Ε Ε Ερχεται!! ktm - yamaha - bmw?

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Άμα είχε 5000 ναι, τώρα με 6000 βάζω άλλο ένα 500αρι και παίρνω 800 gs..
70% άσφαλτο και 30% χώμα.. (και πολύ χώμα λέω :D)
Άμα τα ποσοστά που βάζεις ισχύουν δεν είσαι για κανένα από τα ΚΤΜ που κοιτάς....
δεν το λέω υποτιμητικά ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του δεν είναι κακό...

Κοίτα το Gs ειδικά αν έχεις τα λεφτά....
Ίσως θα έβαζα στην λίστα και το V-strom...
ΙΣΩΣ Και το 990....
(Όταν το οδήγησα είπα είναι μεγάλο για τα χέρια μου στο χώμα... αλλά κυρίως είμαι πολύ καθυστερημένος ακόμα για το γκάζι του:cool::cool:
που θα πάει θα φτιάξουμε χέρια θα φτιάξει και το κεφάλι μας:p:p)
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Όντως....
Δεν πίστευα οτι θα το ξεστόμιζα ποτέ μου αυτό....αλλά....VStrom650 ,και τα ρέστα >>> εμπειρίες !
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Όχι ρε παιδιά και Vstrom.. Δεν είμαι για τέτοια.. :D
Ισχύει αυτό για το χώμα και ναι, με προβληματίζει το πως θα συμπεριφέρεται στην άσφαλτο.. Μια ερώτηση, και το TENERE το ίδιο δεν θα πηγαίνει στην άσφαλτο με το 690? Σαν πλαίσιο - κινητήρα - αναρτήσεις φρένα?
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Όντως....
Δεν πίστευα οτι θα το ξεστόμιζα ποτέ μου αυτό....αλλά....VStrom650 ,και τα ρέστα >>> εμπειρίες !
ΧΑΧΑΧΑ ουτε εγώ ρε γάτε... πόσο διαλλακτικοί να γίνουμε και ανοιχτόμυαλοι... :laugh:

Το 690 με το Τenere δεν έχει καμία σχέση πουθενά....
Γενικά,
Αν βάλουμε ως παράγοντα το ταξίδι--- Tenere...
Αν βάλουμε ως πράγοντα γρήγορη οδήγηση σε στροφιλίκι---690...
Είναι από που θα το πίασεις.... τελειώς διαφορετικά εργαλεία...

Τώρα αυτά μπορούν να εξηγηθούν και άλλο αλλά δεν μπορώ τώρα...

O Γάτος θα σε βοηθήσει με το tenere...
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
το TENERE το ίδιο δεν θα πηγαίνει στην άσφαλτο με το 690? Σαν πλαίσιο - κινητήρα - αναρτήσεις φρένα?
O X I :) καμία σχέση!
Το 690 θα πηγαίνει σαφώς καλύτερα αλλά και τα 2 θα σε κουράσουν πολύ στο ταξίδι.

Αλλά το πιο τίμιο μηχανάκι για καθημερινό και για ταξίδια είναι όντως το VStrom όπως λέει ο γάτος, και θα σου μείνουν και €€ για βόλτες... Το οποίο VStrom να ξέρεις πάει παντού και ανέλπιστα καλά (συμπεριλαμβανομένων κακών χωματόδρομων). Αλλάζω λοιπόν το προηγούμενο ποστ και στη θέση του Τενερέ βάζω το Βιστρόμ! (ούτε κι εγώ το πιστεύω πως το ξεστομίζω αυτό...)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Επανάληψις Μήτηρ Μαθήσεως...
Ας συνεισφέρω στο νήμα ,μια και...
Eίχα ΚΤΜ950ADV(για 2 χρόνια) & ΚΤΜ950SM(για άλλα 2 χρόνια) & ΚΤΜ250ΕΧCF(1,5 χρόνο).
Εχω οδηγήσει εκτενώς (δοκιμαστικά) το ΚΤΜ690Enduro ,το οποίο ,ήταν ενα απο τα δυό υποψήφια που σκεφτόμουν να πάρω.(το άλλο ήταν το ΧΤΖ)
Και τελικά ,εδώ και σχεδόν 4 χρόνια ,έχω ένα ΧΤ660Ζ Teneke'(βελτιωμένο επαρκώς στα σημεία)
Οπότε ,μάλλον έχω διαβεί το δίλλημα ,του δημιουργού αυτού του νήματος.

Μετά απο 35 χρόνια καβάλα ,κι έχοντας δοκιμάσει όλες τις κατασκευαστικές "σχολές" ,έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι ,τα Γιαπανέζικα ευρείας παραγωγής ,όπως αυτά βγαίνουν απο τη βιτρίνα ,είναι επιεικώς μέτρια.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό ,για κάποιον που ψάχνει απλά για 2κυκλο μέσο μετακίνησης.
Γι'αυτόν όμως που ψάχνει 2κυκλες συγκινήσεις κι εκρήξεις αδρεναλίνης και ενδορφίνης ,ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση την Ευρωπαϊκή σχολή.

