Moto GP, 2018

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το λοιπόν ,συνήθως δεν γράφω αναλύσεις περί MotoGP ,μιά κ δεν θεωρώ εαυτόν ειδήμωνα.
Αλλά σήμερα θα γράψω ρε φίλε ,ναι.

Και θα ξεκινήσω αναφέροντας την κουβέντα που είχαμε περί MotoGP κ οδηγών ,εκείνη την πρόσφατη βραδιά ,εκεί σα πάνω ,στο Ονειρολόγειο ,στον Πάρνωνα.
Ολοι έλεγαν λοιπόν για την αδιαμφισβήτητη οδηγική υπεροχή του ΜΜ.
Τον οποίον εγώ από δω κ πέρα θα αναφέρω ως ΜΜΜ(βλ.3μΑλ@κ@)

Εκείνη την όμορφη βουνίσια βραδυά λοιπόν ,αφού ακουσα όλους να συμφωνούν για το πόσο φοβερός είναι οδηγικά ,κάτι για το οποίο συμφωνώ ,εξεφρασα την άποψή μου γι'αυτόν.
Την οποία καταθέτω κι εδω.

Ναι ,οδηγικά ,είναι άσσος.
Από τους καλύτερους οδηγούς που έχουν περάσει στην ιστορία των 2Τροχών.

Αλλά σαν χαρακτήρας ,είναι τιποτένιος.
Η άνευ κανόνων κ ηθικής φιλοδοξία του ,επισκιάζει το ταλέντο του.
Υπάρχουν γραπτοί κ άγραφοι κανόνες στο σπόρ.
Και ,οι μεν γραπτοί ,καθορίζουν την βαθμολογική πορεία των οδηγών.
Οι μέν άγραφοι ,καθορίζουν την αποδοχή των οδηγών στον φιλ-άθλο κόσμο του σπόρ.

Οσο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ οδηγός λοιπόν είναι ,ο ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΣ & λαμογίστικος χαρακτήρας της ποντικομαμής που τον διακατεχει ,δεν θα του επιτρέψει ΠΟΤΕ ,να πλησιάσει καν την αίγλη κ την καθολική αποδοχή του Βάλε.
Κι αυτό τον σκοτώνει.
Αλλά επειδή είναι ένα κακομαθημένο εγωϊστικό κwλοπαίδι ,αντί να ωριμάσει κ να διορθώσει τον χαρακτήρα του ,απλά στην καθε δύσκολη στιγμή επιβεβαιώνει το πόσο άθλια τιποτένιος είναι σαν άνθρωπος.

Μου απάντησαν οι φίλοι εκείνο το βραδυ ότι ,"όχι ρε φίλε ,ποιά ηθική ,εδώ μιλάμε για αποτελέσματα"
Και τους απάντησα κι εγώ ότι ,ΟΧΙ φιλαράκια μου ,μόνο με βαθμολογικά αποτελέσματα δεν χτίζονται θρύλοι.
Ο Πρωταθλητής ΔΕΝ χαρακτηρίζεται μόνο από τα αποτελέσματα ,αλλά κ από τον τρόπο με τον οποίον τα κατέκτησε.
Οταν γίνεις πρωταθλητής με λαμογιές ,αντί για ΖΗΤΩ ,θα φας Γιουχάρισμα.(πρωτοφανές αλλά το έφαγε ο Χόρχης τότε;) ,επίσης ικανότατος οδηγικά)
Οταν είσαι κ@ργιολάκι κ 3Μκς ,μπορεί να κερδίζεις αγώνες ,αλλά δεν πρόκειται να κερδίσεις καρδιές ,άρα το άστρο σου θα είναι παροδικό ,κ σύντομα δεν θα σε θυμάται κανείς.

Καλώς ή Κακώς για κάποιους ,ο Βάλε είναι φαινόμενο κ σημείο αναφοράς για το σπόρ.
Για να συγκριθεί κάποιος μαζί του ,αυτό πρέπει να γίνει συνολικά κ ουχί μόνο βαθμολογικά.
ΠΩΣ να πλησιάσει κάποιος όμως ,αυτόν που βγαίνει τελευταίος ,κ οι κάμερες είναι πάνω του.
Αυτόν που χάνει το πρωτάθλημα ,κ ο κόσμος φωνάζει το όνομά του στο πόντιουμ ,γιουχάροντας τον...Πρωταθλητή(βλ Χόρχη+3Μ)

Με εναν τρόπο μόνο.
Πρέπει να το οικοδομήσει όλο αυτό συνολικά ,με αποτελέσματα ,PRs ,κ στάση ζωής ,για πολλά χρόνια.
Οπως έκανε κι ο Βάλε.

