Ερώτηση για τρέιλερ, άδειες κλπ

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν, ανοίγει ο δρόμος για "συνεταιρικά" τρέιλερ, πχ το αγοράζουν 2-3 (ή και περισσότεροι) και κάνουν χρήση όλοι ανάλογα με τις ανάγκες τους.
Ή ακόμα και φάσεις τύπου "θα μου δανείσεις το τρέιλερ για το ΣΚ και θα σου φέρω 10 κιλά τσίπουρο και 20 λουκάνικα" :laugh:
Δεν είναι κακή ιδεα
 

Zar

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
ΤENERE 700 23'
KLX250S 09'

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
25€ το χρόνο μου είπε ο τύπος που τα πουλάει... :secret:
Καλημέρες κιόλας...
τι λες ωρε Παντελή! Εγώ γιατί πληρωσα ασφάλεια?!Και έχω και το χαρτί κανονικά. 25€ περίπου όπως είπε ο Θάνος.
Σωστός, και με το προηγούμενο καθεστώς, το αμάξι που τράβαγε το τρέιλερ είχε αυξημένα ασφάλιστρα λογο ρυμούλκησης.
Μένω έκπληκτος!
Στην δική μου ασφαλιστική απλώς τικάρω το τετραγωνάκι που ρωτάει αν θες ασφάλεια για το τρέιλρ, χωρίς να αλλάζει το ασφάλιστρο.
Πάω να το ξαναδώ....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
thenos, tc-drift, kordix, που έχετε μπλέξει παλικάρια μου ??? :roflmao::roflmao::roflmao:

Όχι εμείς Παντελαρα μας!! Εσύ!

Έχει δική του άδεια,δική του ασφάλεια,δική του πινακιδα το τρέιλερ δεν είναι πλέον μέρος του ασφαλίστρου του αυτοκινήτου σου! Και οι online εταιρείες αμφιβάλλω αν ακόμα έχουν φτιάξει φόρμα να υποβάλλεις.

Εγώ έστειλα απευθείας την άδεια στον ασφαλιστή και μου έβγαλε ετήσιο ασφάλιστηριο περίπου 25€. Και έχει απόλυτο νόημα αυτό επειδή όπως είπαμε μπορεί πλέον να ρυμουλκηθεί από οποιοδήποτε όχημα που πληρεί Βεβαια τις προδιαγραφές ρυμούλκησης. Συνεπώς ένα επασφαλιστρο πλέον σε. ενα αμάξι δέν το καλύπτει και καταργήθηκε. Για αυτό σου βγάζει μηδέν! Απλά δεν εχουν απενεργοποιήσει την επιλογή

Δανείζεις κάπου το τρέιλερ σου? Δίνεις μαζί άδεια κυκλοφορίας του τρέιλερ και ασφάλιστηριο συμβόλαιο του τρέιλερ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Όχι εμείς Παντελαρα μας!! Εσύ!

Έχει δική του άδεια,δική του ασφάλεια,δική του πινακιδα το τρέιλερ δεν είναι πλέον μέρος του ασφαλίστρου του αυτοκινήτου σου! Και οι online εταιρείες αμφιβάλλω αν ακόμα έχουν φτιάξει φόρμα να υποβάλλεις.

Εγώ έστειλα απευθείας την άδεια στον ασφαλιστή και μου έβγαλε ετήσιο ασφάλιστηριο περίπου 25€. Και έχει απόλυτο νόημα αυτό επειδή όπως είπαμε μπορεί πλέον να ρυμουλκηθεί από οποιοδήποτε όχημα που πληρεί Βεβαια τις προδιαγραφές ρυμούλκησης. Συνεπώς ένα επασφαλιστρο πλέον σε. ενα αμάξι δέν το καλύπτει και καταργήθηκε. Για αυτό σου βγάζει μηδέν! Απλά δεν εχουν απενεργοποιήσει την επιλογή

