Αναζήτηση μοτό για ότι προκύψει

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Καλό λασπωτο!!!
Να το χαρείς σύντροχε!

Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά! Νέος στο forum..ψάχνομαι για αγορά on-off και θα ήθελα τα φώτα σας κυρίως από κατόχους. Πρώην ιδιοκτήτης Honda Transalp 650 - Suzuki Vstrom 650 - Kymco Downtown - Yama Fz1 - Yamaha Xmax 300.
Ενδιαφερομαι κυρίως για καινούργιο, χωρίς να φτάσω τα 15.000€βέβαια....θα ήθελα να αποφύγω τα 1000cc η αλήθεια ειναι....και κυρίως κυκλοφορώ εντός Αττικής με ελάχιστα ταξίδια παραέξω (οπου κι αν έιναι το παραέξω)!!
Κοιτάω KTM 790 - VSTROM 650 - TENERE 700 - TIGER 850( που αναμένετε) - TRACER 900( ξέρω ..πιο στριτάδικο) και BMW 750GS..!!
*εδώ να πω ότι από χώμα δεν είμαι πολυ σχετικός παρολο που με το VSTROM παταγα όταν χρειαζόταν και μου αρεσει γενικά γτ κάνω MTB...αλλά δεν ειναι αυτοσκοπός!
Ότι ταξίδι προκύψει εκτός Αττικής θα ναι κυρίως δικάβαλο καθότι παντρεμένος!
Πληροφοριακά εχω ήδη κανει TEST DRIVE το VSTROM και το TENERE ...εχω ήδη δει το BMW 750...και χθες πηγα να δω από κοντά το KTM 790.
Αριστες εντυπώσεις το TENERE....
VSTROM κλασσικο..αδιάφορο θα ελεγα...
Το BMW είναι μ@#$$ρος αλλά το ψιλοφοβάμαι στο θέμα μετέπειτα κόστους, ανταλλακτικών, σερβις, ηλεκτρονικών κτλ...
KTM τρέλα...αλλά κατι με χαλασε στη θέση οδήγησης χωρίς να το κάνω βολτα..οπως απλά εκατσα πανω...κατι με ενοχλουσε!!!
Αναμένω να βγει και το TRACER9 και το TIGER 850..τα οποια ειναι πιο δρομου θεωρώ.....
Σίγουρα σας εβαλα πολλά μηχανακια...αλλα θεωρητικα εχω απορριψει ήδη καποια λογω κοστους....
Συγνωμη για το σεντονι....
* υψος 185 - βαρος 105!
 

kostas82

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
790 Adv R
καραντίνα έχουμε,χρόνο έχουμε ας ξεκινήσει η «μάχη»

Λοιπόν το δικάβαλος εφόσον παίζει σαν παράγοντας κλείνω πως vstrom(και εμένα δεν μ αρέσει καθόλου) αλλά φαντάζει σαν πιο λογική επιλογή.

Πάντα βέβαια λέω να προτιμούμε ότι μας κάνει το κλικ και τα μειονεκτήματα του μάλλον θα τα «αποδεχτούμε» με το καιρό όποτε πήγαινε πάρε το ΤΕΝΕΡΕ
 

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
καραντίνα έχουμε,χρόνο έχουμε ας ξεκινήσει η «μάχη»

Λοιπόν το δικάβαλος εφόσον παίζει σαν παράγοντας κλείνω πως vstrom(και εμένα δεν μ αρέσει καθόλου) αλλά φαντάζει σαν πιο λογική επιλογή.

Πάντα βέβαια λέω να προτιμούμε ότι μας κάνει το κλικ και τα μειονεκτήματα του μάλλον θα τα «αποδεχτούμε» με το καιρό όποτε πήγαινε πάρε το ΤΕΝΕΡΕ
Χαχαχα...let the fight begins
Η αλήθεια ειναι ότι το vstrom το χω κάψει σαν επιλογή και το χω αφησει τελευταίο...γτ είχα 2...και οι διαφορές ειναι λιγες τουλάχιστον οπως τις ειδα εγω στο test....είναι απλά η πιο safe επιλογή.....που θα κάνεις τα πάντα απροβλημάτιστα για χρόνια...βαρετά ομως θα το χαρακτήριζα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν σου άφησε άριστες εντυπώσεις το τ700... Όρμα.
Κάνε ένα τεστ και στους Βαυαρός, για να πάρεις και εκεί μια ιδέα.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Γιατί δεν έχεις βάλει και το Tiger 900 στην εξίσωση?
Γενικά, έχεις βάλει μηχανές που ενω φαινομενικά είναι σε σχεδόν ίδια κατηγορία, έχουν μεγάλες διαφορές στα χρήματα. Νομίζω ότι ο Τίγρης θα είναι πολύ αξιόλογη και ισορροπημένη επιλογή, χωρίς να τινάξεις την μπάνκα. Το Τενερέ πολύ ΟΦΦ, το Βεστρόμ άχρωμο και μια από τα ίδια, το 750Gs αδικιολόγητα ακριβό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θα κοιτούσα και το vstrom 1000.
barbadinos 'ξηγησου :)
 

