Δυο Χαχαλιές χώρες

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Λέω να σας εκπλήξω, εσάς ύστερα από την Κική.
Μικρό διάλειμμα από κασιούσυκα,
Βιολιά στη Βουδαπέστη !
Αν δεν το ακούσω από την Κική δεν το πιστεύω!! :D :D :D
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η Βουδαπέστη είναι τελικά μια πόλη μαγική. Ειδικά αν έχεις φάει και πιει και μερικές παραπάνω μπύρες.
Τα φουτού ναναι καλά. (Φου του Ft, τοπικό νόμισμα αγνώστων λοιπών στοιχείων )
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Ακόμα και το πρωί, μια βόλτα με την μηχανή την κάναμε στη πόλη. Θα άξιζε να αφιερώσουμε 2 μέρες ακόμα, είπαμε όμως, γεύσεις παίρνουμε, όσο αντέχουμε μάλιστα περισσότερες.
Καλές 11 φύγαμε λοιπόν από Βουδαπέστη




Το μεγάλο έντομο τρώει το μικρό πάνω στο καθρέφτη της BMW μου όσο η Κική αλλάζει ευρώ σε τοπικά σέρβικα φουτού ή πώς αλλιώς τα λένε.



Τώρα σας γράφω πάντως από το όμορφο hostel της miss depolo στο Βελιγράδι.
Πάμε βόλτα :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Για λέγε για το γκομενάκι που βάζει το tankbag και άστα αυτά που ξέρεις...
Μπορώ να πω πως οι ουγγαρέζες έχουν σε ποσοστό τις περισσότερες όμορφες κοπέλες που έχω συναντήσει ever!
Βελιγράδι έχει επίσης αρκετές, παρόμοιο όμως ποσοστό με Ελλάδα.
Σλοβενία, μέτρια.
Βενετία, γινόταν τέτοιος χαμός που θα πω για τον αχταρμά πολιτισμών πως είχε πάρα πολλές άσχημες
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το ήξερα από παλιά πως τοχω με τις ξένες γλώσσες αλλά αυτό το πράγμα να καταλαβαίνω ακόμα και ιατρικές ορολογίες. . .
Μάλλον θα φταίει το ότι είχα περάσει άλλη μια βραδιά πριν λίγες μέρες στην Νις


Το Βελιγράδι, μετά τη Βουδαπέστη, μου φάνηκε άσχημο και απερποίοιτο . Σιγά σιγά όμως άρχισα να μπαίνω στους ρυθμούς της πόλης και πλέον νομίζω πως μου αρέσει


 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Λοιπόν, το Βελιγράδι έχει τρομερές δυνατότητες ανάδειξης ομορφιάς τελικά. έχει άθλιες, απεριποίητες πολυκατοικίες , όμως έχει και όμορφα, απεριποίητα, κλασικά κτίρια . Κυρίως όμως έχει ζωντανούς, πρόσχαρους και ευγενικούς ανθρώπους, καλό και φτηνό φαγητό (δεν αξίζει να τρως κασιούσικα εδω).
Από τότε που ξεκίνησα το ταξίδι, κοιμάμαι μετά τις μία και ξυπνάω μόνος μου πριν τις οχτώ. Η κούραση και για τους δυο μας είχε αρχίσει να φαίνεται χτες με αποτέλεσμα να παρακοιμηθούμε αλλά τώρα είμαστε φρέσκιοι . Μακάρι να είχαμε μια έξτρα μέρα ξεκούρασης. Ευχαρίστως θα την περνούσα στο Βελιγράδι.
Καλημέρα !

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Από Βελιγράδι προς Βοσνία, το gps μας έβγαλε για καμιά 50ρια χλμ τον κλασικό απίστευτα βαρετό εθνικό των τριγύρω χωρών (πεδιάδα, μηδαμινές στροφές, πολλά χλμ) . Δύο καλά ατυχήματα είδαμε κάτι λεπτά μετά που έγιναν.
Μετά στρίψαμε νότια και γνωρίσαμε τη σερβική αγροτική ενδοχώρα.
Εδώ, στάση για ανάπαυση στο Σέρβικο δάσος.



