Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 - 10 έως 14 Απριλίου, Εκθεσιακό Κέντρο METROPOLITAN Expo (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος)

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Ένα θα πω (όχι για την έκθεση )

Himalaian 450 ένα τζόκερ και αντίο για πάντα από δω!!!!

Είχα ενθουσιαστεί πριν το δω αλλά μου φάνηκε τέλειο για σόλο ταξιδαρες!!!

Τιμή από άλλο πλανητη

xrv_world_explorer
Ίσως η πιο άσχημη θέση οδήγησης με τους μασπιεδες να είναι πολύ πίσω για όλα τα ύψη.
Ρώτησα κ άλλους 2 που ανέβηκαν πιο κοντούς από εμένα αν κ είχα πάρει την απάντηση την ώρα που κάθισαν.
Πολύ άβολο δεν μπορούσα να πατήσω ούτε φρένο ούτε να αλλάξω ταχύτητα.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ίσως η πιο άσχημη θέση οδήγησης με τους μασπιεδες να είναι πολύ πίσω για όλα τα ύψη.
Ρώτησα κ άλλους 2 που ανέβηκαν πιο κοντούς από εμένα αν κ είχα πάρει την απάντηση την ώρα που κάθισαν.
Πολύ άβολο δεν μπορούσα να πατήσω ούτε φρένο ούτε να αλλάξω ταχύτητα.
Τι να την κάνεις την αλλαγή κ το φρένο?αυτά θέλουν ροή μαναμ, κουμπώνεις μια βάζεις country rock στα ηχεία και χάνεσαι στο ηλιοβασίλεμα σαν τον Λούκυ Λουκ
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Ίσως η πιο άσχημη θέση οδήγησης με τους μασπιεδες να είναι πολύ πίσω για όλα τα ύψη.
Ρώτησα κ άλλους 2 που ανέβηκαν πιο κοντούς από εμένα αν κ είχα πάρει την απάντηση την ώρα που κάθισαν.
Πολύ άβολο δεν μπορούσα να πατήσω ούτε φρένο ούτε να αλλάξω ταχύτητα.
Μια ανάλογη δυσκολία εντόπισα κ γω στατικά όπως ανεβηκα όπως επίσης κ τα γόνατα δεν κουμπωναν στα πλαϊνά του ρεζερβουάρ λόγω σχήματος..
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Δεν συμφωνώ έχω καβαλήσει μηχανάκια και μηχακια (για τον σωματότυπο μου μιλάω) το επεξεργάστηκα σαν να πήγαινα να το οδηγησω (μιλάω πάντα για σόλο οδήγηση) .... Σελαρα τέλεια και ανετη, θέση τιμονιού τρομερή και στο ορθιος , για τα λεφτά της είναι τρομερή ....

Μην αρχίσω να αναλύω τιμόνια παρόμοιας κατηγορίας (βλέπε κόβε που είναι λες και θα το καβαλήσει ο μικρός κινεζακος με χέρια 60 εκατοστά, και δεν ξέρω αν υπάρχουν αποστάτες να το πας πιο μακριά ) , πάλευα τόσα χρόνια να φέρουμε μηχανάκια στα μέτρα μας τώρα πρέπει να φέρουμε τα μέτρα μας στα μηχανάκια χαχαχα...

Himalian μόνο θα σωθείτε...

xrv_world_explorer
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
Εχθές πρωί επίσκεψη στην έκθεση. Ευτυχώς γιατί από τις 12 και μετά έγινε μακελειό. Για τεστ ραιντ ούτε λόγος η ουρά ήταν μεγάλη ήδη από νωρίς. Πολύ ωραία εκδήλωση. Μακάρι κάθε χρόνο να είναι και καλύτερη . Πάντως ο κόσμος έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον. Πολλοί φίλοι και γνωστοί εκεί, όπου ανταλλάξαμε απόψεις κλπ. Στο δια ταύτα οι επιλογές μου έμειναν ως είχαν. Afica twin 1100L και Norden expedition. Τώρα μας μένουν τα λεφτά και ο χρόνος που μας λείπουν. Και του χρόνου....

