Αντιμετώπιση Συζύγων vs Εκδρομών

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Προσπαθουμε να μιλησουμε λογικα,με λογικα επιχειρηματα για ενα θεμα που η λογικη δεν εχει καμμια θεση.

Βαψτε,σφουγγαριστε,καντε κωλοτουμπες ...αυτο θα πιασει μια φορα και παλι αν ειναι στις καλες της η συντροφος.Αν δεν καταλαβει οτι τη βολτα την εχουμε αναγκη,πειτε και καντε οτι θελετε,ακρη δεν θα βγει.

Η γυναικα παντα θα βλεπει τις δραστηριοτητες του αντρα ανταγωνιστικα.Οποιος εχει την υπομονη να της δωσει να καταλαβει οτι δεν ειναι ετσι,θα περνανε ολοι καλα.Και εμεις ομως πρεπει να την καταλαβουμε.Η ζωη της δεν ειναι ευκολη.Η φυση της,το ενστικτο της,οι υποχρεωσεις της,η οτι αλλο θελετε την "κρατανε" μεσα, η κοντα στο σπιτι.Αυτο δεν της πολυαρεσει,αλλα δεν πολυθελει να το αλλαξει.Το αντιθετο γινεται με τον αντρα,οπως λεει και ο Στεργιος,δεν μπορεις να τον περιορισεις περισσοτερο απ οτι αντεχει.Ειναι στο dna του,θα παρει τα βουνα.

Φυσικα τα παραπανω ισχυουνε εαν και εμεις ειμαστε ενταξει στις υποχρεωσεις μας απο τη μια,αλλα και απο την αλλη λειτουργουμε μεσα σε λογικα πλαισια.Οταν πχ εχει 10 μερες που γεννησε και εσυ θελεις να πας ταξιδακι 10ημερο,αν σου την πει αυτη θα εχει αδικο?Η οταν καθε δευτερο Σ/Κ εξαφανιζεσαι απο την οικογενεια,πρεπει να το κανει γαργαρα?Καποια στιγμη πρεπει και εμεις να της δινουμε ενα χερακι στα δυσκολα.

Απο την πρωτη στιγμη ξεκαθαρισα την θεση μου (οχι οτι εχει καμμια σημασια) και ειπα οτι ο δρομος για μενα δεν ειναι τροπος ζωης,αλλα η ζωη μου.Πριν φουλαρω επισης,φροντιζω το κοστος να μην στερει πραγματα απο την οικογενεια,αλλα να ειμαι ενταξει και στις υποχρεωσεις μου.Δεν μου εχει πει ποτε οχι,αλλα σπανια μου λεει ναι απο την καρδια της.Τι να κανουμε δεν γινεται να τα εχουμε ολα δικα μας.

Καποιες συζητησεις και αμοιβαιες υποχωρησεις πρεπει να γινουνε και απο τους δυο,αλλιως το καραβι θα πεσει στις ξερες.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
δεν ξερω,εγω μαλλον ειμαι απο τους τυχερους.
οταν γνωρισα την συζυγο,δηλ. οταν ημουν πιτσιρικας,δηλ. προ χριστου,το πρωτο που της ειπα ηταν....
κοιτα να δεις αγαπη μου,εγω δεν παω στα καφενεια,δεν πινω,δεν τζογαρω,δεν τεμπαλιαζω,μ αρεσει να ειμαι οικογενειαρχης,νοικοκυρης και σπιτογατος......
ΑΛΛΑ,εχω μια τρελλα με τις μοτοσυκλετες,οτι λεφτα μου περισευουν (πραγματικα) και οποιον ελευθερο χρονο εχω,τον αφιερωνω στις μοτοσυκλετες....
και αναλυτικα...να αγοραζω-πουλαω,να τις φτιαχνω,να πηγαινω βολτες και ταξιδια μακρινα και πολυημερα,να τρεχω σε αγωνες κλπ.
και ολα αυτα μ αρεσει να τα κανω μονος μου η με τους φιλους μου,να οδηγαω μοτοσυκλετα δικαβαλος δεν μ αρεσει,διοτι δεν ευχαριστιεμαι οδηγηση,βεβαια
καποιες βολτες κοντινες αμα θελεις,θα συμβιβαζομαι και θα πηγαινουμε μαζι (προσοχη το τονιζω,ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΟΛΤΕΣ)
συμφωνεις?
γκε γκε?
εεε αφου συμφωνησε.....συμφωνησε:D
τωρα μετα απο 25 χρονια μαζι,αμα εχω καιρο να παω καμια βολτα,μου λεει....
-τι θα γινει?
δεν θα πας καμια βολτα να μας αδειασεις την γωνια?:pointu:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Το χειροτερο σεναριο ειναι αυτο της γυναικας με κατανοηση..
Αυτης που κοιταει χαμηλα σφιγγει τα χειλη διοτι ακομα και η ιδια ζοριζεται απο το γενναιοδωρο της κουβεντας που θα εκστομισει
και σου λεει εκεινο το χαμηλοφωνο που συνδυαζεται με κουνημα του κεφαλιου και μορφασμο...''να πας αγαπη μου''.
Εχουνε κλεισει σπιτια κι εχουν αραχνιασει μπιελες απο αυτο το ''να πας αγαπη μου'':p


