XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Από το εργοστάσιο είχε 15/45. Εγώ του έβαλα ένα 47άρι μόνο πίσω για χωμάτινη χρήση.
Έτσι και αλλιώς έχω καταλήξει πως ακόμη και για άσφαλτο δουλεύει καλύτερα με 46άρι. Εξαφανίζει τα σκορτσαρίσματα του μονοκύλινδρου στις χαμηλές, επηρεάζει αμελητέα την κατανάλωση, γενικά του ταιριάζει καλύτερα (κατ'εμέ πάντα).

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Dream on, dream on.. :D :p Με αναρτηση κλ@σμενη σχεδον απο μαμα, χωρις ουτε ρυθμιση αποσβεσης πισω! :thumbsdown:

Η αγορα παντως δε λεει ψεματα, αν ητανε αυτο που λες Στεφανε θαχε πουλησει αρκετα παραπανω.. :rolleyes:
Θα υποκριθώ πως δεν διάβασα... :p

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γύρω στα 200 ευρω νομίζω χρεώνεται.
Είναι πολύ βολική. ..
Οντως είναι βολική ,για όποιον την χρειάζεται ,ο ΣΤΦ όμως ,δεν την χρειάζεται ,κ ορθώς ΚαΤεΜέ;) έριξε τα λ7 αυτά αλλού.
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
  • Αρχικα θέλω να ευχαριστησω τον STF γιατι μου ανοιξε τα ματια με την αναρτιση...πραγματικα εχω πονοκεφαλιασει ενα μηνα τωρα με την αναρτιση την πισω και ειμαι αναμεσα απο Ohlins και TFX ! Νομιζω βεβαια το πιο σημαντικο ειναι να μαζεψω ενα καλο ποσο... Εκτος απο την αναρτιση θα ηθελα να ρωτησω κατι....για αλλαγη ρουλεμαν μπροστινων-πισω τροχων και γραναζιερας.....Στο manual παρατήρησα κατι περιεργο...ενω μπαινουν κλειστου τυπου πουλεμαν (ετσι δεν ειναι?!)

  • αναφερει την χρηση γρασου λιθιου (lithium soap based grease)...και ερωτω..την χρηση την κανεισ εξωτερικα για να φωλιασει πιο ευκολα το ρουλεμαν στο κεντρο του τροχου ή ανοιγεις τα πλαστικα καπακια των ρουλεμαν το παστωνεις με γρασσο τισ μπιλιες σιγα σιγα τα ξανακουμπωνεις και τα τοποθετεις?...το εχω δει και το τελευταιο στο διαδυκτιο και μου φανηκε περιεργο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γιάννη το γράσσο μόνο εξωτερικά. Για τη γραναζιέρα θα πάρεις ενισχυμένου τύπου. Νομίζω τα έχεις δει που τα ανεβάσαμε με τον Γάτο...

Στάλθηκε από το τηλέφωνο που βρίσκεται στο BAR του JOE
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Την εικόνα που έχεις βάλει ,εγώ τουλάχιστον ,δεν την βλέπω.

Μην ανοίξεις τα ρουλεμάν.
Αμα ήταν να τα ανοίγουμε ,δεν θα ήταν ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ.
Αν είδες κάποιο βίδεο ,θα αφορούσε προσπάθεια νεκρανάστασης ρουλεμάν ,για όποιους λόγους.

Στα ρουλεμάν τροχού δεν βάζεις γράσσο ,ούτε μέσα ούτε απ'έξω.
Στις τσιμούχες τροχού βάζεις κι απ τις δυό πλευρές.
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Ευχαριστω παιδια!Ναι STF το ειδα το ενισχυμένο!!!! Και εμενα μου εκανε εντυπωση παντως γτ μου φαινεται περιεργο να τα ανοίξεις...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Tώρα φάνηκε η εικόνα...καλά...ότι να'ναι...κοινώς: ΤΥΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΛΑΘΟΣ !!!

Πρόσεξε καλά την εικόνα και θα διαπιστώσεις οτι:
Στην αριστερή πλευρά του τροχού (όπως βλέπεις την εικόνα) προτείνει (ΣΩΣΤΑ) γρασσο ΜΟΝΟΝ στην τσιμούχα ,
ενώ στην δεξιά πλευρά του τροχού (όπως βλέπεις την εικόνα) προτείνει (ΛΑΘΟΣ) γρασσο ΜΟΝΟΝ στο ρουλεμάν. :confused:

Εφυγε το βελάκι στον γραφίστα ,και ξέφυγε απο τον έλεγχο πρίν τυπωθεί.

Πράξε πως είπα παραπάν.
Τώρα βέβαια ,δικό σου είναι ,αμα γουστάρεις λούσ'το με γράσσο. :p
 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αυτο που καταλαβαινω εγω απο την φωτο ειναι οτι βαζεις γρασο εξωτερικα για να μπει το ρουλεμαν
Και οπως σου ειπε και ο Γατος αν ηταν να τα ανοιγουμε δεν θα λεγοντουσαν κλειστου τυπου

Εντιτ
Ωπ! Το 1 στο σχεδιαγραμμα τσιμουχα ειναι? Τοτε οπως τα λεει ο Γατος!
Αν και αυτο που εγραψα εγω δεν ειναι λαθος Γρασαρεις εξωτερικα το ρουλεμαν για να μπει πιο ευκολα
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ανεργος πλεον κ επισημα,βρηκα χρονο σημερα το μεσημερακι επιτελους και εκατσα ν ασχοληθω λιγο με το τενερακι
μετακομιση πινακιδας για αρχη,στη σωστη της θεση..





και μετα επ ευκαιριας,εβγαλε και δοντακια..



η ταξη πλεον αποκατασταθηκε!

περιμενω εναγωνιως την επομενη βολτα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όμορφος ο Τενεκέ. ...
Σου εύχομαι να μην ξαναβρείς "τετοιον"χρόνο. ....ανεργίας :)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ευχαριστω..κ εγω ευχομαι το ιδιο για ολους τους ομοιοπαθουντες..
αλλα για μενα στη συγκεκριμενη στιγμη ηταν λυτρωση.ειχε τερματισει το κοντερ σε ολα τα επιπεδα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εγώ πάλι σου εύχομαι ,όλο αυτό ,να είναι μια ευκαιρία ,που θα σε οδηγήσει στο να απεμπλακείς απο δω χάμου ,κ να καταφέρεις να επιστρέψεις κ να εγκατασταθείς στην γεννέτειρά σου ,να πασπατεύεις το Τενερέ στο όμορφο γκαραζάκι σου ,κ να το βγάζεις βόλτα στα βουνά που ξεκινούν απο την πόρτα της αυλής σου. :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στο δεξί καπάκι του κινητήρα άρχισαν να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους οι γρατζουνιές από τη eduro μπότα!
Υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση να σώσουμε ότι προλαβαίνουμε από φθορές;
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στο δεξί καπάκι του κινητήρα άρχισαν να κάνουν αισθητή τη παρουσία τους οι γρατζουνιές από τη eduro μπότα!
Υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση να σώσουμε ότι προλαβαίνουμε από φθορές;
Γραφ'το στ'αρχ σ...όποτε γουστάρεις ,ξεβιδώνεις 8 βιδάκια ,το παίρνεις στο χέρι ,κ το βάφεις.
Στο πλαίσιο ,εκεί γύρω απ'τον άξονα του ψαλιδιού ,βάλε κάτι για να μήν φθαρεί.
 
Top Bottom