Trekking, hiking, περπάτημα βουνού

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλημέρες.

Τελευταίες ημέρες χαζεύω βίντεος στον σωλήνα για τις δραστηριότητες αυτές, έχω το βουνό δίπλα κυριολεκτικά και δεν είναι κακό να το βολτάρω λίγο.

Πρώτη εξόρμηση με φόρμα και αθλητικά τρεξίματος, μιά χαρά ήταν και από πλευράς θερμοκρασίας και βαδίσματος. Δεύτερη με αθλητικό παπούτσι, πιό άκαμπτο σκελετό, διαφορετική σόλα σε σχήμα που δίνει καλύτερη πρόσφυση σε χώμα και φύλλα. Τσαντάκι 20λιτρο από τα λιντλ κυριολεκτικά, νερό, ένα ελαφρύ μπουφάν μέσα, ένα σκουφί, δεν θα πήγαινα μακριά οπότε δεν πήρα σνακς για ένα τρίωρο. Οι hikers θα ήταν πολύ δυσαρεστημένοι μαζί μου γιατί φόρεσα βαμβακερό tshirt και κάλτσες, έχουν δίκιο στο ότι δεν στεγνώνει "ποτέ" αλλά δεν θα σκάσουμε τώρα για τόσο μικρή βόλτα και για τέτοιες θερμοκρασίες. Mid layer στην μία περίπτωση βαμβακερό φούτερ (δεν είχε αέρα και δεν ενόχλησε) στην δεύτερη φλις το οποίο ήταν καλύτερο γιατί δεν ένιωθα κρύο στην ιδρωμένη πλάτη στο αυτοκίνητο γυρνώντας.

Tα παπούτσια τρεξίματος ήταν υπεράνετα (βρεγμένο/στεγνό χώμα) αλλά όχι στην έντονη κατηφόρα που γλιστράνε και κάνουν εμφανή την έλλειψη έξτρα χώρου για τα δάχτυλα που έχουν τα μοντέρνα trail, είναι από mesh υλικό που δεν κάνει για τις θερμοκρασίες τώρα, δεν ενόχλησαν όσο περπατούσα αλλά στις στάσεις το αεράκι στην ιδρωμένη κάλτσα κάθε άλλο παρά ευχάριστο. Βγαίνοντας από τον χωματόδρομο και προσπαθώντας να ανακαλύψουμε αν ένα μονοπάτι καταλήγει σε κορυφή, το mesh υλικό ήταν άβολο με αγκάθια και σίγουρα θα σκιστεί από κλαδί ή κρυμμένη πέτρα σε τέτοια χρήση.
Η φόρμα ήταν μιά χαρά, από τα μοντέρνα βαμβακερά πλεκτά 70/30 συνθετικό οπότε είναι όσο πρέπει ζεστή, δεν κρατάει ιδρώτα, δεν έχω δει κανέναν στα βίντεο να φοράει φόρμα βέβαια, σορτσάκια (και στο χιόνι), κολάν με σορτσάκια (και τα αγόρια) και παντελόνια "υφασμάτινα" τύπου cargo τα εισαγωγικά γιατί είναι ακόμα μιά συζήτηση τα τρέκινγκ ρούχα.

Πάμε να τα βάλουμε σε σειρά γιατί στα βίντεο συνήθως δεν έχει λινκ εξοπλισμού όπως έχει στα μοτοσικλέτας για να γίνουν στατιστικές.
Παπούτσια, αφού μιλάμε για περπάτημα. Επιλογές και φτηνές (στο 100ρικο) και πιο ακριβές (στο 150άρι) και "κωμικά ακριβές" στο 250άρι+. Υψη κανονικού παπουτσιού τρεξίματος, μεσαία, ψηλά. Δερμάτινα, μισό μισό, "πάνινα". Κοινώς ότι μπορείς να φανταστείς υπάρχει. Μεγάλα drop παπουτσιού δρόμου, μηδενικά drop, μαξιλάρια και στήριξη, "γυμνό πόδι" και κάποιες αστείες σόλες που εκτείνονται ακόμα μισό παπούτσι έξω.
Λόγω υπερπρηνισμού οι επιλογές μου αρχικά είναι λίγες. Οι κριτικές είναι διασκεδαστικές στην διαφοροποίησή τους από πόδι σε πόδι, ακριβώς όπως τα μηχανάκια. H θεωρία βέβαια λέει ότι ξεκινώντας με παπούτσι που προσφέρει υποστήριξη, μόλις δυναμώσουν οι μυς μπορείς να περάσεις και σε πιο μαλακά. Πιο έμπειροι hikers λένε ότι η υποστήριξη βολεύει έτσι και αλλιώς γιατί μειώνει πιθανότητες τραυματισμού όταν έρθει η κούραση.