Δανείζεις κάπου το τρέιλερ σου? Δίνεις μαζί άδεια κυκλοφορίας του τρέιλερ και ασφάλιστηριο συμβόλαιο του τρέιλερ.
Τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο που χρειάστηκε τόσα χρόνια για να γίνει πραγματικότητα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο που χρειάστηκε τόσα χρόνια για να γίνει πραγματικότητα...
Συμφωνώ απόλυτα. Τόσο απλό και αποτελεσματικό και φτάσαμε 2023. Και ο νόμος 3 χρόνια να παίρνει αναβολές.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τόσο απλό και όμως τόσο δύσκολο που χρειάστηκε τόσα χρόνια για να γίνει πραγματικότητα...

Συμφωνώ απόλυτα. Τόσο απλό και αποτελεσματικό και φτάσαμε 2023. Και ο νόμος 3 χρόνια να παίρνει αναβολές.
Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη!!!! :ha
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Λοιπόν... με ονόματα.

Η Hellas Direct δίνει βεβαίωση ασφάλισης για το τρέιλερ χωρίς κόστος.
Όταν είπα στον υπάλληλο πως αν θελήσω να δανείσω το τρέιλερ να το ρυμουλκήσει άλλο όχημα, η απάντηση ήταν πως
ο κάτοχος του άλλου οχήματος θα πρέπει να ζητήσει βεβαίωση ασφάλισης τρέιλερ από την δική του ασφαλιστική για το δικό του όχημα.
Τώρα, αν οι ασφαλιστικές θέλουν 25€ (περίπου) τότε τι να πω....
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Λοιπόν... με ονόματα.

Η Hellas Direct δίνει βεβαίωση ασφάλισης για το τρέιλερ χωρίς κόστος.
Όταν είπα στον υπάλληλο πως αν θελήσω να δανείσω το τρέιλερ να το ρυμουλκήσει άλλο όχημα, η απάντηση ήταν πως
ο κάτοχος του άλλου οχήματος θα πρέπει να ζητήσει βεβαίωση ασφάλισης τρέιλερ από την δική του ασφαλιστική για το δικό του όχημα.
Τώρα, αν οι ασφαλιστικές θέλουν 25€ (περίπου) τότε τι να πω....
καλαμαράκια τηγανητά πες τους


 

Zar

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
ΤENERE 700 23'
KLX250S 09'
Λοιπόν... με ονόματα.

Η Hellas Direct δίνει βεβαίωση ασφάλισης για το τρέιλερ χωρίς κόστος.
Όταν είπα στον υπάλληλο πως αν θελήσω να δανείσω το τρέιλερ να το ρυμουλκήσει άλλο όχημα, η απάντηση ήταν πως
ο κάτοχος του άλλου οχήματος θα πρέπει να ζητήσει βεβαίωση ασφάλισης τρέιλερ από την δική του ασφαλιστική για το δικό του όχημα.
Τώρα, αν οι ασφαλιστικές θέλουν 25€ (περίπου) τότε τι να πω....
Το περίεργο είναι οτι Η Hellas direct μάλλον ειναι η μοναδική που ακολουθεί αυτή την διαδικασία Ασφάλιση ρυμουλκούμενου (trailer) , οι υπόλοιπες ασφαλιζουν κανονικά σαν ανεξάρτητα οχήματα . Πχ Ασφάλεια τρέιλερ αυτοκινήτου – Με 31,94€/έτος | Asfaleies24
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε περίπτωση ατυχήματος αυτοκινήτου με τρέιλερ που είναι σε διαφορετική ασφαλιστική από το αυτοκίνητο, να δω πως θα ξεχωρίσουν ποιος θα πληρώσει τις ζημιές.:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Τραβάς πίσω από το αυτοκίνητό σου ένα τρέιλερ με μία μηχανή πάνω.
Δεν έχεις δέσει καλά τη μηχανή, φεύγει και χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο.
Ποιος πληρώνει το άλλο αυτοκίνητο, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, η ασφάλεια του τρέιλερ, η ασφάλεια της μηχανής ή εσύ που δεν την έδεσες καλά;:D
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τραβάς πίσω από το αυτοκίνητό σου ένα τρέιλερ με μία μηχανή πάνω.
Δεν έχεις δέσει καλά τη μηχανή, φεύγει και χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο με τρειλερ.
Ποιος πληρώνει το άλλο αυτοκίνητο, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, η ασφάλεια του τρέιλερ, η ασφάλεια της μηχανής ή εσύ που δεν την έδεσες καλά;:D
:ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δηλαδή βρε Βαγγέλη, αυτοί είναι παράνομοι και παράτυποι ???