Λίγο πριν τη Βοσνία και μόλις μπήκαμε και μετά, η διαδρομή γέμισε ποτάμια, βουνά και δάση! Όλα σε επαρχιακό δρόμο με χαμηλές ταχύτητες και σούπερ αμυντική οδήγηση.
Στάση σε τέμενος στο Σέρβικο τμήμα της Βοσνίας.



Τέλος, Σεράγεβο! 300 χλμ, σχεδόν έξι ώρες στη σέλα. Όσον αφορά το κατάλυμα, vratnik hostel, 21 ευρώ, πολύ τακτοποιημένο, οικονομικό και biker friendly.
Με ασφαλές πάρκινγκ βέβαια για τη μηχανή

 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
σαραγεβο!!!!
μαγικη και τυρανιζμενη πολη σημειο συναντησης τριων θρησκειων και πολλων κουλτουρων
ωραιο ταξιδι!!!!!
τα ματια σου 800
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
σαραγεβο!!!!
μαγικη και τυρανιζμενη πολη σημειο συναντησης τριων θρησκειων και πολλων κουλτουρων
ωραιο ταξιδι!!!!!
τα ματια σου 800
Δείχνει πανέμορφο τώρα που μπαίναμε. Ετοιμαζόμαστε και φεύγουμε για να το ανακαλύψουμε.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλημέρα από το βροχερό Σεράγεβο με πρωινό λάδωμα αλυσίδας (το ξέχασα χτες )

πρεπει να εχεις καταναλωσει πολυ λαδι!!!!!
 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Το Σεράγεβο μας αποχαιρέτησε με πολύ και συνεχή βροχή για ώρες. Η διαδρομή προς προς Ντουμπρόβνικ , καταπληκτική, ειδικά στην αρχή. Φαράγγια, νερά, δάση.
Βραχήκαμε , παγώσαμε με 7 βαθμούς, εν τέλει βρήκαμε ήλιο σε αυτή τη λίμνη.



Όλα καλά, μέχρι που σταματάω στα σύνορα Βοσνίας και Κροατίας. Μετά δεν παίρνει μπρος. Ήταν κατηφόρα και πήρε με ταχύτητα. Ντουμπρόβνικ, βρίσκω μετά από περιπέτειες συνεργείο, ΣΒΗΝΩ (ο μαλακας) για να βρω μια χοντρή μέσα να μου λέει πως οι μάστορες έχουν σχολάσει και πως ούτε για τη μάνα τους δεν δουλεύουν τέτοια ώρα (18:30)
Η χοντρή φεύγει, η κατηφόρα εκεί δεν αρκεί για να βάλω μπροστά τη μηχανή.
Εν τέλει ένας γείτονας με Alfa Romeo με βοήθησε να τη βάλω μπροστά με καλώδια.
Κατάφερα να φτάσω ξενοδοχείο 10 χλμ από την πόλη για την ώρα και αύριο πρωί έχει ο θεός.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το Σεράγεβο μας αποχαιρέτησε με πολύ και συνεχή βροχή για ώρες. Η διαδρομή προς προς Ντουμπρόβνικ , καταπληκτική, ειδικά στην αρχή. Φαράγγια, νερά, δάση.
Βραχήκαμε , παγώσαμε με 7 βαθμούς, εν τέλει βρήκαμε ήλιο σε αυτή τη λίμνη.



Όλα καλά, μέχρι που σταματάω στα σύνορα Βοσνίας και Κροατίας. Μετά δεν παίρνει μπρος. Ήταν κατηφόρα και πήρε με ταχύτητα. Ντουμπρόβνικ, βρίσκω μετά από περιπέτειες συνεργείο, ΣΒΗΝΩ (ο μαλακας) για να βρω μια χοντρή μέσα να μου λέει πως οι μάστορες έχουν σχολάσει και πως ούτε για τη μάνα τους δεν δουλεύουν τέτοια ώρα (18:30)
Η χοντρή φεύγει, η κατηφόρα εκεί δεν αρκεί για να βάλω μπροστά τη μηχανή.
Εν τέλει ένας γείτονας με Alfa Romeo με βοήθησε να τη βάλω μπροστά με καλώδια.
Κατάφερα να φτάσω ξενοδοχείο 10 χλμ από την πόλη για την ώρα και αύριο πρωί έχει ο θεός.
Μπαταρια???:(
 
Top Bottom