Βοήθεια στην επιλογή πρώτου Adventure Bike για... μικρόσωμο

Motorocker D.

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Kawasaki Kle 2007- Honda Xr 400r 2002
Η αρχή έγινε Γιωργαρα!! Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες!! Αφού την παλεύεις να περιμένεις μέχρι Σεπτέμβρη - Οκτώβρη θα τη βρούμε την άκρη.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Η αρχή έγινε Γιωργαρα!! Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες!! Αφού την παλεύεις να περιμένεις μέχρι Σεπτέμβρη - Οκτώβρη θα τη βρούμε την άκρη.
Μια κουβέντα είπαμε , μην το πάρεις της μετροιτής :p


αυτή την μηχανή, αν ξέρεις τι θες, κάνει τα πάντα μέτρια, αλλά κάνει τα πάντα. Είναι πολύ εύκολη στην οδήγηση γτ έχει το ρεζερβουάρ κάτω από την σέλα (χαμηλό κέντρο βάρους) και είναι καλή σε ύψος σέλας. Από κόστος συντήρησης όσο μια μηχανή 650cc,έχω κάνει 25κ και δεν μου έχει βγάλει τίποτα,αυτό που είναι must είναι να έχεις την μπαταρία σε καλή κατάσταση, εγώ έβαλα κλειστού τύπου και δουλεύει καλύτερα. Πλέον περνάει σε μεταβατική φάση και έχω αρχίσει να βάζω έξτρ
Θα βόλευε αυτό που λές. Αλλα η μηχανή δεν μου κάνει κλίκ... δεν μαρέσει τοσο σαν εμφάνιση για δικιά μου...

Ναι, ο λογος επιτυχιας των μονοκυλιδρων τοτε δεν ηταν οι ικανοτητες τους, αλλα η απαιχτη τιμη. Για να εχουμε συγκριση, το ΧΤ (ειχα --φυσικα-- και εγω) ειχε τιμη καινουριου στα τελευταια του, 5500 αν θυμαμαι καλα. Δηλαδη ακομ
Με προβλημάτισε και άλλο το μήνυμα σου. Θελει μελέτη, και δοκιμές, και να δώ από κοντά η να οδηγήσω αν μπορώ οτι μπορω... Αν το ηθελα μονο για χώμα τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα, αλλα επειδή θελω να μπορω να κανω κανα ταξιδάκι πρεπει να βρώ κατι που να με καλύπτει...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν το ηθελα μονο για χώμα τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα, αλλα επειδή θελω να μπορω να κανω κανα ταξιδάκι πρεπει να βρώ κατι που να με καλύπτει...
Πόσο σοβαρά θέλεις να ασχοληθείς με το χώμα ?
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Με προβλημάτισε και άλλο το μήνυμα σου. Θελει μελέτη, και δοκιμές, και να δώ από κοντά η να οδηγήσω αν μπορώ οτι μπορω... Αν το ηθελα μονο για χώμα τα πραγματα θα ηταν πιο ευκολα, αλλα επειδή θελω να μπορω να κανω κανα ταξιδάκι πρεπει να βρώ κατι που να με καλύπτει...
Καταλαβαινω το οτι θες να εχεις την ικανοτητα του ταξιδιου, αλλα απο τα μεγαλα μονοκυλιδρα, κλρ, χτ κλπ, κανενα δεν κανει για ταξιδι. Οσο κακο θα ειναι ενα συγχρονο 250, τοσο κακο θα ειναι και το μεγαλο μονοκυλιδρο (μη σου πω και χειροτερο λογω κραδασμων και ασταθειας).

Προσπαθησε να εκτιμησεις ποσα ταξιδια θα κανεις, το 95% της χρησης ειναι πολη και τοπικες εξορμησεις. Αν πεφτεις σε αυτη την κατηγορια, τοτε μην ψαχνεις για ταξιδιωτικες αρετες, ειναι ανουσιο. Τα δε περισσοτερα ταξιδια για πολλους ειναι μια εκδρομη μαξ 100χλμ, που εκει πας με 250, οχι ιδανικα, αλλα θα πας απροβληματιστα.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Πόσο σοβαρά θέλεις να ασχοληθείς με το χώμα ?
Καταλαβαινω το οτι θες να εχεις την ικανοτητα του ταξιδιου, αλλα απο τα μεγαλα μονοκυλιδρα, κλρ, χτ κλπ, κανενα δεν κανει για ταξιδι. Οσο κακο θα ειναι ενα συγχρονο 250, τοσο κακο θα ειναι και το μεγαλο μονοκυλιδρο (μη σου πω και χειροτερο λογω κραδασμων και ασταθειας).

