Αυτά παθαίνεις, άμα κάνεις παρέα με αναποφάσιστους...

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ενταξει κ μενα δεν με τρελλαινει εμφανισιακα.....οσοι το εχουν οδηγησει ακομα κ επαγγελματιες....λενε τα καλυτερα....φυσικα σε καταπληκτικη τιμη αγορας !!!!!!
Ακριβώς Πέτρo, η τιμή είναι μεγάλο δέλεαρ, δεδομένου ότι δίνεται η δυνατότητα και και για κάτι που θα είναι dedicated για εκδρομικό enduro.
Ωστόσο με προβληματίζουν οι επιδόσεις του V-Strom, και δε σου κρύβω ότι φοβάμαι μην το βαρεθώ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εσυ εχεις σημα στο πλοιο και απαντας αμεσως?? :thinking:
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αποστόλη το Τ700, αν και μου αρέσει πολύ, είναι αρκετά μακρυά από τις επιλογές μου γιατί θα ξεφύγω πολύ στο οικονομικό. :)
Παμε να χτυπησουμε 2 να παρουμε εκπτωση?
Η ακομα καλυτερα να μαζευτουμε για ομαδικη να τα παρουμε χονδρικη απτην πηγη:p
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Το λοιπόν, με προσέχεις? Θα σου πω την λύση, γιατί είμαι λύτης (από το Ελύτης).
Δεν πουλάς τπτ και πας κ χτυπάς και ένα μικρό. Θα δώσεις 3000ε και τέρμα.
Έτσι λοιπόν θα μαζέψεις κ ένα κάρο μοτοσακά εκεί, για να έχεις και πάντα γκρίνια από την άλλη πλευρά (αυτό που το πας, άλλοι πλερώνουν για αυτό) για να μην σου λήψει και αυτό.
Ακόμη δεν θα προλαβαίνεις και ποιο να πρώτο φτιάχνεις, θα γεμίζεις την μέρα σου. Δεν θα βαρεθείς ποτέ.
Βέβαια υπάρχει κ η λύση να φέρνεις και ένα κάθε φορά σε εμένα για αποθήκευση, σαν τα χαλιά, το οποίο θα είναι σε θερμοκρασία δωματίου (σαν τα ακριβά κρασιά). Θα του βάζω και τον ειδικό φορτιστή που μου έδωσε ένας γέροντας θείος μου από το Μεξικό (κάνει μια ειδική οσφυοκαμπτική κίνηση, παλινδρόμηση, ανακυκλώμενης μάζας αέρα και σωματιδίων του μικρόκοσμου και κρατά πάντα σε εγρήγορση το μαχανάκι) φαντάζομαι κατάλαβες και θα σου πω και τον καφέ. Εκτός αυτού θα πάρει και την ......αύρα του Ιερού που είναι δίπλα, εδώ είναι και το φοβερό της υπόθεσης. θα το πηγαίνω και ανά εβδομάδα στην Θόλο να το κοιτά ο Ασκληπιός (για ασθένειες). Με αυτόν τον τρόπο φίλε Αμπελαλέ θα γλυτώσεις πολλά. Πολλοί να ξέρεις θα πλήρωναν τρελά λ7 για τα παραπάνω, αλλά για εσένα φίλε, θα το κάνω δωρεάν, μιας και το θέμα σου, μου κράτησε παρέα, 2 μεσημέρια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το λοιπόν, με προσέχεις? Θα σου πω την λύση, γιατί είμαι λύτης (από το Ελύτης).
Δεν πουλάς τπτ και πας κ χτυπάς και ένα μικρό. Θα δώσεις 3000ε και τέρμα.
Έτσι λοιπόν θα μαζέψεις κ ένα κάρο μοτοσακά εκεί, για να έχεις και πάντα γκρίνια από την άλλη πλευρά (αυτό που το πας, άλλοι πλερώνουν για αυτό) για να μην σου λήψει και αυτό.
Ακόμη δεν θα προλαβαίνεις και ποιο να πρώτο φτιάχνεις, θα γεμίζεις την μέρα σου. Δεν θα βαρεθείς ποτέ.
Βέβαια υπάρχει κ η λύση να φέρνεις και ένα κάθε φορά σε εμένα για αποθήκευση, σαν τα χαλιά, το οποίο θα είναι σε θερμοκρασία δωματίου (σαν τα ακριβά κρασιά). Θα του βάζω και τον ειδικό φορτιστή που μου έδωσε ένας γέροντας θείος μου από το Μεξικό (κάνει μια ειδική οσφυοκαμπτική κίνηση, παλινδρόμηση, ανακυκλώμενης μάζας αέρα και σωματιδίων του μικρόκοσμου και κρατά πάντα σε εγρήγορση το μαχανάκι) και θα σου πω και τον καφέ. Εκτός αυτού θα πάρει και την ......αύρα του Ιερού που είναι δίπλα, εδώ είναι και το φοβερό της υπόθεσης. θα το πηγαίνω και ανά εβδομάδα στην Θόλο να το κοιτά ο Ασκληπιός (για ασθένειες). Με αυτόν τον τρόπο φίλε Αμπελαλέ θα γλυτώσεις πολλά. Πολλοί να ξέρεις θα πλήρωναν τρελά λ7 για τα παραπάνω, αλλά για εσένα φίλε, θα το κάνω δωρεάν, μιας και το θέμα σου, μου κράτησε παρέα, 2 μεσημέρια.
:roflmao::roflmao:

