Πίτσα Ναπολιτάνα με Πάπια Πεκίνου

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Άκουσε τη συμβουλή μου, κάνε τα γούστα σου με τη μηχανή σου, αγόρασε
ότι τραβάει η ψυχή σου και καβάλα το τώρα που μπορείς και ταξίδεψε όπου
τραβάει η όρεξή σου...δεν ξέρεις πως θα σου τα φέρει αύριο το λούνα παρκ
της ζωής. Ζήσε το κέφι σου !

Tη βόλτα σου στα πάσα την ευχαριστήθηκα σαν να την έκανα εγώ...

:friendship:
Cheers mate!!!:D
:friendship:
 

Vrasidas

Μέλος
Όνομα
Βρασίδας
Μοτό
CBR 1000RR
Καλώς ήρθες !!!! ..... το ταξιδιωτικό υπέροχο ... Απλό - με ουσία - με κάτι να θυμάται κανείς - όχι σε αποστειρωμένο προορισμό - ξεχωριστό ....
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Καλώς ήρθες !!!! ..... το ταξιδιωτικό υπέροχο ... Απλό - με ουσία - με κάτι να θυμάται κανείς - όχι σε αποστειρωμένο προορισμό - ξεχωριστό ....
Δεν τελείωσε ακόμα, απλά έκανα ένα διάλειμα για να τσακίσω τα γεμιστά που μου
έφτιαξε η γυναίκα μου με λίγο κρασί από τον Βεζούβιο :D

Θα τα πούμε σύντομα φίλε.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Τελευταίο σκέλος του ταξιδιού, και ένα μικρό παράπονο από την επιστροφή που
πλησίαζε με είχε σφίξει. Θα άφηνα τα ελληνόφωνα χωριά της Καλαβρίας για άλλη στιγμή
γιατί ωραία είναι να ταξιδεύεις μόνος σου και να κάνεις ότι γουστάρεις, αλλά η πολύ μοναξιά
μου τη δίνει και λίγο.

Νωρίς το απόγευμα αφού έφυγα από την Ματέρα, πέρασα το Μπάρι με πορεία προς το
Μπρίντιζι και το Αλμπερομπέλο, το τοπίο όσο κατέβαινα ήταν σαν να είμαι στην Ελλάδα,
και οι δρόμοι στενεύουν με την άσφαλτο να μοιάζει με την ελληνική.










Στον νότο το αίσθημα της πίστης των καθολικών είναι πολύ ισχυρό και το δείχνουν κιόλας, εδώ ένα άγαλμα του
Χριστού σε ένα βενζινάδικο που σταμάτησα.


Πριν το λιμάνι του Μπρίντιζι, οι ταμπέλες δείχνουν το δρόμο.


 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Στο συμπαθέστατο και φθηνό κάμπινγκ Bosco Selva δίπλα στα τρούλι, είναι must για όσους θέλουν να μείνουν
στο Αλπερομπέλο και να περπατήσουν στα δρομάκια του. Ησυχο και οικογενειακό το είχα δει από πριν ξεκινήσω
και τα θετικά σχόλια άλλων ταξιδιωτών με έκαναν να μείνω εκεί. Η δε ιταλίδα κυριούλα που το έχει είναι η
τυπική Ιταλίδα μάνα και άμα σε δει και λίγο ταλαιπωρημένο αρχίζει τα κεράσματα και τις ψυχοπονιές χαχαχαχα.
Στην περιοχή υπάρχουν πάρα πολλά κάμπινγκ για να διαλέξει κάποιος όποιο του αρέσει.







Βολτούλα στα Trulli.





 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Κάθησα μια μέρα, ευχαριστήθηκα πολύ, χαλάρωσα και αργά το μεσημέρι μάζεψα
το τσαντήρι και με 10 ευρώ στο ταμείο πλήρωσα και πριν φύγω η κυριούλα με φίλεψε
2 μπουκάλια από τοπικό κρασί...τελικά αυτοί εδώ στο Νότο, είναι έξω καρδιά σαν
κι εμάς ρε παιδί μου.

Τα 120 χιλιόμετρα μέχρι το Μπάρι έφυγαν πριν το καταλάβω, αλλά πριν μπω στο καράβι έπρεπε
να σταματήσω στο Decathlon να πάρω τη σκηνή που ήθελα, το Decathlon στο Μπάρι είναι πολύ
εύκολο να το βρει κάποιος καθώς είναι στην έξοδο 6 του περιφερειακού προς τον SS96 ;)

Για μια ακόμα φορά στεναχωρέθηκα που δεν έχουμε Decathlon στην Ελλάδα, ο παράδεισος των σπορ !



Η σκηνούλα που αγόρασα, Qetsua 2 Seconds για το μοναχικό σαρκίο μου :D


Η αντίστοιχη πιο μεγάλη για 2 άτομα


Και μια τούμπανο οικογενειακή !
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Φόρτωσα τη σκηνή πρόχειρα να πάω μέχρι το καράβι, μαζί με κάτι άλλα σακίδια και είδη
κάμπινγκ και ποδηλάτου που αγόρασα έδωσα 100 ευρώ, παραπάνω από τα μισά χρήματα
απ' ότι θα έδινα στην Ελλάδα :( ...τα έβαλα στην κάρτα και θα τα πληρώσω στις καλένδες
σαν τα δάνεια της χώρας :roflmao:



Στο λιμάνι πλέον περιμένω με τους υπόλοιπους, μπροστά μου ήταν κάτι αγενέστατοι Πολωνοί με μηχανές που
και φωνασκούσαν για κάποιο λόγο που δεν μπορούσα να καταλάβω, μόλις τους κοίταξε ο Ιταλός καραμπινιέρος
το βούλωσαν και έγινε κυρίες πάντως. Προσέξτε τον τύπο με το μουστάκι...