Συζήτηση αδιάβροχου/κανονικού, οι απόψεις είναι ότι θα βραχεί έτσι και αλλιώς το εσωτερικό σε δυνατή βροχή, οπότε γιατί να έχεις παπούτσι που δεν στεγνώνει εύκολα. Βέβαια το να πας βόλτα λίγες ώρες και να γίνει μούσκεμα από υγρασία σε φύλλα, λάσπη ή κανένα ρυάκι είναι εξίσου ενοχλητικό, το να μην αναπνέει το πόδι σωστά είναι επίσης τράτζικ γιατί με τον ιδρώτα θα είναι σαν βρεγμένο από βροχή (δεν έχω δει βίντεο στο οποίο να γράφεται ότι το goretex αναπνέει ικανοποιητικά, παρατήρηση που ταιριάζει με την δική μου σε μοτορούχα). Κάποιος που ιδρώνει λιγότερο θα έχει διαφορετική γνώμη ίσως.

Οπότε ξεπερνάμε την μάρκα και πάμε στο απλό. Ένα για όλα δεν υπάρχει, οπότε συζητάμε σε πρώτη φάση για επιφάνεια "της περιοχής μου" δηλαδή όχι βράχο. Και είναι ευνόητο ότι θεωρητικά θέλει άλλα για καλοκαίρι, άλλα για εκδρομή σε περιοχή με βράχο/πετρώδες τύπου Όλυμπος και καταλήγουμε σαν τον τσαντομανή moto-n-joy με πέντε-έξι ζευγάρια, να κάνουν παρέα στα άλλα τόσα που έχω για τρέξιμο (το οποίο κάνω πλέον σπάνια, έχω λοκνταουνοφθορά στην διάθεση).

Το χαμηλό όχι αδιάβροχο είναι το πιο άνετο, σχεδόν όλοι οι ανοιξιάτικοι/θερινοί hikers φοράνε χαμηλά. Μάλιστα έχω δει αρκετούς που λένε ότι ακόμα και σε βροχή είναι καλύτερα γιατί στεγνώνουν "αμέσως" μετά, έχω δει βίντεο με χαμηλά παπούτσια σε χιόνια, "επαγγελματίες γιουτιούμπερς" με απλά τρεξίματος σε ζόρικα trails εκατοντάδων μιλίων.
Το μεσαίο είναι λιγότερο άνετο αλλά κρατάει το νερό από χορτάρια και μικρά ρυάκια απ' έξω. Γκέτες βοηθάνε σε αυτά και στα χαμηλά. Εξαίρεση τα terrex free hiker της Adidas, είναι λίγο κρίντζι η τιμή τους στα 200 ευρώ όμως και είναι resistant, όχι proof.
Το ψηλό θα κρατήσει και σε ποταμάκι αλλά αν δεν είναι "κάλτσα" είναι το λιγότερο άνετο. Αυτός είναι και ο λόγος που πλέον ελάχιστοι τα προτείνουν εκτός αν επιβάλλεται από την χρήση.

Θα συνεχίσω για την ώρα με τα άκαμπτα τρεξίματος (Nike structure 22) που δεν με εξυπηρετούν τόσο στο τρέξιμο λόγω ηλικίας και χιλιομέτρων (για τα παπούτσια λέω, όχι την δική μου) και θα δω για την συνέχεια αφού το να μην μπορώ να δοκιμάσω πριν την αγορά είναι θέμα. Θα κοιτάξω σε πρώτη φάση τις τρέκινγκ κάλτσες που έχω δει στα βίδεος.

Ιδέες/απόψεις για το θέμα, μιά που είστε αρκετοί με μοτό αλλά βγαίνετε βουνό και χωρίς;
Πχ στην επόμενη δρακόλιμνη ή κάτι αντίστοιχο να έχουμε έτοιμο δοκιμασμένο εξοπλισμό, έχει μεγαλύτερη σημασία από το "οκ, είναι λάθος, γυρίζω σπίτι" που συμβαίνει με τα πειράματα της γειτονιάς (δοκιμή σε παλιό μου ζευγάρι δερμάτινο ψευτοhiking).
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure
Φίλε Γιάννη έχω την εμπειρία για να σε βοηθήσω αλλά δεν κατάλαβα πρώτον:
Τι θέλεις να κάνεις στο βουνό; Μια απλή πεζοπορία ; Ανάβαση σε κάποια κορυφή; πολυήμερη πεζοπορία;
Και δεύτερον μόνο για ορειβατικά υποδήματα σε ενδιαφέρει η γνώμη μου; ή γενικά για όλα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξεκινώντας ναι, απλές πεζοπορίες. Αυτό βασικά που ξεκίνησα να ψάχνω ήταν για κάτι "καλύτερο" από παπούτσι running και μετά χάθηκα στο πλήθος πληροφοριών.

