Ανάκληση μουαγιέ σε R και K.

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Ερώτηση φίλου μου στον fb messenger 11.07 σήμερα: Kαλημερα καλη εβδομαδα......καλεσα τον Θαναση για το μουαγιε κ μου αρχισε κατι παπαριες οτι δεν υπαρχει ανακλιση κ κατι τετοια μπας και πανε να το κανουν γαργαρα: εχεισ καμια ιδεα;;

Δεν απαντώ γιατί δεν το είδα άμεσα......
12.46 νέο μήνυμα: Εκανα καταγγελια στο αρμοδιο υπουργειο........καλεσαν την bmw και βμου ειπαν οτι το πολυ σε μια εβδομαδα θα εχει βγει η ανακλιση κ θα με ενημερωσουν


Τα δύο μηνύματα τα είδα αργότερα, ακούω σχόλια....
Έχει τέτοια εξέλιξη η Προστασία Καταναλωτή ?
Είναι τόσο μακακες στην μπεμπε Ελλάς που να τρέχει διεθνής καμπάνια (έτσι το λένε εσωτερικά) και εδω το περνάνε καλή θέληση με εργασία του παθόντος ?

Ο φίλος μου είναι σοβαρός, δεν μου λέει παπάντζες, αν έχει τέτοια δυνατότητα η Προστασία Καταναλωτή τότε να το ξέρουμε και για το μέλλον!
Ακούω γνώμες -εμπειρίες
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Αν είναι ανάκληση δεν πληρώνεις τίποτα
Εγώ όμως πλήρωσα 40€ μόνο την εργασία
Τι είναι τελικά από τα δυο ;
Τι ισχυει ;
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
O φιλος Morniac μας φερνει τα καλα νεα απο τον εξω πλανητη.
Η μαμα στην Αγγλια σκεφτεται να επιστρεψει τα χρηματα σε οσους το εκαναν με δικα τους εξοδα.
Αναφερεται και στο γεγονος οτι η ανακληση ειναι προσφατη και οι αντιδρασεις προφανως ειναι υπο σκεψη.
 

Magelanos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα-Ίλιον
Όνομα
Πανος
Μοτό
1)BMW K1200S
2)BMW F650
Επειδή είχα αλλάξει το μουαγε μόλις ένα μήνα πριν βγει αυτό που λένε ανάκληση-καλη θέληση, πήγα να ρωτήσω τι παίζει μπας και γινόταν κάτι με τα 300 που είχα σκάσει.. Η αλλαγή έγινε στο Bmw Σφακιανάκης στο μπουρναζι.. Μου είπαν θα το κοιτάξουν.. Μετά από τέσσερις μέρες με παίρνει στο τηλ ο Τάσος από Σφακιανάκη και μου λέει δυστυχώς, λόγο ότι είναι πράξη καλής θελήσεως από την BMW και όχι ανάκληση, και επειδή τα χιλιόμετρα είναι πολλά που έχω στην μηχανή δεν μπορούν να κάνουν κάτι..  Τα συμπεράσματα δικά σας... Και μετά από φίλο που πήγε και αυτός έμαθα ότι αλλάζουν πλέον μόνο σε αυτούς που θα είχαν κάνει όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημενα συνεργεία Bmw. Δηλαδή βάση book service.. Θα πλήρωναν μόνο την εργασία τα σαράντα ευρώ.. Τι να πει τώρα κανείς.....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Βάλε και μένα στη λίστα πασκαλ. ...
Το πλερωκα. ...πριν χρονια

