Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Όσα προβλήματα έχεις ακούσει για τα ΚΤΜ, τα Ducati.κτλ.
Oι μάστορες χαλάνε τα μηχανάκια κατά 80%...

Κtm θα πάρεις έχετε το σοβαρά υπόψην αυτό για τους μάστορες...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Φίλος είχε το Aprilia και όλο έβριζε την ώρα και τη στιγμή που το πήρε! Δεν θυμάμαι τι του έκανε αλλά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος. Άσε που το υποπλαίσιό του δεν το βλέπω να σηκώνει αλουμινένιες βαλίτσες...
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Φίλος είχε το Aprilia και όλο έβριζε την ώρα και τη στιγμή που το πήρε! Δεν θυμάμαι τι του έκανε αλλά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος. Άσε που το υποπλαίσιό του δεν το βλέπω να σηκώνει αλουμινένιες βαλίτσες...
Οπότε αποσύρεται :-D
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Φίλος είχε το Aprilia και όλο έβριζε την ώρα και τη στιγμή που το πήρε! Δεν θυμάμαι τι του έκανε αλλά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος. Άσε που το υποπλαίσιό του δεν το βλέπω να σηκώνει αλουμινένιες βαλίτσες...
και πολλα αλλα που χρειαζεται σεντονι γραφης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Έχω πρόταση με δυο κιλύνδρους και enduro...
Aprilia RXV 550
και συγεκριμένα αυτό με όλα τα καλούδια που το δίνει...
Το έχω οδηγήσει το συγεκριμένο και είναι πύραυλος !!!!!!!!!!






Επίσης μπορώ να σου πω ότι το έχει στην πένα (όταν το οδγήγησα τουλάχιστον, φαντάζομαι θα είναι και τώρα)
Αν κάνεις τους συνδιασμούς θα καταλάβεις και ποιος είναι....

Αν ενδιαφέρεσαι μου λες να βοηθήσω με επικοινωνία κτλ.
:friendship:

Υ.γ. ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΜΕΖΑΖΟΝΤΑ ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΗΟΥΝ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ....
:ok:
Δηλαδη και με το μπαρδον δηλαδης
Να παρει το οπλο για να κανει ταξιδι?
Ή μηπως για να μαθει να οδηγαει στο χωμα?

Εδω και το 690 μαλλον πολυ θα του πεσει μετα το 125αρακι
Και ελπιζω δηλαδη ο δεξιος του καρπος να επικοινωνει με το μυαλο του γιατι ειναι μεγαλο το αλμα απο το 125 στο 690
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δηλαδη και με το μπαρδον δηλαδης
Να παρει το οπλο για να κανει ταξιδι?
Ή μηπως για να μαθει να οδηγαει στο χωμα?

Εδω και το 690 μαλλον πολυ θα του πεσει μετα το 125αρακι
Και ελπιζω δηλαδη ο δεξιος του καρπος να επικοινωνει με το μυαλο του γιατι ειναι μεγαλο το αλμα απο το 125 στο 690
Πες τα αδερφε.....γιατι νόμιζα ότι εγώ είμαι ο παράξενος.
Η κατηγορία αυτή δεν έχει καμμια σχεση, με την χρήση που θέλει ο αλεξ.
Άσε που τα 60 και κάτι άλογα, όσο μυαλό και να έχει. ...21 χρονών παιδί είναι.
Το νου μας.....:D