Κάποιοι πιτσιρικάδες θέλουν να γίνουν Βαλεντίνοι σε μιά νύχτα.
Ε δεν γίνεται ρε μ#^νάκια...άντε κ βάφαενκούλο που του πε κι ο χρυσόστομος ο πΟύτσιο σήμερις κ μπράβο του.
Θα μας σκοτώνεις στην πίστα ,κ θα'ρχεσαι μετά να ζητάς συγνώμες κ να ψάχνεις χειραψίες ;
Η ευγενής άμιλα δεν χτίζεται στα πίτς ,αλλά στην πίστα.
Και μπράβο στον Ούτσιο που τον διαολόστειλε ,βγάζοντας από πολύ δύσκολη θεση τον φίλο του τον Βάλε.
Γιατί ,εγώ στη θέση του ,μόνο μπουνιά στα μούτρα θα μου'βγαινε να του δώσω εκείνη τη στιγμή ,κ όχι χειραψία.
Οπότε ,ουσιαστικά ,ο Ούτσιο σήμερα ,ίσως κ να έσωσε την εικόνα του Βάλε.(ηθικά κ βαθμολογικά)

Ο 3Μ σήμερα ,αφού πρώτα καταπάτησε τον κανόνα σύμφωνα με τον οποίον θα έπρεπε να ξεκινήσει από τα πίτς ,αφού του έσβησε το Χόνδα του αχρηστίδη στην εκκίνηση ,δείχνοντας καθαρή ασέβεια προς το σπόρ ,αλλά κυρίως προς τους συναθλητές του ,βασιζόμενος στ' αρχδια της Χονδα βεβαίως-βεβαίως...
...θεώρησε φυσιολογικό κατόπιν ,να γραψει στ'αρχδια τ' κ οποιονδήποτε κανόνα ασφάλειας των συναθλητών του ,αφού οι βαθμοί είναι σημαντικότεροι ,όπως κι αν αυτοί μαζευτούν.

Ε ,όχι ρε 3Μ.
Για μένα είσαι λιγότερος από ΤΙΠΟΤΑΣ.
Γιατί εγώ δεν είμαι ούτε λογιστής ,ούτε τηλεμετρίστας ,ούτε μαρκετινίστας ,ούτε έμπορας.
Είμαι ένας άνθρωπος ,που γουστάρω τις μοτοσυκλέτες ,την μοτοκίνηση ,κ τους αγώνες μοτοσυκλέτας.
Και θαυμαζω τους ανθρώπους που τα καταφέρνουν να τις οδηγούν σαν εξωγήινοι ,παραμένοντας όμως Ανθρωποι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Αν και οπαδος του βαλε - βγαλε κοιταω τον σουπερμαρκετ και βλεπω ενα παιδι που εχει απεναντι εναν θρυλο - ογκολιθο να αντιπαρατεθει ( βαλε ) και η διαχειρηση αυτη καθεαυτη ειναι δυσκολη, επιπονη και πολλες φορες ανεπαρκης που τον οδηγη σε σπαζμωδικες κατα την γνωμη μου ενεργειες οπως αυτην σημερα
Ειναι δυσκολο να αγωνιζεσαι να παλευεις να εξελισεις την τεχνικη οδηγησης εν κατακλειδι να σερνεις το καρο του motogp μονος σου και να αγαπανε περισσοτερο ολοι τον αλλον τον θρυλο τον ογκολιθο και να ξερεις οτι αυτο ισως δεν προκειτε να αλαξει ποτε οτι και να κανεις
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε αυτο το παιδι ( σούπερμαρκετ) με περισσοτερη κατανοηση και να μην ειμαστε τοσο σκληροι
Επειτα motogp ειναι και σιγουρα οχι florogp
Προσωπικη μου γνωμη παντα !!!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
O Mark έδειξε απόλυτη ανωριμότητα και αδυναμία διαχείρισης του ταλέντου του και της θέσης του σαν παγκόσμιου πρωταθλητή.

Ένας ΤΙΠΟΤΑΣ όπως πολύ σωστά έγραψε ο συμφορουμίτης παραπάνω.

Μομφή και στους οργανωτές, καθότι αν ήταν κάποιος δεύτερος οδηγός, θα είχε φάει μαύρη σημαία εξαρχής.











Σκυλί μαύρο ο CRUTCHLOW, του εύχομαι ότι καλύτερο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος...

