Yamaha T7 Tenere

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν το βάζεις συχνά χώμα ή καλύτερα όταν μπαίνεις χώμα να βάζεις το μαμά φίλτρο. Τα ελεύθερα φίλτρα αέρος εκτός ότι μπουκώνουν εύκολα αφού είναι λαδωμένα, δεν συγκρατούν απόλυτα τη σκόνη.

Η ποδιά είναι πολύ ωραία.

Τα air blinders είναι βολικά.
Λιτός, απέριττος, λακωνικός..

Περνάς στην επόμενη φάση...
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Και συνεχίζουμε με κάγκελα από SW-motech , τα πιο διακριτικά που βρήκα και μακάρι να μην μάθω ποτέ αν κάνουν δουλειά και τακουνακια anakee wild!
Τεράστια διαφορά στο χώμα σε εύκολα αλλά και δύσκολα τερέν. Σε κάποια σημεία κατάφερα να πιάσω 90-100χλμ και κράταγε παρά μα πάρα πολύ ωραία.ζωη βέβαια το πίσω δε νομίζω να έχει πολύ...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ειδες τεραστια διαφορα με τα STR ε? Αυτο που επιμενω κι εγω σε οσους μου λενε οτι ειναι καλο το STR στο χωμα.

Μια χαρα τα κοβω τα καγκελα, μινιμαλιστικα και τη δουλεια που πρεπει να κανουν (να σωσουν το ψυγειο απο καμια πετρα) φαινεται οτι θα την κανουν οπως πρεπει.
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Ειδες τεραστια διαφορα με τα STR ε? Αυτο που επιμενω κι εγω σε οσους μου λενε οτι ειναι καλο το STR στο χωμα.

Μια χαρα τα κοβω τα καγκελα, μινιμαλιστικα και τη δουλεια που πρεπει να κανουν (να σωσουν το ψυγειο απο καμια πετρα) φαινεται οτι θα την κανουν οπως πρεπει.
Διαφορά είδα στο μπροστινό κυρίως.αλλα έριξα και πιέσεις αρκετά...και την πάθαμε


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό λοιπόν το εξηγούσε το θέμα των πιέσεων ο motor trek στο YouTube ο οποίος έλεγε ότι σε μηχανάκια 200 και παραπάνω κιλών όπως είναι τα περισσότερα από τα μεγάλα ονόματα f&b πίεσης δεν πρέπει να κατεβαίνουν ακριβώς γιατί μπορεί να σκιστεί το λάστιχο ή να γίνει οποιαδήποτε τέτοια βλάβη σε ζάντα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δοκίμασε τις πιέσεις και βγάζε μόνο στην λάσπη.
Τό wild δουλεύει αρκετά καλά και με ψηλές πιέσεις.
Στα σαθρά της Κρήτης ιδίως.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Διαφορά είδα στο μπροστινό κυρίως.αλλα έριξα και πιέσεις αρκετά...και την πάθαμε


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με το αερόκλειδο σου έσφιξε τον τροχό...?:oops:
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Τι σημαίνει ψηλές??
Πχ από μαμά είχε 30μπροστα 32πισω
Να μείνω εκεί και στο χώμα???
Και φορτωμένος??

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι σημαίνει ψηλές??
Πχ από μαμά είχε 30μπροστα 32πισω
Να μείνω εκεί και στο χώμα???
Και φορτωμένος??

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ψηλές είναι οι ασφάλτινες.
Εγώ στην χοντρή κατεβάζω πάρα πολύ σε όλα τα τερέν και με όσα λάστιχα έχω βάλει.
1.5 bar μπρος πίσω... Αλλα οι ζάντες της χοντρης είναι χοντρές... Τι να πω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ψηλές είναι οι ασφάλτινες.
Εγώ στην χοντρή κατεβάζω πάρα πολύ σε όλα τα τερέν και με όσα λάστιχα έχω βάλει.
1.5 bar μπρος πίσω... Αλλα οι ζάντες της χοντρης είναι χοντρές... Τι να πω.
Η χοντρη φοραει και 19αρα μπροστα. Ακομη και το ιδιο λαστιχο σε διαφορετικη διασταση αποκτα αλλη συμπεριφορα και αντοχη. Επισης τα εχουμε ξαναπει, η ακτινωτη ζαντα των GS για να στραβωσει θελει ΠΟΛΥ ζορι! (οπως θελει πολυ ζορι για να ερθει οταν στραβωσει).

Τι σημαίνει ψηλές??
Πχ από μαμά είχε 30μπροστα 32πισω
Να μείνω εκεί και στο χώμα???
Και φορτωμένος??

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Eαν δεν κανω λαθος το Wild ειναι κι αυτο Radial λαστιχο οπως και τα STR που φοραγες πριν, και τα radial εχουν ηδη πιο μαλακα πλαϊνα , δεν χρειαζεται να ριχνεις πιεσεις οπως στα παλαιου τυπου τακουνατα bias ply. Βασικα για να αντεξει και να δουλεψει το radial θελει τις κανονικες/ψηλες εργοστασιακες πιεσεις.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Στο 990 βάζω 24-26 (κρύο λαστιχο) ότι τεραιν και να έχει.
Πάντα όμως έχω εντουραδικη σαμπρελλα 4χιλιοστα η οποία κάνει απίστευτη δουλειά.

spirosbob από τι έπαθες λαστιχο?
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Στο 990 βάζω 24-26 (κρύο λαστιχο) ότι τεραιν και να έχει.
Πάντα όμως έχω εντουραδικη σαμπρελλα 4χιλιοστα η οποία κάνει απίστευτη δουλειά.

