-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ- Εξοπλισμός αναβάτη για Off-Road/Adventure

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Παντελή με κομμένο χιαστό και έσω πλάγιο στο δεξί και πρόσφατο κομμένο έσω στο αριστερό νομίζω για μένα είναι μονόδρομος το brace. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα να τα χουν, γιατί θεωρώ ότι αυτά δεν πρέπει να τα αγοράζεις απλά με ένα size guide, αλλά να τα δοκιμάσεις και να τα κανεις fit πάνω σου για να δουλέψουν. Είναι πολλά τα λεφτά για να αγοράσεις τυφλά.
αν έχετε λοιπόν καμία πρόταση σε μαγαζί η σε vfm brace, παρακαλώ πειτε μου.
Εγώ φοράω εδώ κ 4 χρόνια τα leatt x hybrid.αυτη τη στιγμή έχουν 550ε αλλά έχω φάει πολύ τούμπα,έχω στηρίξει το μηχανάκι πολλές φορές κ ευτυχώς μέχρι τώρα με έχουν σώσει.γενικα θες πάνω από 450ε για κάτι αντίστοιχο
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η οδήγηση μοτοσικλέτας γενικά είναι μια επικίνδυνη δραστηριότητα. Αποδέχεσαι αυτό το ρίσκο και
ανάλογα με τον τρόπο χρήσης λαμβάνεις τα μέτρα σου. Σέβομαι και επικροτώ όλες τις απόψεις που αφορούν την ασφάλεια
ως κάτοχος οστεοσύνθεσης και ρήξης χιαστού κτλ. !
Πιστεύω ότι όπως και σε αντίστοιχες δραστηριότητες ορειβασία , σκι , αναρρίχηση κτλ καλό είναι να τηρείς
βασικά μέτρα προστασίας ανάλογα με τα ρίσκα που θα πάρεις.
Προσωπικά για περιηγήσεις στα βουνά με φορτωμένη μηχανή και προσεκτική οδήγηση , κράνος , μπουφάν - παντελόνι με προστασίες , μποτάκια
μου είναι αρκετά.
για περιήγηση και χαλαρή βόλτα μια χαρά είσαι. Δεν είπαμε να βάλεις Asterisk και Leatt 5.5. να πας τη χαλαρή χωματάδα σου. Εδώ όμως τα παιδιά και τρέχουν στις βόλτες και πιέζουν και περνάνε όρια. Δεν πάνε βόλτα απλά. Τρέχουν τα παλιόπαιδα!
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εφόσον άνοιξε το θέμα ο Βαγγέλης θα συμπληρώσω αυτά που λένε τα στατιστικά. Το πρώτο πράγμα που κινδυνεύει στο χώμα είναι το πόδι σου με ποσοστά κοντά στο 50% των ατυχημάτων. Δεν θέλει ταχύτητα δεν θέλει προσοχή.σταματας βάζεις πόδι κάτω,έχει χαλίκι έχει λάσπη έχει λακκούβα φεύγει το πόδι γειά σας.
Άρα λοιπόν όλοι όσοι το κάνουν επαγγελματικά είτε σαν εκπαιδευτές είτε σαν αγωνιζόμενοι φωνάζουν,ότι η βασικότερη επενδυση ασφάλειας είναι η μπότα, και μετά η επιγονατίδα.απο εκεί κ πανω σου λένε αν θες κάνε οικονομία, βάλε ένα οικονομικό κρανος κλπ αλλά για τα πόδια πάντα οτι καλύτερο.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
