Yamaha T7 Tenere

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Πραγματικά δεν τελειώνει ΠΟΤΕ αυτή η κουβέντα χαχαχαχα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πραγματικά δεν τελειώνει ΠΟΤΕ αυτή η κουβέντα χαχαχαχα
Ναι γιατί ο κάθε ένας έχει το δικό του στο μυαλό.

Εγώ σκέφτομαι πως θα περάσω καλύτερα σε ημέρες 500+ χιλιομέτρων, άλλος θέλει να πάει τάπα στον Άγιο, άλλος θέλει να θαμπώσει κόσμο στο καφέ, άλλος θέλει να κάνει μετακόμιση, άλλος να σκαρφαλώσει στο έβερεστ, άλλος το βλέπει σαν βάση για τρελή καστομιά, άλλος δεν θέλει να βάλει πρόσθετη βίδα και οι εταιρίες θέλουν να μας πείσουν ότι τα μηχανάκια τους κάνουν για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιπέτεια μας έχει καρφωθεί. Που είναι προφανές ότι δεν είναι έτσι. Και όσο διαφέρουν τα θέλω μας, τόσο δεν θα τελειώνει η συζήτηση. Εδώ φτάσαμε να διαβάσουμε "πάρε αυτοκίνητο καλύτερα" σε άλλο νήμα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άμα υπήρχε μία μοτοσυκλέτα που να τα κάνει όλα καλά θα την παίρναμε όλοι!

Εν τέλει βέβαια αν πρέπει να έχεις ένα και δεν μπορείς να απαρνηθείς το χώμα τότε το tenere 700 είναι αυτό που θες(σε αυτά τα λεφτά). Θα κάνεις και 2κάβαλα ταξίδια με παραχωρήσεις. Στη τελική παίρνεις μια δεύτερη σέλα, τη στέλνεις στο moto-k η σε κάποιο άλλο σελά και στην κάνει Full ανατομική για ταξίδια! Σε λιγότερα χρήματα παίρνεις ένα SWM Superdual 600..:p

Προσωπικά σε αυτή τη κατηγορία χρημάτων άμα δεν πήγαινα χώμα απο χόμπι θα αγόραζα το V-strom 650XT. Κάνει 1,5 χιλιάρικο κάτω και είναι πολύ πιο άνετο στην άσφαλτο και για 2κάβαλα εννοείται. Και με τα ρέστα θα βαζα 3βάλιτσο.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και επειδή Αντώνη antsoar είχες το 990 σαφώς και έχεις και εμπειρία απο ZX6R σε χώματα..:p μπορώ να σου πω οτι το Tenere 700 επειδή έχω οδηγήσει και αυτό και το 990 είναι ουσιαστικά ένα 990 πιο μαζεμένο. Η φιλοσοφία του είναι αυτή ακριβώς. Οδηγικά θα σου θυμίσει το 990 χωρίς βέβαια αυτό το μπάμ απ το μοτέρ εννοείται και τον πιο γεμάτο όγκο του 990.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι γιατί ο κάθε ένας έχει το δικό του στο μυαλό.

Εγώ σκέφτομαι πως θα περάσω καλύτερα σε ημέρες 500+ χιλιομέτρων, άλλος θέλει να πάει τάπα στον Άγιο, άλλος θέλει να θαμπώσει κόσμο στο καφέ, άλλος θέλει να κάνει μετακόμιση, άλλος να σκαρφαλώσει στο έβερεστ, άλλος το βλέπει σαν βάση για τρελή καστομιά, άλλος δεν θέλει να βάλει πρόσθετη βίδα και οι εταιρίες θέλουν να μας πείσουν ότι τα μηχανάκια τους κάνουν για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ περιπέτεια μας έχει καρφωθεί. Που είναι προφανές ότι δεν είναι έτσι. Και όσο διαφέρουν τα θέλω μας, τόσο δεν θα τελειώνει η συζήτηση. Εδώ φτάσαμε να διαβάσουμε "πάρε αυτοκίνητο καλύτερα" σε άλλο νήμα...
Οτι σκεψεις και φαντασιωσεις να εχει ο καθενας μας, η αληθεια ειναι οτι το Τ7 ειναι για την χρηση που βλεπουμε μεχρι τωρα απο τον πιτσι τον Κρητικο spirosbob .....που το λειωνει στα χωματα και αμα κατσει κανενα δικαβαλο ,με 25αρα τεκνη, θα το κανει!
Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε!
 

