Έκθεση Μοτοσυκλέτας 2024 - 10 έως 14 Απριλίου, Εκθεσιακό Κέντρο METROPOLITAN Expo (Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος)

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Τα ΚΛΙΜ τι φάση, αδυνατώ να καταλάβω ακόμα τι διάολο έχουν και κοστίζουν μια περιουσία.
Νομίζω τα φορούσε ο Νωε στον κατακλυσμό και δεν πέρασε τίποτα.
Κάποια στιγμή θα ανακαλύψω και πόσο αντέχουν στα τουμπίδια,
οπότε θα ενημερώσω.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Η έκθεση μοτοσυκλέτας ήταν εντυπωσιακή και τεράστια.
Είχε ένα τεράστιο περίπτερο BMW που ήταν πήχτρα και πολλούς Κινέζους.
Ευρωπαίοι και Τζαπάνια παρόντες πλην Ιταλών του γκρουπ πιάτζιο. Απρίλια Γκύτσι κλπ.
Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα κι όλας.
Τιμές στο θεό και ποιότητα χμμμμμ
Τι μου έκανε εντύπωση? Πως τα φώτα της δημοσιότητας έφυγαν απ τη Μπενέλι που τώρα πωλούνται στο καρ κατά εκατοντάδες και έπεσαν πάνω στους ορίτζιναλ Κινέζους.
Σπουδαία τα λάχανα δηλαδή
Εντυπωσιακή πάντως η πτώση ποιότητας στη χόντα.
Τα πιο προσεγμένα τώρα χάσκουν με πλαστικά ότι να ναι, αυτοκόλλητα χειρότερα κι απ αυτά που βάζω στη βαλίτσα και κολλήσεις πλαισίων λες και γίνανε σε μηχανουργεία της Αγιαβαρβάρας
Τα μόνα μηχανάκια που ξεχώρισαν στα μάτια μου ήταν
Yamaha 660 tenere world raid
husqvarna norden 901 expedition
Suzuki GSX-S1000GX kai 8s
Πολύ χάρηκα που γνώρισα το Β Μπούρδο που είναι όσο καλό παιδί φαίνεται (καμία σχέση με κάτι άλλους τρόμπες)
Πάνω στο μηχανάκι είχε το σκύλο και τις γάτες του φωτογραφία
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω τα φορούσε ο Νωε στον κατακλυσμό και δεν πέρασε τίποτα.
Κάποια στιγμή θα ανακαλύψω και πόσο αντέχουν στα τουμπίδια,
οπότε θα ενημερώσω.
Υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες για τα klim, που για κάποιους αξίζουν να ψωνίσεις
Μεγάλο ατού η αντικατάσταση εφόρου ζωής, αν σκιστεί κάπου.
Πολλά παραδείγματα αντικατάστασης για ψιλοπραγματα.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Θεωρώ ότι από την στιγμή που βγήκανε οι αερόσακοι για μπουφάν και παντελόνι εκεί πρέπει να επενδύσουμε όλοι ....
Στην πραγματική ασφάλεια πλέον
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Θεωρώ ότι από την στιγμή που βγήκανε οι αερόσακοι για μπουφάν και παντελόνι εκεί πρέπει να επενδύσουμε όλοι ....
Στην πραγματική ασφάλεια πλέον
Για κρούση έχεις δίκιο, αλλά και πάλι δεν είναι όλοι "ίσοι κάτω από τον ήλιο".

Σε ότι αφορά τριβή, το Α και ΑΑ της Klim δεν είναι κάτι μοναδικό στην αγορά.

Τα θέματα εγγύησης κλπ ναι είναι σημαντικά. Σημαντικό θέμα είναι και η φόρμα των ρούχων γιατί δεν ταιριάζει σε όλους το Αμερικάνικο κόψιμο.

Ισχύει και εδώ το ότι λέει η τσέπη, πάντως τριβή ΑΑ και level 2 προστασίες έχει με πολύ λιγότερα χρήματα σε laminated ρούχα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Φέτος πραγματικά η έκθεση αξίζει κάθε ευρώ. Ήταν τόσο καλή που ένιωσα πως το Piaggio Group έκανε πολύ άσχημα που δεν ήταν εκεί. Το ίδιο ισχύει για τη Harley και Fantic Motor. Κρίμα για αυτούς και για εμάς.