p.s.
A πα πα πα, σα να τη βλεπω σε λεω!!:cool:
Αφου εγραψα για τις γυναικες των Αλλων που ευτυχως γυρω μου εχουν αραιωσει αισθητα
κι αφου διαβασα και ολες τις παραπανω προσεγγισεις θα σας πω για τον τροπο που επιλεξαμε
να ξεκινησουμε το γαμο μας με την @irene και να ζησουμε αγαπημενα
οτι ειχαμε στο μυαλο μας για αυτην τη νεα περιοδο της ζωης μας.

Μάιος του 2004 λοιπον και τρεχουν οι ετοιμασιες..
Το SMS-πάσα στη μικρη περιοχη ελεγε
-''Πηρα νυφικο,ειναι κοκκινο, κι αν σου αρεσει,χορευτρια παιρνεις''
Το σουτ στην μικρη περιοχη ελεγε..
-Αυτο που εχω ειναι το δευτερο μηχανακι που παιρνω γι'αυτο το σκοπο, το γαμηλιο ταξιδι θα το παμε Εκει.
Η συννενοηση εγινε σε δευτερολεπτα κι ετσι η νεα περιοδος της ζωης μας ξεκινησε με τον καλυτερο τροπο.

Μια εικονα χιλιες λεξεις,μαζι μας ποζαρουν και οι επισης ευτυχεις νεοζευγμενοι φιλοι Φωτης και Γιωτα
ενω το Varadero μου και το RT του Φωτη μας περιμενουν υπομονετικα στο parking.

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Απλά για μένα ,συντροφικότητα σημαίνει κυρίως 3 πράγματα.
1) Αμοιβαία εμπιστοσύνη.
2) Αμοιβαία κατανόηση.
3) Αμοιβαία εκτίμηση.

Αυτός που αγαπάει ,θέλει ο/η σύντροφός του να είναι κ να περνάει ΚΑΛΑ.
Χαίρεται με την χαρά του ρε παιδί μου ,δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ.
Τα είπες όλα...:hailbig::hailbig::hailbig::friendship:
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Ναι Βασίλη ,όπως μπορεί κ νομίζει κανείς.
Αλλωστε αυτά τα θέματα είναι αυστηρά προσωπικά ,κι έχουν να κάνουν με συνθήκες κ χαρακτήρες.

Κι εγώ δεν λέω οτι κατέχω την απόλυτη αλήθεια.

Απλά για μένα ,συντροφικότητα σημαίνει κυρίως 3 πράγματα.
1) Αμοιβαία εμπιστοσύνη.
2) Αμοιβαία κατανόηση.
3) Αμοιβαία εκτίμηση.


Αυτός που αγαπάει ,θέλει ο/η σύντροφός του να είναι κ να περνάει ΚΑΛΑ.
Χαίρεται με την χαρά του ρε παιδί μου ,δεν ξέρω πως αλλιώς να το πώ.

