Αναζήτηση adventure μεσαίας κατηγορίας

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το ιδανικό θα ήταν αυτό. Από φίλους όμως δεν είχε κανείς κανένα από τα δύο και μου είναι λεπτό το θέμα να μου δώσει κάποιος που δεν με ξέρει. Θα το δούμε. Έτσι και αλλιώς με την εμπορικότητα του Versys δεν βλέπω να είναι άμεσο το πρόβλημα. :p



Και πολύ είναι και αυτό. Και με σκούτερ 300άρι την κάνεις την δουλειά :woot: Αλλά για εμένα όταν ξυπνάω στι 5.30 το πρωί για τη δουλειά η πρώτη σκέψη που μου φτιάχνει την μέρα είναι ότι θα καβαλήσω τη μηχανή για να πάω και μόλις φτάνω στη δουλειά και κατεβαίνω έχω μία ανανέωση που δεν την παίρνω από ένα σκούτερ π.χ. Και με το versys θα ήμουν ικανοποιημένος αν υπήρχε άλλο ένα.



Αλήθεια ή ψέμματα πάντως με την κυρία υπάρχει ασυμφωνία χαρακτήρων (αυτό το γενικό που δεν ξέρεις τι σημαίνει ακριβώς) και θα προχωρήσουμε με τις διαδικασίες του διαζυγίου.. Είναι μικρή και ανώριμη (2017). Κάνει τις δουλειές του σπιτιού, μαγειρεύει πλένει σκουπίζει αλλά ερωτικώς υπάρχει χάσμα.. :p Άρα βιτσιόζα ώριμη περπατημένη και ας μην μαγειρεύει..
Η περίεργη αλήθεια είναι πως έχοντας περάσει απο Versys κάπου το 2009, έμεινε στα χέρια μου 1,5 χρόνο και ο κύριος λόγος ήταν πώς ενώ ήταν εξαιρετικό μηχανακι δεν μου έκανε ποτέ αυτό το κλικ να επιθυμώ να το καβαλήσω έντονα.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Ρε φίλε αλήθεια τώρα.. Θα ξενερώσεις και θα κοιτάς τα κανονικά gs.. Ανατριχιασα αλήθεια!

Ότι το 1200gs είναι κάτι σε andrenaline maker ας ουμε και σου σηκώνεται. Σιγά το πύραυλο. Αν το 800 το λέγαμε τάφος το 1200 είναι ο διπλανός τάφος και ένα 700 tenere τελειωμένος τάφος. Σαφώς πιο ξενερωτο σε γκάζι από ένα 800 που τουλαχιστον έχει τη ροπή του 360 στρόφαλου από χαμηλά και ευχαριστιεσαι τραβηγμα. Σε ένα tenere ας πούμε τι μπορείς να ευχαριστηθείς από το μοτέρ του? Οριακά θα το έλεγα ισοδύναμα βαρετό με ένα 1000 africa.

Να μην πούμε για το 990 που άμα δε φας το σκροτσαρισμα σου και το νευρικό γκάζι και τα 10 λίτρα βενζίνη στη πίεση δεν γίνεσαι άντρας! Και όλα αυτά για πόσο γκάζι? Απλά τίποτα ιδιαίτερο. Απορώ με τον τόσο ενθουσιασμό. Ίσως λίγο περισσότερο από το 800 απλά τα δίνει πιο αποτομα. Μεταφράζετε το απότομο σε γρήγορο.