Αν ήθελα και μπορούσα να πάρω μια μεγάλη μηχανή αυτή που μου έκλεψε τη καρδιά ήταν η Super Adventure 1290 R και μάλιστα με τη flat σέλα (οτιδήποτε άλλο σε μεγάλο κυβισμό μου πέρασε αδιάφορο).
Από Kawasaki λατρεύω το ZX-4RR και W800.
Yamaha Tenere 700 World Rally και βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες και τις δυο νέες εκδόσεις (Extreme και Explorer). Επίσης XSR900 GP, υπέροχο!
AJP, αν αγόραζα σήμερα ένα για Travel Enduro δε θα κοίταγα τίποτα άλλο εκτός από PR7.
Στη Honda μου κλέβει τη καρδιά το CBR600RR και είδα συμπαθητικά το CBR650R που είχα δει μόνο από φωτό για πιο πρακτική χρήση ή και ταξιδιωτική (δε μιλάω για το CB650R). Africa Twin ωραία αλλά έχω ξεσυνηθίσει αυτό το πολύ μέσα κάθισμα.
Στη Suzuki φοβερή σέλα η Hayabusa αλλά μοτοσυκλέτα που δε βρίσκει πλέον πεδίο στις Ευρωπαϊκές οδούς με τόσους περιορισμούς. Μου άρεσε πολύ το Katana σε αυτό το σκούρο μπλε χρώμα αλλά ο συμπλέκτης είναι πολύ βαρύς. V-Strom 800DE πολύ ωραίο και στα νέα χρώματα, το χτύπαγα.
BMW F900GS πολύ όμορφο στο μάτι αλλά η καβάλα του εμένα δεν μου άρεσε, δεν τα ταιριάξαμε. Όσο λεπτή σιλουέτα φαίνεται όταν το κοιτάς τόσο μου φάνηκε μη εργονομικό στη χωμάτινη χρήση με ένα ντεπόζιτο αρκετά ογκώδες. Στην όρθια θέση ήταν απογοητευτικό για μένα, τα πόδια δεν έκλειναν καλά και επίσης με χάλαγαν τα πλαστικά που ήταν τοποθετημένα σαν λέπια στο εμπρός τμήμα και νομίζω πως στη πρώτη τούμπα χωρίς κάγκελα θα γινόταν φύλλο και φτερό. Επίσης πολύ ντυμένος με πλαστικά ο κινητήρας, προφανώς σε μια προσπάθεια να περιορίσουν τον άσχημο θόρυβο που παράγει από την εποχή 850 αυτό το μοτέρ. Τεσπά, για να μη πλατιάζω, η προσωπική μου άρνηση ότι δεν ταιριάξαμε καθόλου εργονομικά. Τα XR -και όχι άδικα- έκλεψαν την παράσταση. Για το R1300GS μάλλον θα αποφύγω να διατυπώσω άποψη. ΒΜW που θα "έβλεπα", XR1000S, σειρά RnineT, R1250RS και R1250R, the END.
KOVE τα αναμενόμενα, ωραίο και το 800 Pro και το 450 Rally με ένα μοναδικό σχόλιο ότι οι πατούσες μου στη φυσική θέση έβρισκαν και στα δυο μηχανάκι στην εξάτμιση στην όρθια θέση. Σε αυτά τα λεφτά όμως, μικρό το κακό.
Himalayan.... δε νομίζω πως είναι σωστά εργονομικά στημένο με προσανατολισμό το χώμα. Το έβλεπα όμως ως έναν ταξιδευτή που θα προσεγγίζει χωμάτινους δρόμους σε μεγάλα ταξίδια, Αν και πάλι εκεί μου τα χαλάει το βάρος του.
MV αριστουργήματα για το σαλόνι.
Δυο επισκέψεις και εγώ στην έκθεση. Εκτός των παραπάνω σχολίων άφησα για το τέλος τη μοτοσυκλέτα που έγραψε στο μυαλό μου. Δε ξέρω πως και πότε (καθώς αδυνατώ να αποχωριστώ τις υπάρχουσες δυο μοτοσυκλέτες μου) αλλά είναι στόχος που μια μέρα θα υλοποιηθεί.

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
R 1250 RS από τα καλύτερα Sport Touring αυτή τη στιγμή. Ροπάκλα από σβηστό, με μία τρίτη ανεβαίνεις όλο το πάσο. Φοβερά περιφερειακά, USD μπροστινά με μπρέμπους άγκυρες...αχ κούλα, μι λάικι.





Δυο επισκέψεις και εγώ στην έκθεση. Εκτός των παραπάνω σχολίων άφησα για το τέλος τη μοτοσυκλέτα που έγραψε στο μυαλό μου. Δε ξέρω πως και πότε (καθώς αδυνατώ να αποχωριστώ τις υπάρχουσες δυο μοτοσυκλέτες μου) αλλά είναι στόχος που μια μέρα θα υλοποιηθεί.

post image online
και εγω με αυτο κολλησα
Νομίζω πως το R1250RS ήταν η ήρεμη δύναμη της έκθεσης. Τυχεροί οι κάτοχοι της!


:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω πως το R1250RS ήταν η ήρεμη δύναμη της έκθεσης. Τυχεροί οι κάτοχοι της!


