι άλλο...τότε σίγουρα παρεξηγησες...
 
Top Bottom