Αναζήτηση δικύκλου 640 (άκυρο)

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Κάτι βασικό..Τα χέρια σου πιάνουν?Αν όχι μακριά από ktm 20ετιας..
Μόνος μου θα κάνω συντήρηση!
Τώρα αν είναι να το λύσω όλο, πιστεύω με τη βοήθεια κάποιου από εδώ μέσα, θα τα καταφέρω μια χαρά!
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Το πουλάει κανα 2 χρόνια τουλάχιστον, σε ''καλή τιμή'' . Δεν το έχω δει από κοντά αν και ξέρω που το αράζει. Το συγκεκριμένο χρησιμοποιήθηκε για commuting στα χέρια του συγκεκριμένου πωλητή πάντως ,ούτε χώμα ούτε ταξίδια.

Car.gr - KTM 640 LC4 '01

Αυτό φαινομενικά δείχνει άριστο
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ αγόρασα το 640 με την επιφύλαξη φυσικά ΚΤΜ, τόσων ετών και με το μαύρο μοτέρ(???!!!) Παναϊα μου!!

Το πήρα απο άνθρωπο σε τελείως μαμά κατάσταση και σε νορμάλ τιμή και λέω γε γ@μιέται ας τζογάρω!! Στη τελική άν σπάσει θα το φτιάξω.

Αν βγάλουμε το μοτέρ απο την εξίσωση ως ενδεχόμενη αξιοπιστία (θέμα προς συζήτηση) για μένα το μηχανάκι ως στήσιμο, περιφερειακά κλπ είναι φανταστικό. Και το μοτέρ σαν δύναμη πολύ δυνατό. Είναι μια αρχοντιά!

Συνεπώς μένει το θέμα αξιοπιστία της ΚΤΜ. Προσωπικά σε μένα όταν το πηρα επένδυσα χρόνο και το έκανα ένα καλό φρεσκάρισμα.

Έχουν περάσει 4 χρόνια απο τότε, το μηχανάκι μου έχει βγάλει μόνο ένα κόμπλερ μίζας 100€. Τώρα θα ανατιναχτεί αύριο? σε 1 χρόνο? σε 10 χρόνια?! Δε ξέρω και δε με νοιάζει! Ούτε θα υπερθεματίσω περι της αξιοπιστίας ή μή. 4 χρόνια έχω μια πολύ ωραία και απολαυστική συμβίωση. Αύριο βλέπουμε. Να το προτείνω με κλειστά μάτια στον καθένα δεν το κάνω. Πλέον εχουν τα χρονάκια τους και οι περισσότεροι δεν τα συντηρουν σωστά. Εγώ θα το φροντίσω όσο πάει πάντως γιατί το γουστάρω..
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Θα προτιμούσα να αγοράσω ένα 640 που έχει κάνει ταξιδιωτικό χώμα ή έχει ταξιδέψει, πάρα κάποιο που χρησιμοποιείται για commuting. Γιατί στην άσφαλτο είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψει παρατεταμένα σε ψηλές στροφές με 5η ή 6η (δεν ξέρω τι κιβώτιο έχει) ή αντίθετα σε συνθήκες κίνησης μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία ή να χρειαστεί να κινηθεί με πολύ χαμηλές στροφές που είναι ότι χειρότερο για πρώην πολεμικό μονοκύλινδρο .

Στο χώμα συνήθως υπάρχει ροή που είναι ότι καλύτερο για το μοτέρ. Οκ παίζουν και τα ζόρια όταν κολλήσει κάπου αλλά καλύτερα κόλλημα στο βουνό παρά να βγαίνει για χρόνια στην Ομόνοια για δουλειές.

Τώρα το KLR επειδή είχα ακριβώς το ίδιο δεν έχει καμμία σχέση με 640. Μπορεί να πάει γοργά έως γρήγορα στο χώμα αλλά δεν είναι φτιαγμένο για κάτι τέτοιο δηλαδή είναι κυρίως θέμα οδηγού. Ένα μέτριο οδηγό μάλλον θα τον δυσκολέψει στο χώμα όταν θα το κυνηγήσει γιατί από αναρτήσεις πάσχει. Σε ρυθμούς χαλαρούς και περιηγητικούς είναι ωραίο γιατί έχει τη μέγιστη ροπή στις 3750 στρ.

Η τελευταία γενιά του KLR έχει το πιο ασφάλτινο στήσιμο απ' όλα τα ον οφ εκείνης της γενιάς.