 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν και οπαδος του βαλε - βγαλε κοιταω τον σουπερμαρκετ και βλεπω ενα παιδι που εχει απεναντι εναν θρυλο - ογκολιθο να αντιπαρατεθει ( βαλε ) και η διαχειρηση αυτη καθεαυτη ειναι δυσκολη, επιπονη και πολλες φορες ανεπαρκης που τον οδηγη σε σπαζμωδικες κατα την γνωμη μου ενεργειες οπως αυτην σημερα
Ειναι δυσκολο να αγωνιζεσαι να παλευεις να εξελισεις την τεχνικη οδηγησης εν κατακλειδι να σερνεις το καρο του motogp μονος σου και να αγαπανε περισσοτερο ολοι τον αλλον τον θρυλο τον ογκολιθο και να ξερεις οτι αυτο ισως δεν προκειτε να αλαξει ποτε οτι και να κανεις
Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι πρεπει να βλεπουμε αυτο το παιδι ( σούπερμαρκετ) με περισσοτερη κατανοηση και να μην ειμαστε τοσο σκληροι
Επειτα motogp ειναι και σιγουρα οχι florogp
Προσωπικη μου γνωμη παντα !!!!
Σίγουρα αυτό θα ίσχυε για άλλες περιπτώσεις, όπως το σκάκι η το βόλεϋ, αλλά όπως είπε ο γέροντας Βάλε...... Μιλάμε για 200 χλμ την ώρα το λιγότερο, οπότε ο κίνδυνος δεν δικαιολογεί τις βλακειες του μικρού.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
O Mark έδειξε απόλυτη ανωριμότητα και αδυναμία διαχείρισης του ταλέντου του και της θέσης του σαν παγκόσμιου πρωταθλητή.

Ένας ΤΙΠΟΤΑΣ όπως πολύ σωστά έγραψε ο συμφορουμίτης παραπάνω.

Μομφή και στους οργανωτές, καθότι αν ήταν κάποιος δεύτερος οδηγός, θα είχε φάει μαύρη σημαία εξαρχής.











Σκυλί μαύρο ο CRUTCHLOW, του εύχομαι ότι καλύτερο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος...


Μην εισαι τοσο σιγουρος...
Δεν ειδα να δινουν καποια ποινη για το τζαρτζαρισμα Zarco- Pendrosa
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
EndoMeTAXI...με τις μλκίες του ο 3Μ ,κατάφερε να θέσει σε 2η μοίρα την Αγωνάρα που είδαμε.
Γιατί όντως μιλάμε για ΜοtoGP κ για τους καλύτερους οδηγούς του κόσμου.
Ενας Jack Miller ,που έκανε πλάκα σε όλους επί 2ήμερο.
Ενας Zarco ,ο οποίος επιβεβαιώνει συνεχώς την αξία του.
Ενας KratsaKrutsas ,o οποίος είναι η προτομή της επιμονής-υπομονής-εργατικότητας-αξιοπρέπειας κ οδηγάρα ταυτόχρονα.
Ενας Rins ,o oποίος δίνει ελπίδες για τα νιάτα που έρχονται ,κ για την Suzuki που ανεβαίνει.
Οποιοσδήποτε από του 4 ,άξιζε οποιαδήποτε από τις 4 πρώτες θέσεις.
Στα + κ ο Εspargaro ,που προσπαθεί να ανεβάσει την low-baget Αprillia.
Ωραίος αγώνας λοιπόν ,φοβερός συναγωνισμός ,και η συνέχεια έπεται Επική ,αφού όλα δείχνουν ότι είναι πολλοί κ πολύ κοντά φέτος ,οι οποίοι θα ειναι ικανοί να διεκδικήσουν πρωτιές.
Αν δεν τους εμβολίζει ο 3Μλκς βέβαια ,κ Αν η αρχή του σπόρ ,εφαρμόζει αδιακρίτως τους κανονισμούς.

Viva MotoGP :)


& Viva Vale ,για να μην ξεχνιόμαστε;)
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Αχ αλήτη ΜΜ93.... Τον έριξες τον Βαλεντίνο όπως ειπε κ ο μικρός !!!
Συμφωνώ με τους προλαλισαντες σε όλα . Ο τύπος έχει θολωμενο μυαλό και φάνηκε στην εκκίνηση πως πηγαινε τη μηχανή όταν του έσβησε . Την πήγαινε στις φτέρνες λες κ ήταν ποδήλατο από νευρα που μεταφράζονταν σε δύναμη.
Μια ερώτηση στους πιο ειδικούς. Δεν μπορώ να καταλάβω πως οι "δορυφόροι " κοντά 11 γύρους από το τέλος ειχαν 13δλπ διαφορά από τον Dovi, Viniales και 46.????


Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Να αγιάσει το χέρι σου @el-Gatto με αυτά που έγραψες, και που να δεις την συνέντευξη τύπου που έδωσε το τσογλάνι, για όλα φταίνε οι άλλοι, όλα σωστά τα έκανε λέει. :mad:
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
Να αγιάσει το χέρι σου @el-Gatto με αυτά που έγραψες, και που να δεις την συνέντευξη τύπου που έδωσε το τσογλάνι, για όλα φταίνε οι άλλοι, όλα σωστά τα έκανε λέει. :mad:
Που κυκλοφορεί Σταύρο ??