:friendship:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εμένα μου άρεσε από τα μεγάλα ον οφ πάρα μα πάρα πολύ σε όλα τα σημεία το triumph explorer 1200.

Τι μηχαναρα είναι αυτή!!!!
Θέση οδήγησης Θέση συνεπιβάτη σελαρα ποιότητα σε όλα, διακόπτες κατά την άποψή μου ίσως οι πιο ποιοτική ,σίγουρα από τους πιο ποιοτικούς πάντως.
Χωρίς τα πάνω κάγκελα προστασίας όμως μου φαίνεται ότι στο πρώτο πέσιμο θα έχει θέμα.
Φαντάζομαι ότι θα είναι κ στην πράξη αυτό που δείχνει.
Στα 900 θα διάλεγα το gs έναντι του triumph.

Δεν μιλώ για το 1300 gs δεν πήγα καν να το δω απο κοντά.
Ο λόγος η μόνη ματιά που του έριξα από μακριά.

Το 1250 χωρις να να ανέβω πάνω κ δεν υπήρχε λόγος να το κάνω, είναι το καλούπι που έπρεπε να μείνει κ να αφήσουν τους νεωτερισμούς κ τις μοντερνιες.

Αλλά οι σχεδιαστές ξέρουν .

Το f 900 ωραίο, με ωραία θέση οδήγησης κ με όγκο ,οταν έχεις 10 χρόνια με 1150 adventure δεν σου κάθεται καλά με την μία μια λιγνη σιλουέτα μπροστα στα σκέλια σου, με χάλασε λίγο κοιτώντας το από μπροστά που στρογγυλευε το ντεπόζιτο,ενώ από το πλάι ο γραμμές του ήταν εξαιρετικές.
Λεπτομέρειες, μάλλον παραξενεύω όσο περνάνε τα χρόνια.
Τελικά από κοντά πιο πολύ μου άρεσε το άσπρο .

Το 900 adventure πέρασε ψιλό αδιάφορο προσωπικά.

Το cf 450 πολύ καλές εντυπώσεις, για τα χρήματα του είναι κ πολύ μηχανή.

Μπορώ να πω ότι κούμπωσα πολύ καλά πάνω του,με την ψηλή σέλα κ ζελατίνα φάνηκε ότι παρόλο 1.90 μπόι η άνεμο κάλυψη θα είναι καλύτερη από ότι θα περίμενε κάποιος.
Επίσης ωραία θέση οδήγησης κ οι μασπιεδες εκεί που πρέπει σε σχέση με το himalayan που υστερούσε, για εμένα μιλάω πάντα ήταν άκυροι τελείως δεν έβρισκα πουθενά πάτημα.
Επίσης πολύ καλύτερή ποιότητα σε διακόπτες το cf .

Το kove 800 δεν μου έκανε κλικ.

Το kove 450 αντίθετα το χάζεψα αρκετή ώρα.
Πράγματι θα το ήθελα στο γκαράζ αλλά με tubeless ελαστικά όπως κάθε μηχανή που θα ήθελα να έχω η θα έχω.

Τα Ducati desert όλα καλά τούμπανο αλλά όταν σηκώθηκα όρθιος η θα πάταγα φρένο η πάνω στην εξάτμιση.

Μάλλον απευθύνονται σε οδηγούς με πατούσα μέχρι 41 νούμερο :D



Αυτές είναι οι ταπεινες εντυπώσεις μου από 4 - 5 εργαλεία που με ενδιέφεραν η που μου τράβηξαν την προσοχή.



Αν αγόραζα η είχα την ευκαιρία να πάω στο troffy με μια πιο μικρή μηχανή θα ήταν cf moto 450.

Αν αγόραζα μια μεγάλη μηχανή ον οφ θα ήθελα να πάρω την explorer 1200 έτσι για να την ζήσω, μου άρεσε πραγματικά κ έτσι να μην μας λένε κολλημένους bmwδακιδες.
 