Και ο λοξυγγας πιο απότομος είναι από το ρέψιμο, ένα τέτοιο πράγμα η φάση μου κάνει.
Δεν ειναι τα γκαζια το θεμα.....αλλά BMW μόνο ένα είναι.....μονο GS και XR πουλάνε έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα........και το 800gs όσα υπάρχουνε είναι παλιά μοντέλα τότε που δεν υπήρχαν on-off, μονο το VSTROM υπήρχε τότε και το transalp700...... μετά το 2011 δεν ξέρω κανένα που να πήρε το 800gs και όποιος το πήρε ο καυμος του είναι το 1250GS......τώρα ο φίλος που λέει ότι στις 05.30 θα πηγαινει στη δουλειά με το 990 μάλλον ονειρεύεται φωναχτά και επειδή βαρέθηκε το versys γιατί όντως είναι σαν παραμορφωμενο σκουτερ και επειδή θέλει μηχανάκι που να ξεχωρίζει ασς πάρει το GS που είναι σταθερή αξία και πάντα είναι μουράτο να ξεμπερδεύει.........τα 990 τώρα κάθε κυριακή δικάβαλα μεσήλικες τα καβαλάνε έτσι κι αλλιώς......ψιλοχάθηκε η αίγλη της καγκουριάς που είχε...........ενώ το GS είναι πάντα κυριλέ και αποδεκτό...........μπου α χαχαχαχ
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Θα δώσεις μηχανή του 17 να πας μια δεκαετία πίσω με διπλά (τουλάχιστον) χλμ και κάνα 2χιλιαρο πάνω....................
Η γριά η κότα έχει το ζουμί! Σε αυτή τη περίπτωση θα έχει ζουμιά (λάδια, υγρά συμπλέκτη) όχι απλά ζουμί.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν ειναι τα γκαζια το θεμα.....αλλά BMW μόνο ένα είναι.....μονο GS και XR πουλάνε έτσι κι αλλιώς στην Ελλάδα........και το 800gs όσα υπάρχουνε είναι παλιά μοντέλα τότε που δεν υπήρχαν on-off, μονο το VSTROM υπήρχε τότε και το transalp700...... μετά το 2011 δεν ξέρω κανένα που να πήρε το 800gs και όποιος το πήρε ο καυμος του είναι το 1250GS......τώρα ο φίλος που λέει ότι στις 05.30 θα πηγαινει στη δουλειά με το 990 μάλλον ονειρεύεται φωναχτά και επειδή βαρέθηκε το versys γιατί όντως είναι σαν παραμορφωμενο σκουτερ και επειδή θέλει μηχανάκι που να ξεχωρίζει ασς πάρει το GS που είναι σταθερή αξία και πάντα είναι μουράτο να ξεμπερδεύει.........τα 990 τώρα κάθε κυριακή δικάβαλα μεσήλικες τα καβαλάνε έτσι κι αλλιώς......ψιλοχάθηκε η αίγλη της καγκουριάς που είχε...........ενώ το GS είναι πάντα κυριλέ και αποδεκτό...........μπου α χαχαχαχ
Δεν με αφορά να σου πώ την αλήθεια όποιος ψωνίζει απλά το μουράτο, δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.

Το F800gs μέχρι και το 2017 που σταμάτησε να πωλείται πούλαγε τον πάτο του και ο λόγος είναι πώς δεν είχε ανταγωνισμό. Αλλά πέρασαν τα χρόνια και ξεχάσατε!! Ας κάνουμε μια μικρή ιστορική αναδρομή λοιπόν..

2008 παρουσιάζεται το F800gs. Για 8 χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το Africa 1000 το 2016 ο μόνος ανταγωνιστής του στην κατηγορία σε καινούργιο ήταν το 990 μέχρι το 2013 και μετά η KTM με 1090 και 1190 που ήταν πιο δυνατά αλλά βαρύτερα.ασε που το 1090το είδαμε απλά ένα χρονο

Η Yamaha είχε 2008-2016 ένα μέτριο προς κακό tenere 660 που του έβαζαν αναρτησεις απο 640 και power commander και εξατμίσεις μπας και ανασάνει.

2019 βγάζει η YAmaha το tenere και αργότερα έσκασαν μύτη και όλοι οι άλλοι. Μέχρι τότε:

Honda τίποτα, Suzuki τίποτα, Aprilia τίποτα, όλες οι άλλες ΤΙΠΟΤΑ.

Μέχρι το 2017 που έπαψε να παράγεται δεν είχε σχεδόν κανένα ανταγωνισμό στην αγορά στα μεσαία On-Off και ξαφνικά το 2024 λες εσύ πως όποιος το πήρε ονειρευοταν 1200GS. Ποιος τα λέει αυτά? Αυτοί που το πήραν ήθελαν ένα ελαφρύ μεσαίο on off με 21 τροχό και κανείς άλλος δεν έιχε διαθέσιμο!!

Μπορεί σήμερα να υπάρχει πληθώρα μοντέλων στα λεφτά που υπάρχουν τελοσπάντων αυτό δεν σημαίνει πώς με 5-6-7 χιλιαρικα κάποιος δεν μπορεί να πάρει ένα 800 σήμερα φτηνότερα απο αυτά τα μοντέλα και παρόμοιο ή και καλύτερο σε κάποιους τομείς απο αυτά. Είναι αυτό που είναι με την ξεχωριστή δική του ταυτότητα πολύ διαφορετική απο το 1200. Και καλό είναι όσα νέα μοντέλα και ιδιοκτήτες του βγαίνουν στην αγορά να θυμόνται τον μπαμπά τους και να μην παθαίνουν διαλείψεις. Και οι μπαμπάδες της κατηγορίας 2006+ είναι 990 και 800gs
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Η γριά η κότα έχει το ζουμί! Σε αυτή τη περίπτωση θα έχει ζουμιά (λάδια, υγρά συμπλέκτη) όχι απλά ζουμί.
ο ενας θελει γριες , ο αλλος προτιμα 1 απο 2.....

ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΑΝΩΜΑΛΟΥΣ
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Δεν με αφορά να σου πώ την αλήθεια όποιος ψωνίζει απλά το μουράτο, δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.

Το F800gs μέχρι και το 2017 που σταμάτησε να πωλείται πούλαγε τον πάτο του και ο λόγος είναι πώς δεν είχε ανταγωνισμό. Αλλά πέρασαν τα χρόνια και ξεχάσατε!! Ας κάνουμε μια μικρή ιστορική αναδρομή λοιπόν..

2008 παρουσιάζεται το F800gs. Για 8 χρόνια μέχρι να εμφανιστεί το Africa 1000 το 2016 ο μόνος ανταγωνιστής του στην κατηγορία σε καινούργιο ήταν το 990 μέχρι το 2013 και μετά η KTM με 1090 και 1090R που ήταν πιο δυνατά αλλά βαρύτερα.

Η Yamaha είχε 2008-2016 ένα μέτριο προς κακό tenere 660 που του έβαζαν αναρτησεις απο 640 και power commander και εξατμίσεις μπας και ανασάνει.

2019 βγάζει η YAmaha το tenere και αργότερα έσκασαν μύτη και όλοι οι άλλοι. Μέχρι τότε:

Honda τίποτα, Suzuki τίποτα, Aprilia τίποτα, όλες οι άλλες ΤΙΠΟΤΑ.

Μέχρι το 2017 που έπαψε να παράγεται δεν είχε σχεδόν κανένα ανταγωνισμό στην αγορά στα μεσαία On-Off και ξαφνικά το 2024 λες εσύ πως όποιος το πήρε ονειρευοταν 1200GS. Ποιος τα λέει αυτά? Αυτοί που το πήραν ήθελαν ένα ελαφρύ μεσαίο on off με 21 τροχό και κανείς άλλος δεν έιχε διαθέσιμο!!

Μπορεί σήμερα να υπάρχει πληθώρα μοντέλων στα λεφτά που υπάρχουν τελοσπάντων αυτό δεν σημαίνει πώς με 5-6-7 χιλιαρικα κάποιος δεν μπορεί να πάρει ένα 800 σήμερα φτηνότερα απο αυτά τα μοντέλα και παρόμοιο ή και καλύτερο σε κάποιους τομείς απο αυτά. Είναι αυτό που είναι με την ξεχωριστή δική του ταυτότητα πολύ διαφορετική απο το 1200. Και καλό είναι όσα νέα μοντέλα και ιδιοκτήτες του βγαίνουν στην αγορά να θυμόνται τον μπαμπά τους και να μην παθαίνουν διαλείψεις.
όποιος πήρε gs800 το πήρε γιατί δεν είχε λεφτά για το 1250..............ούτε για τα γκάζια ούτε για το στήσιμο και προφανώς ούτε για το χώμα και για το 21''.......ποιος παίρνει BMW για γκάζια και στρίψιμο μη τρελλαθούμε τώρα........είναι σα να μου λές θα πάρω motoguzzi για γκάζια και στρίψιμο και drift στο χώμα.........μονο το XR πουλάει στους κάγκουρες που το χουν πάρει με 6000 δόσεις και το έχουνε για να πατάνε τα ΜΤ09.............
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
όποιος πήρε gs800 το πήρε γιατί δεν είχε λεφτά για το 1250..............ούτε για τα γκάζια ούτε για το στήσιμο και προφανώς ούτε για το χώμα και για το 21''.......ποιος παίρνει BMW για γκάζια και στρίψιμο μη τρελλαθούμε τώρα........είναι σα να μου λές θα πάρω motoguzzi για γκάζια και στρίψιμο και drift στο χώμα.........μονο το XR πουλάει στους κάγκουρες που το χουν πάρει με 6000 δόσεις και το έχουνε για να πατάνε τα ΜΤ09.............
Κάποιοι το πήρανε γτ δε τη βρίσκουν με χοντρές, και γιατί θέλαν 21" και χώμα.

Και αυτοί που παίρνουν 1200 1250 1300 και αυτοί που παίρνουν guzzi πρώτα απο όλα τα παίρνουν γτ τους αρέσει να τα βλέπουν και μετά για όλα τα άλλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάποιοι το πήρανε γτ δε τη βρίσκουν με χοντρές, και γιατί θέλαν 21" και χώμα.

