Αγορά KTM 950

gkaradim

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Transalp 650
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνοντας διάφορα πράγματα για το ΚΤΜ 950 adv έπεσα πανω σε αυτό το φόρουμ.
Είμαι κάτοχος Transalp 650 εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και ψάχνω να την αλλάξω.
Σκεφτόμουν να κάνω την μετάβαση σε ΚΤΜ 950 και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα, η χρήση της θα είναι καθημερινή σε πόλη και ελάχιστα βουνο.
Πιο μοντέλο και μετά να προτιμήσω, έχουν abs όλα τα μοντέλα, τι θα πρέπει να ρωτήσω τον εκάστοτε πωλητή, γενικά συμβουλές ?
(Η κατανάλωση δε με απασχολεί τόσο σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει, και το τωρινή μηχανή καίει αρκετά θεωρώ)

Σκεφτόμουν και το 990 αλλά λόγο τιμής δεν μπορώ να πάω σε αυτό το μοντέλο.

Ευχαριστω
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνοντας διάφορα πράγματα για το ΚΤΜ 950 adv έπεσα πανω σε αυτό το φόρουμ.
Είμαι κάτοχος Transalp 650 εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και ψάχνω να την αλλάξω.
Σκεφτόμουν να κάνω την μετάβαση σε ΚΤΜ 950 και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα, η χρήση της θα είναι καθημερινή σε πόλη και ελάχιστα βουνο.
Πιο μοντέλο και μετά να προτιμήσω, έχουν abs όλα τα μοντέλα, τι θα πρέπει να ρωτήσω τον εκάστοτε πωλητή, γενικά συμβουλές ?
(Η κατανάλωση δε με απασχολεί τόσο σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει, και το τωρινή μηχανή καίει αρκετά θεωρώ)

Σκεφτόμουν και το 990 αλλά λόγο τιμής δεν μπορώ να πάω σε αυτό το μοντέλο.

Ευχαριστω
abs δεν εχει κανενα 950...εβγαιναν μεχρι το 2005...ειχαν 2 εκδοσεις... ψηλη εκδοση 2003 πορτοκαλι,2004-05 μπλε...χαμηλες γκρι 2003,μαυρο-πορτοκαλι 2004-2005..απ κει και περα ορεξη για διαβασμα να εχεις ,υπαρχει πολυ πραμα εδω μεσα...
 

gkaradim

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Transalp 650
abs δεν εχει κανενα 950...εβγαιναν μεχρι το 2005...ειχαν 2 εκδοσεις... ψηλη εκδοση 2003 πορτοκαλι,2004-05 μπλε...χαμηλες γκρι 2003,μαυρο-πορτοκαλι 2004-2005..απ κει και περα ορεξη για διαβασμα να εχεις ,υπαρχει πολυ πραμα εδω μεσα...

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν ξέρω αν το έχεις ήδη δει αλλά στις αγγελίες υπάρχει ένα 950 του carlosb ο όποιος έχει ρίξει αρκετά έως πολλά χρήματα για την ανακατασκευή του...
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Καλησπέρα σε όλους!
Ψάχνοντας διάφορα πράγματα για το ΚΤΜ 950 adv έπεσα πανω σε αυτό το φόρουμ.
Είμαι κάτοχος Transalp 650 εδώ και σχεδόν 2 χρόνια και ψάχνω να την αλλάξω.
Σκεφτόμουν να κάνω την μετάβαση σε ΚΤΜ 950 και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικα, η χρήση της θα είναι καθημερινή σε πόλη και ελάχιστα βουνο.
Πιο μοντέλο και μετά να προτιμήσω, έχουν abs όλα τα μοντέλα, τι θα πρέπει να ρωτήσω τον εκάστοτε πωλητή, γενικά συμβουλές ?
(Η κατανάλωση δε με απασχολεί τόσο σε σχέση με αυτά που σου προσφέρει, και το τωρινή μηχανή καίει αρκετά θεωρώ)

Σκεφτόμουν και το 990 αλλά λόγο τιμής δεν μπορώ να πάω σε αυτό το μοντέλο.

