"Αναζωογόνηση" Africa Twin XRV 650

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Αυτή είναι η πίσω πλευρά, το πάχος του υλικού είναι 10 mm.



Παναγιώτης, φωτοτυπία για να πάει corel, να βγει ακριβώς.
Καλύτερα όμως κόπια σε χαρτόνι.
Η φωτογραφία δεν μπορεί να βγει σε πραγματικό μοντέλο μόνο με το μέτρο δίπλα στο αντικείμενο.
Στην gmail.com είμαι με το nickname: siraxanz
Αν στείλεις με ακρίβεια το αποτύπωμα θα ασχοληθώ να στα φτιάξω.
Το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από την ακρίβεια που εσύ θα μου παράσχεις!

www.filma.gr
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Φίλε Χάρη (σωστά; ) κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την προθυμία και την ενασχόληση. Αυτό που σου έστειλα είναι σκανάρισμα, έβαλα και το μέτρο δίπλα να πάρεις μια τάξη μεγέθους, ξέρω πως δεν μπορείς να βγάλεις πατρόν από αυτό. Το υλικό το έχεις βρεί; Αν ναι τότε είτε εγώ σου στέλνω τα παλιά σφουγγαράκια, είτε (ακόμη ευκολότερο), κάποιος από Αθήνα σου τα δίνει χέρι-χέρι και βγάζεις τα κομμάτια.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
.......τώρα είδα πως δεν είσαι Αθήνα, οπότε ειδοποίησε όταν βρεθεί να σου στείλω τα σφουγγαράκια μου να τα κάνεις "πατιτούρα"........
 

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650

.......τώρα είδα πως δεν είσαι Αθήνα, οπότε ειδοποίησε όταν βρεθεί να σου στείλω τα σφουγγαράκια μου να τα κάνεις "πατιτούρα"........
παιδια ειμαι και εγω μεσα και φυσικα ενημερωστε με για το κοστος
 
Τελευταία επεξεργασία:

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650
Φίλε Χάρη (σωστά; ) κατ' αρχήν σ' ευχαριστώ για την προθυμία και την ενασχόληση. Αυτό που σου έστειλα είναι σκανάρισμα, έβαλα και το μέτρο δίπλα να πάρεις μια τάξη μεγέθους, ξέρω πως δεν μπορείς να βγάλεις πατρόν από αυτό. Το υλικό το έχεις βρεί; Αν ναι τότε είτε εγώ σου στέλνω τα παλιά σφουγγαράκια, είτε (ακόμη ευκολότερο), κάποιος από Αθήνα σου τα δίνει χέρι-χέρι και βγάζεις τα κομμάτια.
Φιλε παναγιωτη εχεις κανενα νεο απο το δοχειο νερου που λεγαμε ;
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
καθως βλεπω πως υπαρχουν αρκετοι λατρεις του μοντελου,
ο γνωστος μας, Manouel650, παρουσιασε στην λεσχη μια αναδρομη στην ιστορια του μοντελου αλλα
και τις εργασιες που εκανε στο δικο του replica MARATHON...
σε 3 PARTς...
 

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650
Αν εννοείς το δοχείο για τα υγρά του ψυγείου, μη το ψάχνεις έχει εξαντληθεί από το stock της Honda. Οπότε ή το επιδιορθώνεις ή καραδοκείς στο e-bay(όπως είπε ο Παναγιώτης) να βγει κανένα για πούλημα.

Διακόπτες φώτων και μίζας πάρε από τα επόμενα μοντέλα XRV 750. Είναι τα ίδια όπως και σε αρκετά άλλα μοντέλα της Honda. Κυκλοφορούν και universal σε χαμηλές τιμές και ανάλογη ποιότητα.




Φιλε Manouel καλησπερα.Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα αγορασω διακοπτες απο XRV750 μηπως γνωριζεις εαν η ηλεκρονικη απο το 750 ειναι απλα συνενωση των 2 δικων μας; Για να το πω πιο απλα μιλωντας με εναν φιλο μου ειπε οτι η ηλεκτρονικη απο το 750 μπαινει χωρις προβλημα στο 650 αλλαζοντας μονο την θηκη και ξενοιαζεις μια και καλη με τα γνωστα προβληματα των ηλεκτρονικων που εχουν τα 650.Επειδη θεωρω οτι εισαι master σε οτι εχει να κανει με την συγκεκριμμενη μοτο θα ηθελα την αποψη σου .Φοβαμαι μηπως παω για καλό και στο τελος δημιουργησω αλλα θεματα στην γριουλα μου .
Σ΄ευχαριστω εκ των προτερων
 

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650
Φιλε Manouel καλησπερα.Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα αγορασω διακοπτες απο XRV750 μηπως γνωριζεις εαν η ηλεκρονικη απο το 750 ειναι απλα συνενωση των 2 δικων μας; Για να το πω πιο απλα μιλωντας με εναν φιλο μου ειπε οτι η ηλεκτρονικη απο το 750 μπαινει χωρις προβλημα στο 650 αλλαζοντας μονο την θηκη και ξενοιαζεις μια και καλη με τα γνωστα προβληματα των ηλεκτρονικων που εχουν τα 650.Επειδη θεωρω οτι εισαι master σε οτι εχει να κανει με την συγκεκριμμενη μοτο θα ηθελα την αποψη σου .Φοβαμαι μηπως παω για καλό και στο τελος δημιουργησω αλλα θεματα στην γριουλα μου .
Σ΄ευχαριστω εκ των προτερων
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Φιλε Manouel καλησπερα.Θα ακολουθησω την συμβουλη σου και θα αγορασω διακοπτες απο XRV750 μηπως γνωριζεις εαν η ηλεκρονικη απο το 750 ειναι απλα συνενωση των 2 δικων μας; Για να το πω πιο απλα μιλωντας με εναν φιλο μου ειπε οτι η ηλεκτρονικη απο το 750 μπαινει χωρις προβλημα στο 650 αλλαζοντας μονο την θηκη και ξενοιαζεις μια και καλη με τα γνωστα προβληματα των ηλεκτρονικων που εχουν τα 650.Επειδη θεωρω οτι εισαι master σε οτι εχει να κανει με την συγκεκριμμενη μοτο θα ηθελα την αποψη σου .Φοβαμαι μηπως παω για καλό και στο τελος δημιουργησω αλλα θεματα στην γριουλα μου .
Σ΄ευχαριστω εκ των προτερων
Έτσι όπως σου τα είπαν.
Ταιριάζει, είναι πιό εξελιγμένη και ποιοτικότερη σαν κατασκευή και κάποιοι λένε ότι ο κινητήρας ανεβάζει πιό άνετα στροφές, πράγμα στο οποίο συμφωνώ.

Μόνο να προσέξεις αν πάρεις να είναι από μοντέλο μέχρι το 1995(χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τη χρονολογία) γιατί από κει και μετά άλλαξαν κάποια πράγματα.
 

VRAG

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΦΩΤΗΣ ΣΤΑΜΑΤΕΛΟΣ
Μοτό
GS 1150
XRV 650
Έτσι όπως σου τα είπαν.
Ταιριάζει, είναι πιό εξελιγμένη και ποιοτικότερη σαν κατασκευή και κάποιοι λένε ότι ο κινητήρας ανεβάζει πιό άνετα στροφές, πράγμα στο οποίο συμφωνώ.

Μόνο να προσέξεις αν πάρεις να είναι από μοντέλο μέχρι το 1995(χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τη χρονολογία) γιατί από κει και μετά άλλαξαν κάποια πράγματα.
Ευχαριστω και παλι.Εκ των υστερων ειδα και το video
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Τεό, θέλω μεγάλη χάρη φίλε. Όποτε μπορέσεις κάνε μια λεπτομερή φωτογράφιση του πού, πώς, με τί βίδες, σε τί βάθος, κλπ πιάνουν τα μπροστινά κάγκελα, αν χρειάζονται αντάπτορες ή αποστάτες, τα έχω πάρει δίχως τις βίδες πίσω τους και χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Μιλάμε ΜΟΝΟ για τις πίσω βίδες και από τις δύο πλευρές, μπροστά είμαι κομπλέ.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Παναγιώτη από ποιον τα πήρες? Από τον Heavy duty

the restless traveler
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο για να μπουν..... Το μόνο που πιάνονται είναι στην πίσω σχάρα και όπου σε οδηγούν βάζεις βίδες....... Εγώ του έβαλα αλενοβιδες 8/8 ανοξείδωτες με αυτασφαλιζομενα παξιμάδια.... Το μόνο που έκανα στον μαρσπιε του συνοδηγού έβγαλα την ροδέλα την μαμά την καβατζωσα μην τη χάσω και έβαλα κι κει 8/8....

the restless traveler
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Τεό, μιλάω για τα μπροστινά κάγκελα, τις πίσω βίδες. Μου τα βρήκε μεταχειρισμένα ο ξάδερφός μου στην Ιταλία.
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Ααα κατάλαβα..... Αυτή η βίδα είναι μονοκόμματι περαστεί δεν είναι δύο βίδες..... και στην παρέχει το κιτ από αυτόν που τα πήρα.... Πρέπει να την βγάλω να την μετρήσω να σου πω..... Σίγουρα όμως είναι μεγάλη καμιά 30 πόντοι και βάλε.

the restless traveler
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δεν υπάρχει βιασύνη φίλε, όποτε σε ευκολύνει το κάνεις.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Η βίδα που συγκρατεί αυτού του είδους τα κάγκελα είναι μία από αυτές που δένουν το κινητήρα στο πλαίσιο και είναι μεγάλη.
Η νούμερο 24 στο διάγραμμα.



Είναι αρκετά μεγάλη και προσφέρει άνετα περιθώρια να βιδωθεί το κάγκελο από τη μιά μεριά.



Αν θυμάμαι καλά από τα δικά μου(τα έβγαλα πριν 1 χρόνο περίπου), από την άλλη πλευρά το κάγκελο εδράζεται σε ένα αυτάκι του σκελετού που έχει 2 βίδες κοντές.
 
Top Bottom