advφον!!
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Επειδή είχα αλλάξει το μουαγε μόλις ένα μήνα πριν βγει αυτό που λένε ανάκληση-καλη θέληση, πήγα να ρωτήσω τι παίζει μπας και γινόταν κάτι με τα 300 που είχα σκάσει.. Η αλλαγή έγινε στο Bmw Σφακιανάκης στο μπουρναζι.. Μου είπαν θα το κοιτάξουν.. Μετά από τέσσερις μέρες με παίρνει στο τηλ ο Τάσος από Σφακιανάκη και μου λέει δυστυχώς, λόγο ότι είναι πράξη καλής θελήσεως από την BMW και όχι ανάκληση, και επειδή τα χιλιόμετρα είναι πολλά που έχω στην μηχανή δεν μπορούν να κάνουν κάτι..  Τα συμπεράσματα δικά σας... Και μετά από φίλο που πήγε και αυτός έμαθα ότι αλλάζουν πλέον μόνο σε αυτούς που θα είχαν κάνει όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημενα συνεργεία Bmw. Δηλαδή βάση book service.. Θα πλήρωναν μόνο την εργασία τα σαράντα ευρώ.. Τι να πει τώρα κανείς.....
Να πει λίγα πράγματα μπορεί...
Να "καντιλιασει" πολλά
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Επειδή είχα αλλάξει το μουαγε μόλις ένα μήνα πριν βγει αυτό που λένε ανάκληση-καλη θέληση, πήγα να ρωτήσω τι παίζει μπας και γινόταν κάτι με τα 300 που είχα σκάσει.. Η αλλαγή έγινε στο Bmw Σφακιανάκης στο μπουρναζι.. Μου είπαν θα το κοιτάξουν.. Μετά από τέσσερις μέρες με παίρνει στο τηλ ο Τάσος από Σφακιανάκη και μου λέει δυστυχώς, λόγο ότι είναι πράξη καλής θελήσεως από την BMW και όχι ανάκληση, και επειδή τα χιλιόμετρα είναι πολλά που έχω στην μηχανή δεν μπορούν να κάνουν κάτι..  Τα συμπεράσματα δικά σας... Και μετά από φίλο που πήγε και αυτός έμαθα ότι αλλάζουν πλέον μόνο σε αυτούς που θα είχαν κάνει όλα τα σέρβις σε εξουσιοδοτημενα συνεργεία Bmw. Δηλαδή βάση book service.. Θα πλήρωναν μόνο την εργασία τα σαράντα ευρώ.. Τι να πει τώρα κανείς.....
Εδω ισχυει για τους ανθρωπους των αντιπροσωπειων το γνωστο σλογκαν της μαστιχας..
''Μερικες φορες καλυτερα να μασας παρα να μιλας''
Γιατι το ξερουν κι οι πετρες πως αν πληρωθει ενας στην Αγγλια το παλιο του τιμολογιο
τοτε το πληρωνονται ΟΛΟΙ αε ΟΛΗ την Ευρωπαικη Ενωση.
Στην οποια ολως παραδοξως επιχειρει και η επιχειρηση του κυριου Τασου..
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Φρέσκα νέα (που έλεγε ο παλιοφιλος ο Τεο)
Τα παιδιά στις αντιπροσωπείες λένε ότι τους λένε από την BMWHELLAS, πριν λίγο έμαθα ότι θα κυκλοφορήσει όντως η καμπάνια, είναι ζήτημα ημερών.
Τώρα για τους ήδη παθόντες δεν ήξερε!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το κακό (και καλό βέβαια) με το Internet, είναι ότι κάποια πράγματα κυκλοφορούν εύκολα και γρήγορα, μερικές φορές πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα.
Δώστε λίγο χρόνο.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το κακό (και καλό βέβαια) με το Internet, είναι ότι κάποια πράγματα κυκλοφορούν εύκολα και γρήγορα, μερικές φορές πολύ εύκολα και πολύ γρήγορα.
Δώστε λίγο χρόνο.
Now a BMW UK spokesman has said the firm is considering whether to refund customers who’ve already paid to replace the wheel flange. ‘We are at the very start of the recall process and this particular customer situation is being considered,’ he said.

Read more: http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/bmw-recall--what-if-youve-already-bought-a-new-part/26401.html#ixzz3Uhzb4Qr7
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Στα Χανια πηρα τηλ και μου ειπε οτι εχει ερθει η ανακληση, απλα θα γινει ελεγχος και αν ειναι ραγισμενο το μουαγιε θα αλλαχθει...εγω ομως νομιζω οτι πρεπει να αλλαχθει ετσι κι αλλιως εφοσον ειναι ανακληση ανταλλακτικου, τι λετε? :rolleyes:
 

giamil

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
R1200GS ADV ΄07 (Blackie)
:banghead::banghead::banghead::banghead::banghead::banghead: καποιοι (μουα) το πηγαν πιο μακρυα...κ αλλαξανε κ ολο το διαφορικο απο 10ρι με το καινουργιο μουαγε πανω φυσικα(ειπα τοτε..τι να δωσεις 300 μουαγιε κ ροδελα-δεν δινεις 400 να βαλεις μεταχειρο ολοκληρο διαφορικο κομπλε κ πιο καινουργιο?)ΚΑΙ ΞΑΝΑ:banghead::banghead::banghead::banghead:

