Yamaha T7 Tenere

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Για ποιό μήνα του 20 μιλάμε; Γιατί κρίνοντας από την ποδηλατική αγορά τους πρώτους μήνες έβρισκες τα πάντα και μέσα σε λίγες βδομάδες (τις πρώτες μέρες της άνοιξης) δεν έβρισκες ούτε ντίζα.
Επίσης μάλλον ήταν και η τελευταία φορά που είδα Tenere σε βιτρίνα της Αθήνας που ήταν προς πώληση
H παραγγελία έγινε αρχές Ιουλίου.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Νομίζω ότι σημείωσα δυο φορές το "σε φυσιολογική περίοδο".

Το 5% της έκπτωσης αφορά σχεδόν όλες τις μοτό της Yamaha ειδικά σε αγορά της από κατάστημα της Μοτοδυναμικής. Και ένας ευέλικτος dealer θα το κάνει αν νιώσει ότι θα είσαι πελάτης του συνεργείου.

Για άλλη μια φορά, τα παραπάνω ισχύουν σε περιόδους που η αγορά είναι κανονική.

Αγένεια ισούται με X και καλά κάνεις να ασκείς κριτική. Καμιά φορά η ευγένεια και η εξυπηρέτηση που δίνει λύσεις αξίζει να πληρωθεί παραπάνω.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Μέσα στο 2021 παράγγειλα 2 μοτοσικλέτες, καμία ετοιμοπαράδοτη. Στην πρώτη, πήρα έκπτωση 350€ και κλείδωμα τιμής. Λίγο καιρό αργότερα η τιμή τσίμπησε 200€ οπότε ήμουν συνολικά κερδισμένος 550€. Μετά από εξίμισι μήνες αναμονής ξενέρωσα και την ακύρωσα (σε λίγες μέρες η μηχανή θα ερχόταν σύμφωνα με τα λεγόμενα του εμπόρου).
Στην δεύτερη παραγγελία, πήρα δώρα αξεσουάρ (τα οποία έτσι κι αλλιώς θα έβαζα) αξίας 500€ περίπου και κλείδωμα τιμής της μοτοσικλέτας (μ έπαιρνε να πιέσω κι άλλο αλλά είχα θέσει από την αρχή στόχο κι όταν τον έπιασα σταμάτησα). Λίγο αργότερα ανέβηκε η τιμή της μοτοσικλέτας (+200€) αλλά και των αξεσουάρ - δώρων, συνολικό όφελος 730+€.
Σε μιά τρίτη περίπτωση μέσα στο 2022 και χωρίς να έχω ακυρώσει την δεύτερη μοτοσικλέτα, πήγα και πήρα προσφορά για μιά μοτοσικλέτα που δεν με πολυέψηνε· σημειωτέον η μοτοσικλέτα αυτή ήταν ετοιμοπαράδοτη. Εκεί πήρα δώρο πλαϊνές αλουμινένιες βαλίτσες αξίας 750€. Την επόμενη μέρα που έκανα test ride η συγκεκριμένη μοτοσικλέτα έφαγε άκυρο (έτσι κι αλλιώς δεν την έκανα πολύ κέφι απ την αρχή).
Εκπτώσεις και παζάρια ακόμα παίζουν, το έζησα με τις παραπάνω περιπτώσεις. Ο λόγος που βάζουν νερό στο κρασί τους είναι ότι μία με την μειωμένη παραγωγή των εργοστασίων και μία με την μειωμένη αγοραστική δραστηριότητα του κόσμου λόγω γενικής αβεβαιότητας, δεν πουλάνε· κι η δουλειά ενός μαγαζιού είναι να πουλάει. Ό,τι βγάζουν το βγάζουν κυρίως από σκουτερόπαπα. Η αλήθεια είναι ότι έκπτωση στην τιμή της μοτοσικλέτας (στις 2 τελευταίες δικές μου περιπτώσεις) δεν κάνουν και ο λόγος είναι οι συνεχείς ανατιμήσεις που κάνεις δεν μπορεί να προβλέψει πότε θα έρθουν και πόσο θα είναι η αύξηση, παίζουν όμως ωραιότατα και χρήσιμα δώρα που μπορούν να μας γλιτώσουν αρκετά €.
 

