Yamaha T7 Tenere

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Τελικά θα έρθει κανείς για καφέ Κορίνθο να οδηγήσουμε tenere 700 μαμισιο?
Θα προσπαθήσω να έρθω Αθήνα Τετάρτη για τέστ ;)
Αλλά εάν γουσταριζετε εδώ ήμαστε!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Τελικά θα έρθει κανείς για καφέ Κορίνθο να οδηγήσουμε tenere 700 μαμισιο?
Θα προσπαθήσω να έρθω Αθήνα Τετάρτη για τέστ ;)
Αλλά εάν γουσταριζετε εδώ ήμαστε!
Γιατί υπάρχει πλέον Tenere μαμισιο;

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Καλησπερα παρέα !!
Eκανα ,σχετικα αργα, λογο δουλειας και καιρου ,
τα πρωτα 1000 χιλ.. 940 για ακριβεια
και αυριο κλεινω ραντεβου για το 1ο μικρο σερβις..
Υπαρχει κατι ,περαν του λαδιου κ φιλτρου ,που θα πρεπει να επισημάνω
στο παιδι στην αντιπροσωπία για να δουμε???
Θα τοκανα εγω αλλα θελω τη σφραγίδα απο κει για ευνόητους λογους..
Γρασαρισμα μοχλικου ..
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Γρασαρισμα μοχλικου ..
Σιγα?? Λες ,απο τωρα ??
Αμα τους το πω εχω την εντυπωση πως θα με κοιταξουν καπως!
Πιθανον να το αφησω για λιιιγο αργοτερα που θα αλλαξω ελατηρια ..λεω εγω τωρα...
 

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Σιγα?? Λες ,απο τωρα ??
Αμα τους το πω εχω την εντυπωση πως θα με κοιταξουν καπως!
Πιθανον να το αφησω για λιιιγο αργοτερα που θα αλλαξω ελατηρια ..λεω εγω τωρα...
Κοιτα τα δικα μας δεν ειχαν ουτε καν ιχνος απο γρασσο αλλα και ο μαστορας σου σιγουρα θα το κανει .. 2 βιδες ειναι
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Σιγα?? Λες ,απο τωρα ??
Αμα τους το πω εχω την εντυπωση πως θα με κοιταξουν καπως!
Πιθανον να το αφησω για λιιιγο αργοτερα που θα αλλαξω ελατηρια ..λεω εγω τωρα...
Πες το εσυ και ας σε κοιταξουν καπως! Πολλα δεν εχουν τιποτα εκει κατω.....
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
στο δικο μου Τ7 τα Ε07 είναι μια χαρα για χρήση 50-50 και ενώ έχω κάνει και 9500χλμ, αντεχουν μια χαρά. Να παιξεις λιγακι με τις πιέσεις και στο χώμα θα είναι άψογα. Ειδικά στην Κρήτη που η βροχόπτωση είναι χαμηλή (το βρεγμένο τερραίν δεν είναι το καλυτερό του) θα έλεγα οτι είναι το ιδανικό λάστιχο.
Θα σε αποθάρρυνα μόνο αν σκοπεύεις να αλλάξεις λάστιχο μόνος σου, στο βουνό
Georgecibix και στο φ800 που είχα πίσω Ε07+ dakar δεν είχα κάποιο θέμα σε στεγνή άσφαλτο, μια χαρά δούλευε το λάστιχο για τα δεδομένα μου. Στο χώμα επίσης σε στεγνό τερεν μια χαρά.

Τα Ε07+ απλά που φοράω τώρα μπρος πίσω δεν μου έχουν γλιστρήσει ούτε σε σβέλτο στροφιλίκι αλλά ούτε και σε βρεγμένη άσφαλτο Αθήνας με προσεκτική οδήγηση. Επίσης πας εθνική 130-140 χωρίς να το πολυσκέφτεσαι.
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Georgecibix και στο φ800 που είχα πίσω Ε07+ dakar δεν είχα κάποιο θέμα σε στεγνή άσφαλτο, μια χαρά δούλευε το λάστιχο για τα δεδομένα μου. Στο χώμα επίσης σε στεγνό τερεν μια χαρά.

Τα Ε07+ απλά που φοράω τώρα μπρος πίσω δεν μου έχουν γλιστρήσει ούτε σε σβέλτο στροφιλίκι αλλά ούτε και σε βρεγμένη άσφαλτο Αθήνας με προσεκτική οδήγηση. Επίσης πας εθνική 130-140 χωρίς να το πολυσκέφτεσαι.
Ωραία! Θα πω στο φίλο που σκοπεύει να τα βγάλει να μου τα δώσει να τα τεστάρω.
 