Φυσικά όλα αυτά πρέπει να συμβαίνουν εκατέρωθεν ,για να υπάρχει ισσοροπία ,κ να μην γίνεται κατάχρηση με αποτέλεσμα την παραμέληση.
Και τα πάντα διαφοροποιούνται συνεχώς ,ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες κ προτεραιότητες.
Προσυπογραφω στην σοφη αυτη αποψη, περα του αστειου ποστ που εγραψα, ειναι η χρυση τομη για μια ευτυχισμενη σχεση....να χαιρεται ο συντροφος σου με την χαρα σου και αντιστοιχα και εσυ με την χαρα της. Συνταγη ευτυχιας λεγεται... Σωστος Κωνσταντινε.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ρε σεις...σαν πολυ να το σοβαρευετε το Τοπικ κ δεν ξερω...δειξτε χαρακτηρα!Ενας εδω μεσα λεει οτι οι αντρες απο 2 πραγματα ξεχωριζουμε...:cool:
το ενα ειναι το χιουμορ...χωστε ρε κανα μπινελικι κανα χαστουκι κανα γκαζι ρεεεε....γιατι βλεπω να μας τρωνε τα οικοκυρικα με αυτα που διαβαζουΝε οι κυραδες γραμμενα απο Εμας για Εμας...κι οχι τιποτ'αλλο.Το επομενο Τοπικ θα ειναι πολυσελιδο κ θα εχει καθολικη συμμετοχη..."Πως την παλευεις με τη μπουγαδα κ το σκουπισμα χωρις ποδιά":D
ρεεε δεν αισχυνεστε δεν κοκκινιζετε δεν δεν...ρε σοδομα κ γομορα...λελοι...:p
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Ρε σεις...σαν πολυ να το σοβαρευετε το Τοπικ κ δεν ξερω...δειξτε χαρακτηρα!Ενας εδω μεσα λεει οτι οι αντρες απο 2 πραγματα ξεχωριζουμε...:cool:
το ενα ειναι το χιουμορ...χωστε ρε κανα μπινελικι κανα χαστουκι κανα γκαζι ρεεεε....γιατι βλεπω να μας τρωνε τα οικοκυρικα με αυτα που διαβαζουΝε οι κυραδες γραμμενα απο Εμας για Εμας...κι οχι τιποτ'αλλο.Το επομενο Τοπικ θα ειναι πολυσελιδο κ θα εχει καθολικη συμμετοχη..."Πως την παλευεις με τη μπουγαδα κ το σκουπισμα χωρις ποδιά":D
ρεεε δεν αισχυνεστε δεν κοκκινιζετε δεν δεν...ρε σοδομα κ γομορα...λελοι...:p

Διαφωνώ αγαπητέ Κώστα.. Οι γυναίκες είναι ευαίσθητα πλάσματα.. δεν πρέπει να τις χτυπάς παρά μόνο με ένα λουλούδι..
http://crimsonrain.org/wiki/images/thumb/b/b6/WrenchFlower.jpg/800px-WrenchFlower.jpg
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Α-ΝΤΑ-ΠΟ-ΔΩ-ΤΙ-ΚΑ.........:D
Είναι τα γνωστά μέτρα, που παίρνει κάθε έμπειρος παντρεμένος, για να έχει το κεφάλι του ήσυχο.
Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν είναι ευχάριστημενες με τίποτα.
Τότε πρέπει να βρείτε από τι ξεχωρίζει ο άντρας ......που έλεγε ο παππουλης μου:p

έχεις απόλυτο δίκιο πάνσοφε γέροντα!!!!

τόσο απλά είναι τα πράγματα.....έρχεται μαζί σου στο xfigthers και την επόμενη μέρα έχεις πάρει σβάρνα τα μαγαζιά στην Ερμού για να πάρει 23498527409827 τόπια ύφασμα...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ρε σεις...σαν πολυ να το σοβαρευετε το Τοπικ κ δεν ξερω...δειξτε χαρακτηρα!Ενας εδω μεσα λεει οτι οι αντρες απο 2 πραγματα ξεχωριζουμε...:cool:
το ενα ειναι το χιουμορ...χωστε ρε κανα μπινελικι κανα χαστουκι κανα γκαζι ρεεεε....γιατι βλεπω να μας τρωνε τα οικοκυρικα με αυτα που διαβαζουΝε οι κυραδες γραμμενα απο Εμας για Εμας...κι οχι τιποτ'αλλο.Το επομενο Τοπικ θα ειναι πολυσελιδο κ θα εχει καθολικη συμμετοχη..."Πως την παλευεις με τη μπουγαδα κ το σκουπισμα χωρις ποδιά":D
ρεεε δεν αισχυνεστε δεν κοκκινιζετε δεν δεν...ρε σοδομα κ γομορα...λελοι...:p
Ο άνδρας από 2 πράγματα ξεχωριζουμε
Το 1 είναι ότι η γυναίκα δεν διαβάζει το φορουμ:friend:
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Βασικα πρεπει να κραταμε ισοροπιες, θελουμε την βολτα μας με τα φιλαρακια και οχι μονο (και καμια εξοδο ας πουμε),ετσι θελει και πρεπει να βολταρουμε λιγο την γυναικα!

