Triumph Tiger 1200 2021

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
Λίγο πριν τα 2.000 χλμ ο κινητήρας αρχίζει σαφέστατα να μαλακώνει και οι κραδασμοί στο τιμόνι να ελαττώνονται.
Τοποθέτησα και αποστάτες τριών εκατοστών voigt, έφερα και το τιμόνι σε τέτοια θέση ώστε να ρίχνω όσο το δυνατόν λιγότερο βάρος στα χέρια μου και μπορώ να πω ότι κάτι πάει να γίνει.

Αντίβαρα δεν θα τοποθετήσω ακόμα καθώς έχω την υποψία ότι το εργοστασιακό τιμόνι έχει μεγάλη "ελαστικότητα", αφού μπορώ και το "λυγίζω" με την δύναμη των χεριών μου.
Η σκέψη μου λοιπόν είναι να αφήσω τη μηχανή να στρώσει όσο το δυνατόν περισσότερο και να πειραματιστω με aftermarket "σκληρό" τιμόνι.

Έρχεται και αναβάθμιση λογισμικού που με παρατεταμένο πάτημα του home button θα μεταβάλει το ύψος ένα εκατοστό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Λίγο πριν τα 2.000 χλμ ο κινητήρας αρχίζει σαφέστατα να μαλακώνει και οι κραδασμοί στο τιμόνι να ελαττώνονται.
Τοποθέτησα και αποστάτες τριών εκατοστών voigt, έφερα και το τιμόνι σε τέτοια θέση ώστε να ρίχνω όσο το δυνατόν λιγότερο βάρος στα χέρια μου και μπορώ να πω ότι κάτι πάει να γίνει.

Αντίβαρα δεν θα τοποθετήσω ακόμα καθώς έχω την υποψία ότι το εργαστηριακό τιμόνι έχει μεγάλη "ελαστικότητα", αφού μπορώ και το "λυγίζω" με την δύναμη των χεριών μου.
Η σκέψη μου λοιπόν είναι να αφήσω τη μηχανή να στρώσει όσο το δυνατόν περισσότερο και να πειραματιστω με aftermarket "σκληρό" τιμόνι.

Έρχεται και αναβάθμιση λογισμικού που με παρατεταμένο πάτημα του home button θα μεταβάλει το ύψος ένα εκατοστό.
Ωραίος! Μήπως έχεις ακούσει αν θα γίνει κάτι και με την οθόνη? Κάποια αναβάθμιση μου να βελτιώσει το layout και το lag που έχει?

Πήγα σήμερα και είδα στην Αγία Παρασκευή το Rally Explorer, ωραίο το άτιμο! Ανταλλαγή όμως δεν έκατσε...
 

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
Αν μαθω θα ενημερώσω αμέσως.
lag εγώ πάντως δεν αισθάνομαι. Σπάνια και υπο προϋποθέσεις.
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Πολύς κόσμος περιμένει αυτό downsize 1cm
Ήδη στην Μαλαισια οι dealer πραγματοποιούν την αναβάθμιση.
Στον υπόλοιπο κόσμο πιστεύουν ότι θα είναι έτοιμο μετά από 4 εβδομάδες
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τι αλλάζει 1cm δηλαδή και το περιμένουν όλοι τόσο ανυπόμονα;
Μήπως κάτι αντίστοιχο με το σύστημα του Harley Panamerica που χαμηλώνει αυτόματα τις αναρτήσεις?
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Τι αλλάζει 1cm δηλαδή και το περιμένουν όλοι τόσο ανυπόμονα;
To μεγαλύτερο παραπονο πολλών ''κοντων΄΄κατόχων των εκδόσεων Rally ειναι το υψος.
Η εταιρία πιστεύει ότι με την μείωση του ύψους να κερδίσει αγοραστικό κοινό.
Άλλωστε η λειτουργία υπάρχει ήδη
Όταν επιλέγεις το riding mode enduro pro καταλαβαίνεις αμέσως ότι ολη η μοτοσυκλέτα κατεβάζει το υψος, δεν θυμαμαι αυτη την στιγμή πόσο
Μάλιστα ακολουθείτε και από τον αντίστοιχο μηχανικό ηχο
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
To μεγαλύτερο παραπονο πολλών ''κοντων΄΄κατόχων των εκδόσεων Rally ειναι το υψος.
Μην του τα λέτε αυτά γιατί βγάζει αφροί από το στόμα και καπνοί από ταφτχια....
 