Ευχαριστω
Νομίζω δεν ειναι πολύ σώφρων να εχεις 950 για καθημερινή χρήση σε πολη.θα καίει πολυ,δεν είναι τοσο φρεντλι σε αστικο περιβάλλον για να το ευχαριστιεσαι και πολύ λογικο σαν ιδέα να νομίζεις οτι δεν θα χει τοσο τραγική διαφορά με ενα τρανσαλπ στα έξοδα αλλα ως παθών σου λεω οτι εχει τεράστια.
Είναι απίστευτο μηχανάκι να κάνεις τα σκ τις βόλτες σου σε ότι τερέν θες,και να το χαζεύεις και να γουστάρεις αλλά σκέψου το πολυ καλα.
Δυο τρανσαλπ και δυο 950 έχουν περάσει απο τα χέρια μου οπότε εχω περάσει απο τη θεση σου... υπάρχουν μηχανακια εκει εξω που προσφέρουν μια μέση λύση αναμεσα στο βαρετό τρανσαλπ και το 950


Στάλθηκε από το RMX3572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

gkaradim

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Transalp 650
Νομίζω δεν ειναι πολύ σώφρων να εχεις 950 για καθημερινή χρήση σε πολη.θα καίει πολυ,δεν είναι τοσο φρεντλι σε αστικο περιβάλλον για να το ευχαριστιεσαι και πολύ λογικο σαν ιδέα να νομίζεις οτι δεν θα χει τοσο τραγική διαφορά με ενα τρανσαλπ στα έξοδα αλλα ως παθών σου λεω οτι εχει τεράστια.
Είναι απίστευτο μηχανάκι να κάνεις τα σκ τις βόλτες σου σε ότι τερέν θες,και να το χαζεύεις και να γουστάρεις αλλά σκέψου το πολυ καλα.
Δυο τρανσαλπ και δυο 950 έχουν περάσει απο τα χέρια μου οπότε εχω περάσει απο τη θεση σου... υπάρχουν μηχανακια εκει εξω που προσφέρουν μια μέση λύση αναμεσα στο βαρετό τρανσαλπ και το 950


Στάλθηκε από το RMX3572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με έβαλε σε σκέψεις η απάντηση σου είναι η αλήθεια.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στο 700αρι τρανσαλπ και στο μυαλό μου υπάρχει και το tiger 800.
Το 2ο ξεφεύγει στα λεφτά θεωρώ προς το παρον.
Απλα το 650 που έχω τωρα δεν με καλύπτει σχεδον σε τίποτα. Δεν εχει φρένα, abs, ούτε γκάζι έχει και στο δικάβαλο ζορίζεται αρκετά.
Οπότε ψάχνω το επόμενο.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Με έβαλε σε σκέψεις η απάντηση σου είναι η αλήθεια.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στο 700αρι τρανσαλπ και στο μυαλό μου υπάρχει και το tiger 800.
Το 2ο ξεφεύγει στα λεφτά θεωρώ προς το παρον.
Απλα το 650 που έχω τωρα δεν με καλύπτει σχεδον σε τίποτα. Δεν εχει φρένα, abs, ούτε γκάζι έχει και στο δικάβαλο ζορίζεται αρκετά.
Οπότε ψάχνω το επόμενο.
οπως ειπα δεν εχει abs το 950,ομως την αισθηση που εχει το μπροστινο του συστημα δεν συγκρινεται με το τρασαλπ
 

xarri8

Μέλος
Όνομα
Haris
Μοτό
Ktm 1090 adv r
africa twin 750
Με έβαλε σε σκέψεις η απάντηση σου είναι η αλήθεια.

Στην αρχή σκεφτόμουν να πάω στο 700αρι τρανσαλπ και στο μυαλό μου υπάρχει και το tiger 800.
Το 2ο ξεφεύγει στα λεφτά θεωρώ προς το παρον.
Απλα το 650 που έχω τωρα δεν με καλύπτει σχεδον σε τίποτα. Δεν εχει φρένα, abs, ούτε γκάζι έχει και στο δικάβαλο ζορίζεται αρκετά.
Οπότε ψάχνω το επόμενο.
πρωην κάτοχος αφρικα 750, κτμ 990, triumph 800, F800 Bmw δεν θα σε βολέψει για κάθε μέρα το ΚΤΜ καίει πολύ εμένα σκέψου με προβλημάτισε που μένω επαρχρία και δεν μπλέκω στην κίνηση! Το έκανα τότε ανταλλαγή μεψ το triumph 800 έχασα σε γκάζια και αναρτήσεις αλλά η μηχανή παρα πολύ καλή για αυτά που θες να κάνεις! θα συμφωνήσω με κάποιον που έγραψε πιο πάνω βρες κάτι ανάμεσα σε τρανσαλπ και ΚΤΜ!!!
 