Η κατανοηση οπως ειπε ο Πασχαλης ειναι το πιο σημαντικο, αλλιως ειναι δυσκολα τα πραγματα

και το κυριοτερο ειναι να χεις σκισει λιγο την γατα ;) αλλιως θα χεις μονιμη γκρινια!!
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
...Οταν πχ εχει 10 μερες που γεννησε και εσυ θελεις να πας ταξιδακι 10ημερο,αν σου την πει αυτη θα εχει αδικο?
Ακραίο παράδειγμα κ καθόλου αντιπροσωπευτικό (κατ'εμέ) ,όσον αφορά το θέμα της κουβέντας.
Πρέπει να'ναι κάποιος τελειωμένος μλκς κ απελπιστικά αναίσθητος απο γέννα ,για να κάνει κάτι τέτοιο.
Και σε αυτή την περίπτωση όμως πάλι ,δεν φταίει μόνον εκείνος ,γιατί σίγουρα έτσι ήταν κ πρίν τον γάμο.
Η ευθύνη βαραίνει το ίδιο κ την Κυρία ,που ενώ γνώριζε το ποιόν του ,τον επέλεξε για να κάνει οικογένεια μαζί του.



. . . Η οταν καθε δευτερο Σ/Κ εξαφανιζεσαι απο την οικογενεια,πρεπει να το κανει γαργαρα? . . .
Εδώ βλέπεις το θέμα απο εντελώς λάθος οπτική γωνία.
Δεν φταίς όμως εσύ...η πτνα η κενωνία φταίει ,που σ'έχει γαλουχήσει να το βλέπεις έτσι.

Δεν θα κρατηθώ ,κ θα απλώσω πάνω κ κατω σέντονο ανατροπής του μύθου ,καθώς είμαι κ γνωστός ανατροπέας.:p

Υπάρχει σχέδιο οργανωμένο Κύριοι ,για να έχουμε τύψεις ,όταν κάνουμε κάτι που μας ευχαριστεί.
ΕΜΑΣ κι όχι τους "προστετευόμενούς" μας ,κι ας τους αγαπάμε κι ας τους φροντίζουμε όλη μας την ζωή.

Είμαστε καλοί όταν ιδρώνουμε για να μην λέιψει τίποτα στην οικογένεια ,όπως κ οφείλουμε άλλωστε ,αλλά...
είμστε κακοί ,όταν τολμήσουμε να φροντίσουμε κ λίγο τον εαυτό μας ενδιάμεσα.....

Αυτό το "καθως πρέπει" μοτίβο ,προσπαθεί να περάσει στους αρσενικούς αεναώς η γυναίκα ,η φίλη ,η κουμπάρα (για ευνόητους λόγους προσωπικού συμφέροντος)
αλλά κ ο αδερφός ,ο φίλος ,ο κουμπάρος (επειδή εκείνοι πιθανά έτσι ζούν ,κ γιατί εσύ να ζήσεις καλύτερα)



(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ)
Θυμήθηκα έναν παλιό γνωστό μου ,ο οποίος χρόνια παντρεμένος κ με δυό παιδιά ,περνούσε άσχημα για διάφορους λόγους (προσωπικούς-οικονομικούς-κτλ) κ όποτε βρισκόμασταν ,ήταν πάντα μουτρωμένος ,με κατεβασμένο το κεφάλι ,κι όλες οι κουβέντες του ήταν μέσα στη μιζέρια.
Παρ'όλα αυτά ,όταν βρισκόταν κάποιος ανύπαντρος στην παρέα ,απο δω το'φερνε ,απο κεί το'φερνε ,στο τέλος κατέληγε λέγοντάς του με προτροπή:
"'Αντε ρε ,τι περιμένεις ,ως πότε θα είσαι μπάκουρος ,παντρέψου να κάνεις οικογένεια να νοικοκυρευτείς."

Ετσι έλεγε ο απελπισμένος μίζερος ,στον χαλαρό κ χαμογελαστό μπάκουρο.
"Να ψοφήσει ΚΑΙ η κατσίκα του γείτονα" δηλαδή...
(ΚΛΕΙΝΕΙ η ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ)



Επανέρχομαι στο θέμα κ στην επίμαχη φράση ,η οποία έγινε αφορμή για να παραθέσω αναλυτικά κ τον συλλογισμό μου.
"...οταν καθε δευτερο Σ/Κ εξαφανιζεσαι απο την οικογενεια,πρεπει να το κανει γαργαρα? . . ."
Γιατί να το κάνει "γαργάρα";
Καθόλου "γαργάρα" να μην το κάνει.
Να χαρεί πρέπει ,αφού ξέρει οτι αυτό σε τονώνει κ σε ανανεώνει.
Κι αν δεν της βγαίνει να χαρεί ,ας κάνει οτι χαίρεται τουλάχιστον ,για να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα ,σαν Α Ν Τ Α Π Ο Δ Ω Τ Ι Κ Ο μέσο ,όσων εσύ προσφέρεις σε αυτήν κ στην οικογένειά σας ,εργαζόμενος σκληρά τις προηγούμενες 13 ημέρες του 15ημέρου.