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Ίσως η πιο άσχημη θέση οδήγησης με τους μασπιεδες να είναι πολύ πίσω για όλα τα ύψη.
Ρώτησα κ άλλους 2 που ανέβηκαν πιο κοντούς από εμένα αν κ είχα πάρει την απάντηση την ώρα που κάθισαν.
Πολύ άβολο δεν μπορούσα να πατήσω ούτε φρένο ούτε να αλλάξω ταχύτητα.
Μια ανάλογη δυσκολία εντόπισα κ γω στατικά όπως ανεβηκα όπως επίσης κ τα γόνατα δεν κουμπωναν στα πλαϊνά του ρεζερβουάρ λόγω σχήματος..
Συμφωνώ και με τους δύο,με ύψος 1.85 σε καθιστή θέση τα γόνατα μου έκλειναν πάρα πολύ ενώ όρθιος η πολύ χαμηλή σέλα δεν μου επέτρεπε να κουμπώσω τα γόνατα πάνω της (για το ρεζερβουάρ δεν το συζητώ καθώς με την θέση των μαρσπιέ είναι αδύνατο).
Σίγουρα θα βολέψει άλλους αναβάτες αλλά για εμένα δεν είναι το πρότυπο μοτοσυκλέτας που θα καλύψει τις ανάγκες/απαιτήσεις μου.Οχι μόνο λόγο θέσης οδήγησης αλλά και από άλλες λεπτομέρειες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τι να την κάνεις την αλλαγή κ το φρένο?αυτά θέλουν ροή μαναμ, κουμπώνεις μια βάζεις country rock στα ηχεία και χάνεσαι στο ηλιοβασίλεμα σαν τον Λούκυ Λουκ
Όπως κάνουν κάθε μέρα στην Ινδία άλλωστε οι καουμποιζ.

οι επιλογές μου έμειναν ως είχαν. Afica twin 1100L και Norden expedition.
Ο σωστός ο άνθρωπος... Ωφου...

Βέβαια και για τα δύο "λείπει" ένα ντεπόζιτο σαν το rade του 890 ή το Acerbis της Άφρικα '23
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εδώ ένα πανό δεν έχετε θέλετε και έκθεση....

Ααααα ρε Βάγγο tc-drift πόσο δίκιο έχεις κάποιες φορές...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εδώ ένα πανό δεν έχετε θέλετε και έκθεση....

Ααααα ρε Βάγγο tc-drift πόσο δίκιο έχεις κάποιες φορές...
Μου έχουν μείνει κάτι χρώματα στο υπόγειο .
Να τα κάνω ένα μάζεμα να φτιάξουμε ένα γαμο-πανό για το τροφυ να το απλώσουμε να γουστάρουμε να φωτογραφηθουμε κ στο καπάκι να κόψουμε κ μια βασιλόπιτα .
Στην βράση εξατμίζεται το νερό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μου έχουν μείνει κάτι χρώματα στο υπόγειο .
Να τα κάνω ένα μάζεμα να φτιάξουμε ένα γαμο-πανό για το τροφυ να το απλώσουμε να γουστάρουμε να φωτογραφηθουμε κ στο καπάκι να κόψουμε κ μια βασιλόπιτα .
Στην βράση εξατμίζεται το νερό.
Να είναι κοντά και ένας γκρεμός, να χορέψουμε τον Ζάλογγο
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να εκθέσουμε εσένα.....χομοφοινικους ο σαπιος
Μην δεις άνθρωπο να θέλει να προκόψει αμέσως να του την πεις
Οπισθοδρομική λουγκρα
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Να εκθέσουμε εσένα.....χομοφοινικους ο σαπιος
Θα εκθέσουμε τη Φ.Α.Ρ.Σ.Α...δλδ Φοίνιξ Αντβεντσουρ Ράιδινγκ Σκουλ Ασοσιονε...δεν είναι τρόπος οδήγησης...αλλά μια άλλη φιλοσοφία ζωής...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
2η επίσκεψη στην έκθεση σήμερα, πάρα πολύς κόσμος! Υπήρχαν τα πάντα από μοντέλα μπράβο στις εταιρείες και ελπίζω να δώσει κίνητρα και για του χρόνου. Κρίμα που απουσίαζε η Piaggio Group.