Εγώ διαβάζοντας τον νόμο: Υπουργική απόφαση Αριθμ. 2805/2021 ΦΕΚ 99/Β/18-1-2021 Αρθρο 3 παράγραφος 1 διαβάζω πως στα οχήματα αυτά (ρυμουλκες) χορηγείται άδεια κυκλοφορίας και πινακίδες και τίθενται σε κυκλοφορία ως ανεξάρτητα οχήματα. Όταν προσπάθησα εγώ στην Hellas direct να βγαλω άκρη οταν έκανα το δικό μου δεν έβγαλα. Μπορεί πράγματι η Hellas Direct οπως διαβάζω την βεβαίωση ασφάλισης σου να έχει προσφέρει ως δώρο ουσιαστικά την ανεξάρτητη αυτή ασφάλεια του τρειλερ εφόσον είσαι ασφαλισμένος στην εταιρεία. Σε αυτή τη περίπτωση βέβαια όπως είναι προφανές το πράγμα μπλέκει αν αποφασίσεις να δανείσεις τη ρυμουλκα ή αν θες να τη βάλεις σε άλλο αμάξι δικό σου. Οι υπολοιπες εταιρείες όπως φαίνεται κάνουν ανεξάρτητες ασφαλίσεις. Αν νομικά είναι σωστή η Hellas Direct δεν ξέρω, υποθέτω ναι. Αν γίνει ατύχημα και έχεις άλλη ασφάλεια στο αμαξι άλλη στη ρυμουλκα πάλι δεν ξέρω. Εγώ όταν έφτιαξα τη νέα άδεια στο τρειλερ έψαξα τον πιο σωστό κατα τη γνωμη μου τρόπο να το ασφαλίσω και σωστά μέ οτι ξέραμε τότε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πηγαίνει στο δρόμο ένα αυτοκίνητο που τραβάει ένα τρέιλερ διαφορετικού ιδιοκτήτη με διαφορετική ασφάλεια.
Σε ένα φρενάρισμα φεύγει το τρέιλερ και χτυπάει το αυτοκίνητο.
Η ασφάλεια του τρέιλερ θα πληρώσει το αυτοκίνητο;:D
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ακριβως αυτο....εχει δικο του αριθμο πλαισιου , εχει δικη του πινακιδα , δικη του αδεια κυκλοφοριας και δικη του ασφαλεια ....
Έχει δική του άδεια,δική του ασφάλεια,δική του πινακιδα το τρέιλερ δεν είναι πλέον μέρος του ασφαλίστρου του αυτοκινήτου σου!
Δανείζεις κάπου το τρέιλερ σου? Δίνεις μαζί άδεια κυκλοφορίας του τρέιλερ και ασφάλιστηριο συμβόλαιο του τρέιλερ.
τα ιδια του λεμε βαγγ-λι.....
αλλα ειναι και η ηλικια βλεπεις....
τα θελει αναλυτικα σε ''φραγκοδιφραγκα΄΄ για να τα καταλαβει...

σεβομαι την τριτη ηλικια Padis ...

:friendship:για τον Βαγγο...

τσαγακι για το παππουδι.....:muted:
 
Top Bottom