advφον!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αρε λεβέντες με κάνατε και γέλασα!
Γενικά τα τελευταία χρόνια επικοινωνεί πολύ καλά ο καρπός μου με το μυαλό μου.. Άλλα πράματα δεν επικοινωνούν αλλά για την ηλικία που είμαι είναι πτέσματα :D
Με το 125αρακι που η Αθήνα σου βγάζει να κάνεις τις μεγαλύτερες καγκουριές της ζωής σου (τουλάχιστον για εμένα) εγώ δεν τις κάνω και πηγαίνω πάντα νορμάλ.. Τώρα από την άλλη άμα δεν έχεις δεν γίνεται να ξέρεις κιόλας.. Με βάση πάντως αυτά που ξέρω για τον εαυτό μου δεν νομίζω να κινδυνέψω ούτε με 1000..
Και ξανααναφέρω αυτό με την δισκόπλακα στο ΚΤΜ στην Ηλιούπολη, στον καφέ της Τετάρτης αυτός που είχε 690 και το πούλησε (ονόματα ποτέ δεν θυμάμαι) μου είπε να τα αποφύγω επειδή ήταν τα πρώτα που είχε βγάλει η ΚΤΜ και τα είχε για τεστ ντραιβ.. Γνωρίζει κανείς τίποτα?
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Αρε λεβέντες με κάνατε και γέλασα!
Γενικά τα τελευταία χρόνια επικοινωνεί πολύ καλά ο καρπός μου με το μυαλό μου.. Άλλα πράματα δεν επικοινωνούν αλλά για την ηλικία που είμαι είναι πτέσματα :D
Με το 125αρακι που η Αθήνα σου βγάζει να κάνεις τις μεγαλύτερες καγκουριές της ζωής σου (τουλάχιστον για εμένα) εγώ δεν τις κάνω και πηγαίνω πάντα νορμάλ.. Τώρα από την άλλη άμα δεν έχεις δεν γίνεται να ξέρεις κιόλας.. Με βάση πάντως αυτά που ξέρω για τον εαυτό μου δεν νομίζω να κινδυνέψω ούτε με 1000..
Και ξανααναφέρω αυτό με την δισκόπλακα στο ΚΤΜ στην Ηλιούπολη, στον καφέ της Τετάρτης αυτός που είχε 690 και το πούλησε (ονόματα ποτέ δεν θυμάμαι) μου είπε να τα αποφύγω επειδή ήταν τα πρώτα που είχε βγάλει η ΚΤΜ και τα είχε για τεστ ντραιβ.. Γνωρίζει κανείς τίποτα?

Όσο μπορούμε κάνουμε τον κόσμο να γελάει...να θυμάσει ότι ακόμα και με τα πόδια κινδυνέυεις...οπότε μην το συζητάμε για 1000ρια....

Επίσης το θέμα με το δίσκο είναι πως πιθανόν είναι αλλαγμένος!!Δεν υπάρχει λογική να φοράν άλλους δίσκους τα testride.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Bλεπεις εμπειρους χωματινους να σου λενε αληθειες,μην τους υποτιμας.Πολλοι απο αυτους κανουνε τα παντα, με μικροτερες μηχανες και το απολαμβανουνε.

Και με 400 κυβικα θα κανεις τη δουλεια σου και θα αποκτησεις σημαντικη εμπειρια την οποια δεν θα την αποκτησεις πηδωντας κατηγορια.Εγω πιτσιρικας απο τα 250 (6 μηνες),πηγα στα 750.Αυτες οι ενδιαμεσες εμπειριες που εχασα,επιρεασανε τον τροπο που οδηγαω.Αν το πηγαινα πιο ομαλα σημερα θα ημουν καλυτερος οδηγος.

Οσο για αυτο που λες οτι ξερεις τον εαυτο σου σε χαιρομαι,γιατι εγω δεν ξερω τον δικο μου.Κατα καιρους εχω κανει λαλακιες.Το γκαζι ειναι γλυκο και σε οδηγει σε "μυστηριους" δρομους.Μην πηδας,προχωρα και δεν θα το μετανοιωσεις.:friendship:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Bλεπεις εμπειρους χωματινους να σου λενε αληθειες,μην τους υποτιμας.Πολλοι απο αυτους κανουνε τα παντα, με μικροτερες μηχανες και το απολαμβανουνε.

Και με 400 κυβικα θα κανεις τη δουλεια σου και θα αποκτησεις σημαντικη εμπειρια την οποια δεν θα την αποκτησεις πηδωντας κατηγορια.Εγω πιτσιρικας απο τα 250 (6 μηνες),πηγα στα 750.Αυτες οι ενδιαμεσες εμπειριες που εχασα,επιρεασανε τον τροπο που οδηγαω.Αν το πηγαινα πιο ομαλα σημερα θα ημουν καλυτερος οδηγος.

Οσο για αυτο που λες οτι ξερεις τον εαυτο σου σε χαιρομαι,γιατι εγω δεν ξερω τον δικο μου.Κατα καιρους εχω κανει λαλακιες.Το γκαζι ειναι γλυκο και σε οδηγει σε "μυστηριους" δρομους.Μην πηδας,προχωρα και δεν θα το μετανοιωσεις.:friendship:
Εννοείται ότι δεν υποτίμησα ποτέ κανέναν, γιαυτό άλλωστε γράφω και αυτό <<Τώρα από την άλλη άμα δεν έχεις δεν γίνεται να ξέρεις κιόλας..>>.. Φυσικά και ακούω όλες τις γνώμες, και εννοείται σαν μεγαλύτεροι (σε εμπειρίες όχι σε ηλικία γιατί όλοι νιώθουμε μικροί :D) έχετε μια πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα.. :)