για περιήγηση και χαλαρή βόλτα μια χαρά είσαι. Δεν είπαμε να βάλεις Asterisk και Leatt 5.5. να πας τη χαλαρή χωματάδα σου. Εδώ όμως τα παιδιά και τρέχουν στις βόλτες και πιέζουν και περνάνε όρια. Δεν πάνε βόλτα απλά. Τρέχουν τα παλιόπαιδα!
Στο χώμα Βαγγέλη για μένα δεν υπάρχει χαλαρή βόλτα.η πτώση μπορεί να έρθει όσο χαλαρά κ αν πηγαίνεις χωρίς καν να καταλάβεις τι έγινε.επισης όπως έγραψα κ παραπάνω δεν χρειάζεται καν να πέσεις για να τραυματιστεί.
Να πάω κ ένα βήμα παραπάνω.ναι είναι ακριβός ο εξοπλισμός συμφωνώ, αλλά είναι ακριβότερος ο ορθοπεδικος είναι ακριβότερες οι φυσιοθεραπειες είναι ακριβότερο για τον Ελ επαγγελματία να μην πάει στη δουλειά του.
Πάμε κ ένα βήμα παρακάτω.περαν του κόστους οποιοσδήποτε ορθοπεδικος τραυματισμός μετά τα 30 αφήνει μόνιμα κουσούρια που τα παίρνεις μαζί στο τάφο.
Μεγάλα παιδιά είναι όλοι εδώ μέσα και κρίνει ο καθένας ανάλογα.
Μπράβο Βαγγο για το θέμα,γιατί καλό είναι κ να υπάρχει στη θεματολογία και να τα θυμόμαστε που κ που,γιατί βλέπω παιδιά που έδωσαν 15-20κ για μηχανή κ όλος ο εξοπλισμός τους δεν κάνει 1κ.που σημαίνει ότι δεν είναι πάντα η οικονομική ανέχεια αλλά και η αγνοια
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Στο χώμα Βαγγέλη για μένα δεν υπάρχει χαλαρή βόλτα.η πτώση μπορεί να έρθει όσο χαλαρά κ αν πηγαίνεις χωρίς καν να καταλάβεις τι έγινε.επισης όπως έγραψα κ παραπάνω δεν χρειάζεται καν να πέσεις για να τραυματιστεί.
Να πάω κ ένα βήμα παραπάνω.ναι είναι ακριβός ο εξοπλισμός συμφωνώ, αλλά είναι ακριβότερος ο ορθοπεδικος είναι ακριβότερες οι φυσιοθεραπειες είναι ακριβότερο για τον Ελ επαγγελματία να μην πάει στη δουλειά του.
Πάμε κ ένα βήμα παρακάτω.περαν του κόστους οποιοσδήποτε ορθοπεδικος τραυματισμός μετά τα 30 αφήνει μόνιμα κουσούρια που τα παίρνεις μαζί στο τάφο.
Μεγάλα παιδιά είναι όλοι εδώ μέσα και κρίνει ο καθένας ανάλογα.
Μπράβο Βαγγο για το θέμα,γιατί καλό είναι κ να υπάρχει στη θεματολογία και να τα θυμόμαστε που κ που,γιατί βλέπω παιδιά που έδωσαν 15-20κ για μηχανή κ όλος ο εξοπλισμός τους δεν κάνει 1κ.που σημαίνει ότι δεν είναι πάντα η οικονομική ανέχεια αλλά και η αγνοια