...τι μακακες ειμαστε τελικα με τα κωλομηχανακια των γερμαναραδων που χουμε μπλεξει...γερμανικη ποιοτητα σου λεει μετα........μουαγιε, ζαντες στραβες, abs units, press direct, αντλιες βενζινης, σωματα injection, διαφορικα, αξονες, φαναρια υγρασιες, ball joint, antenna ring,αναρτησεις, ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΜΕΙΝΕ ΡΕ ΦΟΥΣΤΗ ΜΟΥ? κ ολα αυτα στην προνομιακη τιμη των 20.000 περιπου!κατα τ αλλα Unstoppable!
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Εγώ πάλι βλέπω ότι δεν μας πιάνει κανείς πουθενά.

Αποφασίζει μια εταιρία μετά από χρόνια να διορθώσει ένα (ναι ένα ΑΚΟΜΑ, αν θέλετε έτσι) κακό. Τώρα το ανακάλυψαν; Τώρα είδαν ότι το ποσοστό αστοχίας δικαιολογεί κάτι τέτοιο; Τώρα τους πίεσε κάποιος οργανωμένα (νομικά ίσως) και θέλανε να προλάβουν καμιά χιονοστιβάδα; Δεν ξέρω.
Πάντως δεν μας έχει ασυνήθιστους η BMW στις διορθώσεις σφαλμάτων. Βέβαια εμείς τις διορθώσεις σφαλμάτων τις κακολογούμε, επειδή είναι BMW και... δεν έπρεπε να έχει σφάλματα. Δεν συμφωνώ. Το έχω ξαναπεί και Veyron να πάρει κάποιος, σχεδόν ίδιες πιθανότητες έχει να του πάθει κάτι με το Alfa 147 μου (και με απείρως ακριβότερη επισκευή). Περισσότερες πιθανότητες έχει η Veyron να πάθει κάτι, από το Toyota Corolla του... θείου.

Όπως και να έχει, θέλουν να διορθώσουν κάτι.
Έχουμε φτάσει ΠΡΙΝ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ να έχουμε αποφασίσει ότι είμαστε ριγμένοι όσοι το έφτιαξαν πριν αποφασιστεί η διόρθωση.
Έχουμε φτάσει να κατηγορούμε μια εταιρία ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!
Συγνώμη ρε παιδιά δεν σας πιάνω.

Και για να το προσωποποιώ. Εγώ έχω του 2007 (από το 2007). Λογικά είμαι "μέσα". Στα πρόσφατα λάστιχα που άλλαξα το τσέκαρα και δεν έχει το παραμικρό. Τι πρέπει να κάνω τώρα δηλαδή; Για να καταλάβω. Είμαι τυχερός; Μου έβαλαν κάποιο ειδικό που δεν χαλάει επειδή με συμπάθησαν από την παραγγελία μου; Μου το άλλαξαν κρυφά; Να το σπάσω επίτηδες για να μου το αλλάξουν;
Η χρήση μου μάλιστα δεν είναι πάντα φιλική. Σε Honda έχω κόψει ΟΛΑ τα μπουλόνια του μουαγιέ και έμεινε το γρανάζι να γυρνάει χωρίς τη ρόδα (και ήταν και 3:30 το βράδυ).

Η άποψη μου είναι ας βγει πρώτα αυτή η ανάκληση ή ότι είναι, ας δούμε τι θα κάνουν και έξω (όχι τι ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ να κάνουν) και μετά ναι θα υπάρχει κάτι να συζητήσει ή να πιέσει κάποιος.
Προσωπικά (και προσωπικά μόνο) ΔΕΝ πιστεύω ότι θα γίνει καμιά αποζημίωση/πίστωση κλπ. σε ανθρώπους που το έχουν ήδη φτιάξει. Επίσης θεωρώ ότι το ίδιο θα γινόταν ότι μάρκα και να ήταν.
 
Top Bottom