Ένα DR 650 είναι σαφώς καλύτερη λύση απλά δεν υπάρχουν καλά κομμάτια, σε λογική τιμή, όπως γίνεται και στα μικρά XR 250-400.
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Δε παιρνεις του φιλου μου , που εχει απ ολα για ταξιδακια.
σελα, ζελατινα, καγκελα

 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Να τα μαααασς τα κουλουριααααα! Τώρα τελευταία όλο μπροστά μου τα βλέπω!
Φαίνεται περιποιημένο και καθαρό..
Η τιμή είναι αλμυρή... γύρω στα 2000 είναι σούπερ..
Μηχανάκι όχι πολύ παλιό με λίγα χλμ .. δεν θα έχεις εκπλήξεις άσχημες..
Δεν ξέρω αν το έχεις δει... και αν το δίνει ακόμα.. υπάρχει αγγελία εδώ.. για gs 650 Dakar..με abs.. από φίλο τόν Παναγιώτη .
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω θα το μεταφρασω αλλιως: ''Καλυτερα να καβαλαω ενα μηχανακι που γουσταρω, παρά............... "
… να μην έχω καθόλου επειδή είναι συνεργείο;;; :D
:laugh:, όχι ρε'συ!!!
Καλύτερα να καβαλάω ένα μηχανάκι που το γουστάρω, πάρα ένα που δεν μου αρέσει!!!
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Το πουλάει κανα 2 χρόνια τουλάχιστον, σε ''καλή τιμή'' . Δεν το έχω δει από κοντά αν και ξέρω που το αράζει. Το συγκεκριμένο χρησιμοποιήθηκε για commuting στα χέρια του συγκεκριμένου πωλητή πάντως ,ούτε χώμα ούτε ταξίδια.

Car.gr - KTM 640 LC4 '01

Αυτό φαινομενικά δείχνει άριστο
Την εχω δει την αγγελία και φαίνεται όντως αρκετά τίμιο!
Βέβαια adv δεν είναι…
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Εγώ αγόρασα το 640 με την επιφύλαξη φυσικά ΚΤΜ, τόσων ετών και με το μαύρο μοτέρ(???!!!) Παναϊα μου!!
Βαγγέλη όπως σου έγραψα και σε άλλο νήμα, η ανακατασκευή που έκανες ήταν ο λόγος που με έκανε να κοιτάω το θέμα 640 πιο ζεστά! Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά και το έχω διαβάσει ευλαβικά!!!
Το πήρα απο άνθρωπο σε τελείως μαμά κατάσταση και σε νορμάλ τιμή και λέω γε γ@μιέται ας τζογάρω!! Στη τελική άν σπάσει θα το φτιάξω.
Ετσι το σκέφτομαι και εγώ! Και 1000€ να κοστίσει η ανακατασκευή του μοτέρ, πάλι στα λεφτά των «καλών» 640 δεν φτάνω. Και θα ξέρω και τι έχω. Και στο κάτω κάτω αν αποφασίσω να το πουλήσω γιατί με παίδεψε, ως ποσα λεφτά μπορώ να χάσω; Ποσο παρακάτω να πάει;
Αν βγάλουμε το μοτέρ απο την εξίσωση ως ενδεχόμενη αξιοπιστία (θέμα προς συζήτηση) για μένα το μηχανάκι ως στήσιμο, περιφερειακά κλπ είναι φανταστικό. Και το μοτέρ σαν δύναμη πολύ δυνατό. Είναι μια αρχοντιά!
Η αρχοντική του καβάλα αποτελεί άλλο ένα + για μένα.
Συνεπώς μένει το θέμα αξιοπιστία της ΚΤΜ. Προσωπικά σε μένα όταν το πηρα επένδυσα χρόνο και το έκανα ένα καλό φρεσκάρισμα.

Έχουν περάσει 4 χρόνια απο τότε, το μηχανάκι μου έχει βγάλει μόνο ένα κόμπλερ μίζας 100€. Τώρα θα ανατιναχτεί αύριο? σε 1 χρόνο? σε 10 χρόνια?! Δε ξέρω και δε με νοιάζει! Ούτε θα υπερθεματίσω περι της αξιοπιστίας ή μή. 4 χρόνια έχω μια πολύ ωραία και απολαυστική συμβίωση. Αύριο βλέπουμε. Να το προτείνω με κλειστά μάτια στον καθένα δεν το κάνω. Πλέον εχουν τα χρονάκια τους και οι περισσότεροι δεν τα συντηρουν σωστά. Εγώ θα το φροντίσω όσο πάει πάντως γιατί το γουστάρω..
Σε θαυμάζω!!!!
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Θα προτιμούσα να αγοράσω ένα 640 που έχει κάνει ταξιδιωτικό χώμα ή έχει ταξιδέψει, πάρα κάποιο που χρησιμοποιείται για commuting. Γιατί στην άσφαλτο είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψει παρατεταμένα σε ψηλές στροφές με 5η ή 6η (δεν ξέρω τι κιβώτιο έχει) ή αντίθετα σε συνθήκες κίνησης μπορεί να ανεβάσει θερμοκρασία ή να χρειαστεί να κινηθεί με πολύ χαμηλές στροφές που είναι ότι χειρότερο για πρώην πολεμικό μονοκύλινδρο .

