Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

Soner

Μέλος
Περιοχή
Βριλήσσια
Όνομα
Άρης
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord
Αν πήγαινες σε rxv 550 πάντως ,επειδή έχω βαρεθεί να ακούω για βλάβες σε aprilia, ktm, ducati και τα συναφή μην φοβάσαι τίποτα!
Έχω άνθρωπο ,να στο ελέγξει , να σου λύσει οποιαδήποτε απορία και αν το πάρεις να σου κάνει και τα service του και πραγματικά να είναι σαν να καβαλάς μετά από κάθε service καινούριο μηχανάκι.Οπότε μην μασάς!
Για όλα υπάρχουν λύσεις..
Και αυτή η aprilia αν δεν είχε χαντακώσει η ίδια η εταιρία τα μηχανάκια της, ίσως να είχαν πάρει άλλη τροπή τα πράγματα!

Ότι και να πάρεις ..με το καλό πάντως και να το καταευχαριστηθείς.
Εγώ την άποψη μου στην έχω γράψει κάτι ποστ πιο πάνω!;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν πήγαινες σε rxv 550 πάντως ,επειδή έχω βαρεθεί να ακούω για βλάβες σε aprilia, ktm, ducati και τα συναφή μην φοβάσαι τίποτα!
Έχω άνθρωπο ,να στο ελέγξει , να σου λύσει οποιαδήποτε απορία και αν το πάρεις να σου κάνει και τα service του και πραγματικά να είναι σαν να καβαλάς μετά από κάθε service καινούριο μηχανάκι.Οπότε μην μασάς!
Για όλα υπάρχουν λύσεις..
Και αυτή η aprilia αν δεν είχε χαντακώσει η ίδια η εταιρία τα μηχανάκια της, ίσως να είχαν πάρει άλλη τροπή τα πράγματα!

Ότι και να πάρεις ..με το καλό πάντως και να το καταευχαριστηθείς.
Εγώ την άποψη μου στην έχω γράψει κάτι ποστ πιο πάνω!;)
To να στηριζεσαι μονο σε εναν ανθρωπο ή ενα συνεργειο (αντε αν το θελεις και δυο τρεις ακομα) για να σου συντηρησει σωστα ενα μηχανακι με ιδιαιτερες απαιτησεις σε συντηρηση, νομιζω οτι απο μονο του αυτο φτανει για να τον αποτρεψει (περαν και της διαφορετικης χρησης που θελει ο Alex) απο το να γινει κατοχος ενος rxv!

Και οχι δεν εχουν ολα τα aprilia αναξιοπιστο (για πολιτικη χρηση) κινητηρα Στο capo ας πουμε ειναι σχεδον αλεξισφαιρος
:biker2:
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Λοιπόν είδα σήμερα αυτό στην Ηλιούπολη και αυτό στην Αγιά Παρασκευή.. Αυτό στην Ηλιούπολη ήταν στην καλύτερη κατάσταση από τα άλλα 2 που είδα (Αγια Παρασκευή + Παλαιό Φάληρο) και σε κομπλέ τιμή σχετικα.. Αυτό στην Αγιά Παρασκευή είχε λιγότερα χιλιόμετρα ναι μεν αλλά είχε φάει πιο πολύ βουνό και ήταν σακατεμένο.. Από βδομάδα θα έχω νεότερα.. :D
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Της Αγίας Παρασκευής ρώτησες μήπως το φτιάχνει ο Ηλίας στην Βουλιαγμένης(εξουσιοδοτημένο service KTM)?
Aν ΝΑΙ τότε βάλτου ένα +
Δες και τούτο συζητώντας την τιμή φυσικά http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7028496/
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Της Αγίας Παρασκευής ρώτησες μήπως το φτιάχνει ο Ηλίας στην Βουλιαγμένης(εξουσιοδοτημένο service KTM)?
Aν ΝΑΙ τότε βάλτου ένα +
Δες και τούτο συζητώντας την τιμή φυσικά http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7028496/
Νομίζω ναι, το πήγαινε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά δεν είμαι και σίγουρος.. Αυτό που μου λες πολύ καλό φαίνεται αλλά σαν πολλά δεν είναι 42000χλμ??
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
Έχει δισκόπλακα χωρίς τα πριτσίνια.. Παίζει να είναι από αυτα που είχε για τεστ ντραιβ η κτμ??? (κάποιος μου το είχε αναφέρει στον καφέ της τετάρτης αυτό)
Alex, μαζί μιλήσαμε για την δισκόπλακα, το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα προτεινα να το αποφύγεις ...
Υπαρχουν πολλά πράγματα πανω του που δεν κολλάνε ...

