Tiger 800xc ή F800gs

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
BMW:Πηνία μέχρι παραγωγή 21/1/2012 αν δεν κάνω λάθος...η τελευταία παρτίδα με προβληματικά είναι 4/1/2012 παραγωγή...όλα τα 800ρια πρώτης γενιάς, μέχρι και το 2012 έχουν θέματα και με το φανάρι...
Πηνία ακόμα και αν τα αλλάξεις παίζει να σου ξαναβγάλει...πρέπει να πας σε ολικό ανταλακτικό με κόστος κάνα 750ρι ευρά χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για την τιμή...αλλά κάπου τόσο ψηλά παίζει...

Ζητώντας 21' και πηγαίνοντας για χώμα ένα σετ με ελατήρια μπρός να τα υπολογίζεις γιατί τα μαμά είναι για τα ανάθεμα!!!Επίσης πονάνε και τα στεφάνια με το μπροστά να στραβώνει αρκετά εύκολα σε κάποιον που κάνει χώμα!!

Συντήρηση οικονομικότατη!!!
Κατανάλωση τα ίδια!!!
Πολλα πράμματα στο εμπόριο με καλές τιμές από θέμα ανταλακτικών!!!

Δεν μου έρχετε κάτι άλλο αυτήν τη στιγμή, αλλά ότι χρειαστείς εδώ ήμαστε!!!

Για τους Εγγλέζους δεν γνωρίζω απολύτος τίποτα....σε σημείο που είναι σαν να μην υπάρχουν!!

Καλή επιλογή!!!

ΥΓ:Δες και τα αξεσουάρ που φοράει αυτό που κοιτάς, γιατί όσο και να μην τα βλέπεις, κάποια στιγμή θα τα πληρώσεις!!
Το θέμα με το πηνίο λύνετε δλδ , με τα 750 ευρώ , θα ρωτήσω να δω ίσως το έχει αλλάξει κ προηγούμενος ιδιοκτήτης! Εγω απο bmw κοιτάω αυτό http://www.car.gr/8525362-bmw-f-800-gs εμένα αυτό που με προβληματίζει ειναι να μην δώσω τωρα 7 κ μέσα σε ένα χρόνο δώσω κ την διαφορά που θα έπερνα πχ αυτό http://www.car.gr/8815423-bmw-f-800-gs .... το θέμα με τα ελατήρια φαντάζομαι λύνετε στο 13 αν δεν κάνω λάθος φοράει wp μπροστά ;
Τα μαμά ειναι ανάθεμα κ για τον δρόμο ;

Με το abs τι παίζει ; ολα τα μοντέλα φοράνε το ίδιο η απο κάποια χρόνια κ μετά το εξέλιξαν ;

ΥΓ: πως σας φαίνεται το Βολιώτικο ; απο κοντά που το είδα ειναι σε άριστη κατάσταση !
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Ανάμεσα στα 2 θα προτιμούσα το BMW. Πιο οικονομικό, πιο εμπορικό και πιο dual (για εμενα).

Ασυζητητί θα έπαιρνα το πιο καινούργιο ειδικά ανάμεσα στα 2 που έβαλες,ειναι απο αντ/πεια που σημαίνει πως αν δεν έχεις ολα τα χρήματα μπορείς να κανεις χρηματοδότηση η καλύτερα και 3 easy.