Λύτης, όχι μ@λακίες χαχα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
:roflmao::roflmao:

Λύτης, όχι μ@λακίες χαχα
Κοίτα να δεις, μόλις μπήκε και αγγελία, ρε που τα ξέρω όλα, είναι ο θεός Ασκληπιός που μου δίνει υπέρ δυνάμεις.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Πετράν το έχω δει το μηχανάκι και έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια για το συγκεκριμένο, αλλά δε μου αρέσει οπτικά.
Θα το περιεργαστώ όμως περαιτέρω, ούτως ή άλλως έχω αρκετό καιρό ακόμα μέχρι να αποφασίσω, οπότε μπορεί να πέσουν και άλλες λύσεις στο τραπέζι.
Θαχει βγει και το καινούργιο 1290
 

Coyote

Μέλος
Όνομα
Τάσος
Μοτό
Varadero C-ABS 2010
Νομίζω ότι η έννοια τα κάνω όλα, έγκειται πιο πολύ στον αναβάτη παρά στη μοτοσυκλέτα.
Νταξ' δε λέμε για ακραίες καταστάσεις αλλά με τα on-off και κάποιους συμβιβασμούς, θα μπορούσε να πει κάποιος ότι τα κάνει όλα, άλλα από λίγο, άλλα από πολύ.
Εμένα αυτό που μου λείπει είναι ένα 250αράκι εντούρο, μια χαρά με έχει βολέψει το βαραντέρο σε ταξίδια και βόλτες, έλα μου ντε που θέλω και ένα κατσικάκι... βλέπω κάτι πανέμορφες παραλίες στο γούγλε έρθ αλλά δεν μπορώ να τις πλησιάσω όσο και καλός να είμαι, είναι θέμα φυσικής, τα βαριά πάνε στον πάτο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επίσης το Vstrom αλλάζει για του χρόνου και μάλλον θα γίνει πιο επιθυμητό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το έχουν δείξει σε κατασκοπευτικού περιεχομένου ροζ φωτογραφίες. Άλλο φανάρι που έμοιαζε με τα led της προπέλας και άλλο μούτρο (ελπίζω κάτω από το καμουφλάζ)


Επίσης να πω ότι με διαολίζει το 640 το σημερινό... Να σκεφτώ λίγο, σπίτι η μηχανάκι...
 

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
Πετράν το έχω γράψει πιο πριν στο ίδιο νήμα. Κάνω την απάντηση copy paste


Σχετικά με το Tracer.

....

