XT660Z Tenere

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Μακάρι. Τώρα για ελαστικα ίδωμεν. Έχω μπερδευτεί. Θεωρητικά όταν έρθω η ώρα θα πάω λόγω τιμής στα Wild και αναλόγως την απόδοση θα δω τί θα κάνω στα επόμενα.
Τα Anakee Wild είναι ό,τι καλύτερο επώνυμο μπορείς να βρεις για 17άρα ζάντα στη χρήση off-road
Μου κρατάνε σε μικτή χρήση ~5.000km που για την ασφάλεια που μου δίνουν στο χώμα λέω χαλάλι τους..
Τωρα φοράω πίσω BRIG AX41 BATLAX που έχει παρόμοια χάραξη γιατί δεν βρήκα wild όταν το χρειάστηκα - πλήρως απογοητευμένος από το ΑΧ41 - δεν ζεσταίνεται όσο γρήγορα το wild και έχει χειρότερη πρόσφυση.
Φυσικά όλα αυτά στην άσφαλτο δεν έχουν καλό κράτημα
Το wild στα πλαγιάσματα μου δίνει μια σχετική ασφάλεια για off-road ελαστικό αλλά μέχρι εκεί-με αποζημιώνει όμως στο χώμα..
Ελπίζω να βοήθησα
Υ.Γ. έχω αλλάξει 5 wild και 2 ΑΧ41
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Στο χώμα το bridg τι λέει;
Και από διάρκεια ζωής;

Πάντως και το tkc στην άσφαλτο είναι πολύ δυνατο λόγω πυκνών τακουνιών.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
210€ νομίζω τα είδα κάπου.

Πίεση θέλουν χαμήλωμα εν τέλει και τα mitas και τα anakee wild, παρά την κατασκευή τους;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
210€ νομίζω τα είδα κάπου.

Πίεση θέλουν χαμήλωμα εν τέλει και τα mitas και τα anakee wild, παρά την κατασκευή τους;
Όλα τα λάστιχα θέλουν χαμήλωμα πίεσης, ιδίως στις λασπες
Παίζει ρόλο και ο τρόπος οδήγησης, αλλά σίγουρα δεν κινείσαι με ασφάλτινες πιέσεις στο χώμα.
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Αυτό θα έκανα κι εγώ. Να ρίξω πιέσεις. Απλά ρωτάω κι εδώ διότι αρκετοί γνωστοί μου με μεσαίου κυβισμού on off αφήνουν τις ίδιες για Light καταστάσεις off road.
 

LARRY

ADVENTURA ADRENALINA
Περιοχή
Μεταμόρφωση
Όνομα
Dimitris
Μοτό
T 7 - KMX200
Στο χώμα το bridg τι λέει;
Και από διάρκεια ζωής;

Πάντως και το tkc στην άσφαλτο είναι πολύ δυνατο λόγω πυκνών τακουνιών.
"πλήρως απογοητευμένος από το ΑΧ41 - δεν ζεσταίνεται όσο γρήγορα το wild και έχει χειρότερη πρόσφυση. "
~5.000χλμ μικτή
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Παιδιά καλησπέρα μαζί με κάτι άλλα καλουδια χτες (νέο λεβιέ ταχυτήτων και σωληνάκι υψηλής στο πίσω φρένο από την offtheroad) τοποθέτησα και ένα fatbar της protaper.
Επειδή έψαχνα εδώ και δεν βρήκα κάτι για το θέμα fatbar για όσους ενδιαφέρονται το μοντέλο της protaper το contour και συγκεκριμένα το Henry/Reed είναι αρκετά κοντά στις διαστάσεις του εργοστασιακού χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα με την ζελατίνα. Είναι αισθητά πιο ελαφρύ από το εργοστασιακό και με τους αποστάτες της επιλογής σου το φέρνεις εκεί που θες (εγώ στα μαμά καβαλέτο πρόσθεσα 2cm, δοκίμασα και 3cm αλλά επέλεξα την πρώτη επιλογή).


Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Πολύ ωραίο και πρακτικό δείχνει.
Pro taper από πού;
Καβαλετα ήταν σετ;
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
κ εγω τα χω και καθονται,καβαλέτα και φατμπαρ,γιατι βρισκουν οι χουφτες touratech στη ζελατινα αν τα βαλω πανω.
περιμενω την ωρα για αλλαγη χουφτων να προχωρησω πακετο.
 

SunFizz

Μέλος
Περιοχή
Mytilini
Όνομα
Στράτος
Μοτό
Tenere 660 2012
Τα πήρα από Ελλάδα αλλά δεν ήταν και πολύ καλή εξυπηρετιση.
Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή αυτή και από θέμα αίσθησης και ομορφιάς (καθώς είμαστε και ολίγον καγκουρες)
Για την τοποθέτηση μου πήρε καμία ωρίτσα και χρειάστηκε να ανοίξω πάσο για τα αντίβαρα. Οι χούφτες που έχω είναι της polisport (με κάποιες τροποποιήσεις είχαν μπει) και απλά αφαίρεσα τις 22αρες προσθήκες τώρα.

