Ελαφρύ & ποιοτικό Adv (dual) κράνος;

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Δοκίμασα σήμερα κάμποσα κράνη. Το πιο ακριβό ήταν ένα shoei hornet που το s σχεδόν δεν μου έμπαινε και με πονούσε στα αυτιά και το m μου ήταν μεγάλο.

Τα acerbis και το basic και το πιο ακριβό δεν μου έκατσαν καλά.

Αυτό που μου έκατσε κουτί αμέσως ήταν το LS2 explorer 701 explorer . Λες και το ήξερα ρπμ. Επίσης καλύπτει καλύτερα απ' όλα τη μυτόγκα μου και έχει αεραγωγούς που ανοιγοκλείνουν.

To Scorpion και τα hjc είναι ανοιγώμενα που δεν τα θέλω γιατί δεν καπνίζω αλλά ούτε θέλω να ρισκάρω την ώρα που θα είναι ανοιχτό. Οπότε δεν είχε νόημα.

Οπότε πήρα το 701 αφού το βρήκα και σε λευκό και ο Θεός βοηθός.

Με γειες! Καλοφόρετο και αχρείαστο να ναι.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Δοκίμασα σήμερα κάμποσα κράνη. Το πιο ακριβό ήταν ένα shoei hornet που το s σχεδόν δεν μου έμπαινε και με πονούσε στα αυτιά και το m μου ήταν μεγάλο.

Τα acerbis και το basic και το πιο ακριβό δεν μου έκατσαν καλά.

Αυτό που μου έκατσε κουτί αμέσως ήταν το LS2 explorer 701 explorer . Λες και το ήξερα ρπμ. Επίσης καλύπτει καλύτερα απ' όλα τη μυτόγκα μου και έχει αεραγωγούς που ανοιγοκλείνουν.

To Scorpion και τα hjc είναι ανοιγώμενα που δεν τα θέλω γιατί δεν καπνίζω αλλά ούτε θέλω να ρισκάρω την ώρα που θα είναι ανοιχτό. Οπότε δεν είχε νόημα.

Οπότε πήρα το 701 αφού το βρήκα και σε λευκό και ο Θεός βοηθός.

Καλοφόρετο.. Άντε και με ένα κανονικό 701 εύχομαι...
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Καλοφορετο και αγρατζουνιστο να είναι... Εύχομαι να μήν χρειαστεί ποτέ να γίνει χρήση των προδιαγραφών ασφαλείας που έχει.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άσχετο, αλλά απολύτως σχετικό με τα κράνη!!!
Σήμερα στην πίστα καρτ, είδα αυτό που έχω δει σε F1 (όχι με αυτή τη σφοδρότητα εννοείται)!
Ένα καρτ καβάλησε ένα άλλο. Ένα παιδάκι εμβόλισε ένα άλλο σε στροφή, την ώρα που το δεύτερο ήταν σταματημένο λόγω υπερστροφής!!!!
Με την σύγκρουση, καβάλησε το ένα καρτ το άλλο και το χτύπησε στο κεφάλι (κράνος) από δεξιά, και ευτυχώς σταμάτησε το καρτ στην μπάρα προστασίας που είναι επάνω και πίσω από τον οδηγό!!!!!!
Σταμάτησαν τον "αγώνα" οι υπεύθυνοι αμέσως, και για να μην πλατιάζω, ο μικρός συνέχισε μια χαρά και αλώβητος στον επόμενο "αγώνα"!!!
Κράνος πάντα και παντού!!!!
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Eντυπωσεις από το ls2 701 explorer .

Eχει καλή εφαρμογή στην κεφάλα μου και μου είναι πολύ άνετο. Να σημειώσω πως φοράω γυαλιά μυωπίας και δεν έχω ενόχληση στα αυτιά.
Έχει καλή ορατότητα, καλό εξαερισμό και από θόρυβο σχετικά καλό για τέτοιας κατηγορίας κράνος. Με το 1150 δεν έτυχε να βγω εθνική αλλά ως τα 130 που μπόρεσα να πάω ήταν σταθερό χωρίς περίεργα κουνήματα. (Adventure ζελατίνα + φρυδάκι).
Στο χώμα δεν χρειάζεται τελικά μάσκα αφού δεν θολώνει και δεν είχα κάποιο θέμα με την ορατότητα.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως με κλειστή την ζελατίνα και όλους τους αεραγωγούς μπάζει ελαφρώς λίγο αέρα οπότε τις κρύες μέρες χρειάζεται μπαλακλάβα στην άσφαλτο. Αυτό βέβαια στην Ελλάδα που έχει συνήθως ζέστη δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά είναι φάουλ.

