Αντιμετώπιση Συζύγων vs Εκδρομών

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Δεν μασάω. ...γιατι είμαι πιο γρήγορος στο τρέξιμο και στην ορειβασία, από τους νεαρους:D
Για την μηχανή. ...δεν το συζηταω:p

advφον!!

σε προκαλώ σε κόντρα σε τρέξιμο και ορειβασία....σε έχω ΟΠΟΥ θες, αρκεί να είναι σε κατηφόρα...εκεί η βαρύτητα είναι με το μέρος μου :p



αρκεί βέβαια να μας αφήσουν και οι γυναίκες μας....
 

xntinou

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS 07
Ακραίο παράδειγμα κ καθόλου αντιπροσωπευτικό (κατ'εμέ) ,όσον αφορά το θέμα της κουβέντας.
Πρέπει να'ναι κάποιος τελειωμένος μλκς κ απελπιστικά αναίσθητος απο γέννα ,για να κάνει κάτι τέτοιο.
Και σε αυτή την περίπτωση όμως πάλι ,δεν φταίει μόνον εκείνος ,γιατί σίγουρα έτσι ήταν κ πρίν τον γάμο.
Η ευθύνη βαραίνει το ίδιο κ την Κυρία ,που ενώ γνώριζε το ποιόν του ,τον επέλεξε για να κάνει οικογένεια μαζί του.




Εδώ βλέπεις το θέμα απο εντελώς λάθος οπτική γωνία.
Δεν φταίς όμως εσύ...η πτνα η κενωνία φταίει ,που σ'έχει γαλουχήσει να το βλέπεις έτσι.

Δεν θα κρατηθώ ,κ θα απλώσω πάνω κ κατω σέντονο ανατροπής του μύθου ,καθώς είμαι κ γνωστός ανατροπέας.:p

Υπάρχει σχέδιο οργανωμένο Κύριοι ,για να έχουμε τύψεις ,όταν κάνουμε κάτι που μας ευχαριστεί.
ΕΜΑΣ κι όχι τους "προστετευόμενούς" μας ,κι ας τους αγαπάμε κι ας τους φροντίζουμε όλη μας την ζωή.

Είμαστε καλοί όταν ιδρώνουμε για να μην λέιψει τίποτα στην οικογένεια ,όπως κ οφείλουμε άλλωστε ,αλλά...
είμστε κακοί ,όταν τολμήσουμε να φροντίσουμε κ λίγο τον εαυτό μας ενδιάμεσα.....

Αυτό το "καθως πρέπει" μοτίβο ,προσπαθεί να περάσει στους αρσενικούς αεναώς η γυναίκα ,η φίλη ,η κουμπάρα (για ευνόητους λόγους προσωπικού συμφέροντος)
αλλά κ ο αδερφός ,ο φίλος ,ο κουμπάρος (επειδή εκείνοι πιθανά έτσι ζούν ,κ γιατί εσύ να ζήσεις καλύτερα)



(ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ)
Θυμήθηκα έναν παλιό γνωστό μου ,ο οποίος χρόνια παντρεμένος κ με δυό παιδιά ,περνούσε άσχημα για διάφορους λόγους (προσωπικούς-οικονομικούς-κτλ) κ όποτε βρισκόμασταν ,ήταν πάντα μουτρωμένος ,με κατεβασμένο το κεφάλι ,κι όλες οι κουβέντες του ήταν μέσα στη μιζέρια.
Παρ'όλα αυτά ,όταν βρισκόταν κάποιος ανύπαντρος στην παρέα ,απο δω το'φερνε ,απο κεί το'φερνε ,στο τέλος κατέληγε λέγοντάς του με προτροπή:
"'Αντε ρε ,τι περιμένεις ,ως πότε θα είσαι μπάκουρος ,παντρέψου να κάνεις οικογένεια να νοικοκυρευτείς."