Τα μοναδικά μειονέκτηματα που παρατήρησα εκ των υστέρων, είναι ο περιορισμός στο φόρτωμα (δε μπορείς να φορτώσεις αρκετά γιατί έχει αδύναμο υποπλαισιο, είπαμε είναι sport touring) και η ικανότητά του να κινηθεί σβέλτα στο χαλασμενο, κακής ποιότητας δευτερεύον οδικό δίκτυο της χώρας.
...
Αν θέλεις γράψε κάτι παραπάνω για το υποπλαίσιο και για το φόρτωμα. Έχω δει στο δρόμο 3 βάλιτσα και όχι με τις μικρές πλαϊνές του gt....

Η ικανότητα να κινηθεί σβέλτα στο δευτερεύων δίκτυο μήπως φτιάχνεται με αλλαγή ανάρτησης;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν θέλεις γράψε κάτι παραπάνω για το υποπλαίσιο και για το φόρτωμα. Έχω δει στο δρόμο 3 βάλιτσα και όχι με τις μικρές πλαϊνές του gt....

Η ικανότητα να κινηθεί σβέλτα στο δευτερεύων δίκτυο μήπως φτιάχνεται με αλλαγή ανάρτησης;
Σχετ. με το φόρτωμα, ο κατασκευαστής δίνει μέγιστο βάρος φόρτωσης τα 180 κιλά, συμπεριλαμβανομένου βάρος αναβάτη - βάρος επιβάτη + βάρος αξεσουάρ + βάρος αποσκευών.
Δηλαδή:
Μέσος αναβάτης = 80kg
Μέσος επιβάτης = 80kg
Βάρος αξεσουάρ (κάγκελα προστασίας 3 κιλά + βάρος διβάλιτσου 7 κιλά) = 10kg
Υπολοίπονται 10 κιλά για φόρτωμα, με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εγώ είμαι 115 κιλά και η σύζηγος 55, οπότε καταλαβαίνεις.... :)

Για την σβέλτη οδήγηση σε κλειστό επαρχιακό/ορεινό δρόμο, ίσως βοηθήσει μια aftermarket ανάρτηση/ελατήρια (ξέροντας πως να τη ρυθμίσεις), αλλά ο ενδιασμός μου έγκειται πιο πολύ σε άλλα χαρακτηριστικά της μοτο όπως το ύψος του κάρτερ από το έδαφος και τις ελαφρού κράματος ζάντες με ότι αυτό συνεπάγεται σε λακούβες, πέτρες, μεγάλα κομμάτια χωματόδρομου στην διαδρομή κ.α.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Καλα στο μεγιστο φορτιο παίζουν πολλά μεσα, οχι μονο η αντοχη των αναρτησεων. Παιζει αντοχη και ακαμψια πλαισιου, δυναμικη στη στροφη, δυναμη πέδησης, φορτίο στο μοτερ κτλ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σχετ. με το φόρτωμα, ο κατασκευαστής δίνει μέγιστο βάρος φόρτωσης τα 180 κιλά,
Εντάξει, πιο ΛΟΛ πεθαίνεις...

Οπότε λέμε τώρα, 120 εγώ ντυμένος πες, μένουν 60 για ρούχα και κοπέλα, δηλαδή κάπου 40 για κοπέλα, ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΧΟΜΠΙΤ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΤΟΒΟΛΤΕΣ πληροφορίες εντός.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παίδες, η Yamaha δε δίνει το μηχανάκι να το φορτώνεις και να γυρνάς τις γειτονιές φωνάζοντας "ο παλιατζηηηιιιαααα", ούτε να το φορτώνεις τραπεζοκαθισματα.

Στο δίνει να κάνεις σβέλτο ολιγοημερο τουρισμό + την πρακτικότητα της καθημερινής μετακίνησης.

Απλά δεν είναι για τροφαντους ανθρώποι, όπως είμαστε του λόγου μας..
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντάξει, πιο ΛΟΛ πεθαίνεις...

