YAMAHA TENERE 700 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

sfera

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
Tenere700, CRM250, Bandit 650
Εγω παιδια στα 48000χλμ δεν εχω προβλημα με ρουλεμαν .. βεβαια πεφτει πλυσιμο μετα απο καθε βολτα οπως λεει και ο Kardabix .
Προλυπτικα λεω να τα αλλαξω στα 50000χλμ
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Είναι, αλλά το πρώτο σετ έχω διαβάσει ότι δεν κρατάει και πολύ. Εγω ειμαι στα 23.000 και ακουώ εδώ και καιρό το εμπρός. Στο επόμενο σέρβις θα τα αλλάξω και εγώ.
Αν κάνεις πολύ χώμα νομίζω είναι φυσιολογικό.
Αν το πλένεις με πιεστικο μάλλον όχι...:( Αν κάνεις πολύ χώμα επίσης...
Εγω παιδια στα 48000χλμ δεν εχω προβλημα με ρουλεμαν .. βεβαια πεφτει πλυσιμο μετα απο καθε βολτα οπως λεει και ο Kardabix .
Προλυπτικα λεω να τα αλλαξω στα 50000χλμ
Έχω κάνει κάποιο χώμα αλλά δεν θα το έλεγα πολυ!
Επίσης ναι μεν το πλένω αλλά όχι και κάθε βδομάδα!
Θα δείξει στην αντικατάσταση...
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Σου έγραψα για το πλύσιμο γιατί αν το πας σε πλυντήριο και το χτυπάς με πιεστικο από κοντά είναι ότι χειρότερο. Γενικά σαν ανταλλακτικό βγάζει αρκετά παραπάνω από 18000 χλμ
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Σου έγραψα για το πλύσιμο γιατί αν το πας σε πλυντήριο και το χτυπάς με πιεστικο από κοντά είναι ότι χειρότερο. Γενικά σαν ανταλλακτικό βγάζει αρκετά παραπάνω από 18000 χλμ
Δεν το χτυπάω από κόντα!!
Θεωρητικά όπως λες είναι λίγα τα 18Κ για αυτό ρωτάω..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μια κανονική κ μια εφεδρική off !
Δεν ξέρω από ηλεκτρολογικά, αλλά με φίλο που εμπιστεύομαι μου είπε ότι εάν βάλω μεγαλύτερη ασφάλεια κ δουλέψει για κάποια ώρα με μεγαλύτερο φορτίο, υπάρχει κίνδυνος να λιώσει το καλώδιο!
Οπότε θα βάλω την 3αρα για να έχω ρεύμα, αλλά μόνο για το κινητό!
Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά 2Α!!
Καλά σε είπε το φιλαράκι σου, είναι μέγα λάθος να βάλεις μεγαλύτερη ασφάλεια. Αυτός που το έφτιαξε και έβαλε 2άρα ασφάλεια έβαλε και αντίστοιχης διατομής καλώδια στην συγκεκριμένη γραμμή.
Μια τρόμπα 12V μπορεί να τραβήξει και 15Α. Φαντάσου ότι μια χειρός επαναφορτιζόμενη που έχω στα 3.6V μπορεί εύκολα να φτάσει 3Α όταν η πίεση πλησιάζει τα 10bar.

Επίσης όταν θα αγοράσεις ασφαλείες προτίμησε γνωστές μάρκες και όχι από Ali, ebay, χύμα κλπ. ΔΕΝ είναι όλες οι ασφάλειες ίδιες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ψηλή εννοείς αυτή για παράδειγμα? Την παρακάτω Mivv dakar, ή εννοείς κάτι άλλο?



