XT660Z Tenere

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Γραφ'το στ'αρχ σ...όποτε γουστάρεις ,ξεβιδώνεις 8 βιδάκια ,το παίρνεις στο χέρι ,κ το βάφεις.
Στο πλαίσιο ,εκεί γύρω απ'τον άξονα του ψαλιδιού ,βάλε κάτι για να μήν φθαρεί.
Η απλότητα των λύσεων σου πάντα καλοδεχούμενε καλέ μου Γατούλη! :friendship:
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Βρίσκομαι σε περίοδο που η ψυχολογία μου βρίσκεται στα πατώματα...
Οπότε αποφάσισα και γω να αρχίσω λίγο το σοπινγκ θεραπι να ουμ....
Αφού προβήκαμε στην αγορά του διπλό σταντ , μαζί με τον φίλο Μητσαρας,
αποφάσισα να προχωρήσω σε αναζήτηση για αλουμινένια ποδιά ...
Να αναφέρω ότι ψάχνω για ποδιά που να μου προστατεύει και την αντλία νερού.

Έχω εντοπίσει δυο τρεις ,

Κατά εδώ τείνω μάλλον...
http://motofashion.gr/Aluminium-Skidplate-Hepco-Becker-Yamaha-XT660Z-Tenere

Αυτή φαίνεται τούμπανο αλλά φτάνει την τιμή της Καtouratech ... + μεταφορικά ....Μπααααα
http://www.ebay.com/itm/Rugged-Roads-Yamaha-Tenere-XT660Z-Bashplate-Black-5015B-SPECIAL-OFFER-/171890083850?hash=item280572880a:g:MEIAAOSw3ydVymLS

Και επίσης πολύ οικονομική παίζει της Givi ...Θα ρωτήσω και τον εισαγωγέα σε τι τιμή την φέρνει .
http://www.ebay.com/itm/GIVI-OIL-CARTER-PROTECTOR-ALUMINIUM-YAMAHA-XT-660Z-TENERE-2008-2015-/181937584557?hash=item2a5c5339ad:g:d-4AAOSweuxWT0EW

Καθώς και της touratech που δεν την βρίσκω στο site της makan αυτή την στιγμή..

Για πείτε καμιά γνώμη...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βρίσκομαι σε περίοδο που η ψυχολογία μου βρίσκεται στα πατώματα...
Οπότε αποφάσισα και γω να αρχίσω λίγο το σοπινγκ θεραπι να ουμ....
Αφού προβήκαμε στην αγορά του διπλό σταντ , μαζί με τον φίλο Μητσαρας,
αποφάσισα να προχωρήσω σε αναζήτηση για αλουμινένια ποδιά ...
Να αναφέρω ότι ψάχνω για ποδιά που να μου προστατεύει και την αντλία νερού.

Έχω εντοπίσει δυο τρεις ,

Κατά εδώ τείνω μάλλον...
http://motofashion.gr/Aluminium-Skidplate-Hepco-Becker-Yamaha-XT660Z-Tenere

Αυτή φαίνεται τούμπανο αλλά φτάνει την τιμή της Καtouratech ... + μεταφορικά ....Μπααααα
http://www.ebay.com/itm/Rugged-Roads-Yamaha-Tenere-XT660Z-Bashplate-Black-5015B-SPECIAL-OFFER-/171890083850?hash=item280572880a:g:MEIAAOSw3ydVymLS

Και επίσης πολύ οικονομική παίζει της Givi ...Θα ρωτήσω και τον εισαγωγέα σε τι τιμή την φέρνει .
http://www.ebay.com/itm/GIVI-OIL-CARTER-PROTECTOR-ALUMINIUM-YAMAHA-XT-660Z-TENERE-2008-2015-/181937584557?hash=item2a5c5339ad:g:d-4AAOSweuxWT0EW

Καθώς και της touratech που δεν την βρίσκω στο site της makan αυτή την στιγμή..

