XT660Z Tenere

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Τσάμπα γράφεις Βαγγέλη, δε μπορούν να σου απαντήσουν, έχω βάλει "περιορισμό" στο νήμα και στο παρόν θέμα μπορούν να γράφουν κάτοχοι Yamaha και μόνο οι κάτοχοι μονοκύλινδρων των υπολοίπων εταιριών! Χα χα χα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
Οποτε συμαχια μονοκυλινδρων ετσι? Χαχα
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οποτε συμαχια μονοκυλινδρων ετσι? Χαχα
Εμ, μα πια! Μια γωνίτσα έχουμε κι εμείς να κουβεντιάζουμε τη χαρά που μπορούν να μας δώσουν τα ταπεινά, αξιόπιστα, ροπάτα, χωματερά, ΠΟΛΥ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ μας!

:p:p:p :D:D:D :ok::ok::ok:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Εμ, μα πια! Μια γωνίτσα έχουμε κι εμείς να κουβεντιάζουμε τη χαρά που μπορούν να μας δώσουν τα ταπεινά, αξιόπιστα, ροπάτα, χωματερά, ΠΟΛΥ-ΕΡΓΑΛΕΙΑ μας!

:p:p:p :D:D:D :ok::ok::ok:
Ειδικα για τα τελευταια πολλα like....
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ενσταση ενσταση ο Γατος μου εκανε λαικ αρα διαβαζει και δεν ανηκει στην κατηγορια μονοκυλινδρων..γιατι εχει 2 μηχανακια ...αρα....δυο κυλινδρους...:waiting::confused:
 

zissis

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
yamaha tenere xtz 660
Καλώς σας βρήκα και εγώ!
Ενα όνειρο έγινε επιτέλους πραγματικότητα!
Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που δώσατε μέχρι στιγμής!
Το μηχανάκι μου το πήρα έτσι έτοιμο, ήμουν απίστευτα τυχερός καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε προσέξει και φτιάξει με το παραπάνω!

Ζήσης

 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το θυμαμαι το συγκεκριμενο αγγελια στο car!! Τουμπανο! Καλοταξιδο και παντα ορθιος!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το θυμαμαι το συγκεκριμενο αγγελια στο car!! Τουμπανο! Καλοταξιδο και παντα ορθιος!!
Τo 'βλεπα κ γω στο car ,πολύ καιρό ,κ απορρούσα που δεν το "χτύπαγε" κανείς.
Σοφή επιλογή να το πάρεις βελτιωμένο κ φορτωμένο.
Το φτηνότερο ,σχεδόν πάντα ,αποδυκνείεται ακριβό.

Φίλε μου ΚαλοΤάξιδο - ΚαλοΧωμάτιαστο - και Πάντα όρθιος !!! :friendship:



ΥΓ: Είπες στον πρώην ιδιοκτήτη του ,οτι αντέγραψε τις "σημειώσεις" μου. :p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλώς σας βρήκα και εγώ!
Ενα όνειρο έγινε επιτέλους πραγματικότητα!
Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που δώσατε μέχρι στιγμής!
Το μηχανάκι μου το πήρα έτσι έτοιμο, ήμουν απίστευτα τυχερός καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε προσέξει και φτιάξει με το παραπάνω!

Ζήσης

Καλορίζικο Ζήση, να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς! Χαιρόμαστε με τη χαρά σου!
Η φωτό σε ποια περιοχή είναι;

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλώς σας βρήκα και εγώ!
Ενα όνειρο έγινε επιτέλους πραγματικότητα!
Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που δώσατε μέχρι στιγμής!
Το μηχανάκι μου το πήρα έτσι έτοιμο, ήμουν απίστευτα τυχερός καθώς ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το είχε προσέξει και φτιάξει με το παραπάνω!

Ζήσης

Μπραβο σου
 

zissis

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
yamaha tenere xtz 660
Γεια χαρα και πάλι!

STF το μέρος είναι η Λιμνη Ευβοίας, ενα πολύ γραφικο παραθαλασσιο χωριο στα βόρεια της Ευβοιας.
Πήγαμε μονοημερη απο Αθήνα 2 tenere!

Οντως ήταν καιρό σε αγγελία και μια το ανέβαζε μια το κατέβαζε.
Είχα φάει κόλλημα με το μηχανακι αυτό αλλα δεν είχα τα χρήματα μέχρι που μια μέρα που το ανέβασε ξανα τρελάθηκα και λέω "ήρθε η ώρα"
τον πήρα τηλ και το έκλεισα.
Βασικά τον επαιρναν διάφοροι και του λέγαν να το πάρουν με λιγότερα χρήματα ή δεν του φαινόντουσαν σοβαροι να τους δώσει το μηχανακι αυτό.
Χαίρομαι που μάλλον αυτό το εργαλείο περίμενε να έρθει στα χέρια μου!!