Ετσι έλεγε ο απελπισμένος μίζερος ,στον χαλαρό κ χαμογελαστό μπάκουρο.
"Να ψοφήσει ΚΑΙ η κατσίκα του γείτονα" δηλαδή...
(ΚΛΕΙΝΕΙ η ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ)



Επανέρχομαι στο θέμα κ στην επίμαχη φράση ,η οποία έγινε αφορμή για να παραθέσω αναλυτικά κ τον συλλογισμό μου.
"...οταν καθε δευτερο Σ/Κ εξαφανιζεσαι απο την οικογενεια,πρεπει να το κανει γαργαρα? . . ."
Γιατί να το κάνει "γαργάρα";
Καθόλου "γαργάρα" να μην το κάνει.
Να χαρεί πρέπει ,αφού ξέρει οτι αυτό σε τονώνει κ σε ανανεώνει.
Κι αν δεν της βγαίνει να χαρεί ,ας κάνει οτι χαίρεται τουλάχιστον ,για να σε κάνει να νιώσεις καλύτερα ,σαν Α Ν Τ Α Π Ο Δ Ω Τ Ι Κ Ο μέσο ,όσων εσύ προσφέρεις σε αυτήν κ στην οικογένειά σας ,εργαζόμενος σκληρά τις προηγούμενες 13 ημέρες του 15ημέρου.


Να το σπάσω κ πιό λιανά:
Οταν ο αρσενικός λείπει απο την οικογένεια 16 ώρες την ημέρα - 6/7 μέρες την εβδομάδα (ναι ,αν δεν είσαι ΔΥ συμβαίνει)
εργαζόμενος σκληρά και ΜΗΔΕΝίζοντας τον εαυτό του κ τα θέλω του ,
για να εξασφαλίσει την ευμάρεια της οικογένειάς του (η οποία κατα κύριο λόγο αποτελεί το γυναικείο όνειρο ζωής ,μην ξεχνιόμαστε)
τότε δεν υπάρχει θέμα...
Είναι όλα καλά κ άγια ,κ απολύτως θεμιτά ,κ έτσι πρέπει !!!


Οταν όμως ,αυτός ο ίδιος άνθρωπος ,θελήσει να αφιερώσει 2 απο τις 15 μέρες του μήνα στον εαυτό του ,
κάτι που θα τον κάνει να παραμείνει ισσοροπημένος ψυχολογικά ,άρα κ υγιής κ δυνατός ,
ώστε κ το επόμενο 15ήμερο να μπορέσει να φροντίσει εξ΄ίσου καλά την οικογένειά του ,
τότε είναι κακός κ άδικος κ αυτό που κάνει είναι αθέμιτο...


Ρε σεις γυναίκες....είσαστε καλά στα μυαλά σας;...θα πηδηχτώ απο το παράθυρο λέμε...λογικευτείτε κ πάρτε το αλλιώς ,γιατί έχουμε ήδη τσεκάρει κάτι πανέμορφες και απολύτως λειτουργικές σπηλιές εκεί σ'απάνου στα βουνά ,κι άμα μας την βαρέσει κι εξαφανιστούμε ,δεν θα μας βρίσκει ούτε η φιλενάδα σας η Νικολούλη λεμεναιςςςςς.:D
Και μετά θα δούμε "πόσα απίδια βάνει ο σάκκος"...;)

Με αφορμή την ωραία γραφή και ανάπτυξη του θέματος από τον el-Gatto, θα ξεκινήσω με ένσταση ως προς το σημείο της λανθασμένης οπτικής γωνίας ..

Επειδή οι ισορροπίες σε κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικές (και ευτυχώς δηλαδίς :D) και δυναμικές, που σημαίνει μεταβαλλόμενες .. για μένα δεν υπάρχει καμία λάθος οπτική!

Στο βαθμό που κάποιος τακτοποεί τον εσωτερικό του κόσμο, δηλαδή σκέψεις και συναισθήματα, οφείλεται και η αντίστοιχη οπτική σε κάθε θέμα που μας θέτει σε δοκιμασία η καθημερινότητα ..
αλλά καμία από αυτές δεν είναι λάθος γιατί οι .. συνισταμένες :p είναι αμέτρητες

Ο καθένας έχει τακτοποιήσει τη ζωή του με βάση τα μοναδικά χαρακτηριστικά του οπότε το ένα πράγμα για διαφορετικούς ανθρώπους είναι διαφορετικό,
και διαφορετικό για τον ίδιο άνθρωπο σε διαφορετικό χρόνο ..
και γω μπερδεύτηκα με τα .. διαφορετικά :p:D:D

Δηλαδη το ότι όλοι καβαλάμε μηχανή δεν σημαίνει για όλους το ίδιο πράγμα και δε σημαίνει πάντοτε το ίδιο στον ίδιο άνθρωπο ..