Στα των μοντέλων, χαμός στο περίπτερο της BMW με την προσοχή στραμμένη στα Μ μοντέλα. Πολύ κίνηση στα "απλά" S1000XR και S1000RR ενώ παραδόξως όχι το αδιαχώρητο που θα περίμενα στο νέο 1300. Το καβάλησα, πάει προς σπορ τουρινγκ μεριά μαζεμένο και μυώδες. Ευχάριστη έκπληξη το F900 Adv, πολύ καλή θέση οδήγησης, ωραίο μπούγιο και φαίνεται ακριβό. Νομίζω το καλύτερο μεσαίο ον οφ για μένα.


ΚΤΜ γκρουπ γνωστά πράγματα. Χόντα πολύς κόσμος, δεν είδα κάτι πολύ ενδιαφέρον, το Άφρικα με τον 19αρη τροχό είχε κακή θέση οδήγησης για μένα, σαν τσόπερ χωμένος μέσα, ψηλά το τιμόνι και μπροστά τα μαρσπιέ. Στο 21/18 ήταν κάπως καλύτερα χωρίς να ξέρω τον λόγο.
Γιαμάχα κόσμος, πως έκαναν έτσι τα νέα ΜΤ09, το ΜΤ10 συνεχίζει να έχει χάλια μούτρο. Ωραίο το XSR replica! Σουζούκι και νέο GX, μου άφησε μια μέτρια εντύπωση μετά το XR. Καμία σχέση ούτε σε παρουσιά, όγκο και είχε δίκιο ο amyroukai όταν τα έλεγε. Βέβαια στα 18Κ συγκρίνεται με Tracer GT+ και εκεί αλλάζει, ίσως το προτιμούσα λόγω κινητήρα. Ωραίο το Vstrom 800 με τα νέα χρώματα!
CF MOTO 450, πολύ καλό! Kove 800 ωραίο αλλά όχι ουάου, ψηφίζω 450ΜΤ δαγκωτό σαν η -μάλλον- καλύτερη αγορά της έκθεσης! Καβασάκι έτσι κι έτσι, ακόμα και το ΖΧ10 ήταν λίγο άχρωμο. Πολύ όμορφα τα Ζ900RS!
Ντουκάτι στον δικό της κόσμο τιμολογιακά (αν και όχι τόσο μεγάλη διαφορά στα Multistrada όσο νόμιζα). V4 Rally από μένα είναι ναι, Multi V4RS όχι. Καλύτερα M1000XR Carbon PACK.

Triumph τα έχουν πει παραπάνω, πολύ ποιοτικές μοτο και αν άλλαζα το 1290 τώρα, θα έπαιρνα Tiger 1200 Rally Explorer διότι έχει την καλύτερη τιμή και μοναδικό συνδιασμό χαρακτηριστικών.




ΥΓ: Οι κινέζοι δίνουν πολλές επιλογές πλέον και το βλέπω πολύ θετικό!
 

Diam

Μέλος
Όνομα
Διαμαντής
Μοτό
YAMAHA XT 600E
lospsi ήθελα να τα γράψω αλλά τα είπες εσύ. Επειδή είμαστε και οι δύο ιδίου βεληνεκούς κορμιά στο Άφρικα με τον 19αρι λέω κάτι δεν πάει καλά. Στο μικρο τεποζιτο λέω εδώ είμαστε. Όπως επίσης και 800mt explore που καβαλισα η γωνιά ποδιών είναι σαν στο παπί που έχω. Kove 800χ οκ σαν θέση. Στις μεγάλες ktm 1290 adventure r και triumph 1200 re η θέση εξαιρετικοτατη, αλλά τιμολογιακα άλλου.
 
Top Bottom