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Καλησπερα παρέα !!
Eκανα ,σχετικα αργα, λογο δουλειας και καιρου ,
τα πρωτα 1000 χιλ.. 940 για ακριβεια
και αυριο κλεινω ραντεβου για το 1ο μικρο σερβις..
Υπαρχει κατι ,περαν του λαδιου κ φιλτρου ,που θα πρεπει να επισημάνω
στο παιδι στην αντιπροσωπία για να δουμε???
Θα τοκανα εγω αλλα θελω τη σφραγίδα απο κει για ευνόητους λογους..
Καλημέρα. Η αλυσίδα θα θέλει λίγο σφίξιμο λογικά που θα το κοιτάξουν έτσι κι αλλιώς και ίσως καμιά ακτίνα, αν το πήγες και χώμα ειδικά. Στο δικό μου σε κάθε σέρβις που τους το λέω, παίρνουν 2-3 ακτίνες ένα ελάχιστο σφίξιμο. Συν γρασάρισμα μοχλικού όπως ανέφεραν παραπάνω
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ωραια...
Οποτε + γρασο στο μοχλικο
+ ελεγχο ακτινες,γιατι ναι πηγα χωμα..
Αν κ να σας πω την αληθεια το φοβαμαι λιγο αυτο με τις ακτινες.
Θελω να πω πως ενας σωστος ελεγχος για ακτινες η ακτινολογιση δεν ειναι απαραιτητο να βγει ο τροχος;;
Μη τα περιπλεξουμε δλδ τα πραμματα κ τα κανουμε χειροτερα χωρις λογο.
Δεν εχω καταλαβει ακομα το επιπεδο γνωσεων του παιδιου που θα με το δει γιατι οταν εκανα λογο να αλλαξουμε εκει τα ελατηρια στις αναρτησεις λογο των κιλων μου μου ειπε ,(ναι οκ ,μονο πισω ετσι ?
Κ μπροστα του λεω..κ λεει
(Α οκ,τοχω κανει κιαλλες φορες).
Κ απο εκεινη τη μερα μου μπηκε η αμφιβολια στο μυαλο οτι μαλλον δεν σκαμπαζει τοσο οσο πρεπει,μαλλον λεω ..
ελπιζω να με καταλαβατε..
Το σερβις θα γινει με μενα μπροστα ,οπως ολα τα υπολοιπα...σαυτο συνενοηθηκαμε απτην 1η μερα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Heisenberg