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Οτι σκεψεις και φαντασιωσεις να εχει ο καθενας μας, η αληθεια ειναι οτι το Τ7 ειναι για την χρηση που βλεπουμε μεχρι τωρα απο τον πιτσι τον Κρητικο spirosbob .....που το λειωνει στα χωματα και αμα κατσει κανενα δικαβαλο ,με 25αρα τεκνη, θα το κανει!
Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε!
'Οπως ακριβώς τα λέει ο φίλος Κώστας.(ευχαριστούμε και πάλι για την Φολόη)
Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά το έχετε ξεχειλώσει όσο δεν πάει :D
Ειλικρινά βλέπω όλα αυτά που γράφετε και ώρες ώρες γελάω κ λέω μέσα μου... αχ κ να ξεραν τι θέλουν να κάνουν. Αν δεν κάτσεις πάνω να το οδηγήσεις σε χώμα και άσφαλτο δεν θα καταλάβεις. Να το οδηγήσεις όμως όχι σαν τεστ αλλά όπως θα το οδηγούσες καθημερινά. Σε κάποιους κάνει σε άλλους όχι εννοείται αυτο. Εγω δηλώνω κωλόφαρδος και το έχω ξαναπεί οτι μου έκατσε κουτί!!
Δευτέρα -Παρασκευή με πάει στη δουλειά μου ( καμιά φορά στον γυρισμό μπαίνω και γυρνάω απο τα βουνό ή την παραλία!!!! ) , Σάββατο θα πάμε με την κοπελιά ενα βολταράκι 50-100-150 αντε μαξ 200 χλμ (δεν θέλουμε παραπάνω εδω) και Κυριακή αν δεν κάτσει σκληροπυρινηκή εντουράδα χωρίς μονοπάτια πάω και το απαλμβάνω. Γύρο Πελοποννήσου 8 μέρες 0ff road με σαμάρια και σάκο με έκανε ( και καλύτερα απο πολλούς άλλους) με τρελή ευχαρίστηση , καθώς και ένα απολαυστικό 2ήμερο εκδρομικό εντούρο με το worksbike στο Ηράκλειο.
Δεν το πήρα για να πάω Nordkap ( ποτέ δεν ξέρεις) , και αν πάω κάπου θα προτιμήσω επαρχιακό δίκτυο και όχι κεντρικούς ( και πόσο μάλλον χώμα) !!
Επίσης τον άλλο μήνα λέω να πάω MotOk να ΄δω για upgrade σέλας ή μπορεί και την ραλύ ( αν και είναι τσιμπημένη)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
'Οπως ακριβώς τα λέει ο φίλος Κώστας.(ευχαριστούμε και πάλι για την Φολόη)
Δεν θέλω να γίνω κακός αλλά το έχετε ξεχειλώσει όσο δεν πάει :D
Ειλικρινά βλέπω όλα αυτά που γράφετε και ώρες ώρες γελάω κ λέω μέσα μου... αχ κ να ξεραν τι θέλουν να κάνουν. Αν δεν κάτσεις πάνω να το οδηγήσεις σε χώμα και άσφαλτο δεν θα καταλάβεις. Να το οδηγήσεις όμως όχι σαν τεστ αλλά όπως θα το οδηγούσες καθημερινά. Σε κάποιους κάνει σε άλλους όχι εννοείται αυτο. Εγω δηλώνω κωλόφαρδος και το έχω ξαναπεί οτι μου έκατσε κουτί!!
Δευτέρα -Παρασκευή με πάει στη δουλειά μου ( καμιά φορά στον γυρισμό μπαίνω και γυρνάω απο τα βουνό ή την παραλία!!!! ) , Σάββατο θα πάμε με την κοπελιά ενα βολταράκι 50-100-150 αντε μαξ 200 χλμ (δεν θέλουμε παραπάνω εδω) και Κυριακή αν δεν κάτσει σκληροπυρινηκή εντουράδα χωρίς μονοπάτια πάω και το απαλμβάνω. Γύρο Πελοποννήσου 8 μέρες 0ff road με σαμάρια και σάκο με έκανε ( και καλύτερα απο πολλούς άλλους) με τρελή ευχαρίστηση , καθώς και ένα απολαυστικό 2ήμερο εκδρομικό εντούρο με το worksbike στο Ηράκλειο.
Δεν το πήρα για να πάω Nordkap ( ποτέ δεν ξέρεις) , και αν πάω κάπου θα προτιμήσω επαρχιακό δίκτυο και όχι κεντρικούς ( και πόσο μάλλον χώμα) !!
Επίσης τον άλλο μήνα λέω να πάω MotOk να ΄δω για upgrade σέλας ή μπορεί και την ραλύ ( αν και είναι τσιμπημένη)
Νομίζω πως περιγράφεις στο 100% την χρήση για την οποία κατασευάστηκε, ναι όντος είσαι τυχερός! Να το χαρείς όσο δεν πάει ;)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τέλος πάντων ο Αντώνης είχε 990 παλιότερα, είχε και SS παλιότερα, μικρό παιδί και άμαθο δεν είναι, μόλις το δει από κοντά θα καταλάβει.

