"Αναζωογόνηση" Africa Twin XRV 650

Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Α, ναι, περιμένω και λάστιχα, ή ΑΝΑΚΕΕ 2 ή Τ63. Αν κανείς έχει δοκιμάσει τα Τ 63 ας ρίξει μια γραμμή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Οκορφιες Πανο μου!!!Φτου φτου παντα γερος και καλοταξιδη!:ok::ok::ok:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Α, ναι, περιμένω και λάστιχα, ή ΑΝΑΚΕΕ 2 ή Τ63. Αν κανείς έχει δοκιμάσει τα Τ 63 ας ρίξει μια γραμμή.

Φίλε το Τ63 το φορούσα στα 2 750 που είχα. Άψογο 50-50 λάστιχο, στην άσφαλτο λίγο υδρόφοβο..., σα τακουνάτο. Το καλύτερο για Άφρικα, αν θες διπλή χρήση (χώμα/άσφαλτο). Κάτι σαν το TKC 80 για τα πιο βαριά 1000αρια+.
Αλλά απ' όσο ξέρω δεν πας και πολύ χώμα.
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλή περίπτωση αλλά............ ως πρώην συνάδελφος έχω "ειδική τιμή" στα Μισελέν, οπότε είμαι μάλλον στα ΑΝΑΚΕΕ 2.
Nα της βαλεις τα Τ63..
Ειναι τα λαστιχα της και θα σε καλυψουν παντου!
 

Viper4

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Suzuki GSR ABS K7
καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη Παναγιώτη! Πότε θα μου την δώσεις για test ride παλιοΧονταίε;;; :p
 

this_is_was

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παρασκευάς
Μοτό
BMW R75/5
Άπαιχτο το εργαλείο Παναγιώτη! Τώρα μπορείς να το χαρείς και στην πραγματικότητα και όχι μόνο σαν πόστερ!!;)
Καλοτάξιδο και καλά οργώματα!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
καλοτάξιδη και αγρατζούνιστη Παναγιώτη! Πότε θα μου την δώσεις για test ride παλιοΧονταίε;;; :p
Μόλις αποκτήσεις την μοτοσυκλετιστική ποιότητα που είναι απαραίτητη για να το εκτιμήσεις........... :p

(Η συγκεκριμένη ποιότητα αποκτάται μόνον από την αλλεπάλληλη και αδιάλειπτη κατοχή κορυφαίων μοτοσυκλετώ, πχ Βαραντέρο, ΧΧ, VFR - προσοχή, μόνο το γραναζωτό)

:D
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Να είσαι γερός να την χαρείς και να ζήσεις μαζί της ότι έχεις ονειρευτεί και ακόμη περισσότερα.
Αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι ο Μιχάλης (Viper4) είναι γνωστός εντουράς οπότε τον αδικείς.
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Σήμερα η μέρα ήταν ιδανική για βόλτα και φώτο, ηλιόλουστη και με ένα ελαφρύ βοριαδάκι που έκανε την ατμόσφαιρα, κρύσταλλο.....





 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σήμερα η μέρα ήταν ιδανική για βόλτα και φώτο, ηλιόλουστη και με ένα ελαφρύ βοριαδάκι που έκανε την ατμόσφαιρα, κρύσταλλο.....






Έτος παρουσίασης του XRV 650, το "μακρινό" 1988.....

Πόσο μπροστά ήταν το μηχανάκι!!!!
 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Το μηχανάκι, με τα λάστιχα και τα κάγκελα που περιμένω, κάτι θερμαινόμενα, κάτι προβολάκια κλπ, βγήκε μέχρι στιγμής λίγο πάνω από το τάληρο. Αγορά ανταλλακτικά, τοποθετήσεις, βαψίματα.

Εκτός από αυτά που φαίνονται, υπάρχει και μια μεγάλη λίστα από αυτά που έγιναν αλλά δεν φαίνονται:
  • Καινούργια αλυσιδογράναζα
  • Περιέλιξη πηνίων
  • Αντικατάσταση όλων των ρουλεμάν (λαιμού & τροχών)
  • Πλήρες σέρβις με ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή μπουζιών και όλων των υγρών
  • Καθαρισμός και ρύθμιση καρμπυρατέρ, φίλτρο αέρα DNA
  • Καινούργιες δισκόπλακες και τακάκια "μαμά" μπρος-πίσω
  • Μπροστινά ελατήρια ohlins
  • Αλλαγή στις προστατευτικές φυσούνες στα καλάμια με μπλε (το "μαμά χρώμα)
  • Αλλαγή θήκης στις ηλεκτρονικές (είχε γίνει ανάκληση αλλά ο τότε ιδιοκτήτης προφανώς δεν την έκανε)
  • Μπαταρία
Και επαναλαμβάνω:

............Ακόμα και αν αφήσουμε απ' έξω την ανεκτίμητη για εμένα συναισθηματική αξία, ακόμα και αν το ότι πρόκειται για ένα πραγματικό κομμάτι της Μοτοσυκλετιστικής Ιστορίας δεν μετράει, τί έχουμε; Ένα πραγματικά διπλής χρήσης, αλεξίσφαιρο μηχανάκι, V2 στα 650 cc, καλοφτιαγμένο (παλαιάς "κοπής", όπως δεν φτιάχνονται πλέον σήμερα), με όλα του ή σχεδόν όλα του καινούργια, χωρίς "παιδικές ασθένειες", και που με στοιχειώδη φροντίδα, θα "περπατάει" για άλλα τόσα χρόνια. Μην σας πω πως αρχίζει να φαίνεται και σαν ευκαιρία........

Οπότε......................
Έτος παρουσίασης του XRV 650, το "μακρινό" 1988.....

Πόσο μπροστά ήταν το μηχανάκι!!!!
..............δεν ήταν μόνον τότε μπροστά, ακόμα μπροστά είναι.
 
Top Bottom