ΑΥΤΟ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να πάω κ ένα βήμα παραπάνω.ναι είναι ακριβός ο εξοπλισμός συμφωνώ, αλλά είναι ακριβότερος ο ορθοπεδικος είναι ακριβότερες οι φυσιοθεραπειες είναι ακριβότερο για τον Ελ επαγγελματία να μην πάει στη δουλειά του.

Μεγάλα παιδιά είναι όλοι εδώ μέσα και κρίνει ο καθένας ανάλογα.

Bλέπω παιδιά που έδωσαν 15-20κ για μηχανή κ όλος ο εξοπλισμός τους δεν κάνει 1κ.που σημαίνει ότι δεν είναι πάντα η οικονομική ανέχεια αλλά και η αγνοια
Συμφωνώ απόλυτα! Αυτό είναι το ζουμί της υπόθεσης. Από εκεί και πέρα ο καθένας πράττει όπως τον φωτίσει.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
ναι είναι ακριβός ο εξοπλισμός συμφωνώ, αλλά είναι ακριβότερος ο ορθοπεδικος είναι ακριβότερες οι φυσιοθεραπειες είναι ακριβότερο για τον Ελ επαγγελματία να μην πάει στη δουλειά του.
Πάμε κ ένα βήμα παρακάτω.περαν του κόστους οποιοσδήποτε ορθοπεδικος τραυματισμός μετά τα 30 αφήνει μόνιμα κουσούρια που τα παίρνεις μαζί στο τάφο.
Η Εθνική ασφαλιστική βλέπει το ποστ σου και πατάει dislike, δεν υπάρχει θέμα και δεν χάνονται έσοδα.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Πιο καλό timing για εμένα δεν υπήρχε για το εν λόγω θέμα!
Έχω ήδη «κλείσει» Gaerne fastback δυστυχώς όχι τις enduro για αγορά πολύ σύντομα!
Επόμενο βήμα οι επιγονατίδες (Σίγουρα δεν μπορώ να δώσω 500αρικο) και ο θώρακας που ίσως βολεύομαι με δανεικό (leatt 5.5) σε πρώτη φάση!

Ο λόγος που δεν έχω πάει σε βολτες τελευταία είναι γιατί 100% συμφωνώ πως η στραβή δεν έχει να κάνει με το χαλαρα… αν δεν έχω εξοπλισμό δεν πάω τέλος!
(Παθών επίσης με ατύχημα με τα 20, 200 μέτρα από το σπίτι μου και απλά «ειχα Άγιο» που λέμε…)

Να ρωτήσω τώρα τον χειμώνα για θερμική προστασία μέχρι να φτάσεις στο χώμα και να ξεκινήσεις να βγάζεις σιγά σιγά τι κάνετε όταν χρησιμοποιείτε μπουφάν enduro ;; Ένα απλό ισοθερμικό κάτω από τον θώρακα δεν φτάνει νομίζω…
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πιο καλό timing για εμένα δεν υπήρχε για το εν λόγω θέμα!
Έχω ήδη «κλείσει» Gaerne fastback δυστυχώς όχι τις enduro για αγορά πολύ σύντομα!
Επόμενο βήμα οι επιγονατίδες (Σίγουρα δεν μπορώ να δώσω 500αρικο) και ο θώρακας που ίσως βολεύομαι με δανεικό (leatt 5.5) σε πρώτη φάση!

Ο λόγος που δεν έχω πάει σε βολτες τελευταία είναι γιατί 100% συμφωνώ πως η στραβή δεν έχει να κάνει με το χαλαρα… αν δεν έχω εξοπλισμό δεν πάω τέλος!
(Παθών επίσης με ατύχημα με τα 20, 200 μέτρα από το σπίτι μου και απλά «ειχα Άγιο» που λέμε…)