Στην συνέχεια ίσως δω και κάτι πιο πρέπον σε ρουχισμό αν και για τις φάσεις λίγων ωρών με αρχή και τέλος το σπίτι δεν ξέρω αν έχει νόημα.

Πολυήμερες θέλουν χρόνο και πιο ειδικευμένο εξοπλισμό και για την ώρα ακόμα και χωρίς λοκντάουν δύσκολα θα τις βόλευα. Baby steps.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχουν απειρα παππουτσια goretex, που κάνουν πολύ καλή δουλειά σε όλα τα εδάφη για πεζοπορία, με υγρασιες κλπ κλπ
Εγώ χρόνια ψωνίζω salomon και είμαι ευχαριστημένος.
 

fofiko

Μέλος
Όνομα
Danis
Μοτό
KTM 1290 Adventure

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
καλο ειναι να παρεις ενα πεζοπορικο με goretex ή ενα παπουτσι για trail running που θα ειναι μια χαρα και για μικρες πεζοποριες, ενα επισης πολυ σημαντικο ειναι η καλτσα,καλο ειναι να παρεις 2 ζευγαρια πολυ καλες καλτες, λιγο κενο μπροστα για να μην βρισκουν τα δακτυλα στο κατεβα και εισαι οκ, στα ρουχα ντυνεσαι με στρωσεις οσο λιγοτερα καλυτερα,τελος μπατον αν θες να εισαι πιο ανετος στα γονατα,νερο μαζι και φαγητο και ενα αντιανεμικο παντα μαζι.καλες βολτες
 

Giwrgos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Συμφωνώ με ορλα13. Έχω δοκιμασει σε trail tunning scarpa, la sportiva, adidas και salomon. Salomon και adidas είχα γρήγορα φθορά από βόλτες στα βουνά. Είμαι και 95 κυβικά. Scarpa ok.La sportiva ανθεκτικά αρκετά.Με όλα έκανα και τρέξιμο ορεινό, χαλαρά πράγματα. Αλλά ανεβαίνεις σε τιμές σε τέτοια παπούτσια.
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
για παπουτσια ορεινου τρεξιματος δες la sportiva και mizuno τα salomon ειναι πολυ σκληρα ,για πεζοπορικα ναι στα salomon ,northface, scarpa και αλλες μαρκες πολλες υπαρχουν ,το πιο σημαντικο ειναι να ειναι σωστο στο ποδι σου και να φορας καλη καλτσα, 300 ευρω να εχει το παπουτσι αν κανεις πολλες ωρες πεζοπορια και φορας καλτσα intimisimi θα εχεις πληγες . σε καλτσες δες lorpen και bridgedale , για καλτσες με τα ορεινου τρεξιματος δες salomon και compressport
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω προτείνω να αγοράσεις ενα ζευγάρι alpinestars...να ανέβεις στο XR ή στο ΧC, να περάσεις τα μπλόκα με σούζα σαν την υπέρκομψη Μαρέβα, για να έρθεις στα ίσια σου...

Και ειπα μεσα μου " ποιος θα τον συνεφέρει τον Γιαννη ; "
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Πάντως για μέσα στην πόλη τα outdoor μποτάκια βολεύουν αρκετά για μηχανή. πολύ καλή πρόσφυση όταν βάζεις ένα πόδι κάτω ή όταν θες να μανουβράρεις, πολλές φορές είναι σκληρά στο πάνω μέρος οπότε δε φθείρονται στα ανεβάσματα ταχύτητας, αδιάβροχα, ελαφριά προστασία στον αστράγαλο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εγω προτείνω να αγοράσεις ενα ζευγάρι alpinestars...να ανέβεις στο XR ή στο ΧC, να περάσεις τα μπλόκα με σούζα σαν την υπέρκομψη Μαρέβα, για να έρθεις στα ίσια σου...
Δεν είναι δύσκολο, κοτσάρω και την ξένη πινακίδα επάνω και μην είδατε τον Παναή, μιά χαρά. Έχω ένα ζευγάρι μπότες που... περίμεναν χειμώνα για δοκιμή, μετά έτυχε το φετινό κινηματο-Γραφικό ιβέντ και συνουσιάστηκε το σύμπαν.