Οντας ΚΤΜικός τα τελευταία 5-6 χρόνια ,κι έχοντας ζήσει το χαμόγελο που μπορούν να προσφέρουν τα περτικαλιά ,η πρώτη μου επιλογή ,αυτό που ήθελα ,ήταν το ΚΤΜ690Enduro
Ειναι υπέροχο για καθημερινή χρήση ,βγάζοντας χαμόγελα κ τον κάγκουρα απο μέσα σου ,ανανεώνοντας την ψυχική σου υγεία ,κ μειώνοντας ταυτόχρονα την ψυχολογική σου ηλικία.
Με μιά μαμά ζελατινούλα στη μάσκα του ,μια χαρά μπορεί να σε πάει μονοκάβαλες ασφαλτιάδες των 100-150 κμέτρων (με κάποιους συμβιβασμούς στην άνεση) ,ταξιδεύοντας με 120-130 κμ/ω ,μέχρι να φτάσεις στον χωματόδρομο που θέλεις να εξερευνήσεις.
Μόλις μπείς στο χώμα ,καταλαβαίνεις γιατί το πήρες ,και μπορείς να τριγυρνάς όλη μέρα στα βουνά ,παίζοντας με το γκάζι του ,το στήσιμό του ,και με το μυαλό σου.
Με κάποιες επεμβάσεις σε στήσιμο κ ταξιδιωτικά αξεσουάρ,ειναι μακράν το καταλληλότερο μοτό για εκδρομικό enduro που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στην αγορά.
Σε έμπειρα χέρια μπορεί να ανταπεξέλθει αξιοπρεπέστατα ακόμα κ σε (σχεδόν) real enduro καταστάσεις.

Για κάποιον που έχει σκοπό να οδηγεί αποκλειστικά μονοκάβαλος ,να κάνει σχετικά μικρές ασφάλτινες αποστάσεις (κ μιά στο τόσο μέχρι 100-150κμ) ,κ γουστάρει να βγάζει κέφια ολούθε (άσφαλτο & χώμα) , το ΚΤΜ690Enduro είναι Η κορυφαία επιλογή.

Αλλά...
Δεν κάνει για μεγάλα ασφάλτινα ταξίδια (σέλα-στήσιμο-ανεμοκάλυψη-αυτονομία)
Δεν κάνει για 2κάβαλο ταξίδι (σέλα-χώροι)
Δεν κάνει για φόρτωμα (πλαστικό τεπόζιτο/υποπλαίσιο-τάπα πλήρωσης στο πίσω φτερό)


Γιατί πήρα το Τενερέ;
Γιατί ,λόγω συρρίκνωσης των οικονομικών μου ,χρειαζόμουν ένα μηχανάκι που:
να είναι το μοναδικό μοτό μου ,το οποίο θα χρησιμοποιώ και καθημερινά
να έχει μικρό κόστος συντήρησης (για service & αναλώσιμα)
να έχει μικρό κόστος χρήσης (κυρίως χαμηλή κατανάλωση καυσίμου)
να έχει μεγάλη αυτονομία καυσίμου
να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς στο χώμα (εκδρομικό en-touring ,απο δασικούς χωματόδρομους ,με τις δυσκολίες που μπορεί να προκύψουν)
αλλά να μπορεί να με πάει αξιοπρεπώς κ' στην άσφαλτο
να έχει επαρκή ανεμοκάλυψη
να έχει χώρους για 2 άτομα
να ταξιδεύει στην Εθν.Οδό με τουλάχιστον 140 συνεχή πραγματικά xlμ/ω μονοκάβαλο-ή-δικάβαλο-ή κ'-φορτωμένο
να μπορώ να πάω με αυτό 36άωρο
να μπορώ να πάω με αυτό μονοήμερη-2κάβαλη ασφάλτινη εκδρομή των 500 κμ
να μπορώ να πάω ασφάλτινο 2-3ήμερο 2κάβαλο 3βάλιτσο εκδρομικό ταξιδάκι
να μου αρέσει όταν το βλέπω
κ να μπορώ να κάνω το 95% των εργασιών συντήρησης κ επισκευών μόνος μου.

Οντας απαιτητικός ,λόγω της Ευρωπαϊκής μοτο-προϊστορίας μου ,δεν πήρα το φτηνότερο (μεταχ/νο) που βρήκα ,αλλά το ακριβότερο ,μια και ήταν βελτιωμένο στην κατεύθυνση που ήθελα ,κι έτσι κι αλλιώς ,ακόμα κ "μαμά" να το'παιρνα ,είχα σκοπό να το αναβαθμίσω.
Το αναβάθμισα περαιτέρω όσο κ' όπου μπορούσα/νόμιζα ,κ πλέον το μόνο που θα ήθελα να βελτιώσω κι άλλο ,είναι οι κραδασμοί που περνάνε στο τιμόνι ,όχι επειδή είναι υπερβολικοί για μονοκύλινδρο ,αλλά επειδή εγώ πλέον είμαι σχεδόν 50άρης με εκτεταμένες τενοντίτιδες.