Να ρωτήσω τώρα τον χειμώνα για θερμική προστασία μέχρι να φτάσεις στο χώμα και να ξεκινήσεις να βγάζεις σιγά σιγά τι κάνετε όταν χρησιμοποιείτε μπουφάν enduro ;; Ένα απλό ισοθερμικό κάτω από τον θώρακα δεν φτάνει νομίζω…
Θα σου πω τί κάνω εγώ 15 χρόνια τώρα. Βάζω ένα ισοθερμικό . Πανω του κουμπώνω τον θώρακα και απο πάνω μια enduro μπλούζα. Απο πάνω όταν έχει κρύο φοράω ένα μπουφάν απλό Enduro της Acerbis. Απο θερμοκρασίες μέχρι και χιονια έτσι έχω πάει. Ο θώρακας ειδικά όταν είναι ογκώδης δημιουργεί με το μπουφάν μια απόσταση του δέρματος με το κρύο. Ουσιαστικά δημιουργεί μια απόσταση μόνωσης. Και αντε να νιώσεις λίγο κρύο στα χέρια. ταυτόχρονα όμως όταν είσαι στο χώμα σκας λίγο το μπουφάν ή το βγάζεις και είσαι έτοιμος και για ζέστη. Που ζεσταίνεσαι στο χώμα και με κρυο να έχει. Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο. Ούτε καν ακριβό μπουφάν ούτε επενδύσεις βέβαια για το μπουφαν. Στα πολύ κρύα ή άμα θες να κάνεις και μεγάλα κομμάτια εθνικης πετάς καμιά μπλούζα πιο χοντρη απο μέσα αντί για την εντουρόμπλουζα ή στην ανάγκη ένα αδιάβροχο. Και τελος. Αμα πας στον Καναδά για enduro το ξανασυζηταμε!
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Πιο καλό timing για εμένα δεν υπήρχε για το εν λόγω θέμα!
Έχω ήδη «κλείσει» Gaerne fastback δυστυχώς όχι τις enduro για αγορά πολύ σύντομα!
Επόμενο βήμα οι επιγονατίδες (Σίγουρα δεν μπορώ να δώσω 500αρικο) και ο θώρακας που ίσως βολεύομαι με δανεικό (leatt 5.5) σε πρώτη φάση!

Ο λόγος που δεν έχω πάει σε βολτες τελευταία είναι γιατί 100% συμφωνώ πως η στραβή δεν έχει να κάνει με το χαλαρα… αν δεν έχω εξοπλισμό δεν πάω τέλος!
(Παθών επίσης με ατύχημα με τα 20, 200 μέτρα από το σπίτι μου και απλά «ειχα Άγιο» που λέμε…)

Να ρωτήσω τώρα τον χειμώνα για θερμική προστασία μέχρι να φτάσεις στο χώμα και να ξεκινήσεις να βγάζεις σιγά σιγά τι κάνετε όταν χρησιμοποιείτε μπουφάν enduro ;; Ένα απλό ισοθερμικό κάτω από τον θώρακα δεν φτάνει νομίζω…
Επειδή έχω το συγκεκριμένο θώρακα που λες, συνήθως τον φοράω με ένα ισοθερμικό μακρυμάνικο από κάτω χειμώνα-καλοκαίρι. Όταν πιάνουν πολυ χοντρα κρύα κοντά στους 0 βαθμούς θα φορέσω και ένα πολύ λεπτό και ελαστικό δρομικό μακρυμάνικο πάνω από το ισοθερμικό και πάνω από το θώρακα μία ΜΧ μπλούζα. Συνδυαστικά με ένα απλό μπουφαν χωρίς προστασιές αλλά με αφαιρούμενα μανίκια μπορώ και καλύπτω ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών αφαιρώντας μανίκια, βγάζοντας τελείως το μπουφάν. Το πιο συνηθες για εμενα πάντως είναι ισοθερμικό, θώρακας, πλούζα ΜΧ και ένα μπουφάν με αφαιρούμενα μανίκια (έχω ένα του 50άρικου της Fovos).
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επειδή έχω το συγκεκριμένο θώρακα που λες, συνήθως τον φοράω με ένα ισοθερμικό μακρυμάνικο από κάτω χειμώνα-καλοκαίρι. Όταν πιάνουν πολυ χοντρα κρύα κοντά στους 0 βαθμούς θα φορέσω και ένα πολύ λεπτό και ελαστικό δρομικό μακρυμάνικο πάνω από το ισοθερμικό και πάνω από το θώρακα μία ΜΧ μπλούζα. Συνδυαστικά με ένα απλό μπουφαν χωρίς προστασιές αλλά με αφαιρούμενα μανίκια μπορώ και καλύπτω ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών αφαιρώντας μανίκια, βγάζοντας τελείως το μπουφάν. Το πιο συνηθες για εμενα πάντως είναι ισοθερμικό, θώρακας, πλούζα ΜΧ και ένα μπουφάν με αφαιρούμενα μανίκια (έχω ένα του 50άρικου της Fovos).
Άργησες φίλε τα είπαμε! Για δες ρε κάτι άνθρωποι να κάνουν τα ίδια πράγματα! Μέχρι και το fovos αγόρασα κι εγώ. Το έσκασα το πενηνταρικο κασέρι.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Άργησες φίλε τα είπαμε! Για δες ρε κάτι άνθρωποι να κάνουν τα ίδια πράγματα! Μέχρι και το fovos αγόρασα κι εγώ. Το έσκασα το πενηνταρικο κασέρι.
Χαχαχχαχα.... Έγραφα όσο πιο γρήγορα μπορούσα! Μάλιστα επειδή είμαι λίγο πιο τσίπης (σε τέτοιο εξοπλισμο) πήρα το μπουφάν με τα χρώματα της ΜΟΤΟΕ που το είχε προσφορά στα 40 και τα υπολοιπα τα έκανα βενζίνη :p
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Mε ενα αδιαβροχο αποπανω εισαι οκ στις περισσοτερες περιπτωσεις....