Στο χώμα συνήθως υπάρχει ροή που είναι ότι καλύτερο για το μοτέρ. Οκ παίζουν και τα ζόρια όταν κολλήσει κάπου αλλά καλύτερα κόλλημα στο βουνό παρά να βγαίνει για χρόνια στην Ομόνοια για δουλειές.

Τώρα το KLR επειδή είχα ακριβώς το ίδιο δεν έχει καμμία σχέση με 640. Μπορεί να πάει γοργά έως γρήγορα στο χώμα αλλά δεν είναι φτιαγμένο για κάτι τέτοιο δηλαδή είναι κυρίως θέμα οδηγού. Ένα μέτριο οδηγό μάλλον θα τον δυσκολέψει στο χώμα όταν θα το κυνηγήσει γιατί από αναρτήσεις πάσχει. Σε ρυθμούς χαλαρούς και περιηγητικούς είναι ωραίο γιατί έχει τη μέγιστη ροπή στις 3750 στρ.

Η τελευταία γενιά του KLR έχει το πιο ασφάλτινο στήσιμο απ' όλα τα ον οφ εκείνης της γενιάς.

Ένα DR 650 είναι σαφώς καλύτερη λύση απλά δεν υπάρχουν καλά κομμάτια, σε λογική τιμή, όπως γίνεται και στα μικρά XR 250-400.
Την έχει τόσο χαμηλά τη ροπή του το KLR; Μωρέ μπράβο!!
Η τελευταία γενιά KLR είναι αυτά του 05’;

Όντως η έρευνα για DR κλπ δεν έδειξε καλά πράγματα! Όχι ότι για 640 έδειξε καλά αλλά τέλος πάντων…

Πάντως απ ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πιο πολύ ρόλο παίζει η συντήρηση που έχει γίνει σε ένα 640 παρά η χρήση του!
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Δε παιρνεις του φιλου μου , που εχει απ ολα για ταξιδακια.
σελα, ζελατινα, καγκελα

Αν δεν είχε τόσο ψηλά το βάρος ρε γαμωτο αυτό το ΧΤ τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά!
Το αφήνω ίσως ως τρίτη επιλογη μετά το ΚLR.
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Φαίνεται περιποιημένο και καθαρό..
Η τιμή είναι αλμυρή... γύρω στα 2000 είναι σούπερ..
Μηχανάκι όχι πολύ παλιό με λίγα χλμ .. δεν θα έχεις εκπλήξεις άσχημες..
Δεν ξέρω αν το έχεις δει... και αν το δίνει ακόμα.. υπάρχει αγγελία εδώ.. για gs 650 Dakar..με abs.. από φίλο τόν Παναγιώτη .
Μήπως πουλήθηκε; Δεν την βλέπω την αγγελία.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Παντως απ ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, πιο πολύ ρόλο παίζει η συντήρηση που έχει γίνει σε ένα 640 παρά η χρήση του!
Εφόσον αγοράσεις αυτό που πραγματικά γουστάρεις, ακόμα και τις ζημιές που τυχόν θα βγάλει, θα τις "συγχωρείς"!!!
Θα έχεις άλλη όρεξη και κάβλα, είτε για βόλτα είτε για μαστορέματα!!!!
 

WannabeADV

Μέλος
Περιοχή
Αιγάλεω-μαντρί και λίγο Πήλιο στις άδειες
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
F650 GS DAKAR
Εφόσον αγοράσεις αυτό που πραγματικά γουστάρεις, ακόμα και τις ζημιές που τυχόν θα βγάλει, θα τις "συγχωρείς"!!!
Θα έχεις άλλη όρεξη και κάβλα, είτε για βόλτα είτε για μαστορέματα!!!!
Φίλε boxer σου έχω πει ότι μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Φίλε boxer σου έχω πει ότι μ αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι;
Ένα θα σου πω, και εδώ τελειώνει η κουβέντα που λένε :laugh:!!!
Όταν ήμουν φοιτητής, πάνε αρκετές δεκαετίες τώρα :p, η μηχανή που μου άρεσε τότε ήταν η virago!
Αν μπορούσα να σου γράψω το τι μου έλεγαν φίλοι μου..... δεν πάει το μυαλό σου!!!!
Τους "έγραψα" κανονικα, την αγόρασα, την κράτησα χρόνια και το κατα ευχαριστηθηκα (Θεσσαλονίκη Αθήνα, ουκ ολίγες φορές μαλιστα)!
Αν δεν σου αρέσει η μηχανή που αγόρασες, σε σύντομο διάστημα πάει πάντα στο car!!!!!
 
Top Bottom