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
T7
Κανονικά το σφίξιμο ακτίνων έχει συγκεκριμένη διαδικασία και γίνεται με δυναμόκλειδο. Δηλαδή δεν πιάνω και σφίγγω όσο πάει, ούτε τις παίρνω μία μία με τη σειρά. Θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα, ειδικά αν χρειαστούν 1-2 ακτίνες ένα απειροελαχιστο σφίξιμο. Απ την άλλη, αν σε αγχώνει μπορείς να το αφήσεις για το επόμενο σέρβις πηγαίνοντας το σε κάποιον που εμπιστεύεσαι περισσότερο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κανονικά το σφίξιμο ακτίνων έχει συγκεκριμένη διαδικασία και γίνεται με δυναμόκλειδο. Δηλαδή δεν πιάνω και σφίγγω όσο πάει, ούτε τις παίρνω μία μία με τη σειρά. Θεωρώ ότι δε θα έχεις θέμα, ειδικά αν χρειαστούν 1-2 ακτίνες ένα απειροελαχιστο σφίξιμο. Απ την άλλη, αν σε αγχώνει μπορείς να το αφήσεις για το επόμενο σέρβις πηγαίνοντας το σε κάποιον που εμπιστεύεσαι περισσότερο.
Ξερω οτι μπορει να το γραφει το μανουαλ δινοντας μαλιστα και την καταληλη ροπη και δεν ξερω γιατι, αλλα κανενας δεν κανει ακτινολογηση με ροποκλειδο Και ειναι λογικο αν σκεφτουμε οτι για να γινει ξανα ολοισιο ενα στεφανι αλλου χρειαζεται περισσοτερο σφιξιμο και αλλου λιγοτερο
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Αν η ρόδα δεν έχει στραβώματα ή άλλα θέματα, στις χαλαρές ακτίνες καλό είναι απλά να παίρνουμε τα "μπόσικα".
Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεθοδολογία σε αυτή την περίπτωση.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Οσο αφορα τα ελατηρια..
Θα αλλαξω μπρος πισω διοτι ειμαι κοντα 117 κιλα...
Οχι τωρα,λιιγο αργοτερα.
Στη σελιδα της k-tech πχ,oλα καλα,
εχει φορμα που σε βγαζει τα προτινομενα αναλογα τα κιλα σου..
Στη σελιδα της Ohlins ομως δε βγαζω ακρη..
Εχει κατι κωδικους κ δε καταλαβαινω..
Δλδ σε k tech για μπροστα σε κιλα απο
115-124 δινει το 6.9N
Κ πισω 85N
Σε Ohlins???
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Πάρε τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο, Τασούλης στην Καλιρρόης
Εγώ ότι έχω ρωτήσει με έχουν εξυπηρετήσει.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Ωραια...
Οποτε + γρασο στο μοχλικο
+ ελεγχο ακτινες,γιατι ναι πηγα χωμα..
Αν κ να σας πω την αληθεια το φοβαμαι λιγο αυτο με τις ακτινες.
Θελω να πω πως ενας σωστος ελεγχος για ακτινες η ακτινολογιση δεν ειναι απαραιτητο να βγει ο τροχος;;
Μη τα περιπλεξουμε δλδ τα πραμματα κ τα κανουμε χειροτερα χωρις λογο.
Δεν εχω καταλαβει ακομα το επιπεδο γνωσεων του παιδιου που θα με το δει γιατι οταν εκανα λογο να αλλαξουμε εκει τα ελατηρια στις αναρτησεις λογο των κιλων μου μου ειπε ,(ναι οκ ,μονο πισω ετσι ?
Κ μπροστα του λεω..κ λεει
(Α οκ,τοχω κανει κιαλλες φορες).
Κ απο εκεινη τη μερα μου μπηκε η αμφιβολια στο μυαλο οτι μαλλον δεν σκαμπαζει τοσο οσο πρεπει,μαλλον λεω ..
ελπιζω να με καταλαβατε..
Το σερβις θα γινει με μενα μπροστα ,οπως ολα τα υπολοιπα...σαυτο συνενοηθηκαμε απτην 1η μερα..
Αν εχεις τις γνωσεις για να ελεγξεις την δουλεια του μπορεις να τα κανεις και μονος σου,εαν δεν τις εχεις τι ρολο παιζει αν εισαι μπροστα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Παιδιά έχει κανείς την comfort seat του συνεπιβάτη;
Αν ναι, Υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε κάπου στην Αθήνα για δοκιμή μετά του κοριτσιού;


Ήθελα να το ψάξω για μεταποίηση της υπάρχουσας αλλά ο μοναδικός σελάς που πάω μου είπε πως δεν έχει αυτή τη στιγμή τα σωστά υλικά και δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αποτέλεσμα οπότε δεν αναλαμβάνει!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Για να γιορτάσει τα 40 χρόνια ύπαρξης του Τενερε (το πρώτο μοντέλο βγήκε το 1983) παρουσιάζουν το Yamaha "Tenere 700 World Rally 2023"

Βασικά είναι ίδιο με το World Raid αλλά έχει:
  • διαφορετικό ύφασμα στη σέλα (πιο ράλλυ υποτίθεται...)
  • μαύρα καλάμια μπροστά (αντί για χρυσά που έχει το World Raid)
  • Akrapovic
  • άλλο χρώμα σε σχέση με το World Raid
  • τιμή! 2000+ € πιο ακριβό από το World Raid












 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Καλησπερα παρέα !!
Eκανα ,σχετικα αργα, λογο δουλειας και καιρου ,
τα πρωτα 1000 χιλ.. 940 για ακριβεια
και αυριο κλεινω ραντεβου για το 1ο μικρο σερβις..
Υπαρχει κατι ,περαν του λαδιου κ φιλτρου ,που θα πρεπει να επισημάνω
στο παιδι στην αντιπροσωπία για να δουμε???
Θα τοκανα εγω αλλα θελω τη σφραγίδα απο κει για ευνόητους λογους..
Πες τούς να τσεκάρουν τα ρουλεμάν λαιμού. Μπορεί να θέλουν ελάχιστο σφίξιμο αφού πάτησαν. Το λέει και τα μανουαλ.
 

Ka0s

Μέλος
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Bmw f650gs 2003
Yamaha T7 2021



Καιρό ήθελα να στείλω τα μαμά αυτοκόλλητα αλλά δεν ήθελα ολόκληρο κιτ . DXL Graphics - Άψογο αποτέλεσμα - πολύ εξυπηρετικοί.

Επίσης έβγαλα τα πλαινά κάγκελα και τα πατάκια για να μπει το αυτοκόλλητο και άλλαξε πολύ η συμπεριφορά(προς το καλύτερο), είχα να το οδηγήσω χωρίς, 2 χρόνια.
 
Top Bottom