Νομίζω ότι πιο κοντά στο "fun bike όλου του χρόνου με περιστασιακές διακοπές διπλό" είναι αυτό που ρωτάει. Για το πρώτο αμφιβολία δεν υπάρχει, για το δεύτερο καλά κάνει και ψάχνεται αλλά όπως όλα τελικά, είναι υποκειμενικό. Χώρος πάντως υπάρχει πίσω, κάθομαι με τα πόδια άνετα, για τα οπίσθια δεν μπορώ να πω με σιγουριά προφανώς.
Ναι ακριβώς αυτό είναι το νόημα, και προσπαθώ να αποφύγω το αυτονόητο. Δηλαδή τα δυο μηχανάκια, αλλά είναι σαν να προσπαθώ να ανακαλύψω το αεικίνητο... απλά δεν γίνεται :laugh::laugh:

Και επειδή Αντώνη antsoar είχες το 990 σαφώς και έχεις και εμπειρία απο ZX6R σε χώματα..:p μπορώ να σου πω οτι το Tenere 700 επειδή έχω οδηγήσει και αυτό και το 990 είναι ουσιαστικά ένα 990 πιο μαζεμένο. Η φιλοσοφία του είναι αυτή ακριβώς. Οδηγικά θα σου θυμίσει το 990 χωρίς βέβαια αυτό το μπάμ απ το μοτέρ εννοείται και τον πιο γεμάτο όγκο του 990.
Αν ισχύει αυτό τότε ξέρω ακριβώς για τι πράγμα μιλάμε, θενκς ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γύρο Πελοποννήσου 8 μέρες 0ff road με σαμάρια και σάκο με έκανε ( και καλύτερα απο πολλούς άλλους)
Εκδρομικό με φουλ φωτογραφία or never happened.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα σε γελάσω. Τι μηχανάκι έχει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το worksbike είναι συνεργείο στο Ηράκλειο...?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα σε γελάσω. Τι μηχανάκι έχει?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το worksbike είναι συνεργείο στο Ηράκλειο...?
ATHENS


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δικό μου λάθος...:sorry:
Motoworks είναι αυτό στο Ηράκλειο...:wacky:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
thenos

Το Worksbike είναι του Χελιώτη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

spirosbob

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha tracer 900 (x)
Εκδρομικό με φουλ φωτογραφία or never happened.



Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δυστυχώς είμαι τύπος που αν περνάει καλά ξεχνάει το κινητό μέσα στη τσάντα.
Σου έχω όμως ένα επίσημο βίντεο απο τον φίλο Γιάννη Σεβαστόπουλο και ένα δικό μου πρόμο πρίν βγεί το κανονικό


 
Top Bottom