Για πείτε καμιά γνώμη...
Γιώργο, έχω τη μικρή ποδιά της Touratech: http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1698&category_id=140&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

Με ασφάλεια μπορώ να σου πω πως η ποδιά ποιοτικά είναι "αλλού". Πιστεύω πως το ίδιο ισχύει φυσικά και για τη μεγάλη της Touratech.
Σημείωσε πως το πάχος του αλουμινίου είναι στα 4mm (σημαντικό, οι περισσότερες βρίσκονται στα 2,5-3mm).
Το ότι δεν υπάρχει πια η μεγάλη στο site της Makan είναι ανησυχητικό (μήπως δεν υπάρχει πια).
Πάντως μια οικονομική λύση είναι πως παίρνεις τη μικρή της Touratech που λόγω μεγέθους είναι ακόμη πιο στιβαρή (μικρότερη επιφάνεια) και αργότερα βάζεις τα προστατευτικά κάγκελα της Touratech που προστατεύουν και την αντλία: http://www.makan.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1630&category_id=140&option=com_virtuemart&Itemid=1&lang=el

Εγώ αυτό θα κάνω (κάποια στιγμή) γιατί μου αρέσει και περισσότερο οπτικά έτσι η μηχανή!
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Στεφ αυτο που με ψιλοφοβιζει στις τούρaτeκ ειναι λίγο τα πιρτσινια που δένει τα κομμάτια της ποδιάς ... Θα προτιμούσα να ειναι μονοκόμματη ....
Γι'αυτο και προσανατολίζομαι προς την hepco που αποτι λέει ειναι και 4mm .
Παρόλα αυτά πιστεύω πως η ποιότητα της τουρτουρατεκ ειναι σεβαστή ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Παιδες ασχετο μεν με τις ποδιες αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ....προσφατα ελυσα το πισω μερος για να γρασαρω το μοχλικο το ψαλιδι κλπ κλπ και να αλλαξω ρουλεμαν σε τροχο και γραναζιερα...εφαγα μεγαλη ξενερα γιατι πρωτον:Τα ρουλεμαν μου ηταν πεντακαθαρα και σε αψογη κατασταση αλλα μιας και ελυσα ειπα να τα αλλαξω προληπτικά...πηγαινοντας στην SKF λοιπον παρήγγειλα τισ διαστασεις που πρεπει αλλα...αυτα που μου εδωσαν ναι με ηταν ιδια σε παχος κλπ με τα εργοστασιακα..τα εργοστασιακα δε,φαινονταv πιο heavy dutty να το πω ετσι μιας και το εσωτερικο δαχτυλιδι του ρουλεμαν ειχε διπλασιο παχος απο αυτα που μου εδωσε η SKF....Νιωθω λιγο οτι με επιασαν κοτσο...Ρουλεμαν γραναζιερα ζητησα ενισχυμένο αλλα ο πωλητης δεν μου το προτεινε μιας και το κεντρο του απ οτι μου ειχε πει ηταν κατασκευασμενο απο καποιο πολυμερες πλαστικο και οχι χαλυβα....φευγοντας απο εκει....Προσοχη στην επανατοποθετιση του ψαλιδιου...στα δεξια υπαρχει ενα special nut οπως λεει και το manual το οποιο πρεπει να το χαλαρωσεις με ενα 14αρι αλεν πριν βγαλεις το ψαλιδι και να το σφιξεις με 8NM μολισ τοποθετισεις ξανα και κεντραρεις το ψαλιδι...στο παρακατω βιντεο το παλικαρι εξηγει αναλυτικα βημα βημα το manual!Στο 10.17 μαλιστα ξεκιναει να δειχνει πως θα το τοποθετήσεις σωστα!