Οι ανάγκες μας όμως είναι ιερές και επαφίεται σε μας με πόσο ισορροπημενο τρόπο θα τις εκφράσσουμε.
Η εξίσωση της .. ισορροπίας μπλέκεται σε τεράστιο βαθμό όταν έχει να κάνει με άτομο του αντίθετου φύλου (γιατί διαφορετικού -άντε πάλι :p- είδους ανάγκες έχει εκ φύσεως)
και όμως εντελει είναι τόσο απλή .. όπως η σούμα αυτών που οι περισσότεροι γράψατε παραπάν'

Δηλαδή ένας συνδυασμός προσωπικών και οικογενειακών αναγκών με τον ξεχωριστό και μοναδικό μας τρόπο και με διαφορετική -ως συνήθως - προτεραιότητα :happy:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Με αφορμή την ωραία γραφή και ανάπτυξη του θέματος από τον el-Gatto, θα ξεκινήσω με ένσταση ως προς το σημείο της λανθασμένης οπτικής γωνίας ..
Επικέντρωσα πλήρως την άποψη μου περί λανθασμένης οπτικής ,στην επιτηδευμένα στοχευμένη άποψη περί λόγου "τύψεων" ή "γαργάρας".
Για μένα ,δεν θα πρέπει καν να υφίστανται ,αμφότερα.
Και νομίζω τεκμηρίωσα πλήρως την άποψή μου.
Η οποία βεβαίως κ δεν αποτελεί θέσφατο ,ούτε και επιβάλεται να συμφωνούν όλοι.(οι γυναίκες πλειοψηφικά ,διαφωνούν σίγουρα & κάθετα)

Επειδή οι ισορροπίες σε κάθε ζευγάρι είναι διαφορετικές (και ευτυχώς δηλαδίς :D) και δυναμικές, που σημαίνει μεταβαλλόμενες .. για μένα δεν υπάρχει καμία λάθος οπτική!
Σαφώς και οι ισορροπίες διαφέρουν ,και μάλλιστα αλλάζουν ανα πάσα στιγμή ,αφού ταυτόχρονα ανα πάσα στιγμή αλλάζουν κ οι συνθήκες ,άρα και οι προτεραιότητες.
Και βάσει όλων αυτών διαχειριζόμαστε τις εκάστοτε καταστάσεις.
Το έχω αναφέρει ήδη πολύ πρίν
Αλλωστε αυτά τα θέματα είναι αυστηρά προσωπικά ,κι έχουν να κάνουν με συνθήκες κ χαρακτήρες.
Κάθε μέρα είναι διαφορετική ,με διαφορετικά δεδομένα ,αναγκαίο λοιπόν να παίρνουμε κ διαφορετικές αποφάσεις ανά περίσταση.
Πρώτα απ'όλα ,με σεβασμό στον/στην σύντροφό μας ,κ με λογική.

Η κεντρική ιδέα περί ευτυχισμένης -αμφοτέρων- συμβίωσης όμως ,δεν αλλάζει.

:friendship:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φίλε μου ,στα 50 μου πλέον ,προτιμώ την ηρεμία της σπηλιάς ,απο την γκρίνια της όποιας πιτσιρίκας.(γιατί κι αυτές γκρινιάζουν)
Αν κάποια στιγμή βέβαια νιώσω την ανάγκη τους ,καβαλάω μια την μηχανή μου ,κατεβαίνω απο την σπηλιά μου στο κοντινότερο χωριό ,κ ψυθιρίζω κ' καναδυό φωνήεντα σε καμια πιτσιρίκα.:laugh:
Αμα λάχει ναούμμμμμμμμμ.......:p:D:roflmao:

:friendship:
Ποιος ειπε οτι θα το πεις για να το κανεις κιολαςo_O!!!
Η σπηλια, επιμενω, μονο γελια θα επιφερει.... σαν "επιχειρημα":D!!!
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Συμφωνω με το γατο. Και οι πιτσιρικες γκρινιαζουν ακριβώς για τους ίδιους λόγους, γυναικες γαρ..απλα σε αποζημιωνουν με τις παροχες τους και φυσικα ειναι πιο αναλωσιμες απο τις μεγάλες. Διοτι δεν εχουν προλαβει να τυλιχουν γυρω μας σαν κισσος:p
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Να ρίξω κ μια ιδέα για να ανάψει η κουβέντα.
Βάλτε κ κανένα θηλυκό να πει τη γνώμη της και θα δείτε τι θα γίνει εδώ μέσα!!!!
Είσαι τρελός????αυτό το θέμα είναι κρυφό!!!! Το βλέπουν μόνο αυτοί που έχουν "δηλώσει" άντρες.....