Αυτό το κράνος θα έπρεπε να είναι πιο φτηνό. Το δικό μου που είναι μονόχρωμο το πήρα 290 ενώ με γραφικά πάει 350 που τα θεωρώ πολλά. Αλλά είχε την καλύτερη εφαρμογή απ' όσα δοκίμασα και για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Έχω από το Δεκέμβρη το CMS XRDS 2.0 Motodirect CMS XRDS Ridge 2.0 σαν δευτερο κράνος το οποίο το πήρα για τις on-off αδες.

Αγορά σε προσφορά στα 120€ από motodirect.

Έχει πολύ ποιοτικά και αναπαυτικά μαξιλάρια και καλή εφαρμογή στο κεφάλι μου και σύστημα έκτακτης αφαίρεσης. Σε σχήμα το βρίσκω ίδιο με Shoei GT Air 2 αλλά το CMS είναι ένα τσικ πιο άνετο/φαρδύ.

Κούμπωμα double ring και ενσωματωμένο γυαλί ηλίου το οποίο είναι πάρα πολύ καλό σε κάλυψη και ποιότητα όρασης. Κατεβαίνει μέχρι χαμηλά χωρίς να μου βρίσκει στη μύτη.

Έχει 2 αεραγωγούς στο πηγούνι που φέρνουν πολύ αέρα όταν είναι ανοιχτοί και έναν σχετικά μικρό πάνω που δε καταλαβαίνω πολύ διαφορά μεταξύ κλειστού και ανοιχτού.

Δεν είναι ελαφρύ, κάπου 1700γρ στο Large αλλά το έχω φορέσει για πολλές ώρες 2 σερί μέρες στο σχολείου του Χελιώτη και δεν με κούρασε το ζύγισμά του.

Η ζελατίνα του κουμπώνει πολύ καλά με ένα clip στο κέντρο και έχει καλό πεδίο όρασης. Με το pinlock του δε θολώνει με τπτ. Επίσης χωράει οριακά μασκα 100% strata 2. Πιο μεγάλη δε θα χωρέσει.

Από θόρυβο δε τα πάει καλά. Μετά τα 90 έχει πολύ σφύριγμα το οποίο έχω εντοπίσει ότι έρχεται από τον αέρα που παγιδεύεται από τη μέσα μεριά στους βραχίονες του γείσου που πιάνουν στα πλάγια του κράνους. Αν μπει κάτι να καλύψει τις κοιλότητες πιθανώς να βελτιωθεί αρκετά ο θόρυβος.

Το γείσο χρειάζεται ίσιο κατσαβίδι για να αφαιρεθεί.

Τέλος το κάλυμμα που δίνει για το κάτω μέρος στο πηγούνι έχει χαλαρό κούμπωμα και όταν πας να βάλεις το κράνος ξεκουμπώνει και βγαίνει από τη θέση του.

Συνολικά για τη τιμή του είμαι πολύ ικανοποιημένος και το θεωρώ τίμιο dual κράνος, χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης όμως με άλλα κράνη στα ίδια χρήματα (oneal, acerbis ktl).
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Eντυπωσεις από το ls2 701 explorer .

Eχει καλή εφαρμογή στην κεφάλα μου και μου είναι πολύ άνετο. Να σημειώσω πως φοράω γυαλιά μυωπίας και δεν έχω ενόχληση στα αυτιά.
Έχει καλή ορατότητα, καλό εξαερισμό και από θόρυβο σχετικά καλό για τέτοιας κατηγορίας κράνος. Με το 1150 δεν έτυχε να βγω εθνική αλλά ως τα 130 που μπόρεσα να πάω ήταν σταθερό χωρίς περίεργα κουνήματα. (Adventure ζελατίνα + φρυδάκι).
Στο χώμα δεν χρειάζεται τελικά μάσκα αφού δεν θολώνει και δεν είχα κάποιο θέμα με την ορατότητα.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι πως με κλειστή την ζελατίνα και όλους τους αεραγωγούς μπάζει ελαφρώς λίγο αέρα οπότε τις κρύες μέρες χρειάζεται μπαλακλάβα στην άσφαλτο. Αυτό βέβαια στην Ελλάδα που έχει συνήθως ζέστη δεν είναι απαραίτητα κακό αλλά είναι φάουλ.