 
Τελευταία επεξεργασία:

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παιδες ασχετο μεν με τις ποδιες αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ....προσφατα ελυσα το πισω μερος για να γρασαρω το μοχλικο το ψαλιδι κλπ κλπ και να αλλαξω ρουλεμαν σε τροχο και γραναζιερα...εφαγα μεγαλη ξενερα γιατι πρωτον:Τα ρουλεμαν μου ηταν πεντακαθαρα και σε αψογη κατασταση αλλα μιας και ελυσα ειπα να τα αλλαξω προληπτικά...πηγαινοντας στην SKF λοιπον παρήγγειλα τισ διαστασεις που πρεπει αλλα...αυτα που μου εδωσαν ναι με ηταν ιδια σε παχος κλπ με τα εργοστασιακα..τα εργοστασιακα δε,φαινονταv πιο heavy dutty να το πω ετσι μιας και το εσωτερικο δαχτυλιδι του ρουλεμαν ειχε διπλασιο παχος απο αυτα που μου εδωσε η SKF....Νιωθω λιγο οτι με επιασαν κοτσο...Ρουλεμαν γραναζιερα ζητησα ενισχυμένο αλλα ο πωλητης δεν μου το προτεινε μιας και το κεντρο του απ οτι μου ειχε πει ηταν κατασκευασμενο απο καποιο πολυμερες πλαστικο και οχι χαλυβα....φευγοντας απο εκει....Προσοχη στην επανατοποθετιση του ψαλιδιου...στα δεξια υπαρχει ενα special nut οπως λεει και το manual το οποιο πρεπει να το χαλαρωσεις με ενα 14αρι αλεν πριν βγαλεις το ψαλιδι και να το σφιξεις με 8NM μολισ τοποθετισεις ξανα και κεντραρεις το ψαλιδι...στο παρακατω βιντεο το παλικαρι εξηγει αναλυτικα βημα βημα το manual!Στο 10.17 μαλιστα ξεκιναει να δειχνει πως θα το τοποθετήσεις σωστα!

Για να εχει το διπλασιο παχος το εσωτερικο δαχτυλιδι αυτο σημαινει οτι οι μπιλις εχουν την μιση διαμετρο Και καλυτερα κατα την γνωμη μου μεγαλυτερες μπιλιες οι οποιες μπορουν να δεχτουν μεγαλυτερα φορτια Ολα αυτα βεβαι εφοσον σιγουρα μιλαμε για ιδιες διαστασεις ρουλεμαν και ιδιο κραμα ατσαλιου
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στεφ αυτο που με ψιλοφοβιζει στις τούρaτeκ ειναι λίγο τα πιρτσινια που δένει τα κομμάτια της ποδιάς ... Θα προτιμούσα να ειναι μονοκόμματη ....
Γι'αυτο και προσανατολίζομαι προς την hepco που αποτι λέει ειναι και 4mm .
Παρόλα αυτά πιστεύω πως η ποιότητα της τουρτουρατεκ ειναι σεβαστή ...
Δεν πιστεύω πως όλα τα προϊόντα της Touratech είναι κορυφαία, όμως στη ποδιά έχει κάνει τη καλύτερη δουλειά από όσες έχω δει. Όσο για τα πριτσίνια είναι λίγο δύσκολο να έχεις αστοχία σε περισσότερα από ένα.
Φυσικά εσύ θα επιλέξεις, εγώ μπορώ να προσφερθώ για συνάντηση σε καφέ ώστε να την τσεκάρεις λεπτομερώς και να έχεις τουλάχιστον ένα μέτρο σύγκρισης!
:friendship:
 

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
θα ηθελα πολυ να δω το tenere με διαφορετικη μπροστα μασκα.

εκτος απο εκεινο το κομματι το μηχανακι ειναι πανέμορφο.
Δεν ξερω αν εχει βγει καποιο φαναρι μασκα aftermarket
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Δεν πιστεύω πως όλα τα προϊόντα της Touratech είναι κορυφαία, όμως στη ποδιά έχει κάνει τη καλύτερη δουλειά από όσες έχω δει. Όσο για τα πριτσίνια είναι λίγο δύσκολο να έχεις αστοχία σε περισσότερα από ένα.
Φυσικά εσύ θα επιλέξεις, εγώ μπορώ να προσφερθώ για συνάντηση σε καφέ ώστε να την τσεκάρεις λεπτομερώς και να έχεις τουλάχιστον ένα μέτρο σύγκρισης!
:friendship:
ΣΤΦ δεν ανησυχώ τόσο για αστοχεία υλικού , αν αυτό εννοείς… αλλά για δικιά μου ευστοχία σε κανα βραχάκι… :blackeye: με αποτέλεσμα το κούρεμα απο κανα πιρτσίνι…
Από την άλλη ίσως και η επιλογή τους αυτή να αποτελείται απο σπαστά κομμάτια, να έιναι και σκόπιμη , ώστε σε περίπτωση σούπας να μην στραβώνει ολοκτηρωτικά ,αλλα και να παίρνει επισκεύη… Ντοννόου