gkaradim

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Transalp 650
πρωην κάτοχος αφρικα 750, κτμ 990, triumph 800, F800 Bmw δεν θα σε βολέψει για κάθε μέρα το ΚΤΜ καίει πολύ εμένα σκέψου με προβλημάτισε που μένω επαρχρία και δεν μπλέκω στην κίνηση! Το έκανα τότε ανταλλαγή μεψ το triumph 800 έχασα σε γκάζια και αναρτήσεις αλλά η μηχανή παρα πολύ καλή για αυτά που θες να κάνεις! θα συμφωνήσω με κάποιον που έγραψε πιο πάνω βρες κάτι ανάμεσα σε τρανσαλπ και ΚΤΜ!!!
Η αρχική σκέψη ήταν για το triumph 800 αλλά βλέποντας πως το xcx μοντέλο φτάνει τα 6Κ+ έιπα να κοιτάξω για κάτι πιο οικονομικό.
Ίσως παω και στο "απλο" 800αρι αντί του xc. Η αλήθεια είναι οτι παρόλά το χαμόγελο που μπορεί να μου προσφέρει το 950 υπάρχει περίπτωση να μπλέξω αρκέτα αν δεν έχει γίνει σωστή συντήρηση συν την κατανάλωση που πίστευα θα ήταν πιο νορμάλ.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η κατανάλωση μια χαρά είναι.
Το θέμα είναι πόσο θα αντέξει σαν καθημερινό αν συζητάμε για φάση κέντρο Αθήνας.

Το 800 έχει πιο εύκολο μοτέρ (τράβηγμα από ρελαντί) και πολύ ωραίο στήσιμο. Θα προτιμούσα το "χωμάτινο" λόγω ρυθμίσεων στις αναρτήσεις, αλλά το οικονομικό είναι θέμα.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Η κατανάλωση μια χαρά είναι.
Το θέμα είναι πόσο θα αντέξει σαν καθημερινό αν συζητάμε για φάση κέντρο Αθήνας.

Το 800 έχει πιο εύκολο μοτέρ (τράβηγμα από ρελαντί) και πολύ ωραίο στήσιμο. Θα προτιμούσα το "χωμάτινο" λόγω ρυθμίσεων στις αναρτήσεις, αλλά το οικονομικό είναι θέμα.
το 800αρι που ειχα παρει να κανω κατι δουλειες κεντρο αθηνα με πειραιως και τα συναφη απ την αντιπροσωπεια πριν το οδοιπορικο,ευτυχως που εχω κανει τεκνα!!!!!...μιλαμε πολυ πολυ ζεστη........
 

gkaradim

Μέλος
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Transalp 650
το transalp είναι οτι καλύτερο για το

εν μέρη συμφωνώ, αλλα όπως προανέφερα δεν φρένα, δικάβαλο ζορίζεται πολύ καίει αρκετά για το γκάζι που έχει (που δεν έχει κάτι σοβαρό)

Γίνονται και εξορμήσεις σε κοντινά μέρη εννοείται, δεν είναι η χρήση του κυρίως πόλη. (βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα)
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
κανένα δεν καίει όσο καιει το 950/990 trust me. I speak from experience :ha
επίσης δεν είναι οτι έχουμε φρένα bmw. Είμαστε λίγο καλύτεροι απο εσένα σε αυτό το κομμάτι. Όχι σημαντικές διαφορές
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
εν μέρη συμφωνώ, αλλα όπως προανέφερα δεν φρένα, δικάβαλο ζορίζεται πολύ καίει αρκετά για το γκάζι που έχει (που δεν έχει κάτι σοβαρό)

Γίνονται και εξορμήσεις σε κοντινά μέρη εννοείται, δεν είναι η χρήση του κυρίως πόλη. (βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και όχι Αθήνα)
ανα εισαι σαλονικα χτυπα το το 950αρι...οτι πρεπει για βορεια ελλαδα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
κανένα δεν καίει όσο καιει το 950/990 trust me.
Ρε μην τρομάζετε τον κόσμο

Ένα 6αρακι μέσο όρο δεν είναι το τέλος του κόσμου.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
κανένα δεν καίει όσο καιει το 950/990 trust me. I speak from experience :ha
επίσης δεν είναι οτι έχουμε φρένα bmw. Είμαστε λίγο καλύτεροι απο εσένα σε αυτό το κομμάτι. Όχι σημαντικές διαφορές
Πάντα υπάρχει χειρότερα! Tuono Gen1 80χιλ αυτονομία μέσα στη πόλη :brr:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν υπάρχει απολύτως κανένα μηχανάκι το οποίο να αξίζει τέτοιους συμβιβασμούς στη μετακίνηση.


Δεν το βάζω σε φάση εξόδου γιατί κάποιος μπορεί να τα χει και να μην τον νοιάζει κάποιος μπορεί να κάνει απλά διαδρομές τύπου για νυχτερινή να ανοίξει με μερικά TMAX και να γυρίσει σπίτι.
 
Top Bottom