Αυτό το κράνος θα έπρεπε να είναι πιο φτηνό. Το δικό μου που είναι μονόχρωμο το πήρα 290 ενώ με γραφικά πάει 350 που τα θεωρώ πολλά. Αλλά είχε την καλύτερη εφαρμογή απ' όσα δοκίμασα και για μένα αυτό είναι το πιο σημαντικό.
...ἐπείσθην !!!
Το δοκίμασα πρόσφατα και η εφαρμογή του ήταν πολύ καλή,
επίσης με έκανε εντύπωση η προσεγμένη συσκευασία και η κατασκευή που αποπνέει έναν αέρα ποιότητας,
(η αντοχή στο χρόνο είναι άλλο θέμα, αν κρίνω όμως από το 436 που κατέχω, θα έλεγα ότι έχει θετικές προοπτικές).
Υπόψη ότι κατά καιρούς ανεβαίνουν προσφορές στο διαδίκτυο, πχ μέχρι χθες το κάρμπον με γραφικά κοστολογούνταν 264 ευρώ τιμή που είναι εξαιρετική.
/// Β

ΥΓ kordix : η εισαγωγή αέρα από ποιο/α σημεία εντοπίζεται;;;
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
...ἐπείσθην !!!
Το δοκίμασα πρόσφατα και η εφαρμογή του ήταν πολύ καλή,
επίσης με έκανε εντύπωση η προσεγμένη συσκευασία και η κατασκευή που αποπνέει έναν αέρα ποιότητας,
(η αντοχή στο χρόνο είναι άλλο θέμα, αν κρίνω όμως από το 436 που κατέχω, θα έλεγα ότι έχει θετικές προοπτικές).
Υπόψη ότι κατά καιρούς ανεβαίνουν προσφορές στο διαδίκτυο, πχ μέχρι χθες το κάρμπον με γραφικά κοστολογούνταν 264 ευρώ τιμή που είναι εξαιρετική.
/// Β

ΥΓ kordix : η εισαγωγή αέρα από ποιο/α σημεία εντοπίζεται;;;
Δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς ακόμα αλλά εικάζω πως μπαίνει αεράκι από κάτω παρότι έχει ένα μικρό υποσιάγωνο.

Με 264 ευρώ το carbon, το αγοράζεις άμεσα.
 

Dimisgs

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1200GS 2009
Εγώ έχω το adveturo τής touratech . Πολύ καλό σαν κράνος αλλά δεν νομίζω να αξίζει τα χρήματα του.τ δεν γνωρίζω ακριβώς το ποσό γιατί το πήρα από φίλο που είχε ένα GS και με το που το πήρε μετά από ένα χρόνο πούλησε την μηχανή και του το αγόρασα. Αυτό που είπε ο συντροχος για τον αέρα.. και σε μένα μπαζει ακόμα και κουμπωμενο. Οι αεραγωγοί του είναι πολύ καλοί σε σημείο να καταλαβαίνω τόν αέρα στο πάνω μέρος του κεφαλιού μου το καλοκαίρι. 1300 περίπου γραμμάρια είναι (carbon) και δεν έχει γυαλιά ηλίου μέσα.. που πιστεύω θα είναι το επόμενο που θα κοιτάξω να έχει το επόμενο κράνος
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Update (ls2 mx701)

Όλα οκ εκτός από την εσωτερική ζελατίνα για τον ήλιο που μετά το τρόφι δεν δούλευε όπως πριν αλλά το φύσηξα με πεπιεσμένο αέρα και έστρωσε. Προφανώς είχε μαζέψει σκόνη από την πρώτη μέρα του Τρόφι. Και επειδή στην ομάδα έκατσα σκούπα έχει λογική το παραπάνω.

Επίσης ξεβιδώθηκε μια βίδα από κραδασμούς αλλά έκανα πολλά km με το CCM που λόγω προϊστορικών ελαστικών είχε μπόλικους.

Τώρα που έπιασαν οι ζέστες το λευκό βοηθάει αφού δεν τραβάει τις ακτινοβολίες του φωτός. Για την ακρίβεια ανακλώνται και έτσι μένει η θερμοκρασία σε κανονικά νούμερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σήμερα δοκίμασα το airoh commander, εξαιρετική εφαρμογή μου έκανε, στο στόμα ίσως περάσει πιπίλα για νερό ίσως όχι (δεν είχα τον ασκό μαζί). Και το έχουμε Ελλάδα πιο φθηνό από Αγγλία, συνήθως ισχύει το αντίθετο.

Δεν ξέρω αν "πρέπει" να ξαναπάρω το αδικοχαμένο rpha 70 αν το βρω σωστή τιμή ή να πάρω ένα τέτοιο.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Σήμερα δοκίμασα το airoh commander, εξαιρετική εφαρμογή μου έκανε, στο στόμα ίσως περάσει πιπίλα για νερό ίσως όχι (δεν είχα τον ασκό μαζί). Και το έχουμε Ελλάδα πιο φθηνό από Αγγλία, συνήθως ισχύει το αντίθετο.