Για το Καφεδάκι πάντως ..ποτέ δε λέω όχι …
Δεν ξέρω τους χρόνους σου… Πότε εισαι ευκαίρος?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
ΣΤΦ δεν ανησυχώ τόσο για αστοχεία υλικού , αν αυτό εννοείς… αλλά για δικιά μου ευστοχία σε κανα βραχάκι… :blackeye: με αποτέλεσμα το κούρεμα απο κανα πιρτσίνι…
Και τί έγινε...τα πριτσίνια είναι φτηνά και τα βρίσκεις παντού.;)

Από την άλλη ίσως και η επιλογή τους αυτή να αποτελείται απο σπαστά κομμάτια, να έιναι και σκόπιμη , ώστε σε περίπτωση σούπας να μην στραβώνει ολοκτηρωτικά ,αλλα και να παίρνει επισκεύη… Ντοννόου
Ισως ,αλλά μάλλον για μείωση παραγωγικού κόστους μου δείχνει πιό πολύ.(κι εγώ καΤούρατεκ έχω)

Για το Καφεδάκι πάντως ..ποτέ δε λέω όχι …
Δεν ξέρω τους χρόνους σου… Πότε εισαι ευκαίρος?
Ποτέ !!! :p Αλλά κάπου θα σε "στριμώξει" κ σένα. :D
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σκέφτομαι να οργανώσω μια συνάντηση Δευτέρα απόγευμα μόνο για κατόχους Tenere για ανταλλαγή απόψεων και χαζοκουβεντούλα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σκέφτομαι να οργανώσω μια συνάντηση Δευτέρα απόγευμα μόνο για κατόχους Tenere για ανταλλαγή απόψεων και χαζοκουβεντούλα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
A ωραια να ερθω και γω!:)
Να πουμε ιστοριες για απατες!:D
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
A ωραια να ερθω και γω!:)
Να πουμε ιστοριες για απατες!:D
Όχι, όχι, όχι!

Επόμενη φορά θα οργανώσω συνάντηση για τα ΚΑΠΗ της Honda (TA).

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σκέφτομαι να οργανώσω μια συνάντηση Δευτέρα απόγευμα μόνο για κατόχους Tenere για ανταλλαγή απόψεων και χαζοκουβεντούλα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας

Ρατσιστικο μου ακουγεται αυτο.....:D
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ρατσιστικο μου ακουγεται αυτο.....:D
Μπα μην το παρεξηγεις..και οι ducatisti παλια ετσι κανανε..πηγαιναν μια βολτα Ναυπλιο και μετα την επομενη εβδομαδα μαζευοντουσαν σε ενα συνεργειο που εφτειαχνε μονο ducati κεκλεισμενων των θυρων και συζηταγανε ποιανου η μπιελα τιναχτηκε καλυτερα...ε κατι παρομοιο συμβαινει με τους τενεκεδες...βγαινουν μια βολτα , μια εβδομαδα συνεργειο...αλλα τα εν οικω μη εν δημω ...οποτε καφε μονο οι κατοχοι τενεκεδων..:pointu::pointu::pointu: μη βγει παραεξω το κλαμα....:pointu:Αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι ολοι χρυσα παιδια..στα χειροτερα χερια σορρυ μηχανακια
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ρατσιστικο μου ακουγεται αυτο.....:D
Αυτό δεν ισχύει με τίποτα, ούτε για πλάκα! Μπορεί μεν να γουστάρω το Tenere μου αλλά με τίποτα δεν είμαι "κλειδωμένος". :ok:
Για χατήρι σου όμως αλλά και για χατήρι του Vagelis64 που είναι αδερφός μονοκύλινδρος θα βελτιώσω τη πρόταση μου: "Εκτός από κατόχος Tenere μπορεί να έρθει και όποιος έχει κάτι τέτοιο:"