Αν το συντηρείς όπως πρέπει δεν θα έχεις θέματα, το abs του 800 δεν εχει απασχολήσει πέρα απο την εύκολη επέμβαση του με τα μαμά ελατήρια μπροστά λόγω εύκολης βύθισης.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Η αλήθεια ειναι ότι αρχίζω να σκέφτομαι περισσότερο το F800gs απο βδομάδα έχω κανονίσει να οδηγισω και τα δυο κ έτσι θα μπορέσω να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη κ για τα 2 μηχανάκια ! Η αλήθεια ειναι ότι δεν θέλω να ξεφύγω στα χρήματα για αυτό κοιτάω κ τα πιο παλιά Μοντέλα ! Δεν τρελαίνομαι κ τόσο για τα ηλεκτρονικά του καινούργιο όποτε ένα καλό μηχανάκι μέχρι το 12 κ οικονομικό θα ειναι ιδανικό γι μένα ! Ο μόνος λόγος που θα πήγαινα στο καινούργιο θα ήταν αν οι διάφορες τους μεταξύ τους ήταν μεγάλες πράγμα το οποίο δεν το βλέπω να ισχύει
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα πήγα και έκανα test ride ένα F800gs μοντέλο 2016. Πραγματικά είχα πολύ λάθος εντύπωση για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Μου άρεσε που δεν είχε καθολου κραδασμούς , τουλάχιστον μέχρι τα 150 που το πήγα , ήταν πολύ σταθερό στον δρόμο , του γκάζι του ότι πρέπει για τα γούστα μου ( Φοβόμουνα ότι θα μου φαινόταν λίγο ) μου έκανε εντύπωση οτι ακόμα κ με την μικρή ζελατίνα μπορείς να ταξιδέψεις χώρις να σε τρελαίνει ο αέρας φαντάσου με την μεγάλη ποσό άνετα θα ειναι. Η comfort η σέλα ήταν αρκετά άνετη ! Βασικά μου έδωσε της αίσθηση ότι όταν αποφασίσω να κάνω μια μεγάλη εκδρομικά θα με πάει κ μάλιστα πολύ άνετα ''ατσαλάκωτα'' κάτι που ήταν απο τα βασικά κρητικιά για την επιλογή ! Μπορώ να πω ότι δεν έχει πολλά να ζηλέψει απο το gsa (r1200gsa 07)που είχα τουλάχιστον ως προς τις δικές μου ανάγκες κ απαιτήσεις!!! Όποτε μετά απο την σημερινή μέρα το αφήνουμε στην άκρη το tiger ! Και ξεκινάω το ψάξιμο για το F800gs που θα αγοράσω η αλήθεια ειναι ότι κοίταζα για το παλιό -2012! Έχω ένα υπόψιν το οποίο θα το οδηγισω σε λίγες μέρες !! Ελπίζω να μου αφήσει τις ίδιες καλές εντυπώσεις με το καινούργιο γιατί διαφορετικά με βλέπω να σας ζητάω οικονομική βοήθεια για να παρω το μοντέλο 2013 κ μετά :) ! Βασικά ειναι κανένας που έχει καβαλήσει το παλιό κ το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις ; η αλήθεια ειναι ότι μέχρι τα 8500 μπορώ να φτάσω ! (Αλλα το κακό ειναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσεις 2013- μοντέλο :( ) τσπ θα κάνω υπομονή μπας κ βρεθεί τπτα αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα εκτός αν με καλύψει το παλιό κ μείνει κ κανενα φράγκο για ταξίδι

ΥΓ μην καβαλάνε μηχανάκια που δεν μπορείτε να αγοράσετε :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα πήγα και έκανα test ride ένα F800gs μοντέλο 2016. Πραγματικά είχα πολύ λάθος εντύπωση για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Μου άρεσε που δεν είχε καθολου κραδασμούς , τουλάχιστον μέχρι τα 150 που το πήγα , ήταν πολύ σταθερό στον δρόμο , του γκάζι του ότι πρέπει για τα γούστα μου ( Φοβόμουνα ότι θα μου φαινόταν λίγο ) μου έκανε εντύπωση οτι ακόμα κ με την μικρή ζελατίνα μπορείς να ταξιδέψεις χώρις να σε τρελαίνει ο αέρας φαντάσου με την μεγάλη ποσό άνετα θα ειναι. Η comfort η σέλα ήταν αρκετά άνετη ! Βασικά μου έδωσε της αίσθηση ότι όταν αποφασίσω να κάνω μια μεγάλη εκδρομικά θα με πάει κ μάλιστα πολύ άνετα ''ατσαλάκωτα'' κάτι που ήταν απο τα βασικά κρητικιά για την επιλογή ! Μπορώ να πω ότι δεν έχει πολλά να ζηλέψει απο το gsa (r1200gsa 07)που είχα τουλάχιστον ως προς τις δικές μου ανάγκες κ απαιτήσεις!!! Όποτε μετά απο την σημερινή μέρα το αφήνουμε στην άκρη το tiger ! Και ξεκινάω το ψάξιμο για το F800gs που θα αγοράσω η αλήθεια ειναι ότι κοίταζα για το παλιό -2012! Έχω ένα υπόψιν το οποίο θα το οδηγισω σε λίγες μέρες !! Ελπίζω να μου αφήσει τις ίδιες καλές εντυπώσεις με το καινούργιο γιατί διαφορετικά με βλέπω να σας ζητάω οικονομική βοήθεια για να παρω το μοντέλο 2013 κ μετά :) ! Βασικά ειναι κανένας που έχει καβαλήσει το παλιό κ το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις ; η αλήθεια ειναι ότι μέχρι τα 8500 μπορώ να φτάσω ! (Αλλα το κακό ειναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσεις 2013- μοντέλο :( ) τσπ θα κάνω υπομονή μπας κ βρεθεί τπτα αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα εκτός αν με καλύψει το παλιό κ μείνει κ κανενα φράγκο για ταξίδι

