Ερώτηση για τρέιλερ, άδειες κλπ

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πηγαίνει στο δρόμο ένα αυτοκίνητο που τραβάει ένα τρέιλερ διαφορετικού ιδιοκτήτη με διαφορετική ασφάλεια.
Σε ένα φρενάρισμα φεύγει το τρέιλερ και χτυπάει το αυτοκίνητο.
Η ασφάλεια του τρέιλερ θα πληρώσει το αυτοκίνητο;:D
Υποθέτω ναι. Εφόσον το τρέιλερ ασφαλίζεται πλέον ως ανεξάρτητο όχημα και ασφαλίζεται για αστική ευθύνη. Στην πραγματικότητα η ασφάλεια αστικής ευθύνης εξασφαλίζει πως σε λάθος του χειριστή το όχημα που προκάλεσε την ζημιά αποζημιώνει το θύμα. Το πραγματικό ερώτημα είναι εφόσον μιλάμε για διαφορετικές εταιρείες ασφάλειας ενδεχομένως αν εμπλακείς σε ένα ατύχημα με υπαιτιοτητα σου και δεν είναι ξεκάθαρο ποιες ζημίες προκλήθηκαν απο το τρέιλερ και ποιες απο το αυτοκίνητο τί γίνεται?!
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Τραβάς πίσω από το αυτοκίνητό σου ένα τρέιλερ με μία μηχανή πάνω.
Δεν έχεις δέσει καλά τη μηχανή, φεύγει και χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο.
Ποιος πληρώνει το άλλο αυτοκίνητο, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, η ασφάλεια του τρέιλερ, η ασφάλεια της μηχανής ή εσύ που δεν την έδεσες καλά;:D
Στην Ελλάδα το πιθανότερο είναι να πληρώσουν και οι 3.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν είναι τόσο απλό αυτό που πάει να γίνει και για αυτό δεν γινόταν τόσα χρόνια.
Θα παραχθεί άλλος ένας τόμος στο χαρτοβασίλειο, με νόμους, υπουργικές αποφάσεις, διευκρινιστικές εγκυκλίους, αποφάσεις δικαστηρίων, ....
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Μίλησα με το διεκπεραιωτή και μεταφέρω τα όσα μου είπε. Αν το τρέιλερ έχει προηγούμενη άδεια, το κόστος για τη νέα άδεια /πινακίδες είναι 170€. Αν δεν έχει το κόστος είναι 300€. Μέσα σε αυτο περιλαμβάνεται η μελέτη για την άδεια έλξης από μηχανολόγο καθώς και η δημιουργία νέου σειριακού αριθμού που μπαίνει στο πλαίσιο του τρέιλερ.
Η διαδικασία ολοκληρώνεται μέσα σε μια εβδομάδα. Οι πινακίδες, με βάση την τρέχουσα κατάσταση ενδέχεται να καθυστερήσουν καθώς το υπουργείο έχει έλλειψη πινακίδων..

Το ενδιαφέρον είναι ότι ακόμα κι αν ένα τρέιλερ δεν έχει απολύτως κανένα χαρτί, ο ιδιοκτήτης κάνει μια δήλωση ότι πρόκειται για ιδιοκατασκευή και με αυτό τον τρόπο προχωράει κανονικά η διαδικασία.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Μίλησα με το διεκπεραιωτή και μεταφέρω τα όσα μου είπε. Αν το τρέιλερ έχει προηγούμενη άδεια, το κόστος για τη νέα άδεια /πινακίδες είναι 170€. Αν δεν έχει το κόστος είναι 300€. Μέσα σε αυτο περιλαμβάνεται η μελέτη για την άδεια έλξης από μηχανολόγο καθώς και η δημιουργία νέου σειριακού αριθμού που μπαίνει στο πλαίσιο του τρέιλερ.
Η διαδικασία ολοκληρώνεται μέσα σε μια εβδομάδα. Οι πινακίδες, με βάση την τρέχουσα κατάσταση ενδέχεται να καθυστερήσουν καθώς το υπουργείο έχει έλλειψη πινακίδων..

Το ενδιαφέρον είναι ότι ακόμα κι αν ένα τρέιλερ δεν έχει απολύτως κανένα χαρτί, ο ιδιοκτήτης κάνει μια δήλωση ότι πρόκειται για ιδιοκατασκευή και με αυτό τον τρόπο προχωράει κανονικά η διαδικασία.
Αν θελεις γραψε το τηλεφωνο του, ευχαριστω.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το δικό μου τρέιλερ έχει παλιά άδεια με 5ψηφιο αριθμό πλαισίου. Μου ζήτησαν από γραφείο για να γίνει η διαδικασία 320 ευρώ.

Έχει νομιμοποιήσει κανείς τέτοιο τρέιλερ?

Για όσα έχουν 17 ψηφίο αριθμό πλαισίου ισχύει το 170ρι μάλλον.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Το δικό μου τρέιλερ έχει παλιά άδεια με 5ψηφιο αριθμό πλαισίου. Μου ζήτησαν από γραφείο για να γίνει η διαδικασία 320 ευρώ.

Έχει νομιμοποιήσει κανείς τέτοιο τρέιλερ?