-

-

-

(μέσα σε αυτό το forum όλο και κάποιος θα βρεθεί :D )

-

-

-

-

-

-

-

-

-



Μπα μην το παρεξηγεις..και οι ducatisti παλια ετσι κανανε..πηγαιναν μια βολτα Ναυπλιο και μετα την επομενη εβδομαδα μαζευοντουσαν σε ενα συνεργειο που εφτειαχνε μονο ducati κεκλεισμενων των θυρων και συζηταγανε ποιανου η μπιελα τιναχτηκε καλυτερα...ε κατι παρομοιο συμβαινει με τους τενεκεδες...βγαινουν μια βολτα , μια εβδομαδα συνεργειο...αλλα τα εν οικω μη εν δημω ...οποτε καφε μονο οι κατοχοι τενεκεδων..:pointu::pointu::pointu: μη βγει παραεξω το κλαμα....:pointu:Αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι ολοι χρυσα παιδια..στα χειροτερα χερια σορρυ μηχανακια
Εδώ μπορεί να υπάρχει και μια δόση αλήθειας, κυρίως όμως έχει να κάνει με μετατροπές/βελτιώσεις και όχι με επισκευές (αυτή είναι η ζημιά που έκανε ο Γάτος τονίζοντας τα Ιταλικά χρωμοσώματα του Tenere)

Ποτέ !!! :p Αλλά κάπου θα σε "στριμώξει" κ σένα. :D
Και εδώ είναι η πραγματικότητα! Κατά διαστήματα επικοινωνώ με σύντροχους Tener-istes που θα ήθελα να γνωρίσω, να ανταλλάξουμε τις γνώσεις μας πάνω στις μηχανές μας κ.λ.π. Θα ήθελα να βγω, να γνωριστώ, να μιλήσω με τον καθένα ξεχωριστά!

Αλλά...


Έτσι

σκέφτηκα

να τους μαζέψω

όλους μαζί, να γουστάρουμε

γιατί δε ξέρω αν σας το 'χω πει,

τα καλύτερα παιδιά είναι οι Tener-istes!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
A ωραια να ερθω και γω!:)
Να πουμε ιστοριες για απατες!:D
:pointu: Είσαι μεγάλη Qfala παλιό konkosssssssssss.......:pointu:


Όχι, όχι, όχι!

Επόμενη φορά θα οργανώσω συνάντηση για τα TA ΚΑΠΗ της Honda.
Fixed :ok:


Ρατσιστικο μου ακουγεται αυτο.....:D
E ,αφού μας έχει βάλει στο περιθώριο ο κονκοςςςςςς ,με τις "απάτες" που (λέει ότι) καβαλάμε. :sorry:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Εγω για να ληξει το θεμα με τα gs τα ΤΑ τα τενεκεδια τα ΚΤΜια κλπ να οργανωσουμε κονταρομαχιες στο βουνο και οποιος ζησει:pointu::pointu::pointu: με κονταρια, μαρτυρες κλπ αντρικια και ιπποτικα σαν τον παλιο καιρο χαχαχα να δω κονκοστ και γατο και πανοπλια ...να πεθανωωωω χαχαχα
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγω για να ληξει το θεμα με τα gs τα ΤΑ τα τενεκεδια τα ΚΤΜια κλπ να οργανωσουμε κονταρομαχιες στο βουνο και οποιος ζησει:pointu::pointu::pointu: με κονταρια, μαρτυρες κλπ αντρικια και ιπποτικα σαν τον παλιο καιρο χαχαχα να δω κονκοστ και γατο και πανοπλια ...να πεθανωωωω χαχαχα
Τσάμπα γράφεις Βαγγέλη, δε μπορούν να σου απαντήσουν, έχω βάλει "περιορισμό" στο νήμα και στο παρόν θέμα μπορούν να γράφουν κάτοχοι Yamaha και μόνο οι κάτοχοι μονοκύλινδρων των υπολοίπων εταιριών! Χα χα χα!

Στάλθηκε από συσκευή τηλεπικοινωνίας
 
Top Bottom