ΥΓ μην καβαλάνε μηχανάκια που δεν μπορείτε να αγοράσετε :)
Μετα το 2009 εχουν λυθεί οι παιδικές ασθένειες
Προχωρα δυναμικά !!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σήμερα ήταν η μεγάλη μέρα πήγα και έκανα test ride ένα F800gs μοντέλο 2016. Πραγματικά είχα πολύ λάθος εντύπωση για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Μου άρεσε που δεν είχε καθολου κραδασμούς , τουλάχιστον μέχρι τα 150 που το πήγα , ήταν πολύ σταθερό στον δρόμο , του γκάζι του ότι πρέπει για τα γούστα μου ( Φοβόμουνα ότι θα μου φαινόταν λίγο ) μου έκανε εντύπωση οτι ακόμα κ με την μικρή ζελατίνα μπορείς να ταξιδέψεις χώρις να σε τρελαίνει ο αέρας φαντάσου με την μεγάλη ποσό άνετα θα ειναι. Η comfort η σέλα ήταν αρκετά άνετη ! Βασικά μου έδωσε της αίσθηση ότι όταν αποφασίσω να κάνω μια μεγάλη εκδρομικά θα με πάει κ μάλιστα πολύ άνετα ''ατσαλάκωτα'' κάτι που ήταν απο τα βασικά κρητικιά για την επιλογή ! Μπορώ να πω ότι δεν έχει πολλά να ζηλέψει απο το gsa (r1200gsa 07)που είχα τουλάχιστον ως προς τις δικές μου ανάγκες κ απαιτήσεις!!! Όποτε μετά απο την σημερινή μέρα το αφήνουμε στην άκρη το tiger ! Και ξεκινάω το ψάξιμο για το F800gs που θα αγοράσω η αλήθεια ειναι ότι κοίταζα για το παλιό -2012! Έχω ένα υπόψιν το οποίο θα το οδηγισω σε λίγες μέρες !! Ελπίζω να μου αφήσει τις ίδιες καλές εντυπώσεις με το καινούργιο γιατί διαφορετικά με βλέπω να σας ζητάω οικονομική βοήθεια για να παρω το μοντέλο 2013 κ μετά :) ! Βασικά ειναι κανένας που έχει καβαλήσει το παλιό κ το καινούργιο να μου πει εντυπώσεις ; η αλήθεια ειναι ότι μέχρι τα 8500 μπορώ να φτάσω ! (Αλλα το κακό ειναι ότι σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσεις 2013- μοντέλο :( ) τσπ θα κάνω υπομονή μπας κ βρεθεί τπτα αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα εκτός αν με καλύψει το παλιό κ μείνει κ κανενα φράγκο για ταξίδι

