-ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ- Εξοπλισμός αναβάτη για Off-Road/Adventure

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κατάθεση προσωπικής εμπειρίας.

Πόσοι από εσάς που πάτε βουνό θα βάζατε nekbrake ? Για μένα είναι ένα προστατευτικό που δεν μου γεμίζει το μάτι.
Να είναι έτσι? Να είναι υπερβολικό και μη χρήσιμο βοήθημα? Προϊόν μάρκετινγκ κι έτσι?

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε το αποτέλεσμα ενός κομμένου κλαριού μέσα σε κάποιο μονοπάτι που δεν το είδα.
Έπεσα κάτω, πόνεσα και πανικοβλήθηκα μέχρι να καταλάβω πως είναι κάτι επιφανειακό. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν
βρισκόμουν 5 πόντους πιο αριστερά...

 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Οι επιγονατίδες μπαίνουν όμως κάτω από το παντελόνι μηχανής ; Με ενδιαφερει και εμένα να πάρω μια καλή γιατί έχω χειρουργιο στο αριστερό και το φοβαμε
Ναι οι επιγονατιδες φοριούνται από μεσα
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Είχα σκοπό, τώρα που ξεκίνησε το κρύο, να αρχίσω να χρησιμοποιώ το παλιό μου bering στο βουνό. Ανακάλυψα με απογοήτευση ότι δεν μπαίνει με τίποτα μαζί με τον θώρακα παρότι έβγαλα τις προστασίες από μέσα. Θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον δυο νούμερα μεγαλύτερο για να γίνει αυτό.

Οπότε είμαι σε αναζήτηση μπουφάν enduro. Αν είναι και αδιάβροχο θα είναι ιδανικό
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Χαχαχχαχα.... Έγραφα όσο πιο γρήγορα μπορούσα! Μάλιστα επειδή είμαι λίγο πιο τσίπης (σε τέτοιο εξοπλισμο) πήρα το μπουφάν με τα χρώματα της ΜΟΤΟΕ που το είχε προσφορά στα 40 και τα υπολοιπα τα έκανα βενζίνη :p
Όχι εντάξει εγώ πήρα το γκρι. Απλας
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κατάθεση προσωπικής εμπειρίας.

Πόσοι από εσάς που πάτε βουνό θα βάζατε nekbrake ? Για μένα είναι ένα προστατευτικό που δεν μου γεμίζει το μάτι.
Να είναι έτσι? Να είναι υπερβολικό και μη χρήσιμο βοήθημα? Προϊόν μάρκετινγκ κι έτσι?

Στην παρακάτω φωτογραφία βλέπετε το αποτέλεσμα ενός κομμένου κλαριού μέσα σε κάποιο μονοπάτι που δεν το είδα.
Έπεσα κάτω, πόνεσα και πανικοβλήθηκα μέχρι να καταλάβω πως είναι κάτι επιφανειακό. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν αν
βρισκόμουν 5 πόντους πιο αριστερά...

Πηγές να γίνεις σουβλάκι δηλαδη ωραίος.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ φορούσα απλό μπουφάν τύπου ανορακ πάνω από χειμωνιάτικο ισοθερμικό, θώρακα και μπλούζα mx. Το καλοκαίρι πήρα ένα leatt που στην ουσία είναι softshell ζακέτα με μανίκια που βγαίνουν. Είναι πάντα θέμα η μετάβαση προς το βουνό τον χειμώνα και ιδίως η επιστροφή που είσαι κουρασμένος ...
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Βαγγέλη, πολύ καλή λίστα, μπράβο για τις πληροφορίες!

Από όλα τα παραπάνω που πολύ σωστά έχουν αναφερθεί, έχετε υπόψη οτι μπορείτε να ψαχτείτε και με αγορά μεταχειρισμένου εξοπλισμού.
Θώρακας, επιγονατίδες, neck braces, όλα αυτά μπορείτε να τα βρείτε σε καλές τιμές από παιδιά που είτε αναβαθμίζουν είτε αποχωρούν από το χόμπι.
Προσοχή σε μεταχειρισμένες μπότες. Είναι σύνηθες σε παλιές και κακοσυντηρημένες μπότες τα πλαστικά να ξεραίνονται και να σπάνε για πλάκα οπότε μπορεί να αχρηστευτεί όλη η μπότα.
Μεταχειρισμένα θα βρείτε προφανώς εδώ, πολλά επίσης στο facebook (marketplace και σχετικά group ) καθώς και κάποια σε car κλπ.

Σχετικά με τα neck braces, η χρήση τους στην οδήγηση δεν είναι περιοριστική για κάτι. Έχουν ένα μικρό περιορισμό σε μεγάλη στροφή του κεφαλιού (πχ σταματάω και γυρίζω να δω πίσω μου) αλλά και αυτό έχει τον τρόπο του καθώς αν σηκώσεις λίγο το κεφάλι σου γυρίζεις άνετα.
Η όλη ουσία είναι να προστατεύσουν από υπερέκταση ή υπερκάμψη του αυχένα(φεύγεις με φόρα και τρως τουμπίδι), όπως και να προστατεύσουν σε πλάγια έκταση το σπάσιμο της κλείδας από την πίεση του κράνους πάνω της. Ενδιαφέρουσες πληροφορίες για αυτά εδώ: Oneal Moveo Neckbrace Concept White/Blue