gior-gos

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
v85tt
Νομίζω ότι οι πωλήσεις είναι σε ανοδο και μάλιστα μεγαλη
Οι πωλήσεις ή οι παραγγελίες; Γιατι μπορεί κάποια σχετικά άρθρα να γράφουν για άνοδο των πωλήσεων 20 - 40 - 60 - 140% αλλά κάποια άλλα σχετικά άρθρα γράφουν για τεράστιες ελλείψεις και μεγάλους χρόνους αναμονής. Αντιφατικό.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για (προ)παραγγελίες (όχι ακόμα πωλήσεις) από τις οποίες εξάγονται κάποια μάλλον υπεραισιόδοξα ή και πλασματικά ποσοστά αύξησης (μη πραγματοποιημένων) πωλήσεων.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι πωλήσεις ή οι παραγγελίες; Γιατι μπορεί κάποια σχετικά άρθρα να γράφουν για άνοδο των πωλήσεων 20 - 40 - 60 - 140% αλλά κάποια άλλα σχετικά άρθρα γράφουν για τεράστιες ελλείψεις και μεγάλους χρόνους αναμονής. Αντιφατικό.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για (προ)παραγγελίες (όχι ακόμα πωλήσεις) από τις οποίες εξάγονται κάποια μάλλον υπεραισιόδοξα ή και πλασματικά ποσοστά αύξησης (μη πραγματοποιημένων) πωλήσεων.
Νομίζω ότι όταν αναφέρονται σε πωλήσεις ,μιλάνε για ταξινόμηση.
Τεσπά...συμφωνώ ότι είναι περίεργα τα πράγματα.
 

NitroArgi

Μέλος
Όνομα
Αργύρης
Μοτό
1998 APRILIA RSV MILLE
KTM 890 ADVENTURE
HONDA MONKEY 125
Οι ταξινομήσεις μοτοσυκλετών το 2021 είχαν αύξηση σχεδόν 25% σε σχέση με το 2020 το οποίο είχε και το ίδιο άνοδο κατά 20% σε σχέση με το 2019.
Αν υπήρχε καλύτερη διαθεσιμότητα από τις περισσότερες εταιρείες την περασμένη δύσκολη χρονιά τότε η άνοδος θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ωχ... ωχ... ωχ... κι άλλος πορτοκαλί πέρασε απέναντι.... Πόσο μισητό θα το κάνουν πχια....

Παρακαλώ οι κάτοχοι ας καρφιτσώνουν ένα φυλαχτό στο φανελάκι τους.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Ωχ... ωχ... ωχ... κι άλλος πορτοκαλί πέρασε απέναντι.... Πόσο μισητό θα το κάνουν πχια....

Παρακαλώ οι κάτοχοι ας καρφιτσώνουν ένα φυλαχτό στο φανελάκι τους.
Υπάρχει ομως και η αναποδη διαδρομή...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Οι επαγγελματίες θα ευλογανε πάντα αυτά που τους φέρνει μεροκάματο....τα έχουμε δει και στην χώρα μας
Στην πραγματικοτητα δεν τον βλέπω χαρούμενο τον Αυστραλό και με το δίκιο του.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε. Σίγουρα δεν θα είναι χαρούμενος που τον λες Αυστραλό ο birch γιατί είναι Νεοζηλανδός. Από το μηχανάκι και την εταιρεία ποία.εξαιρετη μαντική ικανότητα έχουν εκεί στον Νότο της Αττικής που διακρίνουν τον βαθμό ικανοποίησης;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Εγώ έχω πει ότι ήταν ευλογία η κατασκευή του Tenere 700 για το κόσμο των On/Off. Ταρακούνησε λιμνάζοντα νερά. Αυτή είναι μια από τις αλήθειες.

EDIT: Περιμένω με ανυπομονησία να δω από κοντά το World Raid.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Άστον ..έχει παγώσει ο εγκέφαλος εκεί στα βορεια
Χιόνιζε πάλι το πρωί.

Η ερώτηση βέβαια σχετικά με το που είδες ότι δεν είναι ικανοποιημένος ισχύει
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χιόνιζε πάλι το πρωί.

Η ερώτηση βέβαια σχετικά με το που είδες ότι δεν είναι ικανοποιημένος ισχύει
Τον έχω δει στην Νάξο από κοντά και 2 μερες δεν είχε φτύσει το χαμόγελο.
Εδώ σε όλο το βίντεο είναι σαν να έχει πέσει σε κατάθλιψη
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τον έχω δει στην Νάξο από κοντά και 2 μερες δεν είχε φτύσει το χαμόγελο.
Εδώ σε όλο το βίντεο είναι σαν να έχει πέσει σε κατάθλιψη
Δύο χρόνια λοκντάουν στην Αυστραλία, ένας άνθρωπος έχει μόνο έναν λόγο να είναι θλιμμένος, α ναι, το 890 και το τενερε
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τον έχω δει στην Νάξο από κοντά και 2 μερες δεν είχε φτύσει το χαμόγελο.
Εδώ σε όλο το βίντεο είναι σαν να έχει πέσει σε κατάθλιψη
Και μανιοκαταθλιπτικό τον θέλουμε. Ότι μαζεύεις από πορτοκαλί καλό είναι.
 
Top Bottom