Σε 3 εβδομάδες έχω κάνει ήδη 2500 χλμ και συντομα ετοιμάζω μεγάλα ταξίδια!
Με λίγα λόγια εχω τρελαθεί!

el-Gatto είναι αδερφάκια εντελώς τα μηχανάκια μας!!

Δεν έχω τόσες μηχανολογικές γνώσεις όσες εσεις αλλα το ψάχνω όσο μπορω.
Σας ζηλέυω που εχετε την όρεξη και τα φτιάχνετε εσεις τα tenere σας.
Ηδη ότι εχετε γραψει ειναι πολύ σημαντικά!

Θα τα λεμε!

Ζήσης
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γεια χαρα και πάλι!

STF το μέρος είναι η Λιμνη Ευβοίας, ενα πολύ γραφικο παραθαλασσιο χωριο στα βόρεια της Ευβοιας.
Πήγαμε μονοημερη απο Αθήνα 2 tenere!

Οντως ήταν καιρό σε αγγελία και μια το ανέβαζε μια το κατέβαζε.
Είχα φάει κόλλημα με το μηχανακι αυτό αλλα δεν είχα τα χρήματα μέχρι που μια μέρα που το ανέβασε ξανα τρελάθηκα και λέω "ήρθε η ώρα"
τον πήρα τηλ και το έκλεισα.
Βασικά τον επαιρναν διάφοροι και του λέγαν να το πάρουν με λιγότερα χρήματα ή δεν του φαινόντουσαν σοβαροι να τους δώσει το μηχανακι αυτό.
Χαίρομαι που μάλλον αυτό το εργαλείο περίμενε να έρθει στα χέρια μου!!

Σε 3 εβδομάδες έχω κάνει ήδη 2500 χλμ και συντομα ετοιμάζω μεγάλα ταξίδια!
Με λίγα λόγια εχω τρελαθεί!

el-Gatto είναι αδερφάκια εντελώς τα μηχανάκια μας!!

Δεν έχω τόσες μηχανολογικές γνώσεις όσες εσεις αλλα το ψάχνω όσο μπορω.
Σας ζηλέυω που εχετε την όρεξη και τα φτιάχνετε εσεις τα tenere σας.
Ηδη ότι εχετε γραψει ειναι πολύ σημαντικά!

Θα τα λεμε!

Ζήσης
Ναι Ζήση θα τα λέμε!
Να μας κάνεις και τη παρουσίαση της Tenere σου αναλυτικά!

Υ.Γ.: Ίσως χρειαστώ το τηλέφωνο του πρώην ιδιοκτήτη (αν θελήσεις να μου το δώσεις), θέλω να τον ρωτήσω που έβαψε τα προστατευτικά!
 

zissis

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
yamaha tenere xtz 660
Τα πλαστικα τα εβαψε μονος του με το plasti dip ενα spray που ειναι υγρο καουτσουκ βασικα.
http://www.plastidip-hellas.gr/
Θελει γενικα προσοχη αλλα ειναινπιο οικονομικο απο το να κανεις κανονικο βαψιμο.
Ηθελα να ρωτησω και τον el-gatto πως εχει βαψει τα δικα του
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Τα πλαστικα τα εβαψε μονος του με το plasti dip ενα spray που ειναι υγρο καουτσουκ βασικα.
http://www.plastidip-hellas.gr/
Θελει γενικα προσοχη αλλα ειναινπιο οικονομικο απο το να κανεις κανονικο βαψιμο.
Ηθελα να ρωτησω και τον el-gatto πως εχει βαψει τα δικα του
Το plasti dip αφαιρειται ευκολα Απλα το τραβας με το χερι και το ξεφλουδιζεις Αυτο βεβαια ειναι και κακο γιατι ισως και να μηναντεχει σε κακουχιες
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το plasti dip αφαιρειται ευκολα Απλα το τραβας με το χερι και το ξεφλουδιζεις Αυτο βεβαια ειναι και κακο γιατι ισως και να μηναντεχει σε κακουχιες
Ναι αλλά προφανώς το περνάς άλλο ένα χέρι από πάνω και είναι οκ πάλι! Δεν είν' κακό...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ναι αλλά προφανώς το περνάς άλλο ένα χέρι από πάνω και είναι οκ πάλι! Δεν είν' κακό...
Όχι Στέφανε... δεν είναι τόσο απλό.
πρέπει να βγεί όλο το παλιό και η επιφάνεια να είναι λεία για να δείχνει ωραίο. Αλλιώς ότι ατέλεια ή ξεφλούδισμα παλιού θα φαίνεται σε το καινούργιο βάψιμο...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όχι Στέφανε... δεν είναι τόσο απλό.
πρέπει να βγεί όλο το παλιό και η επιφάνεια να είναι λεία για να δείχνει ωραίο. Αλλιώς ότι ατέλεια ή ξεφλούδισμα παλιού θα φαίνεται σε το καινούργιο βάψιμο...
OK, κατάλαβα! Μου έδινε την εντύπωση πως λόγω του λαστιχώδους υλικού δε θα φαινόταν η διόρθωση!
Έτσι και αλλιώς δεν κάνει για τη δική μου περίπτωση λόγω μεταλλικού χρώματος!