και εγω βαζω ενα διαπνεον μακρυμανικο, το θωρακα που εχει μανικια και μια εντουρομπλουζα....

ως το χωμα εχω το αδιαβροχο απο πανω και κραταει ζεστη....

μετα λογω της προσπαθειας δεν κρυωνεις και το αδιαβροχο μενει στην τσαντα μεχρι την σταση....

χειμωνα με χιονι ειχα αυτο ακριβως το setup συν ενα φουτερ αντι για εντουρομπλουζα
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Οι επιγονατίδες μπαίνουν όμως κάτω από το παντελόνι μηχανής ; Με ενδιαφερει και εμένα να πάρω μια καλή γιατί έχω χειρουργιο στο αριστερό και το φοβαμε
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τα μειονεκτήματα ενός καλού εξοπλισμού είναι:
  1. Το κόστος, χρειάζεσαι χρήματα.
  2. Αφού τα πάρεις, χρειάζεσαι χώρο. Μαζί με τα άλλα ρούχα για τη μηχανή θέλεις μία ντουλάπα.
  3. Θα τσακωθείς με τη γυναίκα σου για τους δύο παραπάνω λόγους.
  4. Φαίνεσαι πιο χοντρός με όλα αυτά.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Οι επιγονατίδες μπαίνουν όμως κάτω από το παντελόνι μηχανής ; Με ενδιαφερει και εμένα να πάρω μια καλή γιατί έχω χειρουργιο στο αριστερό και το φοβαμε
Κατω απο παντελόνι mx - enduro ναι και εφόσον έχεις κ θέμα μην το σκέφτεσαι καν...Ούτως ή άλλως χρειάζεται καλή επιγονατιδα πόσο μαλλον αν υπάρχει κ θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Κατω απο παντελόνι mx - enduro ναι και εφόσον έχεις κ θέμα μην το σκέφτεσαι καν...Ούτως ή άλλως χρειάζεται καλή επιγονατιδα πόσο μαλλον αν υπάρχει κ θέμα
Εννοώ και για τον δρόμο , με το παντελόνι τις μηχανής , όχι με MX
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Εννοώ και για τον δρόμο , με το παντελόνι τις μηχανής , όχι με MX
Δεν νομίζω να μπαίνει τουλάχιστον σε αυτό που εχω εγω για δρόμο δεν μπαινει ουτε η απλη ufo επιγονατιδα, εκτος αν ειναι φαρδυ δεν ξέρω για τι παντελόνι εννοείς, μπορεις να παρεις ενα over the boot σαν και αυτό ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ MX TERRAIN BLACK OVER THE BOOT PANT | THOR
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom