Αναμένοντας την Αφρικάνα μου!

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Μπραβο Γιωργη.Απολαυσε αυτο που κατα βαθος ηταν η επιλογη που σε ακουμπουσε περισσοτερο.Αντε στα επομενα Βαλκανια εγω θα ειμαι ο πιο αργος.:arghh:
Ηλια, θαρθω με το Τρανσαλπ για συμπαρασταση :D Και αντε να κανονιζεται σιγα-σιγα η επομενη ασφαλτινη σιδεροκωλη.. :yew:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Και δε μου λες τώρα... το... κλιπονάτο τι θα απογίνει;! :p
Ββαγγο δυσκολη απαντηση. Θα το κρατησω μεχρι να κανω τα μαθηματα CSS αλλα μετα, και αν δω οτι το Αφρικα ταξιδευει με 180αρια, τοτε μαλλον θα φυγει :(
 

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Με το καλό να παραλάβεις και να φύγεις για το ταξίδι που σχεδιάζεις!
Αν θέλεις,δώσε ένα στίγμα εδώ ή σε pm για την τιμή...ρωτάω επειδή αναφέρθηκες σε ''φοβερη τιμή-ειδική προσφορά'' :)
 

Corki

Μέλος
Όνομα
Ν!κολας
Μοτό
Μάρκα Απεριορίστων Διαδρομών
Με το καλο....δυο μηνες περνανε αερα......και μετα καλοβολτο, καλολασπωτο, καλοταξιδο!

:ok::ok::ok:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το ταξίδι μπορεί να είναι μεγάλο, οι λόγοι πολλοί, τα εμπόδια, οι προφάσεις..

Ο προορισμός όμως ήταν προδιαγεγραμμένος και στο είχα πεί. Ελπίζω να απόλαυσες το ταξίδι και τώρα με την Αφρικάνα να απολαύσεις και άπειρα χιλιόμετρα..!

Δεν θέλω να είμαι σασταλεγάκιας αλλά λίγο εδώ θα είμαι...:hungry::hungry:
 

kyo

Μέλος
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Όνομα
κωστας
Μοτό
honda c 90
transalp 600
αντε ρε γιωργαρα επιτελους κατεληξες στη βασιλισα:yew:με το καλο να την παραλαβεις και αναμενω να σε δω σε σφιχτο στροφιλικι να σε απολαυσω:friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Αν θέλεις,δώσε ένα στίγμα εδώ ή σε pm για την τιμή...ρωτάω επειδή αναφέρθηκες σε ''φοβερη τιμή-ειδική προσφορά'' :)
Βασικα η τιμη του νεου Αφρικα στο Νησι ητανε αρχικα 10500GBP/12400€ - ολες οι τιμες μοτο συμπεριλαμβανουν και τα τελη κυκλοφοριας για ενα χρονο 85GPB/€100. Επισης σε αντιθεση με αλλες χωρες, τα rally red και tricolor ειναι κι'αυτα στην ιδια τιμη. Η τιμη ανεβηκε τον Ιουλιο στα 10850GBP/12800€ λογω ζητησης αλλα και πτωσης της λιρας λογω Brexit.

Το special deal για μενα ειναι οτι το πηρα στην προηγουμενη τιμη 10500GBP/12400€ και με δωρο κεντρικο σταντ που κανει 160GBP/190€ :cool: Αν συνυπολογισει κανεις και τα τελη κυκλοφοριας, θα πληρωσω το tricolor 12100€ που ειναι νομιζω φοβερη τιμη και ..a lot of motorbike for the money ;)


EDIT: Η τιμη ητανε επισης ενας συντελεστης που επηρεασε την αποφαση μου, τις τελευταιες δυο εβδομαδες αφου τοχα σχεδον αποφασισει περναγα καθε 2-3 μερες και τους ελεγα για Κατεμια ;) :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όντως η τιμή δεν παίζεται οπότε θα το ευχαριστηθείς διπλά και τρίδιπλα (tricolor)!!
Ευχαριστω πολυ Θανο - και σε βλεπω με πολυ συγκροτημενο στολο μηχανακιων, το 1150Adv και το 690R :cool:
 