Προσπαθησε να εκτιμησεις ποσα ταξιδια θα κανεις, το 95% της χρησης ειναι πολη και τοπικες εξορμησεις. Αν πεφτεις σε αυτη την κατηγορια, τοτε μην ψαχνεις για ταξιδιωτικες αρετες, ειναι ανουσιο. Τα δε περισσοτερα ταξιδια για πολλους ειναι μια εκδρομη μαξ 100χλμ, που εκει πας με 250, οχι ιδανικα, αλλα θα πας απροβληματιστα.
Ιδανικά το εχω στο νού μου οτι καθημερινές θα κινούμαι πόλη. Κυριακές οσες δεν δουλευω να ακολουθάω σιγα σιγα adventuristas , και μετά με την πρώτη ευκαιρία που θα μπορώ να βγαινω για μονοήμερες και αν βρω παρεα για παραπάνω...
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Αν το χώμα που θες να κάνεις δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό (αποτι καταλαβαίνω,νέος οδηγός είσαι,σιγά σιγά θα το πας),κι αφού δεν σαρεσει το 650τζιες,τσιμπά ένα περιποιημένο κλε με 1500€ βάλε αλλά λίγα για εξοπλισμό και κάνα ψιλοεξτρα στο μηχανάκι και τα ρέστα φατα όπου γουστερνεις.
Ναι δεν είναι χωμάτινο,να δεν θα ταξιδέψει με 150 αλλά τα ψιλοπαντρευει όλα με μια πολύ χαμηλή τιμή.
Και αποτι έχω παρατηρήσει,όταν θελήσεις να το δώσεις,θα φύγει.
 

Hellmarine

Μέλος
Περιοχή
Ζωγράφου
Όνομα
Δημος
Μοτό
Bmw f800gs
Και εγώ πριν το πάρω έλεγα ότι είναι το πιο άσχημο on off που υπάρχει, αλλά πλέον μου φαίνεται από τα ομορφότερα αυτής της γενιάς. Όσο για την ικανότητα ταξιδιού ναι δεν είναι 1200gs αλλά με 120-130 ταξιδεύει πολύ χαλαρά, αναβεκοτεβαινω Αθήνα Τρίπολη ανετότατα και έχει τους λιγότερους κραδασμούς από τα μονοκυλινδρα . Το kle ήταν η 2η επιλογή μου αλλά ήθελα το abs το οποίο παρεμπιπτόντως με έχει σώσει 1-2 φορές
 

NikolasA

Μέλος
Όνομα
Nikolas
Μοτό
Ducati Desertx
Ktm 950 sm 2007
Ktm exc 450 six days 2013
Εγώ για πρωτο μηχανάκι θα έπαιρνα, με βάση αυτά που ζητάς κάποιο εκ των klx 250, crf 250, wr 250 με την σειρά που τα βάζω (τιμή, ικανότητα ταξιδιού, ικανότητα στο χώμα, στην πόλη είναι όλα άψογα) το wr 250 για μένα είναι το καλύτερο για χώμα το crf είναι πιο καινούριο, πιο ακριβό αλλά κάνει για όλα, το klx είναι μια καλή χρήση τομή, ταξιδακια τώρα δεν νομίζω ότι θα έχεις και κάποια φοβερή άνεση αλλά όλα γίνονται, χωματακι επίσης, δουλειά και πόλη θα είσαι μια χαρά, αν έπαιρνα κάποιο μεγαλύτερο σίγουρα από όλα αυτά που έχουν γραφτεί θα έπαιρνα ένα dr650 μόνο αν το έβρισκα σε καλή κατάσταση, τα υπόλοιπα klr,kle,xlv,xt κλπ ούτε που θα τα κοιταγα(sorry...)
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Εγώ για πρωτο μηχανάκι θα έπαιρνα, με βάση αυτά που ζητάς κάποιο εκ των klx 250, crf 250, wr 250 με την σειρά που τα βάζω (τιμή, ικανότητα ταξιδιού, ικανότητα στο χώμα, στην πόλη είναι όλα άψογα) το wr 250 για μένα είναι το καλύτερο για χώμα το crf είναι πιο καινούριο, πιο ακριβό αλλά κάνει για όλα, το klx είναι μια καλή χρήση τομή, ταξιδακια τώρα δεν νομίζω ότι θα έχεις και κάποια φοβερή άνεση αλλά όλα γίνονται, χωματακι επίσης, δουλειά και πόλη θα είσαι μια χαρά, αν έπαιρνα κάποιο μεγαλύτερο σίγουρα από όλα αυτά που έχουν γραφτεί θα έπαιρνα ένα dr650 μόνο αν το έβρισκα σε καλή κατάσταση, τα υπόλοιπα klr,kle,xlv,xt κλπ ούτε που θα τα κοιταγα(sorry...)
Επίσης για AX 1 και ΝΧ 250 μην τα βλέπεις αφού μιλάς για χώμα.
KLΧ 250 από μένα.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
AdvtrOFFy 2020
Αερα το έβγαλε ο Μήτσος και με λάθος λάστιχα.