Τα μηχανάκια με monoblock δισκόπλακα ήταν προπαραγωγής ... Δεν είναι ίδια ακριβώς με αυτά που ξεκινησαν να πωλούνται.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Αυτό που μου λες πολύ καλό φαίνεται αλλά σαν πολλά δεν είναι 42000χλμ??
Δείχνει να είναι απο σοβαρό ιδιοκτήτη και service αντιπροσωπείας,ίσως πρώτο χέρι.Αν η μοτοσυκλέτα είναι σωστά συντηρημένη δεν είναι πολλά τα χλμ και σαφώς θα έχει λύσει τα παιδικά θεματάκια.Παίξε με την τιμή αν αξίζει απο κοντά.
Ξέχασα να σου πώ ότι τα πρώτα 690(τα περισσότερα)είχαν θέμα με το κοντέρ και αλλάζονταν εντός εγγύησης.Το αναφέρω γιατί μπορεί κάποιο να γράφει 14.000χλμ(στο υπάρχον κοντέρ)και να έχει 24.000χλμ ας πούμε(δεν διασταυρώνεται τόσο εύκολα στην διαφορά αυτών των χλμ αν δεν έχει book service).
Άποψη μου προτίμησε να πάρεις απο πρώτο χέρι και όχι δευτεροτριτοτέταρτο του φίλου ήταν κτλ και με book service.
Άντε με το καλό και καλή επιλογή;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Να ρωτησω δλδ με το το 690 θα κανεις και ταξιδια ή θα το εχεις μονο για περιπετεια?? Μου φαινεται, δεν εχω οδηγησει και καθαρα λογω εμφανισεις και γεωμετρια νομιζω οτι δεν κανει για ολα!!! Απο απλη περιεργεια ρωταω κ οχι για να σε επηρεασω!!
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Alex, μαζί μιλήσαμε για την δισκόπλακα, το συγκεκριμένο μηχανάκι, θα προτεινα να το αποφύγεις ...
Υπαρχουν πολλά πράγματα πανω του που δεν κολλάνε ...

Τα μηχανάκια με monoblock δισκόπλακα ήταν προπαραγωγής ... Δεν είναι ίδια ακριβώς με αυτά που ξεκινησαν να πωλούνται.
Δημήτρη μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο αυτό επειδή αυτό στην Ηλιούπολη που ζαχαρώνω έχει αυτές τις δισκόπλακες. Ποιες είναι οι διαφορές?
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Δε χτυπας ρε φίλε αυτό στο Βόλο που είναι καινούργιο να τελειωνεις;
Άμα είχε 5000 ναι, τώρα με 6000 βάζω άλλο ένα 500αρι και παίρνω 800 gs..
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Να ρωτησω δλδ με το το 690 θα κανεις και ταξιδια ή θα το εχεις μονο για περιπετεια?? Μου φαινεται, δεν εχω οδηγησει και καθαρα λογω εμφανισεις και γεωμετρια νομιζω οτι δεν κανει για ολα!!! Απο απλη περιεργεια ρωταω κ οχι για να σε επηρεασω!!
70% άσφαλτο και 30% χώμα.. (και πολύ χώμα λέω :D)
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Αν και αργά πήρα χαμπάρι για τις αναζητήσεις σου (και δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλες τις απαντήσεις από πάνω) να σου πω κι εγώ την άποψή μου..;;
Είμαι απόλυτα ερωτευμένος με την πορτοκαλί εταιρία και μου είναι πολύ δύσκολο να φανώ αντικειμενικός... Θεωρώ όμως πως με 70% άσφαλτο (και επειδή σε κόβω λίαν συντόμως να αρχίσεις και τις εξορμήσεις στο εξωτερικό) νομίζω πως το 690 δεν θα είναι και η καλύτερη δυνατή επιλογή. Για `μένα ένα 690 είναι για καγκουριές και για χώμα. Η σέλα του δεν κάνει για πολύ μεγάλες αποστάσεις κατά γενική ομολογία. Ένα ακόμη μειονέκτημά του για τις μεγάλες αποστάσεις είναι ο ένας κύλινδρος. Θεωρώ πως πρέπει να κοιτάξεις 2κύλινδρο για να είσαι έτοιμος για μεγάλα ταξίδια.
Οπότε σύμφωνα με τις επιλογές που δίνεις θεωρώ πως το BMW 800GS είναι καλύτερη επιλογή. Βέβαια αν φτάσεις σε αυτά τα λεφτά ίσως μπορέσεις να βρεις και κανένα ΚΤΜ Adventure 990 και έχω την εντύπωση πως τα λεφτά συντήρησης είναι σχεδόν ίδια ανάμεσα σε αυτές τις 2 μηχανές. Για την κατανάλωση δεν ξέρω πόσο έχει το BMW. Το 990 πάντως εκτός πόλης με χαλαρή οδήγηση έχει κοντά στα 6lit/100km. Αν ξυπνήσει ο κάγκουρας μέσα σου τότε καίει άνετα 8-9lit/100km.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Οπότε σύμφωνα με τις επιλογές που δίνεις θεωρώ πως το BMW 800GS είναι καλύτερη επιλογή. Βέβαια αν φτάσεις σε αυτά τα λεφτά ίσως μπορέσεις να βρεις και κανένα ΚΤΜ Adventure 990 και έχω την εντύπωση πως τα λεφτά συντήρησης είναι σχεδόν ίδια ανάμεσα σε αυτές τις 2 μηχανές. Για την κατανάλωση δεν ξέρω πόσο έχει το BMW. Το 990 πάντως εκτός πόλης με χαλαρή οδήγηση έχει κοντά στα 6lit/100km. Αν ξυπνήσει ο κάγκουρας μέσα σου τότε καίει άνετα 8-9lit/100km.
Είχα το 800 για 70.000 χλμ και έχω το 990 εδώ και 2.000 χλμ.
Οι ελάχιστες και μέγιστες τιμές που έχω δει, με χωμάτινα (πάντα) λάστιχα και ελεύθερες εξατμίσεις, είναι:

Εντός πόλης.
800: 5,6-6,2 l/100km
990: 9,5-10+ l/100km

Εκτός πόλης.
800: 4,5-5,2 l/100km
990: 6,5-7 l/100km

Η συντήρηση είναι το ίδιο πάνω κάτω, με το 990 να μην χρειάζεται να πληρώνει ΚΑΙ το όνομα στα ανταλλακτικά.
Οδηγητική απόλαυση δεν υπάρχει σαν σύγκριση αλλά αυτό εξαρτάται από πόσο κάγκουρας είναι ο καθένας. Να πω μόνο πως αν στα 18-22 μου αντί για Virago 250 με 23 άλογα, είχα το τέρας με τα 100 (ή ακόμα και το "τα κάνω όλα καλά" 800άρι με τα 85), τώρα δε νομίζω να ήμουν εδώ να γράφω αυτά τα πράγματα.

Η άποψή μου εξακολουθεί να είναι να πάρεις 660 ένα VStrom και να βρεις 2 ζάντες με χωμάτινα για το 125 για να "παίζεις" στο βουνό και στη ζούγκλα της Αθήνας.


Έντιτ: πρόσθεσα το Βιστρόμ
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είχα το 800 για 70.000 χλμ και έχω το 990 εδώ και 2.000 χλμ.
Οι ελάχιστες και μέγιστες τιμές που έχω δει, με χωμάτινα (πάντα) λάστιχα και ελεύθερες εξατμίσεις, είναι:

Εντός πόλης.
800: 5,6-6,2 l/100km
990: 9,5-10+ l/100km

Εκτός πόλης.
800: 4,5-5,2 l/100km
990: 6,5-7 l/100km

Η συντήρηση είναι το ίδιο πάνω κάτω, με το 990 να μην χρειάζεται να πληρώνει ΚΑΙ το όνομα στα ανταλλακτικά.
Οδηγητική απόλαυση δεν υπάρχει σαν σύγκριση αλλά αυτό εξαρτάται από πόσο κάγκουρας είναι ο καθένας. Να πω μόνο πως αν στα 18-22 μου αντί για Virago 250 με 23 άλογα, είχα το τέρας με τα 100 (ή ακόμα και το "τα κάνω όλα καλά" 800άρι με τα 85), τώρα δε νομίζω να ήμουν εδώ να γράφω αυτά τα πράγματα.

Η άποψή μου εξακολουθεί να είναι να πάρεις 660 και να βρεις 2 ζάντες με χωμάτινα για το 125 για να "παίζεις" στο βουνό και στη ζούγκλα της Αθήνας.
Εξάλλου το λέει ξεκάθαρα, αυτό που δεν έχει καταλάβει και ο ίδιος ο αλεξ....:D
Δεν το θέλει για χωμα.....;)

advφον!!
 
Top Bottom