Έχω βάψει 2 φορές τη μία (στη δεξιά πλευρά) από τις δύο μικρές πλαστικές επιφάνειες που βρίσκονται κάτω από τις χειρολαβές του συνεπιβάτη αλλά "σπάει" το χρώμα (ξεφλουδίζει). Μάλλον θέλει κάποια ιδιαίτερη επεξεργασία (εννοώ όχι τη συνήθη που κάνουν οι φανοποιοί αυτοκινήτων), είναι και τα πλαστικά αυτά -τα γκρι- που δεν είναι λεία!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τα πλαστικα τα εβαψε μονος του με το plasti dip ενα spray που ειναι υγρο καουτσουκ βασικα.
http://www.plastidip-hellas.gr/
Θελει γενικα προσοχη αλλα ειναινπιο οικονομικο απο το να κανεις κανονικο βαψιμο.
Ηθελα να ρωτησω και τον el-gatto πως εχει βαψει τα δικα του
Για το plasti dip έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για την αντοχή του.
Οι αυτοκινητάδες περνάνε απο ολόκληρο το αμάξωμα μεχρι ζάντες με αυτό.
Προσωπική άποψη βέβαια δεν έχω ,ούτε έχω δεί το αποτέλεσμα απο κοντά.

Τα δικά μου είναι βαμμένα παραδοσιακά ,σε φανοποιό ,αλλά με την σωστή προεργασία.

Έχω βάψει 2 φορές τη μία (στη δεξιά πλευρά) από τις δύο μικρές πλαστικές επιφάνειες που βρίσκονται κάτω από τις χειρολαβές του συνεπιβάτη αλλά "σπάει" το χρώμα (ξεφλουδίζει). Μάλλον θέλει κάποια ιδιαίτερη επεξεργασία (εννοώ όχι τη συνήθη που κάνουν οι φανοποιοί αυτοκινήτων), είναι και τα πλαστικά αυτά -τα γκρι- που δεν είναι λεία!
Ολη η ουσία είναι στην προεργασία.
Θέλουν αρχικά πέρασμα με ειδικό εύκαμπτο πλαστικοποιητή ,τρίψιμο ,απο πάνω ειδικό αστάρι πλαστικού ,τρίψιμο ,απο πάνω χρώμα 2πλής ,και 2πλό πέρασμα βερνίκι.
Κι όλα αυτά σε φούρνο.
Αλλιώς δεν...

Είναι η ίδια επεξεργασία που κάνουν οι αυτοκινητάδες φανοποιοί στους προφυλακτήρες των αυτ/των ,όταν τους πάρουν καινούργιους άβαφτους σαν ανταλλακτικό ,οι οποίοι είναι πάντα σε μαύρο ματ άβαφο PVC.
Aυτή η διαδικασία εξασφαλίζει την απαραίτητη ελαστικότητα στο βαμμένο τμήμα ,ώστε να μην ξεφλουδίζει-σπάει σε μικρο χτυπήματα και μικρές ελαστικές παραμορφώσεις (ζουλήγματα) των προφυλακτήρων ,θέματα τα οποία είναι πολύ συχνά κ αναμενόμενα.

Αν η δουλειά γίνει σωστά ,δεν ξεφτάνε τα πλαστικά.
Τα δικά μου έχουν τραβήξει τα 1000μυρια όσα ,και εκτός απο σκληρά κρουστικά χτυπήματα τα οποία άφησαν σημάδια ,κατα τ'άλλα δεν έχουν παθει τίποτα.

Το εμπρός ψηλό φτερο πχ ,που είναι αυτό το εύκαμπτο περτικαλί της ΚΤΜ ,είναι βαμμένο όλο λευκό ,και παρ΄όλες τις συνεχείς στρεβλώσεις γι πολλούς λόγους και τα σκληρά χτυπήματα με πιεστικό για να ξεκολλήσουν οι λάσπες ,εχει παραμείνει άψογο.

Οπότε φίλε ΣΤΦ ,μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις φαναρτζή.
 
Top Bottom