Τέλος, το έχουν πει και παραπάνω και θα το επαναλάβω.
Η μόνη περίπτωση που κάποιος δε θα χρειαστεί φουλ εξοπλισμό στο χώμα είναι η φάση πάω με ταχύτητα παπιού και πολύ χαλαρή διάθεση.
Προσωπικά δε μπορώ ποτέ να κάνω κάτι τέτοιο, τουλάχιστον για μια ολόκληρη βόλτα.
Λίγο η διάθεση της στιγμής, λίγο η παρέα, τα πειράγματα, η αίσθηση ελευθερίας στα βουνά, όλα αυτά με κάνουν και πάω πιο γρήγορα άρα αυξάνω και τις πιθανότητες ατυχήματος.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Οι leatt x hybrid που φοράω εγώ μπαίνουν κ μέσα από τζιν.ειναι μια φοβερή επιγονατίδα-ναρθηκας
Ειναι τόσο μαζεμενες αυτες? Δεν τις είχα προσέξει,τώρα τις έψαξα που το ανεφερες, είμαι για να αγοραζω τις evs rs 9, για αυτό ρωτάω, να τις έχω στα υπόψιν και αυτές.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Ειναι τόσο μαζεμενες αυτες? Δεν τις είχα προσέξει,τώρα τις έψαξα που το ανεφερες, είμαι για να αγοραζω τις evs rs 9, για αυτό ρωτάω, να τις έχω στα υπόψιν και αυτές.
Είναι οι πιο μαζεμένες,τις έχω φορέσει μέσα από τζιν χωρίς θεμα
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Ολες οι επιγονατίδες που είναι kneebrace είναι ακριβές, όχι μόνο αυτές, ξεκινανε από 300 κ φτάνουν 1000€.
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Παντελή με κομμένο χιαστό και έσω πλάγιο στο δεξί και πρόσφατο κομμένο έσω στο αριστερό νομίζω για μένα είναι μονόδρομος το brace. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπω πολλά μαγαζιά στην Ελλάδα να τα χουν, γιατί θεωρώ ότι αυτά δεν πρέπει να τα αγοράζεις απλά με ένα size guide, αλλά να τα δοκιμάσεις και να τα κανεις fit πάνω σου για να δουλέψουν. Είναι πολλά τα λεφτά για να αγοράσεις τυφλά.
αν έχετε λοιπόν καμία πρόταση σε μαγαζί η σε vfm brace, παρακαλώ πειτε μου.
Καλησπέρα, πηγαίνεις Μοτοδυκτιο και δοκιμάζεις alpinstars, έπειτα πηγαίνεις στο πάνω κατάστημα του Τζωρτζοπουλου και δοκιμάζεις τις υπόλοιπες ( evs,leatt, pod) και καταλήγεις πια σου κάνει. Το σημαντικό είναι η εφαρμογή για να δουλέψει και να προστατεύσει όταν χρειαστεί!!

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Jimmysds

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Λίγο από όλα
Ποτέ μα ποτέ μην κάνετε έκπτωση στον εξοπλισμό σας, είτε πάτε αργά είτε πάτε γρήγορα πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο... Η στραβή μπορεί να γίνει εκεί που δεν το περιμένεις ακόμα και στον πιο απλό χωματόδρομο, οπότε είναι must να είμαστε εξοπλισμένοι όσο το δυνατόν καλύτερα. Πριν χρόνια βγήκα από μια διαδρομή εντουρο πραγματικά πολύ ζορική. Και στη φλαταδουρα που ακολούθησε απλά ακούμπησε το πόδι μου κάτω με δύναμη με αποτέλεσμα να σπάσω την κνήμη και να κόψω 2 χιαστούς... Την συνέχεια για αποκατάσταση δε θέλω να την θυμάμαι καν ούτε το κόστος για να μπορέσει το πόδι μου να γίνει ξανά λειτουργικό. Φόραγα τα πάντα κι όμως εγινε, κάνεις από τη παρέα δεν μπορούσε να το χωνέψει δεδομένου ότι δεν έπεσα καν.. Για αυτό έκπτωση στον εξοπλισμό δεν κάνουμε Ποτέ.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ποτέ μα ποτέ μην κάνετε έκπτωση στον εξοπλισμό σας, είτε πάτε αργά είτε πάτε γρήγορα πραγματικά δεν παίζει κανένα ρόλο... Η στραβή μπορεί να γίνει εκεί που δεν το περιμένεις ακόμα και στον πιο απλό χωματόδρομο, οπότε είναι must να είμαστε εξοπλισμένοι όσο το δυνατόν καλύτερα. Πριν χρόνια βγήκα από μια διαδρομή εντουρο πραγματικά πολύ ζορική. Και στη φλαταδουρα που ακολούθησε απλά ακούμπησε το πόδι μου κάτω με δύναμη με αποτέλεσμα να σπάσω την κνήμη και να κόψω 2 χιαστούς... Την συνέχεια για αποκατάσταση δε θέλω να την θυμάμαι καν ούτε το κόστος για να μπορέσει το πόδι μου να γίνει ξανά λειτουργικό. Φόραγα τα πάντα κι όμως εγινε, κάνεις από τη παρέα δεν μπορούσε να το χωνέψει δεδομένου ότι δεν έπεσα καν.. Για αυτό έκπτωση στον εξοπλισμό δεν κάνουμε Ποτέ.
Σωστός.
Αν ξέραμε πότε θα γίνει η στραβή ούτε κράνος δε θα φορούσαμε.
 
Top Bottom