Να πάρουν χαμπάρι οτι αντί να καθαρίζουμε το σπίτι, γκρινιαζουμε??????? Και χωρίς τις "δύσκολες μέρες"????? Απαπαππαα.....

Στάλθηκε από το X5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να ρίξω κ μια ιδέα για να ανάψει η κουβέντα.
Βάλτε κ κανένα θηλυκό να πει τη γνώμη της και θα δείτε τι θα γίνει εδώ μέσα!!!!
Οχι μονο το διαβαζουν, αλλα εχουν πει και την αποψη τους:p!
Θελεις μεγαλυτερο νταβαντούρι ετσι;:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ο άνδρας από 2 πράγματα ξεχωριζουμε
Το 1 είναι ότι η γυναίκα δεν διαβάζει το φορουμ:friend:
Αυτό είναι εύκολο... ;)

Το fb που τα μοστράρετε όλα κι εκεί, πώς το γλιτώνουμε?:pointu:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό είναι εύκολο... ;)

Το fb που τα μοστράρετε όλα κι εκεί, πώς το γλιτώνουμε?:pointu:
Εσύ τι ανακατεύεσαι σε τέτοια κουβέντα? ??
Αφού ότι κάνεις ...πας και το λες μονος σου :eek:

advφον!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Γυναίκα ιδεατή !!!!
Τον τελευταιο καιρο σε βλεπω πρέσαριζμενο!!
και πεσμένο γενικως !!!
Δε παίρνεις την μηχανή να πας καμια βόλτα ,να παρεις καθαρό αέρα και να μου ρθεις ανανεωμένος !!
Εσείς οι άντρες το εχετε ανάγκη αυτο
Το βραδυ που θα γυρίσεις θα σου εχω ετοιμο το μπάνιο τα παιδιά θα κοιμούνται .............
Ετσι έπρεπε να ηταν !!!!!!
σε ενα παραλληλο συμπαν που ολα ειναι τελεια ισως... εγω παντως θα προτιμουσα να εχει την δικια της μηχανη και να κανουμε μαζι τις βολτες μας...
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Αυτά κάνουν μερικοί ,κ μετά παραπονιούνται για την παντόφλα....:p

Αμα είναι έτσι φιλενάδα ,καλύτερα να αράξω σπίτι κ να βουλιάξω στον καναπέ.:sleep:





Φωτογραφίζεις την κυρα Μάρω μου. :)
Με την διαφορά οτι ,πρίν την μοτο-βόλτα μου ,
πάει σούπερ κ μου παίρνει διάφορα σνάκ για να πάρω μαζί ,
μου φτιάχνει κ κανα τοστάκι ,
ξυπνάει πρωί κι ας είναι Κυριακή για να μου ευχηθεί "καλά να περάσεις κ να προσέχεις" ,
κι άμα έχει τις καλές της το βράδυ που θα γυρίσω ,μου κάνει κι ένα μασαζάκι για να συνέλθει το γέρικο κορμί μου απο το βουνίσο κοπάνημα. ;)
υποκλινομαι... στην κυρα Μαρω... :hailbig:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Εσύ τι ανακατεύεσαι σε τέτοια κουβέντα? ??
Αφού ότι κάνεις ...πας και το λες μονος σου :eek:

advφον!!
Γιατι μαρη, ποιος τα κανει κρυφα; Σαμπως κλεψαμε;:p

Απλως με το φατσομπουκι μου λεει πρωτη τι παιζει και ρωταει αν θα παω:)

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Όταν φεύγω το στομα της στάζει μέλι και ευχές............η επιστροφή μου από ταξίδι είναι ένας Γολγοθάς ............

...........μονο αυτός που έχει Πόντια γυναίκα ....... με καταλαβαίνει !!!!!!
εχω...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
σε ενα παραλληλο συμπαν που ολα ειναι τελεια ισως... εγω παντως θα προτιμουσα να εχει την δικια της μηχανη και να κανουμε μαζι τις βολτες μας...
Το καλυτερο μακραν!!!
Αλλα ακομα πιο... σπανιο:(!!!
 
Top Bottom