Το θέμα είναι να κινούμαστε και λίγο γιατί με μόνη γυμναστική και βόλτα το σουπερμάρκετ και τα καυσόξυλα, άντε και λίγο κήπο δεν γίνεται δουλειά. Η εφαρμογή στο πόδι είναι αποτρεπτικός παράγοντας και οι αγορές από ίντερνετ έχουν 100% αποτυχία σε άγνωστο μοντέλο υποδημάτων.



Πάντως για μέσα στην πόλη τα outdoor μποτάκια βολεύουν αρκετά για μηχανή. πολύ καλή πρόσφυση όταν βάζεις ένα πόδι κάτω ή όταν θες να μανουβράρεις, πολλές φορές είναι σκληρά στο πάνω μέρος οπότε δε φθείρονται στα ανεβάσματα ταχύτητας, αδιάβροχα, ελαφριά προστασία στον αστράγαλο.
Σε πολλές κριτικές τέτοιων υποδημάτων διάβασα "είναι καλά για μηχανή" αλλά το ζήτημα μηχανή το έχουμε καλύψει για όλες τις εποχές και χρήσεις, οπότε όχι. Το ζητούμενο είναι σχετικά μαλακό για άνεση, σχετικά ελαφρύ για ξεκούραση.

Από σχετικές κριτικές, βίντεος και σελίδες η πλειοψηφία προτείνει Salomon X Unltra 3 σε χαμηλό και μεσαίο ύψος και Quest 4D για πιο "βαρύ". Που είναι βαριά μποτάκια και τα δύο και με αστερίσκο το μέγεθος. Ένας μεγαλοποδάρας μόνο βρέθηκε να προτείνει Adidas terrex free hiker (14 νούμερο ο άτιμος) τα οποία είναι πούπουλα συγκριτικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
τωρα που κυκλοφορω πεζός τα terrex free hiker ειναι πολύ σταθερά. και τα gore tex ειναι δοκιμασμενα και σε πολλή βροχή. και επειδή δεν κάνει πολλά κρύα ειναι οκ ακομα. αλλά για χαμηλές πολύ θερμοκρασίες δε νομιζω οτι κανουν. Μπες στο trekkin και στο sportsshoes και θα βρεις παρα πολλά στην κατηγορία outdoors...
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Ενα ελαφρύ και υπέρκομψο σε περίπτωση που σε σταματήσουν για έλεγχο στο βουνό...θα πεις οτι το δοκιμάζεις για λογαριασμό της μαρεβας και θα εχεις free pass από δω μεχρι και τη μεσοτοιχία χριστοφοράκου στην τηνο...
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Τα quest ειναι πολυ καλα τα εχω χρονια και εχω κανει αρκετα πραγματακια απο πεζοποριες υμηττο μεχρι και ολυμπο ξεκουραστα,θες να ειναι πιο μεγαλα απο τα κανονικα που φορας καλητερα να δοκιμασεις.εγω σε κανονικα φοραω 46 και τα salomon quest ειναι 48 ,τα ορεινου τρεξιματος ειναι πιο μικρες οι διαδορες πολλα τα εχω παρει και 46,αν δεν δοκιμασεις μην παρεις
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Μποτάκι adidas terrex ,θα τα αγαπήσεις .
Στο βουνό υπό κανονικές συνθήκες πάλι adidas canadia tr 8 ή 7 ότι βρεις .
Έχω βγάλει δύο μαραθώνιους Ολύμπου με αυτα .
Δεν χρειάζονται υπερβολές στα λ7 στην αρχή.
Τη salomon την εξαγόρασε η adidas πλέον αν αυτό λέει κάτι.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Τα quest ειναι πολυ καλα τα εχω χρονια και εχω κανει αρκετα πραγματακια απο πεζοποριες υμηττο μεχρι και ολυμπο ξεκουραστα,θες να ειναι πιο μεγαλα απο τα κανονικα που φορας καλητερα να δοκιμασεις.εγω σε κανονικα φοραω 46 και τα salomon quest ειναι 48 ,τα ορεινου τρεξιματος ειναι πιο μικρες οι διαδορες πολλα τα εχω παρει και 46,αν δεν δοκιμασεις μην παρεις
Και πού να βρει να δοκιμάσει...τώρα μόνο click away...
 
Top Bottom