Στο χώμα το βάρος του φαίνεται (μόνο στα δύσκολα κ αργά κομμάτια) κ θέτει τα όρια ,τα οποία ,όσον αφορά το εκδρομικό χώμα ,είναι πολύ πάνω απο αυτά που θα χρειαστεί ο μέσος όρος αναβατών.

Προσωπικά ,δοκιμάστηκα μαζί του σε αρκετές δύσκολες χωμάτινες καταστάσεις (μέχρι κ TrailRide) ,κ' διαπίστωσα οτι ,το όριό του ,είμαι εγώ.

Αυτά.
Ελπίζω να βοήθησα
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Το 690 στο σφιχτό στροφιλίκι και στο χώμα, οπουδήποτε αλλού (ταξίδι, φόρτωμα μονός-διπλός) το tenere...
Με τα ποσοστά χρήσης που έδωσες παραπάνω προτείνω εκτός του f800 που φαντάζει η καλύτερη επιλογή, τα f650 dakar και tenere, με τα οποία θα είσαι άνετος σε όλα τα τερέν, με δυνατότητα μεγάλης αυτονομίας, ταξιδιού και φορτώματος.
Με το dakar δε, θα σου μείνουν χρήματα και εξοπλισμό και για ταξίδια...
Αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω να πάρεις αυτό που ζητά η ψυχή σου, αν το μετανιώσεις τουλάχιστον να γνωρίζεις πως ήταν δική σου η επιλογή και ότι δεν θα μείνει στα αποθυμένα...
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Αρα καλα μου ειχανε μπει οι υποψιες οτι ο alex δεν ειχε ξεκαθαρισει το βασικοτερο, την χρηση που θελει το μηχανακι αφου απο τα ποστ του φαινεται ταξιδιαρης!!!
 

vagio

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW R 1200 GSA 2014
KTM LC4 640 adv
BETE 200RR 2020
Ταξίδι κάνεις με τα πάντα...
Το θέμα είναι οι προτεραιότητές σου και το τερέν που θα επιλέξεις να το κάνεις...
Δεν διαφωνω καταλαβαινεις πως το ειπα....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
και όσο μας ακούς θα γίνεται χειρότερα. ....
χαχααααααααα
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο :D



Τελικά ακόμα μπερδεμένος είμαι... :banghead::banghead:
Όλοι θέλουμε το απόλυτο μηχανάκι που τα κάνει όλα και μας τρελαίνει και σε ομορφιά, κάτι που δυστυχώς δεν υπάρχει! Με 80 -20 άσφαλτο χώμα δεν πας για 690 όσο και να το γουστάρεις, κάποιοι που το έχουν πχ @xurxes έχουν και άλλο μηχανάκι :p
Για μένα και την ηλικία σου το 990 θα ήταν το απόλυτο! Αν βέβαια έχεις τα μυαλά στο κεφάλι σου και μερικά φραγκακια για βενζίνες που δεν λυπασαι :D
Κατά τα άλλα και το tenere (για φθηνότερο) μ'αρεσει αν και δεν το έχω οδηγήσει και μετά πας στο F800gs που τα κάνει όλα και συμφέρει και είναι και πολύ όμορφο (όχι τόσο όσο το 990).
Το 990 αποτελεί και για μένα απωθημένο καθώς όταν πήρα την πρώτη μου bmw 1200 στα 26, τότε είχε βγει το 990, τελικά δεν το πήρα ποτέ και πλέον είμαι με το bmw γλυκοκοιταζοντας καμιά φορά το 990, βέβαια όταν πάω βενζινάδικο ή ταξίδι μακρινό διπλός τότε ξαναερωτευομαι την μπεμπα με τα βυζα :p

Αυτά και...καλά ξεμπερδεματα :D
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Αφου 800 θες..γιατι δεν κανεις λιιιιγη υπομονη να το παρεις και να το χαρεις;...:cool:
Όσο κακό και αν ακούγεται με χαλάει που είναι bmw.. Κατά τάλλα μια χαρά είναι..
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Όλοι θέλουμε το απόλυτο μηχανάκι που τα κάνει όλα και μας τρελαίνει και σε ομορφιά, κάτι που δυστυχώς δεν υπάρχει! ..καλά ξεμπερδεματα :D
Ολοι οι αντρες θελουν την τελεια μοτοσυκλετα και την τελεια γυναικα...
...και στο τελος του "απολογισμου"...@ρχιδια!:p:happy:
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Ολοι οι αντρες θελουν την τελεια μοτοσυκλετα και την τελεια γυναικα...
...και στο τελος του "απολογισμου"...@ρχιδια!:p:happy:
Έτσι απλά και μεστά :D, γιατί ο άντρας από 2 πράγματα ξεχωρίζει...το ένα είναι ότι έχει το γνωθι σαυτον :p



Πρόβλημα για κάθισμα λύθηκε.. :D
ΆΝΤΕ ΠΑΡΤΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΏΝΟΥΜΕ! Και καντο και ιστιοπλοϊκό αν γουστάρεις ναουμ :p
 
Top Bottom