nioniovic

Μια μούρλια την έχουμε...
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Διονύσης
Μοτό
Triumph Tiger 900 Rally
Γιατί δεν έχεις βάλει και το Tiger 900 στην εξίσωση?
Γενικά, έχεις βάλει μηχανές που ενω φαινομενικά είναι σε σχεδόν ίδια κατηγορία, έχουν μεγάλες διαφορές στα χρήματα. Νομίζω ότι ο Τίγρης θα είναι πολύ αξιόλογη και ισορροπημένη επιλογή, χωρίς να τινάξεις την μπάνκα. Το Τενερέ πολύ ΟΦΦ, το Βεστρόμ άχρωμο και μια από τα ίδια, το 750Gs αδικιολόγητα ακριβό.
Και ολως τυχαίως μολις μπήκα απο βόλτα σε Triumph Καλλιροης και BMW Σφακιανακης....
TIGER 900 RALLY ονειρο...κουμπωσα τρελά επάνω....δεν προλαβα να κανω TEST και κλείσαμε ραντεβού για τη νεα χρονιά να το οδηγησω....ειναι πανερμοφο και πολύ πολύ ανετο...οθονάρα κτλ......
Κόστος 14.500.....εμφραγμα!!
Πηγαινωντας μετά στη BMW απερριψα το 750GS γτ αν πεις ότι βάζεις 2,3 εξτρα φτάνει 12.000+ και θεωρώ οτι δεν τα αξίζει....οπότε ψαχτηκα για το 850GS και περιμένω τηλέφωνο για κάποιο stock που υπάρχουν να μάθουμε τιμή κτλ......
Πολλά τα λεφτα δυστυχως......αλλά θεωρώ οτι θα εκανα υπερβαση μονο για τον τιγρη.....αν δεν με διώξει η γυναικα απο το σπίτι βεβαια...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλώς ή κακώς, τα 14500 είναι.... το "φυσιολογικό" της κατηγορίας για το επίπεδο σε εξοπλισμό του τίγρη. Αν σου έκατσε τόσο καλά βουρ στον πατσά που λένε γιατί το BMW δεν έχει τις αναρτήσεις του 900Rally. Αυτό που το σώζει βέβαια είναι το πακέτο χρηματοδότησης/ασφάλειας.
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Το Τenere που πήρα μου στοίχισε αγορά ( με 50% προκαταβολή) 10.000 ευρώ. Έχουμε παρόμοιο ύψος και βάρος και άλλαξα ελατήριο πίσω ανάρτησης (κόστος 100 ευρώ). Επειδή δεν μου άρεσαν τα χρώματα έβαλα αυτοκόλλητα (κόστος 160 ευρώ με τοποθέτηση). Πίσω σχάρα touratech να κρατιέται η σύζυγος και να σπρώχνεις στα δύσκολα (155 ευρώ) και κάγκελα heed bunker (220 ευρώ με μεταφορικά).
Με 10.650 ευρώ το έφερα στα γούστα μου.
Υπολόγισε λοιπόν πόσο θα σου στοιχίσει η κάθε μηχανή για να την φέρεις στα μέτρα σου. Εγώ την αγόρασα Φεβρουάριο του 2020 και τα έξτρα τα έβαζα σταδιακά.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Και ολως τυχαίως μολις μπήκα απο βόλτα σε Triumph Καλλιροης και BMW Σφακιανακης....
TIGER 900 RALLY ονειρο...κουμπωσα τρελά επάνω....δεν προλαβα να κανω TEST και κλείσαμε ραντεβού για τη νεα χρονιά να το οδηγησω....ειναι πανερμοφο και πολύ πολύ ανετο...οθονάρα κτλ......
Κόστος 14.500.....εμφραγμα!!
Πηγαινωντας μετά στη BMW απερριψα το 750GS γτ αν πεις ότι βάζεις 2,3 εξτρα φτάνει 12.000+ και θεωρώ οτι δεν τα αξίζει....οπότε ψαχτηκα για το 850GS και περιμένω τηλέφωνο για κάποιο stock που υπάρχουν να μάθουμε τιμή κτλ......
Πολλά τα λεφτα δυστυχως......αλλά θεωρώ οτι θα εκανα υπερβαση μονο για τον τιγρη.....αν δεν με διώξει η γυναικα απο το σπίτι βεβαια...
Γιατί δεν κοιτάς το GT? Πιο ταιριαστό για τις ανάγκες που περιέγραψες. Και αν η γυναίκα φωνάζει, βλέπεις το "φθηνό" 900 με τα 10890Ε. Φυσικά, και το Vstrom 1050 είναι πολύ αξιόλογη επιλογή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω και στην προηγούμενη συζήτηση περί παντόφλας, αλλά μιά που επαναλαμβάνεται, θα το ρωτήσω τώρα.