Ο τύπος με το μουστάκι λοιπόν ήταν ο Χέλμουτ, ένα γερμανός από τη Δρέσδη που πήγαινε με το ποδήλατό του
στην Κρήτη !!! Συνταξιούχος έκανε ότι ήθελε, πιάσαμε κουβέντα μου είπε πως του πήρε 20 μέρες από τη Δρέσδη
να κατέβει μέχρι το Μπάρι, και από Πάτρα θα πήγαινε Καλαμάτα να πάρει το πλοίο για Κίσσαμο !!! Σκηνή δεν είχε
όπου βραδιαζόταν έβαζε μια τέντα και μια κουνουπιέρα σε δυο δέντρα και κοιμόταν ! Ωραίος τύπος, αυτή είναι
ζωάρα λέμε...Του έδωσα το τηλέφωνό μου αν χρειαζόταν κάτι να με πάρει για βοήθεια.



Εβαλα την πάπια στην άκρη και ανέβηκα να τακτοποιηθώ.


Δεν θέλω να φύγω ρε γαμώτο...:(



Αντίο Μπάρι, αντίο Ιταλία...εις το επανειδήν !
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Σαν επίλογος ο βράχος μετά το Αντίρριο από το πλοίο.
Διένυσα 1257 χιλιόμετρα συμπεριλαμβανομένων αυτών Αθήνα-Πάτρα-Αθήνα απροβλημάτιστα και χαλαρά,
σταματούσα όπου ήθελα, και έτρωγα όπου έβρισκα. Σωματικά δεν πονούσα γιατί λόγω των φαρμάκων
που παίρνω δεν νιώθω πόνο. Δεν πιάστηκα, δεν καταπονήθηκα, αν αισθανόμουν κάπου κουρασμένος απλά σταματούσα
σε μια σκιά για κανα μισάωρο και μετά πάλι στο δρόμο. Δεν με κυνηγούσε ο χρόνος, δεν είχα timeline
για ξενοδοχεία, όλα ήταν στο ρελαντί και χαλαρά. Ο μόνος που με άγχωνε ήταν η γυναίκα μου
που έπαιρνε 3-4 φορές τηλέφωνο τη μέρα για να σιγουρεύεται ότι είμαι καλά.

Τα έξοδα του ταξιδιού ήταν 450 ευρώ με τα εισιτήρια του πλοίου τις διαμονές, το φαγητό, τις αγορές τα πάντα όλα,
από αυτά ο πάπιος ζήτησε για αυτά τα χιλιόμετρα 55 ευρώ βενζίνη, 100ml λάδι, και δυο λαδώματα της αλυσίδας.
Αν δεν υπήρχαν τα έξοδα του πλοίου θα ήταν πολύ πιο φθηνά και θα χαλούσα περισσότερα χρήματα για πάρτι μου.

Αυτά και εις άλλα με υγεία, καλά να είμαστε και καλά χιλιόμετρα να έχουμε όλοι !

 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
ευχομαι παντα να κανεις το κεφι σου οπως εσυ γραφεις παραπανω.Ευχομαι να το κανουμε ολοι καθε λιγο αυτο που εχουμε κατα νου.
Πολυ ομορφο ταξιδωτικο και πολυ κατατοπιστικες οι πληροφοριες σου.
:friendship:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Θα το ξαναπώ, είσαι δύναμη ρε Νικόλα... δύναμη για πολλούς...!

Και λάτρης του παλιού καλού ιταλικού κινηματογραφου όπως κι εγώ :p

Να σαι πάντα γερός να ταξιδεύεις!:friendship:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Και λάτρης του παλιού καλού ιταλικού κινηματογραφου όπως κι εγώ :p

Πονηρέ Κουρήτα...ο Μάριος ο ΣαλλιέριΣ και ο ΡόκοΣ ο ΣιφρέντιΣ είναι μεγάλοι καλλιτέχναι !
Τιτάνες !! :yew::pointu:


Σε περιμένω να μην είσαι μόνος μέχρι το Πατράσο ;)
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εμενα το αλκοολ μ'αρεσει δυνατο,λιγο σε ποσοτητα αλλα γιοματο στην γευση,χωρις παγο κ λοιπα ντεκορασιον...
Νικολα ετσι ηταν κ το ταξιδι σου για μενα,οπως το θελω.το φχαριστηθηκα κ ευχομαι να πας οπου αλλου επιθυμεις!:friendship:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ασε ρε...δεν ποναγα λεει...φαρμακα κιετσ...σιγα...πες αληθεια...δεν σε πονεσε καμμια Ιταλιδουλα;...ντιπ;μπα;ουτε;μη...δε θελω ασε με μα μη και λοιπα και λοιπα...;:p
Εισαι δυναμη!!!Οτι κ να πουμε οτι κ να γραψουμε εισαι δυναμη!
Την επομενη οταν κατεβεις Πατρα κερναω καφε...:friendship:
 
Top Bottom