Για όσα έχουν 17 ψηφίο αριθμό πλαισίου ισχύει το 170ρι μάλλον.
Κωνσταντίνε, ναι, αυτό είναι περίπου το ποσό για τις παλιές (ή τις μη) άδειες.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Ασφάλειες ,πινακίδες ,τέλη ....Δηλαδή άμα μοντάρεις ένα μοτεράκι και ένα σύστημα διεύθυνσης στο τρέιλερ,κυκλοφορείς μόνο με αυτό χωρίς να θες αυτοκίνητο για ρυμούλκηση :roflmao::roflmao:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ασφάλειες ,πινακίδες ,τέλη ....Δηλαδή άμα μοντάρεις ένα μοτεράκι και ένα σύστημα διεύθυνσης στο τρέιλερ,κυκλοφορείς μόνο με αυτό χωρίς να θες αυτοκίνητο για ρυμούλκηση :roflmao::roflmao:
Σωστό, αλλά τότε θα πρέπει να περάσεις "ομολογκασιόν"....... θα σε σκίσουν κανονικά!!!!! :ha
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zar

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
ΤENERE 700 23'
KLX250S 09'
Κωνσταντίνε, ναι, αυτό είναι περίπου το ποσό για τις παλιές (ή τις μη) άδειες.
Το δικό μου ειχε σημείωμα έλξης με πενταψήφιο αριθμο και περυσι τετοια εποχή πλήρωσα στον συγκεκριμένο περίπου 220 . Να σημειώσω οτι είχα πάρει και άλλες προσφορές που ξεκινούσαν από 270 έως 350 και φυσικά κατέληξα σ αυτόν.
Να έχει μειωθεί κι άλλο το κόστος, τυχερός θα είσαι.
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Το δικό μου ειχε σημείωμα έλξης με πενταψήφιο αριθμο και περυσι τετοια εποχή πλήρωσα στον συγκεκριμένο περίπου 220 . Να σημειώσω οτι είχα πάρει και άλλες προσφορές που ξεκινούσαν από 270 έως 350 και φυσικά κατέληξα σ αυτόν.
Να έχει μειωθεί κι άλλο το κόστος, τυχερός θα είσαι.
Είναι αυτός στο ποστ #7 ?

edit
Πήρα τηλ και μου είπε πως τσακώθηκε με τον μηχανολόγο και τα παράτησε δεν ασχολείται με τρέιλερ κτλ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μόλις έμαθα ότι το κόστος όλων των διαδικασιών στα Τρίκαλα είτε αφορά παλιό είτε νέο trailer κατηγορίας Όμικρον 1 είναι στα 190 €...
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Μόλις έμαθα ότι το κόστος όλων των διαδικασιών στα Τρίκαλα είτε αφορά παλιό είτε νέο trailer κατηγορίας Όμικρον 1 είναι στα 190 €...
Αττική ζητάνε 300 ργτ. Έχω πάρει 3 γραφεία :rolleyes:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αττική ζητάνε 300 ργτ. Έχω πάρει 3 γραφεία :rolleyes:
Και από ότι ξέρω δεν ασχολούνται με trailer άλλων πόλεων λόγω φόρτου εργασίας ενώ κανονικά θα έπρεπε...
 

Zar

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
ΤENERE 700 23'
KLX250S 09'
Είναι αυτός στο ποστ #7 ?

edit
Πήρα τηλ και μου είπε πως τσακώθηκε με τον μηχανολόγο και τα παράτησε δεν ασχολείται με τρέιλερ κτλ.
Δεν εντοπίζω την αρίθμηση αλλά ο Ματιάτος ήταν
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Τραβάς πίσω από το αυτοκίνητό σου ένα τρέιλερ με μία μηχανή πάνω.
Δεν έχεις δέσει καλά τη μηχανή, φεύγει και χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο.
Ποιος πληρώνει το άλλο αυτοκίνητο, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, η ασφάλεια του τρέιλερ, η ασφάλεια της μηχανής ή εσύ που δεν την έδεσες καλά;:D
Ρώτα τον Χρήστο ChristosGR που έχει εμπειρία από αυτά :p:roflmao::roflmao:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Σε περίπτωση ατυχήματος αυτοκινήτου με τρέιλερ που είναι σε διαφορετική ασφαλιστική από το αυτοκίνητο, να δω πως θα ξεχωρίσουν ποιος θα πληρώσει τις ζημιές.:D
Τραβάς πίσω από το αυτοκίνητό σου ένα τρέιλερ με μία μηχανή πάνω.
Δεν έχεις δέσει καλά τη μηχανή, φεύγει και χτυπάει ένα άλλο αυτοκίνητο.
Ποιος πληρώνει το άλλο αυτοκίνητο, η ασφάλεια του αυτοκινήτου, η ασφάλεια του τρέιλερ, η ασφάλεια της μηχανής ή εσύ που δεν την έδεσες καλά;:D
Πηγαίνει στο δρόμο ένα αυτοκίνητο που τραβάει ένα τρέιλερ διαφορετικού ιδιοκτήτη με διαφορετική ασφάλεια.
Σε ένα φρενάρισμα φεύγει το τρέιλερ και χτυπάει το αυτοκίνητο.
Η ασφάλεια του τρέιλερ θα πληρώσει το αυτοκίνητο;:D

Ρε συ σταμάτα, αν σε διαβάζει κανένας απ' το υπουργείο θα τον πάρουν πίσω τον νόμο :p:roflmao::roflmao::roflmao:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
ρε ΄σεις τι νουμερα ειναι αυτα ???o_O
200αρες -300αρες ......o_Oo_Oo_O

μολις κοιταξα την αδεια του τρειλερ....
την εβγαλα περσι....
συγκεκριμενα στις 13/10/2022...
παλιο τρειλερ χωρις αριθμους.... δηλωσα οτι ειναι ιδιοκατασκευη...
κανοντας απλα μια εξουσιοδοτηση μεσω gov. στο μηχανολογο , ο οποιος και εκανε ολη την διαδικασια...
μου εφερε τα παντα στο χερι .... δεν πηγα πουθενα...
και ολα αυτα με 120e .....:cool:
 
Top Bottom