Στάλθηκε από τον επιχειρησιακό S7.....
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Δεν φταιει ο ΜΜΜ(υιοθετώ), βρίσκει και τα κάνει! Απόλυτη κάλυψη του παρέχεται. Τιμοναρα απίστευτη αλλά... Λιγουλινιος

Στάλθηκε από το LG-H870S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
H Φόρμα του Αγαπημένου ΒΑΛΕ, Γράφει: V L F
ΘΕΟΣ
Θέλετε μετάφραση?
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ειδα τον αγωνα replay σημερα χωρις προηγουμενως να διαβασω -σκοπιμα- το θεμα καθως δεν ηθελα να χασω το ενδιαφερον του.
ενα λαθος εφερε αλλα δεκα για τον πιτσιρικα που δεν καταφερε να διαχειριστει την ενταση του...κριμα γιατι ''κατεστρεψε'' οπως ειπατε κ πιο πανω την ολη αιγλη ενος εξαιρετικου αγωνα.
(οι δε αγωνοδικες ηταν αλλου εξ αρχης δυστηχως..ερασιτεχνες)
 

Gakis

Gakis
Περιοχή
Αθήνα, Ηλιούπολη
Όνομα
Gakis
Μοτό
KTM 1190
Αν μου επιτρέπετε, όχι τον αντίλογο, αλλά και μία άλλη οπτική γωνία και προσπαθώντας να μη προσβάλω τα "Θεία" .....
Ο Marquez δεν νομίζω ότι έχει οπαδούς για να τους εκνευρίσει ... οι οπαδοί εμφανίστηκαν στα motogp μαζί με το φαινόμενο Rossi ... νομίζω ότι κανείς άλλος δεν έχει οπαδούς.
Κάποιοι έχουν περιστασιακά υποστηρικτές όχι ιδιαίτερα φανατικούς.

Βλέποντας με τα μάτια μου την αγωνιστική όψη του προχθεσινού αγώνα ήταν εκπληκτικός έως ανεπανάληπτος.
Μην ξεχνάμε τον Νικητή και τι έγινε στις πρώτες θέσεις
Ο Marquez λες και ήρθε από άλλο πλανήτη, ο τύπος δεν είναι απλά τρελός, δεν "νοιώθει"
  • του σβήνει το μηχανάκι, τρέχει το σπρώχνει, το βάζει μπροστά και στήνεται
  • ξεκινάει, περνάει ότι είχε μπροστά του, βγαίνει πρώτος και απομακρύνεται
  • παίρνει την πρώτη ποινή, κάνει πέρασμα από τα "πιτς"
  • μπαίνει ξανά νομίζω κάπου 19ος (Όλοι τον έχουν τελειωμένο)
  • Αρχίζει ξανά από το μηδέν περνάει πάλι όποιον βρίσκει,
  • Χτυπάει στα φρένα με το μπροστινό τροχό τον πίσω του ESPARGARÓ (δεν νομίζω κανείς οδηγός μοτοσυκλέτας να θεωρήσει ότι επίτηδες με μπροστινό τροχό θα χτυπήσεις τον πίσω του αντιπάλου. 90% ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ)
  • Παίρνει 2η ποινή να αφήσει μία θέση. (εν τω μεταξύ έχει περάσει άλλους δύο τρεις με εκπληκτικό τρόπο)
  • Δίνει όχι μία αλλά δύο θέσεις
  • Αρχίζει ξανά να ανεβαίνει Αριστερά στις οθόνες στο πάνελ των θέσεων το ανεβαίνει σαν ηλεκτρονκό 12 - 11 - ... - 6
  • Εκβιάζει βίαιο προσπέρασμα από εσωτερική στον Rossi έρχονται σε επαφή τον βγάζει εκτός πίστας και τερματίζει 5ος!!!
Το συμβάν τώρα με τον Rossi όπως και αυτό με τον ESPARGARÓ είναι αγωνιστικό συμβάν, γίνεται τεράστιο θέμα επειδή ακούμπησε τα "Θεία".

όπως έχει δηλώσει κατά επανάληψη ο Rossi "it is Race" με τον Rossi συμφωνεί και ο Phoenix "..... motogp ειναι και σιγουρα οχι florogp ...."

αυτά τα συμβάν, άλλοτε επιφέρουν ποινή, άλλοτε όχι - αναλόγως.
πχ
Rossi overtakes Gibernau, Jerez 2005
 
Top Bottom