VISION

Μέλος
Όνομα
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 1090
Αυτός είναι ένας τρόπος που δουλεύει μόνο για ........vegan
Εάν καταφερεις να οδηγήσεις με την ρύθμιση στο comfort μαλλον διαλεξες λάθος μηχανη.
 

apoikos

Μέλος
Όνομα
Απόλλων
Μοτό
Triumph Tiger 1200 Rally Explorer '22
Husqvarna TE 610 IE '08

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έλα πες ο Απόλλωνας σε πλήρωσε για να βάλεις την αγγελία. Πραγματικά πολύ μηχανάκι, απορώ με όσους πάρουν μεταχειρισμένο GS.

(Γελάω ακόμα με το μεταχειρισμένο 1290R στα 19500 μόνο για γνώστες)
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Έλα πες ο Απόλλωνας σε πλήρωσε για να βάλεις την αγγελία. Πραγματικά πολύ μηχανάκι, απορώ με όσους πάρουν μεταχειρισμένο GS.

(Γελάω ακόμα με το μεταχειρισμένο 1290R στα 19500 μόνο για γνώστες)
Για σένα το έβαλα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ξέρω τι σατανάς είσαι (ήμουν ΔΙΠΛΑ από εκεί σήμερα το πρωί, αν το ήξερα θα περνούσα να πω ένα how YOU doin' στους κυρίους κυρίους).

Πήρα φόρα γενικότερα, αλλά αυτές τις ημέρες με φρενάρει ψυχολογικά το ότι πονάω αρκετά εύκολα και ακόμα δεν ξέρω τι ζημιά θα παραμείνει στους κοιλιακούς μύες. Αν ακούσω κανένα αστείο τύπου "δεν ξανασηκώνεις βάρος" η καριέρα μου στα μηχανάκια κόβεται ή θα πρέπει να βολευτώ σε Κόβε* 450/690-701.

*pun intended
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ξέρω τι σατανάς είσαι (ήμουν ΔΙΠΛΑ από εκεί σήμερα το πρωί, αν το ήξερα θα περνούσα να πω ένα how YOU doin' στους κυρίους κυρίους).

Πήρα φόρα γενικότερα, αλλά αυτές τις ημέρες με φρενάρει ψυχολογικά το ότι πονάω αρκετά εύκολα και ακόμα δεν ξέρω τι ζημιά θα παραμείνει στους κοιλιακούς μύες. Αν ακούσω κανένα αστείο τύπου "δεν ξανασηκώνεις βάρος" η καριέρα μου στα μηχανάκια κόβεται ή θα πρέπει να βολευτώ σε Κόβε* 450/690-701.

*pun intended
Μαγνητική δεν έκανες μετά τη σούπα ;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μαγνητική δεν έκανες μετά τη σούπα ;
ΚΑΤ ρε φίλε... Υποτίθεται το πιο έμπειρο νοσοκομείο σε ατυχήματα. Άστο, τι να σου πω τώρα πρώτο. Κάποιοι εκεί μέσα απίστευτα φιλότιμοι (ήρωες πραγματικά) αλλά η αντιμετώπιση γενικότερα ήταν πλημμελής στα όρια της αμέλειας.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
ΚΑΤ ρε φίλε... Υποτίθεται το πιο έμπειρο νοσοκομείο σε ατυχήματα. Άστο, τι να σου πω τώρα πρώτο. Κάποιοι εκεί μέσα απίστευτα φιλότιμοι (ήρωες πραγματικά) αλλά η αντιμετώπιση γενικότερα ήταν πλημμελής στα όρια της αμέλειας.
Πανε και γράψε σε ένα γιατρό μια ,χθες όμως .
 
Top Bottom