ΥΓ μην καβαλάνε μηχανάκια που δεν μπορείτε να αγοράσετε :)
Κανε και μια βολτα με ενα 990adv...και ξαναποσταρε :D
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Μετα το 2009 εχουν λυθεί οι παιδικές ασθένειες
Προχωρα δυναμικά !!!
Πιο πολύ δεν ειναι οι παιδικές ασθενειες που με φοβίζουν αλλα το ότι μου άρεσε πολύ το μηχανάκι έκανα test ride αν μου αφήσει το ίδιο χαμόγελο το 09 που έχω βάλει στο μάτι τότε θα ξεκαθαρίσει το τοπίο!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μπα δεν θα παρω :p νομίζω ότι έχω καταλήξει στην μάρκα κ στο μοντέλο το μόνο που μένει ειναι η χρονολογία !
Να προτιμησεις ενα πολυ καλα συντηρημενο 800αρι(βιβλιο,ελεγχο,εικονα μοτοσυκλετας αλλά και...ιδιοκτητη...)παρα να μεινεις σε αριθμους και μοντελο...;)
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Να προτιμησεις ενα πολυ καλα συντηρημενο 800αρι(βιβλιο,ελεγχο,εικονα μοτοσυκλετας αλλά και...ιδιοκτητη...)παρα να μεινεις σε αριθμους και μοντελο...;)
Αυτό ειναι το μόνο σίγουρο !
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μπα δεν θα παρω :p νομίζω ότι έχω καταλήξει στην μάρκα κ στο μοντέλο το μόνο που μένει ειναι η χρονολογία !
Ειδα ενα σχεδον αχρησιμοποιητο στη αγορα τη Θεσσαλονικης.
Ειναι εξω απο το budget σου ενα χιλιαρικο το οποιο το αξιζει.
Σκεψου το μηπως πρεπει να κανεις το ανοιγμα γιατι θα σε ωφελησει σε δευτερο χρονο.
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Ειδα ενα σχεδον αχρησιμοποιητο στη αγορα τη Θεσσαλονικης.
Ειναι εξω απο το budget σου ενα χιλιαρικο το οποιο το αξιζει.
Σκεψου το μηπως πρεπει να κανεις το ανοιγμα γιατι θα σε ωφελησει σε δευτερο χρονο.
Πασσαλή αυτό γλυκό κοιτάω θα δω μήπως σηκώνει κ λίγο παζάρι μπας κ πάει στα 9000 η ερώτηση ειναι ξεκάθαρη εσείς που τα ξέρετε τα μηχανάκια υπάρχει λόγος να δώσω 2000 με 2500 παραπάνω για το καινούργιο ;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πασσαλή αυτό γλυκό κοιτάω θα δω μήπως σηκώνει κ λίγο παζάρι μπας κ πάει στα 9000 η ερώτηση ειναι ξεκάθαρη εσείς που τα ξέρετε τα μηχανάκια υπάρχει λόγος να δώσω 2000 με 2500 παραπάνω για το καινούργιο ;
Δεν τα ξερω τα 800.
Αυτο μοιαζει καινουριο.
Τα 2500 ειναι 30 τοις εκατο επανω και σιγουρα προκληση να τα βαλεις.
Και σιγουρα δεν ξερω να σου πω.Ζητα τους μια εγγυηση ενος ετους για να γινει πιο σιγουρη η επιλογη μτχ κ δες αντιδρασεις.

advphone
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...υπάρχει λόγος να δώσω 2000 με 2500 παραπάνω για το καινούργιο ;
Μην μπαίνεις στο τριπακι νέο παλιό κλπ...κοιτα στην τσέπη σου,βρες ένα που γουσταρεις,τσεκαρε το και ΠΑΡΤΟ!Ότι λεφτά σου περισσεύουν καντα βόλτες κ εκδρομές.Και να είσαι ΣΊΓΟΥΡΟΣ ότι δεν θα ασχολείσαι με την...χρονολογία κατασκευής αλλά με το χαμόγελο σου :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Το μηχανάκι του 09 που κοιτάω δεν έχει θερμαινόμενα gribs ξέρει κανείς ποσό πάει να βάλεις τα γνήσια ; κ αν μπαίνουν ; κ σαν δεύτερη λύση υπάρχει τπτα αξιόπιστο σε aftermarket ; κ τι ; ευχαριστώ
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Γνησια θερμαινομενα στη BMW που ειναι η εργοστασιακη λυση,αν θελεις ομως υπαρχουν και φθηνοτερα και αξιοπιστα aftermarket...Μην σε απασχολει και ιδιαιτερα αυτο...Προχωρα με ενα καλο μοτο κ αυτο ειναι "πταισμα" ;)
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
την βοήθεια σας !! Μήπως ξέρει κανείς αυτό το μηχανάκι ; http://www.car.gr/8972136-bmw-f-800-gs-1-800km μου φαίνονται υπερβολικά λίγα τα χιλιόμετρα και μου έκανε εντοπίσω ότι λείπουν κ οι βίδες απο το πλαστικό κάλυμμα που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία ;
Ξέρουμε τπτα για τον έμπορο ;
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
σορυ που πεταγομαι αλλα δεν πιστευω οτι εχει μονο 1800 χλμ εκτος αν ο ιδιοκτητης συγχωρεθηκε εχοντας 1800 χλμ και μεχρι να ξεμπλεξουν την υποθεση οι κληρονομοι περασαν 3 χρονια (αν ειναι 2013 μοντ) χρονος φυσιολογικος για την Ελλαδα.Για τον εμπορα και να ηξερα δεν θα σου ελεγα δημοσια αλλα κατ' ιδιαν αν και πολυ μεγαλο ονομα και παλιος στην αγορα απο τα τελη των 70ς που τον ξερω εγω στην Καλλιθεα.
 
Top Bottom