Και αυτοί που παίρνουν 1200 1250 1300 και αυτοί που παίρνουν guzzi πρώτα απο όλα τα παίρνουν γτ τους αρέσει να τα βλέπουν και μετά για όλα τα άλλα.
Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν 19 ρόδα και άνεση με ανεμοκαλυψη στα ταξίδια κλπ κλπ
Τι συζητάμε??:hh:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
όποιος πήρε gs800 το πήρε γιατί δεν είχε λεφτά για το 1250..............ούτε για τα γκάζια ούτε για το στήσιμο και προφανώς ούτε για το χώμα και για το 21''.......ποιος παίρνει BMW για γκάζια και στρίψιμο μη τρελλαθούμε τώρα........είναι σα να μου λές θα πάρω motoguzzi για γκάζια και στρίψιμο και drift στο χώμα.........μονο το XR πουλάει στους κάγκουρες που το χουν πάρει με 6000 δόσεις και το έχουνε για να πατάνε τα ΜΤ09.............
Αν υποθέσουμε πως ισχύει αυτή η υπόθεση που όπως καταλαβαίνεις ακούγεται τελείως συμπλεγματικο σαν άποψη, στην αγορά του μεταχειρισμένου όταν μπορείς να αγοράσεις με τα ίδια χρήματα 800gs και 1200gs πως εξηγείς ότι υπάρχει κίνηση στα 800? Εγώ ας πούμε πως εξηγείς ότι πήρα 800 και όχι 1200?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Λείπεις ρε αμύρου...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν 19 ρόδα και άνεση με ανεμοκαλυψη στα ταξίδια κλπ κλπ
Τι συζητάμε??:hh:
Μάλλον συζητάμε οτι η μηχανή που έχεις είναι αυστηρό ισοδύναμο του εισοδήματος σου και των καταθέσεων σου Τα γούστα σου και το κρυφό σου όνειρο είναι ένα 1250 αλλά αγοράζεις tenere,vstrom 800, tuareg,790/890 επειδή είσαι φτωχοπουστ@ς. Αυτό λύθηκε. Επόμενο θέμα.
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Μάλλον συζητάμε οτι η μηχανή που έχεις είναι αυστηρό ισοδύναμο του εισοδήματος σου και των καταθέσεων σου Τα γούστα σου και το κρυφό σου όνειρο είναι ένα 1250 αλλά αγοράζεις tenere,vstrom 800, tuareg,790/890 επειδή είσαι φτωχοπουστ@ς. Αυτό λύθηκε. Επόμενο θέμα.
GS1250 με gs800 ,.............οχι GS1250 με ΤΕΝΕΡΕ, ΚΤΜ790 κλπ.......να είμαστε ακριβείς.......
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Υπάρχουν και αυτοί που θέλουν 19 ρόδα και άνεση με ανεμοκαλυψη στα ταξίδια κλπ κλπ
Τι συζητάμε??:hh:
Σίγουρα, και είναι πολύ περισσότεροι και καλά κάνουν!

Απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο κόσμος ψωνίζει με μόνο κριτήριο το πορτοφόλι που έχει ή θέλει να δείχνει ότι έχει.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σίγουρα, και είναι πολύ περισσότεροι και καλά κάνουν!

Απλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο κόσμος ψωνίζει με μόνο κριτήριο το πορτοφόλι που έχει ή θέλει να δείχνει ότι έχει.
Προφανώς...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
όποιος πήρε gs800 το πήρε γιατί δεν είχε λεφτά για το 1250..............ούτε για τα γκάζια ούτε για το στήσιμο και προφανώς ούτε για το χώμα και για το 21''.......ποιος παίρνει BMW για γκάζια και στρίψιμο μη τρελλαθούμε τώρα........είναι σα να μου λές θα πάρω motoguzzi για γκάζια και στρίψιμο και drift στο χώμα.........μονο το XR πουλάει στους κάγκουρες που το χουν πάρει με 6000 δόσεις και το έχουνε για να πατάνε τα ΜΤ09.............
Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι διαβάζω σωστά, λες ότι τα gs δεν στρίβουν??:thinking:
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Μάλλον συζητάμε οτι η μηχανή που έχεις είναι αυστηρό ισοδύναμο του εισοδήματος σου και των καταθέσεων σου Τα γούστα σου και το κρυφό σου όνειρο είναι ένα 1250 αλλά αγοράζεις tenere,vstrom 800, tuareg,790/890 επειδή είσαι φτωχοπουστ@ς. Αυτό λύθηκε. Επόμενο θέμα.
Ωπα φίλε ωπα,άμα είναι να με λεν φτωχοπουστα να πουλήσω, δεν αντέχω τον εξευτελισμό
 
Top Bottom