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

PANOS TENERE

Μέλος
Όνομα
PANOS
Μοτό
ZT660Z TENERE 2010
Καλησπέρα σε όλους. Από την περασμένη Πέμπτη επέστρεψα στην κατηγορία του μονοκύλινδρου, πιο ώριμος και συνειδητοποιημένος. Προκάτοχος xt600 και tdm900, αποφάσισα ότι μου ταιριάζει κάτι πιο adventure και all around terrain. Χαίρομαι που θα μοιραζόμαστε τις ίδιες ανησυχίες, εντός πόλης ήδη νιώθω ευτυχισμένος, σε επαρχιακό δρόμο ένιωσα υπέροχα, στην εθνική δεν έχω προλάβει ακόμα να δω τη συμπεριφορά της. Ωστόσο από ότι διαβάζω στο forum είναι μια μηχανή value for money! Το μέλλον θα δείξει, ήδη ετοιμάζω την πρώτη μεγάλη εκδρομή...
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Με το καλό να το χαρείς κι εσύ. Κι εγώ σε ίδια φάση είμαι.
Βέβαια value for money το λες αν κοστίζει γύρω στα 3.000€
Τα παλικάρια που πουλάνε έχουν ξεφύγει.
Βλέπεις tenere 10ετιας και βάλε, με πάνω από 80.000χλμ και έξτρα από περίπτερο να πουλιούνται το λιγότερο 4.500€.
Αυτό σημαίνει δηλαδή 3.000€ από την τιμή αγοράς τους και περίπου μισή τιμή από το καινουριο.

Αλλά βλέπεις ελεύθερη αγορά. :hungover:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Έξω έχουν παίξει και πολύ ακριβότερα γενικά..
Έχω δει μεχρι και με 6500 λίρες στο εξωτερικο για κάποιο λογο.
 

PANOS TENERE

Μέλος
Όνομα
PANOS
Μοτό
ZT660Z TENERE 2010
Με το καλό να το χαρείς κι εσύ. Κι εγώ σε ίδια φάση είμαι.
Βέβαια value for money το λες αν κοστίζει γύρω στα 3.000€
Τα παλικάρια που πουλάνε έχουν ξεφύγει.
Βλέπεις tenere 10ετιας και βάλε, με πάνω από 80.000χλμ και έξτρα από περίπτερο να πουλιούνται το λιγότερο 4.500€.
Αυτό σημαίνει δηλαδή 3.000€ από την τιμή αγοράς τους και περίπου μισή τιμή από το καινουριο.

Αλλά βλέπεις ελεύθερη αγορά. :hungover:
[/QUOTE Εχεις δίκιο, το σκεφτόμουν και εγώ αλλά τα έβαλα κάτω και μακροπρόθεσμα θα τα πάρεις πίσω τα λεφτά σου. Από καύσιμα, από συντήρηση... και σκέψου ότι σε αυτή την κατηγορία μέχρι 5000ευρώ οι μόνες μηχανές που βρίσκεις είναι κάτι dakar 20ετίας και το lc4 adventure σχεδόν εικοσαετίας... και transalp ( εδώ γελάμε!!! ) , ότι θα γλίτωνες σε αγορά, θα τα πλήρωνες σε ανταλλακτικά και αντιπροσωπείες ( δε νομίζω να πας το ktm στο μάστορα της γειτονιάς και μετά να φύγεις ήσυχος για euro trip...)
 

HackmaN

Χωμασφάλτινος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Xtz 660 tenere 2009
Καλά για KTM από 2010 και πίσω, και στην Αυστρία να πας για service, πάλι το σκέφτεσαι.

640 adventure ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά αυτό ακριβώς φοβήθηκα.

Εκεί βασίζονται οι περισσότεροι και χτυπάνε τις τιμές. Όχι δεν έχεις αντίστοιχο μηχανάκι από άλλη εταιρεία.
Mονο κάτι Kle και... Freewind.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Κ εγώ εννοείται για 640 κοίταγα αρχικά αλλά κιοτεψα τελευταία στιγμή,τα βαλα κάτω από δω από,απο κει και τελικά επεσα στην αγκαλιά του τενεκέ
 

PANOS TENERE

Μέλος
Όνομα
PANOS
Μοτό
ZT660Z TENERE 2010
Εγώ έψαχνα μια αξιόπιστη και οικονομική στην αγορά και στη χρήση της μηχανή που θα κάνω τα πάντα, θα πηγαίνω στη δουλειά, θα πηγαίνω βόλτα, θα πηγαίνω εκδρομή και αν μου τη δώσει θα μπω και σε νορμάλ χωματόδρομο... Μέχρι 700cc. Δεν υπάρχει κάτι άλλο στην αγορά, δυστυχώς ή ευτυχώς!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Top Bottom