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat
Με το καλό στα χέρια σου. ..και με πολλά χαμόγελα. ..
 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Ευχαριστω πολυ Θανο - και σε βλεπω με πολυ συγκροτημενο στολο μηχανακιων, το 1150Adv και το 690R :cool:
Χαχα! ναι το gs για άσφαλτο και κανένα χωματόδρομο και το 690 για πολύ χώμα και καμιά άσφαλτο μέχρι εκεί!!Από μόνο άσφαλτο (το τελευταίο ήταν bmw 1200gt-απίστευτο για ασφάλτινες διαδρομές) που είχα καμιά 20ετία τώρα άρχισα το συνδυασμό με τα χώματα!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βασικα η τιμη του νεου Αφρικα στο Νησι ητανε αρχικα 10500GBP/12400€ - ολες οι τιμες μοτο συμπεριλαμβανουν και τα τελη κυκλοφοριας για ενα χρονο 85GPB/€100. Επισης σε αντιθεση με αλλες χωρες, τα rally red και tricolor ειναι κι'αυτα στην ιδια τιμη. Η τιμη ανεβηκε τον Ιουλιο στα 10850GBP/12800€ λογω ζητησης αλλα και πτωσης της λιρας λογω Brexit.

Το special deal για μενα ειναι οτι το πηρα στην προηγουμενη τιμη 10500GBP/12400€ και με δωρο κεντρικο σταντ που κανει 160GBP/190€ :cool: Αν συνυπολογισει κανεις και τα τελη κυκλοφοριας, θα πληρωσω το tricolor 12100€ που ειναι νομιζω φοβερη τιμη και ..a lot of motorbike for the money ;)


EDIT: Η τιμη ητανε επισης ενας συντελεστης που επηρεασε την αποφαση μου, τις τελευταιες δυο εβδομαδες αφου τοχα σχεδον αποφασισει περναγα καθε 2-3 μερες και τους ελεγα για Κατεμια ;) :D
Με 12500 γιούρα σκάρτα (κι ούλα μέσα και γιομάτο μπερζίνα, plus κεντρικό σταντ κλπ) τι άλλο να πάρεις ρε φίλος?
Όταν είχες πει τις τιμές Μ. Βρετανίας το καλοκαίρι, σιγουρεύτηκα ότι εκεί θα καταλήξεις. Δεν αξίζει να δώσεις ένα σκασμό λ7 παραπάνω για κάτι άλλο από τον ανταγωνισμό! Αν είχε αυτή την τιμή και στην Ελλάδα, θα πούλαγε όπως του αρμόζει. Αλλά με 1000 μηχανάκια στην κατηγορία (μάξιμουμ) το χρόνο, ποιος υπολογίζει την Ελλάδα? Η Ιταλία κάνει Χ5 αυτές τις πωλήσεις.... Φαντάσου Γαλλία, Γερμανία, Αγγλία κλπ.....
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Αντε να το παρει το ποταμι. Εψαχνα για 990 ασπρο του 2010 περσι το χειμωνα και θαχα δωσει προσφορα σ'αυτο του @allen αν δεν με ειχε προλαβει ..αυτος :D Μετα γνωρισα τον Δημητρη στο March Madness και καθως μουπε οτι σκεφτοτανε να το δωσει, του το ζητησα δυο φορες αλλα αυτος αποφασισε τοτε να το κρατησει.

Στη συνεχεια αποφασισα (σχεδον) να παρω το καινουργιο Αφρικα αλλα στο μυαλο μου τριβελιζε συνεχεια κατι πορτοκαλι πχ 1190R, αν μπορουσα ομως να το χαμηλωσω. Προσφατα που ειδα το 1090R, φτιαχτηκα ακομη περισοτερο, καθως νομιζω τα 125 αλογα του ειναι ..more to the point για μηχανακι 21/18 σε σχεση με το 1190R. Εψαξα παρα πολυ για χαμηλωμα του 1190 σε φορουμ αλλα δεν βρηκα ακρη, αυτο με τα Hyperpro ελατηρια με μεγαλυτερο αρχικο sag ΔΕΝ δουλευει. Γι'αυτο και τελικα δεν οδηγησα το 1190 οπως σκοπευα αν και καποιοι συμφορουμιτες μου προσφερανε το δικο τους, tnx :ok:



Και σημερα ερχεται ο Μητσος και μου λεει με καθυστερηση καποιων μηνων αλλα και ΜΙΑΣ ΜΕΡΑΣ, "περασε να το παρεις"! :eek: :cool:
Παιδες @gsmaniac και @forester αρχικα ευχαριστω, σοβαρα τωρα αν το 1190R/1090R εβγαινε και με ενα μικροτερο υψος σελας για αναβατες μη τευτονικων διαστασεων (δυστυχως ειμαι "μονο" 1.80), θα περιμενα το 1090R και θαπαιρνα αυτο. Μ'αρεσει φοβερα εμφανισιακα, καλυτερα απο το Αφρικα, και αν και δεν εχω οδηγησει το 1190, φανταζομαι τα 1190/1090 σαν πιο πολιτισμενα και all-rounder 990, με ηλεκτρονικα, πολυ καλυτερα φρενα κλπ. Ειπα να κανω επανασταση ..στον εαυτο μου :D αλλα δεν μπορεσα να την ολοκληρωσω για διαφορους λογους.