:friendship:
Οι πωλήσεις λένε αλλα πράγματα βέβαια.
Όταν έρθει η ώρα του ταμείου, ψωνίζει άλλο μοντέλο το ποπολο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Οι πωλήσεις λένε αλλα πράγματα βέβαια.
Όταν έρθει η ώρα του ταμείου, ψωνίζει άλλο μοντέλο το ποπολο
Σε αυτό έχει βοηθήσει το μάρκετινγκ.

Το 80% των πελατών θα έκαναν καλύτερα τις διαδρομές τους με το RS (στατιστικά από αγγελίες που δεν έχουν πατήσει χώμα και βροχή και δεν έχουν καν γράψει χιλιόμετρα άξια λόγου) αλλά θα έχαναν σε αναγνωρισιμότητα και cafeteria bragging right.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σε αυτό έχει βοηθήσει το μάρκετινγκ.

Το 80% των πελατών θα έκαναν καλύτερα τις διαδρομές τους με το RS (στατιστικά από αγγελίες που δεν έχουν πατήσει χώμα και βροχή και δεν έχουν καν γράψει χιλιόμετρα άξια λόγου) αλλά θα έχαναν σε αναγνωρισιμότητα και cafeteria bragging right.
Μόδα το adventure style...
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R



Sent from my iPhone using Tapatalk
Μέσα στο 23 το άλλαξε κατηγορία η πενφέ όμως

Άσε που, τι να μας πουν οι "δεν χρειάζεται πάνω από 102 άλογα και 199 τελική"
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Οι πωλήσεις λένε αλλα πράγματα βέβαια.
Όταν έρθει η ώρα του ταμείου, ψωνίζει άλλο μοντέλο το ποπολο
Δε με απασχόλησαν ποτέ οι πωλήσεις ενός μοντέλου Κώστα, ούτε οι "μεταπωλήσεις". WR250R/X είχαν πωληθεί 17 τεμάχια στην Ελλάδα μέχρι το 2016, Τα NUDA 900R είναι δεν είναι 10 τεμάχια και το σκούτερ το Peugeot που πήρα πρέπει να το έχω αγοράσει εγώ και άλλος ένας στην Αθήνα :roflmao:

Για μένα η συγκεκριμένη έγινε στόχος (μόνο αυτό μετράει). Το μόνο που χρειάζομαι είναι χρόνο, μέχρι να συγκεντρωθούν τα κάμποσα χιλιάρικα... και να μην συμβούν απρόοπτα που αλλάζουν τις προτεραιότητες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δε με απασχόλησαν ποτέ οι πωλήσεις ενός μοντέλου Κώστα, ούτε οι "μεταπωλήσεις".
Για μένα η συγκεκριμένη έγινε στόχος. Το μόνο που χρειάζομαι είναι χρόνο, μέχρι να συγκεντρωθούν τα κάμποσα χιλιάρικα... και να μην συμβούν απρόοπτα που αλλάζουν τις προτεραιότητες.
Εύχομαι να το αποκτήσεις, εγώ θα το είχα ψωνίσει πριν δύο χρόνια, αν δεν είχα βαρεθεί τον μπόξερ
Είχε ο Άγγελος ένα με 8000 χλμ και πιο φθηνό από το xr

Τις πωλήσεις τις ανέφερα, γιατί όλοι όσοι πήγαν στην έκθεση έλεγαν, τι μηχαναρα είναι αυτή κλπ κλπ, αλλά στο τέλος ψωνίζουν αλλο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εύχομαι να το αποκτήσεις, εγώ θα το είχα ψωνίσει πριν δύο χρόνια, αν δεν είχα βαρεθεί τον μπόξερ
Είχε ο Άγγελος ένα με 8000 χλμ και πιο φθηνό από το xr

Τις πωλήσεις τις ανέφερα, γιατί όλοι όσοι πήγαν στην έκθεση έλεγαν, τι μηχαναρα είναι αυτή κλπ κλπ, αλλά στο τέλος ψωνίζουν αλλο
Νομίζω απλά επικρατεί η λογική στους περισσοτερους πώς ένα on-off είναι πιο πολυχρηστικό και καλύτερο στους κ@λοδρομους που έχουμε. Και τα naked τα ζαχαρώνουμε αλλά ελαχιστοι τα παίρνουν για λόγους πρακτικότητας.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω απλά επικρατεί η λογική στους περισσοτερους πώς ένα on-off είναι πιο πολυχρηστικό και καλύτερο στους κ@λοδρομους που έχουμε. Και τα naked τα ζαχαρώνουμε αλλά ελαχιστοι τα παίρνουν για λόγους πρακτικότητας.
Λογική....να έχεις ονοφ και να μην πατάς οφ, δεν το λες και λογική, πιο πολύ ταιριάζει στην μόδα.και στον καφέ
 
Top Bottom