Yamaha T7 Tenere

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Πολύ αμφιβάλλω... ότι ένα μέρος του βάρους δεν "διπλομετριέται" και από την έτερη ζυγαριά... Και πως στηρίζεται η μηχανή χωρίς να επεμβαίνεις στην μέτρηση;
Ναι ίσως είναι ένας "μπακάλικος" τρόπος να έχεις μια μέτρηση στο περίπου, αλλά ακριβής μέτρηση δε νομίζω...
Εκτός αν Κώστα το έχεις επιβεβαιώσει εν τοις πράγμασι και περαν της μιας συμπτωματικής φοράς...



Στο 3ο βιντεο κανει και συγκριση των δυο μεθοδων.

Το εχω κανει και μονος μου στις δικες μου.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εμένα αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση από το βιντεάκι είναι ότι το Τενερέ και το ΚΤΜ 790 με τα ίδια (15) λίτρα στα ντεπόζιτα ζύγιζαν 72 και 73 κιλά αντίστοιχα.
Εννοώ ότι την ώρα που έβλεπα το βιντεο για πρώτη φορά περίμενα το 790 λιγότερο από τα 72 κιλά του Τενερέ λόγω του χαμηλού του ντεπόζιτου.
Εμένα μου έκανε εντύπωση ,οτι το βαρύτερο όλων GS ,απαιτεί μόλις 2 kgr περισσότερη δύναμη για να σηκωθεί από κάτω ,σε σχέση με το Τενερέ.(74 vs 72)
Δεν θα μπορούσα να το φανταστώ πρακτικά ,αν δε το βλεπα με μετρήσιμα νούμερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για αυτό το σηκώνουν εύκολα ακόμα και κάτι σαμιαμίδια κοπέλες εκπαιδεύτριες της BMW. Το είχαμε δει ζωντανά στην τελευταία έκθεση και λέμε ΟΚ, τεχνική αλλά την βλέπεις την άλλη 50 κιλά πράγμα, όσο και να το κάνεις αν χρειαζόταν πολλή δύναμη δεν θα μπορούσε.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Απλά να αναφέρω ότι το Τ7 δεν υπάρχει πουθενά καινούργιο, ετοιμοπαραδοτο. Όλοι αναμένουν τη νέα έκδοση από Φεβρουάριο του 2021 (στην καλύτερη περίπτωση). Στις αντιπροσωπείες βρίσκεις μόνο το Rally.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Απλά να αναφέρω ότι το Τ7 δεν υπάρχει πουθενά καινούργιο, ετοιμοπαραδοτο. Όλοι αναμένουν τη νέα έκδοση από Φεβρουάριο του 2021 (στην καλύτερη περίπτωση). Στις αντιπροσωπείες βρίσκεις μόνο το Rally.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
και από ότι λένε θα είναι euro 5 τα μοντελα που θα ερθουν απο το νεο ετος!
 
F

Fotis.tza

Επισκέπτης
Το'χω ξανα'πεί ,αλλά θα το ξανα'πώ.
Πολύ μ αρέσει το Τ7. :inlove:
Αν δεν με ενδιέφερε το 2κάβαλο ,θα είχα ήδη ένα από τις προ-παραγγελίες.
Συμφωνώ και επαυξάνω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ο ίδιος κινητήρας euro 5 που μπήκε στο MT07 έχασε 2 ίππους με ίδια ροπή σε χαμηλότερες στροφές (έτσι διάβασα). Προσωπικά δε θα με προβληματίσει η απώλεια δύο ίππων. Ας έρθει να το αγοράσουμε πρώτα...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Θα βγαλει και το Τ750 με μεγαλυτερο ντεποζιτο και θα αρχισει να χοντρενει και αυτο
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Θα βγαλει και το Τ750 με μεγαλυτερο ντεποζιτο και θα αρχισει να χοντρενει και αυτο
Έλα κάτω για χωμάτινη βόλτα (μόλις λήξει η καραντίνα)
Και άσε τις θεωρίες pastrana μου εσύ!!!
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Έλα κάτω για χωμάτινη βόλτα (μόλις λήξει η καραντίνα)
Και άσε τις θεωρίες pastrana μου εσύ!!!
Δεν θέλω να έρθω γιατί θα αυτοκτονήσετε ..... έχω ανέβει πολλά επίπεδα.....κανω backflip με το ΤΕΝΕΡΕ ! ! ! !
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Mt21 μπρος πίσω έχει βάλεις κάποιος να μας πει εντυπώσεις?
Εβαλα εγω...είναι dual sport λαστιχο...περισσότερο 80-20 χωμα ασφαλτο. Είναι το πιο φθηνό που μπορείς να βάλεις με περισσότερο χωμάτινο προσανατολισμό....Μετά πάς στα enduro 100%....(Δεν ξέρω για μάρκες τύπου HAIDEDAU, κλπ......τα 50/50 λάστιχα που βγάζουν τι λένε....) Εγώ στο χώμα δεν βρήκα σημείο που να μπορώ να πάω εγώ και να μην μπορεί το λάστιχο να στο πώ και έτσι.....Το αντιθετο συμβαίνει πιο συχνά.....το λάστιχο μπορεί, εγώ κάνω μεταβολή...., χα,χα,χα....Εν τέλει εγώ θα προχώραγα άφοβα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στο χώμα....Υπόψην εαν το λάστιχο το θες για το χωμάτινο λούκ και μόνο και θές να το κυκλοφορείς άσφαλτο το λάστιχο αυτό είναι ακατάλληλο γιατί λιώνει για πλάκα το πίσω και στο φρενάρισμα το μηχανάκι στρηγκλίζει και πάει φρεναριστό καταπάνω στους άλλους.....Είναι να πάς μια διαδρομή σιγά-σιγά με 80 - 100 km/h το πολύ και να μπείς χώμα...
 
Reactions: $py
Top Bottom