Όσο για την ομαλή αλλαγή κυβικών τα πράγματα είναι δύσκολα, όταν έχεις ένα όνειρο να πάρεις μια μηχανή και σου δίνεται και η δυνατότητα δύσκολο να κάνεις το αντίθετο.. :rolleyes:
'Εξάλλου υπάρχει και μια ομαλότητα εδώ που τα λέμε στα κυβικά 125 - 690 - 990 :D
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Όπως ειπώθηκε και πριν, κάνε το όνειρό σου πραγματικότητα, διότι όπως εξελίσσονται τα πράγματα στην Ελλάδα, δεν ξέρεις αν θα έχεις την οικονομική δυνατότητα αργότερα να αγοράσεις τα ονειρά σου...
Κάποτε έπρεπε να πουλήσεις νεφρό για να αγοράσεις σοβαρή μοτοσυκλέτα και με μαθηματική ακρίβεια εκεί οδηγούμαστε για να μην πω πως ήδη εκείνη την εποχή βιώνουμε πλέον οι περισσότεροι!
Απλά, αυτό που προσπαθούν να σου πουν τα "παλιά κόκκαλα" είναι ότι τα κυβικά καλά είναι να συμβαδίζουν με το παράλληλο "πήξιμο" του φαιού υγρού στον εγκέφαλο!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Παντως πολλα κυβικα δεν σημαινει απαραιτητα και μη ευκολα ελεγχομενη δυναμη απο εναν αρχαριο
Παντα εξαρτατε αυτο απο το για ποιο μοτερ συζηταμε
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Για να κλείσουμε για το Aprilia,
Είναι περίεργο να έχουμε το 640 και να λέμε ότι μηχανάκι βγάζει ζημιές...
Μπορώ να ανοίξω θέμα και να το τροφοδοτώ μάλλον για πάντα με τις βλάβες που έχουν ακουστεί για το μοτέρ μας, (ακόμα και μετά τις αλλαγές)

Πριν το πάρω είχα φίλο που το βρόντησε 2 φορές το duke... και έχω aprilia rxv (motard) που είναι όλη μέρα πίστα και τρέχουν σε πολλά rally.... και bmw... και honda ... και... τα πάντα
Λίγο χαλαρά με τις βλάβες γιατί όλοι κράζουν τα μηχανάκι αλλά δεν μας λένε ποτέ πως τα συντηρούσαν κτλ (π.χ. ο φίλος μου)....

Ορισμένα μηχανάκι δεν είναι cb250/600 κτλ. έχουν πιο αγωνιστικά γονίδια και θέλουν άλλου τύπου ιδιοκτήτες και άλλου τύπου δίκτυα υποστήριξης...

(τα cb δεν τα αναφέρω υποτιμητικα ειδικά το μικρό το λατρεύω)


Παντως πολλα κυβικα δεν σημαινει απαραιτητα και μη ευκολα ελεγχομενη δυναμη απο εναν αρχαριο
Παντα εξαρτατε αυτο απο το για ποιο μοτερ συζηταμε
+1000
Σε όλους για ότι σε είπαν, από έναν <<πιτσιρικά>> που χάνει την επικοινωνία καρπού-εγκεφάλου πολύ συχνά...
Βέβαια τώρα που έχω το 640 δεν κάνω #$%@#$%@ γιατί δεν θέλω να το δω πληγωμένο από κάτι τέτοιο αλλά από δύσκολα χωμάτινα κομμάτια...
Ίσως αυτό σε σώσει,το να γουστάρεις το μηχανάκι σου πολύ και να μην θες να πάει άδικα....
Με το dt200 που δεν με ένοιαζε καθόλου είναι άλλη ιστορία... και δεν το λέω με υπερηφάνεια...


Αν κατάλαβα καλά τώρα ψάχνεις για άλλο 690?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αν κατάλαβα καλά τώρα ψάχνεις για άλλο 690?
Περιμένω να έρθει το Σάββατο να πάω να δω αυτό στην Ηλιούπολη και άμα δεν λέει είναι και ένα στην Αγιά Παρασκευή..
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Παντως πολλα κυβικα δεν σημαινει απαραιτητα και μη ευκολα ελεγχομενη δυναμη απο εναν αρχαριο
Παντα εξαρτατε αυτο απο το για ποιο μοτερ συζηταμε
Και ποια η αναλογια κυβικων,ιππων,κιλων.

Αλεξ ακου και κανε οτι νομιζεις καλυτερο.Εμεις αποψεις λεμε,εσυ βαζεις απλα το μυαλο να σκεφτει λιγο παραπανω.
 
Top Bottom