spirosbob από τι έπαθες λαστιχο?
Κ εγώ έβαλα εντουράδικη σαμπρέλα 4αρα
ξύλο - τσίτα ή κατι τέτοιο είχε κολλήσει μέσα στο λάστιχο και ειχε κάνει μια πολύ μικρή τρύπα στη σαμπρέλα.
Με Fast θα είχα ελπίδες να συνεχίσω τη βόλτα???
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Κ εγώ έβαλα εντουράδικη σαμπρέλα 4αρα
ξύλο - τσίτα ή κατι τέτοιο είχε κολλήσει μέσα στο λάστιχο και ειχε κάνει μια πολύ μικρή τρύπα στη σαμπρέλα.
Με Fast θα είχα ελπίδες να συνεχίσω τη βόλτα???
Είχε κολλήσει μέσα στο λαστιχο από λάθος τοποθέτηση εννοείς;
Αν ειναι τρύπα μικρή κάνει δουλειά το Φαστ, αλλά όχι να κάνεις ταρζανιες, απλά να ολοκληρώσεις τη βόλτα κ μέχρι να πας σε ένα βουλκανιζατεγ
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Κ εγώ έβαλα εντουράδικη σαμπρέλα 4αρα
ξύλο - τσίτα ή κατι τέτοιο είχε κολλήσει μέσα στο λάστιχο και ειχε κάνει μια πολύ μικρή τρύπα στη σαμπρέλα.
Με Fast θα είχα ελπίδες να συνεχίσω τη βόλτα???
Ναι. Εαν ειναι τρυπα και οχι σκίσιμο το πιανει.

Οι εντουραδικες σαμπρελες θελουν προσοχη στην εθνικη, ανεβάζουν αποτομα θερμοκρασια πανω απο 140.
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Σήμερα είδα ένα φορτωμένο με βαλίτσες κλπ (δυστυχώς στο απέναντι ρεύμα και δεν πρόλαβα να το επεξεργαστω ),πήγαινε προς το λιμάνι της Πάτρας και πίσω του ένα 1200gs.
Ενώ γυμνό,όπως ήταν στο τεστ της γιαμαχα,μου φαινόταν "λίγο" και για τουριστική χρήση,αυτό μου φάνηκε μια χαρά.
Ελπίζω να έχουν γίνει πολλές παραγγελίες και να καταλάβουν κάποιοι ότι δεν τους κάνει και του χρόνου να αρχίσουν τα μεταχειρισμένα να μπαίνουν σε αγγελίες
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Σήμερα είδα ένα φορτωμένο με βαλίτσες κλπ (δυστυχώς στο απέναντι ρεύμα και δεν πρόλαβα να το επεξεργαστω ),πήγαινε προς το λιμάνι της Πάτρας και πίσω του ένα 1200gs.
Ενώ γυμνό,όπως ήταν στο τεστ της γιαμαχα,μου φαινόταν "λίγο" και για τουριστική χρήση,αυτό μου φάνηκε μια χαρά.
Ελπίζω να έχουν γίνει πολλές παραγγελίες και να καταλάβουν κάποιοι ότι δεν τους κάνει και του χρόνου να αρχίσουν τα μεταχειρισμένα να μπαίνουν σε αγγελίες
Mαζι σου, αν και εαν κρινω απο τις τιμες των μεταχειρισμενων 660Ζ, τοτε δε θα ειναι και πολυ μεγαλη η διαφορα απο ενα καινουριο...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Mαζι σου, αν και εαν κρινω απο τις τιμες των μεταχειρισμενων 660Ζ, τοτε δε θα ειναι και πολυ μεγαλη η διαφορα απο ενα καινουριο...
Καλά το 660 ζητάνε για παρόμοια μηχανάκια από 3500 ως 5500.
Νομίζω πως τα τελευταία 2-3 χρόνια πωλούνται ακριβότερα από ότι παλιότερα.
Για το 700 τώρα, σκέφτομαι ότι ίσως μπορείς να βρεις μηχανάκι με 9000€ 1-1.5 χρόνου,που θα έχει βάλει και 2-3 έξτρα ο άλλος.υποθετικο αλλά κάπως έτσι το βλέπω.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στη Yamaha Paddock στο Χαϊδάρι υπάρχουν 1 + 1 Tenere 700 διαθέσιμα προς πώληση.
Το ένα από τα δυο είναι καπαρωμένο από πολύ γνωστό δημοσιογράφο του μοτοσυκλετιστικού τύπου.
Αν κανένας φίλος από το forum ενδιαφερθεί ας επικοινωνήσει μαζί μου μιας και υπάρχουν οι σχετικές γνωριμίες.

 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Στη Yamaha Paddock στο Χαϊδάρι υπάρχουν 1 + 1 Tenere 700 διαθέσιμα προς πώληση.
Το ένα από τα δυο είναι καπαρωμένο από πολύ γνωστό δημοσιογράφο του μοτοσυκλετιστικού τύπου.
Αν κανένας φίλος από το forum ενδιαφερθεί ας επικοινωνήσει μαζί μου μιας και υπάρχουν οι σχετικές γνωριμίες.

Εχε χάρη που δε μπορώ να δώσω το 10αρικο αύριο!!! Μου χει κάτσει πολύ αυτό το μηχανάκι για κάποιο λόγο χωρίς καν να το έχω δει απο κοντά
 
Top Bottom