Δεν ξέρω αν "πρέπει" να ξαναπάρω το αδικοχαμένο rpha 70 αν το βρω σωστή τιμή ή να πάρω ένα τέτοιο.
απο εμφάνιση τα σπαει...
ακούγονται διαφορά μικροπροβληματάκια... θα σου πουν οι κάτοχοι
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Σήμερα δοκίμασα το airoh commander, εξαιρετική εφαρμογή μου έκανε, στο στόμα ίσως περάσει πιπίλα για νερό ίσως όχι (δεν είχα τον ασκό μαζί). Και το έχουμε Ελλάδα πιο φθηνό από Αγγλία, συνήθως ισχύει το αντίθετο.

Δεν ξέρω αν "πρέπει" να ξαναπάρω το αδικοχαμένο rpha 70 αν το βρω σωστή τιμή ή να πάρω ένα τέτοιο.
Το πήρα λίγο πριν δώσω το f800 γτ το φτηνούλι που είχα πάρει για χωμάτινες βόλτες επιστράφηκε μέσα στην εγγύηση. Σκεπτόμενος ότι το NXR που έχω για βασικό ασφάλτινο έκλεισε 5ετία είπα να πάρω ένα φρέσκο και "καλό" dual κράνος.

Το έχω φορέσει καμια 10 φορές και για αρκετή ώρα και μου αρέσει πολύ η εφαρμογή, το ζύγισμα και ο χαμηλός θόρυβος του.

Στο δικό μου commander λοιπόν το πτυσσόμενο γυαλί ηλίου είναι ελλαττωματικό και στρεβλώνει το οπτικό πεδίο στη δεξιά μεριά του. Οπότε μετά από κανά 10λεπτο με ζαλίζει και μου πονάει το δεξί μάτι. Έχω ρωτήσει αρκετούς άλλους κατόχους και δεν έχουν το ίδιο θέμα. Θα πάω άμεσα να ζητήσω αντικατάσταση του sun visor μόνο γτ βλέπω στο site ότι υπάρχει σαν ανταλλακτικό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μπορείς να το βάλεις σε ζυγαριά κουζίνας (αν έχεις) και να μας πεις νούμερο; αν και σε έχω κόψει για L οπότε δεν θα έχει ίδιο κέλυφος με το Μ
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Μπορείς να το βάλεις σε ζυγαριά κουζίνας (αν έχεις) και να μας πεις νούμερο; αν και σε έχω κόψει για L οπότε δεν θα έχει ίδιο κέλυφος με το Μ
Μέσα έπεσες, L φοράω και έχω και ζυγαριά. Θα επανέλθω αργότερα γτ είμαι και εγώ περίεργος να δω διαφορά βάρους σε σχέση με NXR L που είναι από τα πιο ελαφριά ασφάλτινα.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος με το airoh commander και σε σύγκριση με το shoei hornet μου αρέσει καλύτερα το commander.
Απλά μετά από 1+ ώρα αρχίζει και πιέζει στα αυτιά…

Το επόμενο μου μάλλον θα είναι το arai tour x5 που θα κυκλοφορήσει κ θα το δείξουν τον Νοέμβρη στην Ιταλία.

 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Τρία κιλά γιατί έτσι τα φτιάχνει η Arai και το αυχενικό δώρο από τον αυτοκράτορα.
Ελπίζω και εύχομαι να είναι ελαφρύτερο από το τωρινό Χ4.
Απ'ότι διάβασα (αλλά ξέχασα ήδη ποιοι ήταν) έγινε παρουσίαση στο εργοστάσιο στην Ιαπωνία και είδα 2 τύπους στο ινσταγκραμ (νομίζω μια γυναίκα) που τους τα υπέγραψε ο ίδιος ο Arai και το πήραν να του γράψουν χλμ, αλλά είναι δεσμευμένοι και δεν μπορούσαν να γράψουν ακόμα. Μόνο για γενικολογία ότι έχει βελτιωθεί και είναι καλύτερο από το Χ4 και κάτι θετικό για το γείσο (αλλά ξέχασα τις λεπτομέρειες). Όταν πετυχω τις πληροφορίες πάλι θα επανέλθω.
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Μπορείς να το βάλεις σε ζυγαριά κουζίνας (αν έχεις) και να μας πεις νούμερο; αν και σε έχω κόψει για L οπότε δεν θα έχει ίδιο κέλυφος με το Μ
.

large μεγεθος
Στάλθηκε από το SM-A546B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom