Yamaha T7 Tenere

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Κατά την άποψή μου, οι μοτοσυκλέτες ως προϊόν είναι υπερτιμημένο...συνολικότερα, όχι μόνο στη χώρα μας.
Ωστόσο αυτό είναι υποκειμενική γνώμη και δεν αποτελεί βάση συζήτησης ή επιχειρημάτων.Μιλώντας λοιπόν σε μια πιο αντικειμενική βάση και παρατηρώντας πόσο συρρικνωμένη είναι η ελληνική αγορά συγκριτικά με άλλες ευρωπαϊκές και πόσο υψηλοί είναι οι φόροι, η τιμή του συγκεκριμένου μοντέλου είναι καλή.Η Yamaha κατά την άποψή μου είναι η εταιρεία με τις πιο vfm τιμές στα μοντέλα της (εξαιρώ τα scooters) , συγκρινόμενη πάντα με τις παραδοσιακές δυνάμεις του χώρου και όχι με νέες κινέζικες ή ινδικές φίρμες.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν ειχα ιαπωνικό μηχάνημα (σε δίκυκλο) ποτέ αλλά πιστεύω ότι η yamaha και η honda είναι πίσω όσον αφορά στον ανταγωνισμό στην κατηγορία adve και για αυτό "αναγκάζονται" να επαναφέρουν ονόματα τύπου Tenere ή Africa Twin. Νομίζω ότι ρίχνουν το βάρος αλλού και απλά επειδή ξέρουν ότι η adve κατηγορία έχει ψωμί φτιάχνουν τίμια μηχανάκια με παραπομπή στο ένδοξο παρελθόν χωρίς να είναι μεν τίποτα ιδιαίτερο και αναμένουν να τσιμπήσουν μια δεδομένη πελατεία. Νομίζω ότι πειραματίζονται σε άλλα πεδία κατηγορίες περισσότερο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αντιθέτως... εγώ πιστεύω πως "επιτέλους" άρχισαν να δίνουν αξιόλογες επιλογές. Η Africa (ιδιαίτερα με το DCT) έχει δώσει ένα εκπληκτικό On/Off που σε όλες τις εκδόσεις είναι πιο χωμάτινο από τις Africa του παρελθόντος. Το Tenere θα το δούμε αλλά μάλλον θα είναι καλό και αν έρθει και σε έκδοση με αναβαθμισμένες αναρτήσεις θα είναι ακόμη καλύτερο και τέλος και η Suzuki με το 1000άρι V-strom έχει φτιάξει ένα εκπληκτικό On/Off με εξαιρετική τιμή.

Αν εξαιρέσεις το Honda τα άλλα δυο είναι πολύ πιο μηχανές για τα χρήματα που δίνεις.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Δεν εννοούσα ότι δεν είναι καλά μηχανάκια μεν αλλά ότι δεν νομίζω ότι στοχεύουν σε κάτι πρωτοποριακό. Οντως το DCT είναι κατι διαφορετικό μεν αλλά το dct το ειχαν σε αλλης κατηγοριας δικυκλα πιο πριν αν δεν κανω λαθος. η KTM π.χ. εφερε στην adve κατηγορία καλάμια κι αναρτήσεις από τις χωματινες κατηγορίες της...τεσπα νομίζω κανείς δεν μπορεί να είναι απογοητευμένος πλέον...υπάρχουν για όλα τα γούστα επιλογές πάνω κατω...αν ηταν και τα πετσετάκια πεντοχίλιαρα θα ήμασταν σούπερ...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Το DCT λειτουργεί ελαφρώς διαφορετικά στα Africa αλλά έτσι και αλλιώς για τη κατηγορία είναι κάτι πρωτοποριακό. Κι εγώ με τη σειρά μου δεν ήθελα να σταθώ τόσο στα πρωτοποριακό στοιχείο όσο στο ότι επιτέλους οι Ιάπωνες άρχισαν να βάζουν κάποια φρένα και κάποιες αναρτήσεις στη κατηγορία καλύτερες από αυτά του παρελθόντος.
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Που είδατε αυτές τις τιμές στις χώρες της Βαλτικής;; 9.800-9.850€ κοστίζει και εκεί.
Η πρώτη είναι από την εσθονική Yamaha και η δεύτερη από τη λετονική.
Στη φόρμα online παραγγελιών γράφει 8.129€ ex VAT, το οποίο λογικά σημαίνει ότι δε συμπεριλαμβάνεται ο Φ.Π.Α της εκάστοτε χώρας.



 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Που είδατε αυτές τις τιμές στις χώρες της Βαλτικής;; 9.800-9.850€ κοστίζει και εκεί.
Η πρώτη είναι από την εσθονική Yamaha και η δεύτερη από τη λετονική.
Στη φόρμα online παραγγελιών γράφει 8.129€ ex VAT, το οποίο λογικά σημαίνει ότι δε συμπεριλαμβάνεται ο Φ.Π.Α της εκάστοτε χώρας.
Έχεις δίκιο, δε πρόσεξα το "ex". Πάντως -από μια πρόχειρη ματιά που έριξα πάλι- στις περισσότερες χώρες συμπεριλαμβάνεται ο ΦΠΑ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Νομίζω ότι έχει πολύ ωραίες γραμμές σαν σύνολο.
Βάζω στο ζενίθ της εμφάνισης τους προβολείς μαζί με τον ανεμοθώρακα, και στο ναδίρ το τεποζιτο, το οποίο είναι εντελώς άδειο.

Ξέρουμε τι αυτονομία έχει;
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η σέλα θα ναι ζορικη, όλα τα άλλα μια χαρά είναι.

Πολύ εντουραδικη τη βλέπω και δεν μου αρέσει.
είσαι ψηλός για τενερέ 700

είναι Η μοτοσικλέτα για τους... vertically challenged που θέλουν διακαώς κάτι περιπετειώδες :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
To ιδιο ισχυει για το 790 παντως, αν και σε Τ7 δεν εχω ανεβει.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
είσαι ψηλός για τενερέ 700

είναι Η μοτοσικλέτα για τους... vertically challenged που θέλουν διακαώς κάτι περιπετειώδες :)

Πέρα από "ψηλός" είμαι και άφραγκος οπότε μια χαρά βολεύομαι στη σελάρα του 1150 και την φτιαγμένη σελάρα του αντι-adventure DS 404 στα 955 χιλιοστά ύψους :yew:.

:prft:.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To ιδιο ισχυει για το 790 παντως, αν και σε Τ7 δεν εχω ανεβει.
Το απλό λες, όχι το R που απευθύνεται και σε πελάτες που δεν έχουν ταχυδρομικό κωδικό στο Hobbiton
 
Top Bottom