Advphone....
17 χρόνια το είχα! Με WP αναρτήσεις. Δύσκολο στο χώμα, και αν φας καμιά καλούτσικη, άντε μάζευε τα πλαστικά του...
 

clear

Μέλος
Περιοχή
Παλλήνη
Όνομα
Κλέαρχος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Για δες και Aprilia Pegaso TuscanyTibet ή το πιο μεταγενέστερο Pegaso Trail, ακόμα
Yamaha TTR 250 Baja, και Suzuki Dr400.
Διαφορετικά μηχανάκια αλλά ίσως κάποιο σου κάνει κλικ.
Εγώ είχα και Suzuki Freewind XF 650. Πολύ καλό και τίμιο μηχανάκι.
 

Japanofilos

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Kawasaki klx 250s 2010
Kawasaki ninja 650 2019
Εχω το klx 250 το ψεκαστό.Αν θες πιο πολύ χώμα....προχώρα προς αυτή την κατευθυνση. Και ταξιδάκια μπορείς να κάνεις, το θέμα είναι εσύ να αντέχεις λόγο σέλας και ανεμοκάλυψης από μοτέρ είναι άσπαστο....πατάω μόνο με την μύτη του ενός ποδιού κάτω......
 

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Εχω το klx 250 το ψεκαστό.Αν θες πιο πολύ χώμα....προχώρα προς αυτή την κατευθυνση. Και ταξιδάκια μπορείς να κάνεις, το θέμα είναι εσύ να αντέχεις λόγο σέλας και ανεμοκάλυψης από μοτέρ είναι άσπαστο....πατάω μόνο με την μύτη του ενός ποδιού κάτω......
Θα συμφωνήσω με τον αποπανω. Πολύ καλύτερο στο χώμα το KLX 250 από xt .
Υπηρχανε κανα 2 φτηνα ψεκαστα KLX250 αλλα φυγανε εν ριπη οφθαλμου απο το car.

Παιζει ενα Kawasaki Sherpa ειδα....το ειχε φιλος και ητανε τιμιο μπορω να πω, εχει κανεις καποια γνωμη για το συγκεκριμενο?
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Είσαι νέος, άρα αντέχεις. Είσαι άπειρος, είσαι ελαφρύς, θες να δοκιμάσεις χώμα.
Μονόδρομος ένα on off 250.
Klx, crf, wrr,και τα παλιότερα ΤΤ, DR, και XR.
Το μέγιστο, ένα Drz 400.
Σημαντικό να είναι κάτι ελαφρύ και σωστό στο χώμα για να μάθεις και να μην το αντιπαθησεις.
Με όλα αυτά, αν γουστάρεις, κάνεις γύρους την Ελλάδα.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Η ερώτηση ειναι, με τοσο παλιό θα κάνω ταξιδάκια ή θα ειμαι σαν τα ΚΤΜ, και θα παντρευτω κανα μηχανικό?

no offense :p
Είσαι νέος, άρα αντέχεις. Είσαι άπειρος, είσαι ελαφρύς, θες να δοκιμάσεις χώμα.
Μονόδρομος ένα on off 250.
Klx, crf, wrr,και τα παλιότερα ΤΤ, DR, και XR.
Το μέγιστο, ένα Drz 400.
Σημαντικό να είναι κάτι ελαφρύ και σωστό στο χώμα για να μάθεις και να μην το αντιπαθησεις.
Με όλα αυτά, αν γουστάρεις, κάνεις γύρους την Ελλάδα.
Συμφωνώ αλλά να προσθέσω πως το drz είναι 5ταχυτο ενώ όλα τα 250 6ταχυτα οπότε ταξιδεύουν με την ίδια ταχύτητα.

Με ξεκούραστα 100-110km/h με ένα πιο μακρύ γραναζωνα και με μια φτιαγμένη σέλα ταξιδεύεις παντού. Ίσως αργότερα και ενα πιο μεγάλο ρεζερβουάρ.

Το serpa είναι πολύ καλή μοτοσυκλέτα αλλά δεν θα βρεις τίποτα από αξεσουάρ ενώ για klx υπάρχει πολύ πράμα.
 
Top Bottom