Το κάθε νοικοκυριό έχει προφανώς τους κανόνες του. Στην περίπτωση που το ταμείο είναι "κοινό" οπότε για το μηχανάκι ξοδεύονται και δικά της λεφτά να το καταλάβω και το παντόφλα και το ανταποδοτικά οφέλη και τα πάντα. Αν όμως ο κάθε ένας έχει το εισόδημα του και με την αγορά της μηχανής δεν πέφτει το σπίτι έξω και γίνεται από τα λεφτά του ενός, αλήθεια έχει λόγο να πει ο δεύτερος του ζευγαριού κάτι παραπάνω από το "καλοτάξιδο" ας πούμε; Η λογική πίσω από το "θα στο βγάλω ξινό με την μίρλα" αν δεν γίνεται ζημιά στην επιβίωση της οικογένειας, ποιά είναι;
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω και στην προηγούμενη συζήτηση περί παντόφλας, αλλά μιά που επαναλαμβάνεται, θα το ρωτήσω τώρα.

Το κάθε νοικοκυριό έχει προφανώς τους κανόνες του. Στην περίπτωση που το ταμείο είναι "κοινό" οπότε για το μηχανάκι ξοδεύονται και δικά της λεφτά να το καταλάβω και το παντόφλα και το ανταποδοτικά οφέλη και τα πάντα. Αν όμως ο κάθε ένας έχει το εισόδημα του και με την αγορά της μηχανής δεν πέφτει το σπίτι έξω και γίνεται από τα λεφτά του ενός, αλήθεια έχει λόγο να πει ο δεύτερος του ζευγαριού κάτι παραπάνω από το "καλοτάξιδο" ας πούμε; Η λογική πίσω από το "θα στο βγάλω ξινό με την μίρλα" αν δεν γίνεται ζημιά στην επιβίωση της οικογένειας, ποιά είναι;
Σωστό .
Από τότε που η μαναμ έπεσε να πεθάνει γιατί ξαναπήρα μηχανή μετά από ένα σοβαρό ατύχημα που είχα ,δεν είπα ποτέ τη γυναίκα "ξες θα πάρω μηχανή".
Βέβαια η δικιά μου δεν καβαλάει οπότε κι είναι πιο εύκολο.
Και αύριο ακόμα ,μα αυτοκίνητο μα μηχανάκι με γυρίσει το μυαλό θα πάω να το πάρω χωρίς πολλά πολλά.
Τα οχήματα του σπιτιού είναι δικό μου θέμα,νταξ εκτός οταν χρειάστηκε εκ των πραγμάτων ένα δεύτερο μικρό αμαξάκι ,που εννοείται ότι αυτή το διάλεξε
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εμένα πάντως μόλις τις το είπα μου απάντησε θα το περνώ και εγώ. Ούτε καν ερώτηση.Χωρίς κοινό ταμείο στα οχήματα.
ένα από τα καλά των ψηλών μοτοσικλετών είναι ότι δεν φτάνει.

αλλά έχω υποσχεθεί SV650 αν πάρει δίπλωμα (θα το παίρνω και εγώ) :p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω και στην προηγούμενη συζήτηση περί παντόφλας, αλλά μιά που επαναλαμβάνεται, θα το ρωτήσω τώρα.