Να το σπάσω κ πιό λιανά:
Οταν ο αρσενικός λείπει απο την οικογένεια 16 ώρες την ημέρα - 6/7 μέρες την εβδομάδα (ναι ,αν δεν είσαι ΔΥ συμβαίνει)
εργαζόμενος σκληρά και ΜΗΔΕΝίζοντας τον εαυτό του κ τα θέλω του ,
για να εξασφαλίσει την ευμάρεια της οικογένειάς του (η οποία κατα κύριο λόγο αποτελεί το γυναικείο όνειρο ζωής ,μην ξεχνιόμαστε)
τότε δεν υπάρχει θέμα...
Είναι όλα καλά κ άγια ,κ απολύτως θεμιτά ,κ έτσι πρέπει !!!


Οταν όμως ,αυτός ο ίδιος άνθρωπος ,θελήσει να αφιερώσει 2 απο τις 15 μέρες του μήνα στον εαυτό του ,
κάτι που θα τον κάνει να παραμείνει ισσοροπημένος ψυχολογικά ,άρα κ υγιής κ δυνατός ,
ώστε κ το επόμενο 15ήμερο να μπορέσει να φροντίσει εξ΄ίσου καλά την οικογένειά του ,
τότε είναι κακός κ άδικος κ αυτό που κάνει είναι αθέμιτο...


Ρε σεις γυναίκες....είσαστε καλά στα μυαλά σας;...θα πηδηχτώ απο το παράθυρο λέμε...λογικευτείτε κ πάρτε το αλλιώς ,γιατί έχουμε ήδη τσεκάρει κάτι πανέμορφες και απολύτως λειτουργικές σπηλιές εκεί σ'απάνου στα βουνά ,κι άμα μας την βαρέσει κι εξαφανιστούμε ,δεν θα μας βρίσκει ούτε η φιλενάδα σας η Νικολούλη λεμεναιςςςςς.:D
Και μετά θα δούμε "πόσα απίδια βάνει ο σάκκος"...;)
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ειπες "κατι πανεμορφες και λειτουργικες σπηλιες"!!!
Χαλια επιχειρημα...:rolleyes:
Επρεπε να πεις "κατι πανεμορφες και ζοηρουλες πιτσιρικιες":p

Αυτο ναι, ειναι επιχειρημα και θα την "ακουσει" μια χαρα!!!:hungry:

Νικολουλη και μαλακιες.....:D:D:D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Ειπες "κατι πανεμορφες και λειτουργικες σπηλιες"!!!
Χαλια επιχειρημα...:rolleyes:
Επρεπε να πεις "κατι πανεμορφες και ζοηρουλες πιτσιρικιες":p

Αυτο ναι, ειναι επιχειρημα και θα την "ακουσει" μια χαρα!!!:hungry:

Νικολουλη και μαλακιες.....:D:D:D
Φίλε μου ,στα 50 μου πλέον ,προτιμώ την ηρεμία της σπηλιάς ,απο την γκρίνια της όποιας πιτσιρίκας.(γιατί κι αυτές γκρινιάζουν)
Αν κάποια στιγμή βέβαια νιώσω την ανάγκη τους ,καβαλάω μια την μηχανή μου ,κατεβαίνω απο την σπηλιά μου στο κοντινότερο χωριό ,κ ψυθιρίζω κ' καναδυό φωνήεντα σε καμια πιτσιρίκα.:laugh:
Αμα λάχει ναούμμμμμμμμμ.......:p:D:roflmao:

:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα σου την ειπε λιγο ε;...:D:roflmao:
Δεν μασάω. ...γιατι είμαι πιο γρήγορος στο τρέξιμο και στην ορειβασία, από τους νεαρους:D
Για την μηχανή. ...δεν το συζηταω:p

advφον!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δεν μασάω. ...γιατι είμαι πιο γρήγορος στο τρέξιμο και στην ορειβασία, από τους νεαρους:D
Για την μηχανή. ...δεν το συζηταω:p

advφον!!
Πες τα!!!Και ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι δεν θα πας ποτέ απο πεσιμο...που λενε οτι η απο πεσιμο η απο...για τους...εχμμ...τους πιο....γκουχου...ναι...αυτο....:hungover::p
 
Top Bottom