Επισης το 990 του Δημητρη @kranomitros ητανε τελεια περιπτωση, ασπρο με πορτοκαλι καγκελα, 2010 με λογικο υψος σελας στα 86εκ και λιγα χιλιομετρα, αν μου τοχε δωσει τοτε θα τοχα παρει. Και θαχα πιθανα γινει μερος του "παγανιστικου μορφωματος των ιδιοκτητων τους" οπως τους αποκαλεσε ο @jocker-t :roflmao: - sorry @mitch :sorry: :D
Ευχαριστω και παλι Γιωργο :ok: btw το θεμα ειναι ακομη "ρευστο" :rolleyes: Tnx again, εννοειται οτι θα παμε μια βολτα στην οποια θα δοκιμασω το 1190 σου, αλλα δυστυχως το R ειναι πολυ ψηλο για μενα (το δοκιμασα στατικα) και θελω οπωσδηποτε 21/18 μεκανακι, λογω χρησης αλλα και λογω εμφανισης :cool: Η BMW φροντιζει και για τους πιο κοντους αναβατες, η KTM δυστυχως οχι μετα το 990 που ειχε δυο εκδοσεις (νορμαλ/ψηλη). Βεβαια μπορει να πει κανεις οτι το 19/17 ειναι η "νορμαλ" εκδοση, αλλα στο 990 υπηρχανε δυο εκδοσεις σε 21/18.
Africa πηρες για τα ktm μιλας ακομη :D!Ξερεις τι λενε για τα απωθημενα στη ζωη ε:p?
Eλπιζω να μην το μετανιώσεις όταν οδηγήσεις κανα 1190r :D:D
Καλοριζικο το εργαλειο Γεωργιε της Αγγλιας,να το χαρεις οσο μπορεις!
Πολλα ορθια χωμάτινα χιλιόμετρα!
( ps .μα καλα το τρικολορ βρε συ!το Rally Red πολύ πιο ομορφο,γραφει πιο ωραια στην αμμο ;))
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Africa πηρες για τα ktm μιλας ακομη :D!Ξερεις τι λενε για τα απωθημενα στη ζωη ε:p?
Eλπιζω να μην το μετανιώσεις όταν οδηγήσεις κανα 1190r :D:D
Ευχαριστω Σταματη! Σιγουρα θα το μετανοιωσω αλλα ρε φιλε υψος σελας 90+εκ με την comfort δεν παιζει για μενα, δυστυχως. Ισως αν μπω στο κρεβατι του Προκρουστη και με τεντωσει και παρω 5-6 ποντους που χρειαζομαι :eek: :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
XLGeorge διαβασα για alpina-εχεις ψαξει ηδη?
Οχι Μανωλη, απλα ξερω οτι υπαρχει δυνατοτητα για tubeless, εχει κανει τη μετατροπη ενας τυπος που δουλευει στην Metropolis (Triumph) δηλ. στο μαγαζι που παρηγγειλα το Africa και σκοπευω να τον ρωτησω σε καποια φαση. Αλλα απ'οτι μουπανε (δεν τον ειδα επειδη δουλευει part-time μονο Σαββατα), του κοστισε σχεδον 2000GBP :eek:

Για Excel ειχα ρωτησει Αθηνα, καθως βαζουν αρκετοι με ΚΤΜ που ειχαν τις Access, και κανουν γυρω στα 380 ευρω στις διαστασεις των Αφρικα και 950/990.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Οχι Μανωλη, απλα ξερω οτι υπαρχει δυνατοτητα για tubeless, εχει κανει τη μετατροπη ενας τυπος που δουλευει στην Metropolis (Triumph) δηλ. στο μαγαζι που παρηγγειλα το Africa και σκοπευω να τον ρωτησω σε καποια φαση. Αλλα απ'οτι μουπανε (δεν τον ειδα επειδη δουλευει part-time μονο Σαββατα), του κοστισε σχεδον 2000GBP :eek:

Για Excel ειχα ρωτησει Αθηνα, καθως βαζουν αρκετοι με ΚΤΜ που ειχαν τις Access, και κανουν γυρω στα 380 ευρω στις διαστασεις των Αφρικα και 950/990.
ενα σετ μπρος πισω με μαμα κεντρα παει περιπου 1000ε,μαλλον εχει αλλαξει και αυτα ο τυπος.οτι μαθεις πες,με τρωει το tubelless..
 
Top Bottom