Το κάθε νοικοκυριό έχει προφανώς τους κανόνες του. Στην περίπτωση που το ταμείο είναι "κοινό" οπότε για το μηχανάκι ξοδεύονται και δικά της λεφτά να το καταλάβω και το παντόφλα και το ανταποδοτικά οφέλη και τα πάντα. Αν όμως ο κάθε ένας έχει το εισόδημα του και με την αγορά της μηχανής δεν πέφτει το σπίτι έξω και γίνεται από τα λεφτά του ενός, αλήθεια έχει λόγο να πει ο δεύτερος του ζευγαριού κάτι παραπάνω από το "καλοτάξιδο" ας πούμε; Η λογική πίσω από το "θα στο βγάλω ξινό με την μίρλα" αν δεν γίνεται ζημιά στην επιβίωση της οικογένειας, ποιά είναι;
ΟλόΣωστος.
Εφ'όσον ισχύουν όλα αυτά ,κανένας λόγος δεν συντρέχει για εναντίωση κ μουρμούρα.
Αλλά....συμβαίνει...δυστυχώς....αδικαιολόγητα.

Προσωπικά μιλώντας τώρα ,όποια μοτοσυκλέτα θέλησα στη ζωή μου ,την έβαλα στόχο ,κ την πήρα ,Δόξα Το ΜεγαλοΔύναμο.
Ουδέποτε αντιμετώπισα τέτοιου είδους θέματα-διλλήματα.
Βέβαια ,δεν άφησα ποτέ κ το "περιθώριο" ,ώστε να υπάρξουν τέτοια θέματα.

Αλλο πρόβλημα αντιμετωπίζω ,σοβαρό.
Εχω σκεφτεί να πουλήσω τη ΧονΔρη πολλάκις τελευταία ,επειδή βαριέμαι γρήγορα ,κ θέλω να δοκιμάσω κι άλλες ,κ μου την ζητάνε φίλοι που ενδιαφέρονται.
Κάθε φορά που το αναφέρω ,γίνεται ΠΟΛΕΜΟΣ στο σπίτι από την κυραΜάρω.
Τύπου: "Αμα τη δώσεις ,βρές σπίτι να μείνεις."
Ζω ένα Δράμα...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
ΟλόΣωστος.
Εφ'όσον ισχύουν όλα αυτά ,κανένας λόγος δεν συντρέχει για εναντίωση κ μουρμούρα.
Αλλά....συμβαίνει...δυστυχώς....αδικαιολόγητα.

Προσωπικά μιλώντας τώρα ,όποια μοτοσυκλέτα θέλησα στη ζωή μου ,την έβαλα στόχο ,κ την πήρα ,Δόξα Το ΜεγαλοΔύναμο.
Ουδέποτε αντιμετώπισα τέτοιου είδους θέματα-διλλήματα.
Βέβαια ,δεν άφησα ποτέ κ το "περιθώριο" ,ώστε να υπάρξουν τέτοια θέματα.

Αλλο πρόβλημα αντιμετωπίζω ,σοβαρό.
Εχω σκεφτεί να πουλήσω τη ΧονΔρη πολλάκις τελευταία ,επειδή βαριέμαι γρήγορα ,κ θέλω να δοκιμάσω κι άλλες ,κ μου την ζητάνε φίλοι που ενδιαφέρονται.
Κάθε φορά που το αναφέρω ,γίνεται ΠΟΛΕΜΟΣ στο σπίτι από την κυραΜάρω.
Τύπου: "Αμα τη δώσεις ,βρές σπίτι να μείνεις."
Ζω ένα Δράμα...
Την χοντρή άμα τη δώσεις θα το μετανιώσεις.
Εμένα ο Θεός με φύλαξε και δεν πήγα στα τελευταία μοντέλα .
Αλλά ένα DOHC θα το χτυπούσα ευχαριστως
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γυρνάει προχτές στο σπίτι και λέει "πέτυχα παρέα που περνούσε από το χωριό, όλοι με μεγάλα, ζήλεψα", έκανα πως δεν ακούω γιατί ζηλεύει μεν, δεν ντύνεται να ανέβει δε. Είπαμε, όλοι σε πενφέ θα καταλήξουμε αλλά δύο ίδια τι τα θες, δεν παίρνεις ένα XR να καταλάβεις πως είναι η ζωή (ως τα 130)...


Έχει ένα 1290R στα 14000 στο car, λέω εγώ τώρα, λίγα χιλιόμετρα, πένα φαίνεται, τα 800/900 τα τρώει και τα χ3ζει χαλαρά... Μήπως αντί για τίγρη να έβλεπε και τίποτα πιο ρέντι ο συμφορουμίτης πιο πάνω;
 
Top Bottom