Οπότε λέμε τώρα, 120 εγώ ντυμένος πες, μένουν 60 για ρούχα και κοπέλα, δηλαδή κάπου 40 για κοπέλα, ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΧΟΜΠΙΤ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΤΟΒΟΛΤΕΣ πληροφορίες εντός.
Ψηλοί και ευσωμοι.... Τι δουλειά έχετε με τα μηχανακια???
Τα έχουμε ξαναπεί... Για μπάσκετ και εκεί χωρίς καλό χομπιτ θα χάνετε.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ρε σεις, μην τρελαινεστε. Ψαχτειτε λιγο στα μανιουαλια σας και τα ταμπελακια σας και θα δειτε πολλα τετοια. Πχ το 1090 εχει μεγιστο φορτιο 450 κιλα και πληρες υγρων ειναι 235, χωρις καγκελα σχαρες κτλ. Το Αφρικα εχει στο μανιουαλ του μεγιστο επιτρεπομενο βαρος φορτιου 195κιλα. Το 1250GSA 215κιλα. To DL650 μου στο μανιουαλ λεει 420μεγιστο, 220 πληρες υγρων, αρα μενουν 200. Τοτε ημουν 90κιλα, η τοτε γκομινα ηταν 55κιλα, οι σχαρες και τα καγκελα καμια 10αρια κιλα, αρα μενανε 45 κιλα φορτιο. Σας φαινεται αυτο για 40 κιλα??? (Τα δικα μου ηταν μονο στο τανκ μπαγκ...). Η βαλιτσα αεροσκαφους μονο πιανει 32κιλα στο νερο.



Απλα δεν βγαινεις ετσι εθνικη, δεν μπαινεις ετσι σε στροφες, και γενικα οδηγεις σαν να κουβαλας πυρινικα αποβλητα πισω. Τεσπα, εχει να κανει με αντοχες υποπλαισιου, ποσο προβολο κανει το υποπλαισιο, γεωμετριες κτλ, αλλα οπως και να εχει, ΘΕΛΟΥΜΕ ΔΙΑΙΤΑ γιατι εχουμε γινει ολοι σαν μοσχαρια!

Το σημαντικοτερο ειναι ομως φορτιο στους αξονες, και ποσο αντεχει το καθε ελαστικο πριν κανει ΜΠΑΜ σε μια λακουβιτσα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τα είπαμε ναι, σε μονόδρομο θέτε να μας πάτε ούλους, όριο τα 217 κιλά "με τον βασικό εξοπλισμό" για να έχουμε περιθώριο για δίτροχη ερωτική ζωή.


Φίλτατε κόκο δίαιτα όχι, διατροφή ναι. Βέβαια το σώμα μου έχει κάποιες αντιρρήσεις, πχ ακολουθώντας αυστηρά τις οδηγίες της διατροφολόγου την Δευτέρα είχα πλήρη άρνηση δικεφάλων να σηκώσουν τα συνήθη κιλά από ένα σημείο και μετά στο ομαδικό, χτες είχα πλήρη άρνηση ώμων να σηκώσουν τα συνήθη κιλά και υπήρχαν παρόμοιες διαμαρτυρίες από άλλες μυϊκές ομάδες. Θα μου πεις βγάλε κιλά, αλλά τόσο κόπο έκανα να ανέβω, τώρα θα βγάλω γιατί πχ τα 200 γραμμάρια αρακάς θεωρούνται γεύμα για Ορκ; Το υπομένω γιατί έτσι έχασα 10 κιλά πέρυσι το καλοκαίρι (δεν πεινάω, δεν έχω αντοχές για καταπόνηση). Τι να πω, sugamotoypoplaisio κύριε μηχανολόγε.

Κάπως έτσι γαϊδουροειδώς έχω φορτώσει το fazer παλιότερα, δεν είχε αντίρρηση και η τότε γκόμινα σίγουρα δεν ήταν 55 κιλά (δεν έμαθα ποτέ πόσα, τώρα που το συζητάμε). Αλλά το fazer έχει συγκολλητό υποπλαίσιο και δεν ανησυχούσα μήπως σπάσουν βίδες κλπ τζιτζιμπλόνια. Και δεν έχει το ελατήριο που προτείνουν "οι ειδικοί".
 
Top Bottom