Ξέρω ότι ο outback motortek θα βγάλει κάγκελα συμβατά με τέτοιου στυλ εξάτμιση:



Έχεις άποψη αν η μαμά akrapovic είναι συμβατή με τα τούρατεκ κάγκελα?
ποια καγκελα εινα αυτα ρε παιδια που φοραει εδω????
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
nai..κ τα 2 καλα φαινονται ..της Heed μηηπως βρισκουν λιγο τα γονατα οταν καθεσαι..λεω γω τωρα
 

b2bstam

Μέλος
Όνομα
matis
Μοτό
???
xt600e
Σορυ αλλα θα το πω...
Ήθελα να είμαι σε μια γωνια που λεμε να δω,τι θα γίνει αν στα ίδια χλμ αναφέρει κάποιος ρουλεμάν σε κανα από τα καινούργια κινέζικα :p:p
ειναι σχετικα,αναλογα το τι χρηση κανεις το μηχανακι !
πχ αν κατεβαινεις ολη την ωρα καλντεριμια θα χαλασουν γρηγορα ,αν αφηνεις το μηχανακι απλυτο ολη την ωρα με λασπη πανω παλι χαλανε γρηγορα!
παιζει και τι εφαρμογη εχει γινει. παιζουν και τα φορτώματα παιζουν και οι πιεσεις στα λαστιχα
ολα παιζουν τον ρολο τους.
τωρα αμα πηγαινεις σε νορμαλ ταχυτητες και με νορμαλ ανεβασματα κατεβασματα και χαλασουν παιζει μαλακιαα!
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Σορυ αλλα θα το πω...
Ήθελα να είμαι σε μια γωνια που λεμε να δω,τι θα γίνει αν στα ίδια χλμ αναφέρει κάποιος ρουλεμάν σε κανα από τα καινούργια κινέζικα :p:p
Παιδιά έκανα λάθος!
Δεν θέλει τελικά... Το τσέκαρα με λάθος τρόπο!
Δεν έχει νόημα να το εξηγώ αλλά είναι οκ τα ρουλεμάν.:hh:
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
ειναι σχετικα,αναλογα το τι χρηση κανεις το μηχανακι !
πχ αν κατεβαινεις ολη την ωρα καλντεριμια θα χαλασουν γρηγορα ,αν αφηνεις το μηχανακι απλυτο ολη την ωρα με λασπη πανω παλι χαλανε γρηγορα!
παιζει και τι εφαρμογη εχει γινει. παιζουν και τα φορτώματα παιζουν και οι πιεσεις στα λαστιχα
ολα παιζουν τον ρολο τους.
τωρα αμα πηγαινεις σε νορμαλ ταχυτητες και με νορμαλ ανεβασματα κατεβασματα και χαλασουν παιζει μαλακιαα!
Τα ξερω ολα αυτα Σταμάτη καθότι δεν ανέβηκα χτες σε μηχανάκι, και τα συντηρώ προσωπικά. Πολύ καλά έκανες και τα ανέφερες για να γνωρίζουν και οι νεότεροι
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Δεν βρίσκουν καθόλου...επειδή τα έχω στο λέω. 1.83m ύψος
ωραια ...μηηηπως παλι να ρωτησω,
οταν τερματίζεις το τιμόνι ειτε δεξια ειτε αριστερά ,
βρισκει στον ανταπτορα στηριξης της μπαρας, που ειναι ακριβως κατω απο το μπροστινο φαναρι ???
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ωραια ...μηηηπως παλι να ρωτησω,
οταν τερματίζεις το τιμόνι ειτε δεξια ειτε αριστερά ,
βρισκει στον ανταπτορα στηριξης της μπαρας, που ειναι ακριβως κατω απο το μπροστινο φαναρι ???
Τίποτα και πουθενά δεν βρίσκει. Τα έχω και εγώ που είμαι 1,85/113 κιλά.
Είναι λίγο πιο βαριά ( περίπου 5,5 κιλά) λόγω μεγάλης επιφανείας αλλά με λίγη δίαιτα ( δικιά μου) έρχεται στα ίσια του
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Τίποτα και πουθενά δεν βρίσκει. Τα έχω και εγώ που είμαι 1,85/113 κιλά.
Είναι λίγο πιο βαριά ( περίπου 5,5 κιλά) λόγω μεγάλης επιφανείας αλλά με λίγη δίαιτα ( δικιά μου) έρχεται στα ίσια του
:secret:και γω 1.85 - 118 κιλα ειμαι !
 
Top Bottom