ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Γνωρίζετε σε ένα μεγάλο σέρβις σε 990 adv τι χρειάζεται από αναλώσιμα;;;
-Φιλτρο λαδιού
-Φιλτρο αέρος
-Λαδια (3λιτ)
-Παραφλου (πόσα λίτρα?)
-υγρα φρένων
-Υγρα συμπλεκτη
-Μπουζι (2)

Ξεχνάω κάτι? Με τη ρύθμιση των βαλβίδων χρειάζεται κανένα άλλο αναλώσιμο να αλλαχτεί;

Φιλτρο λαδιού (Καλο ειναι να παρεις ολο το σετ που εχει φιλτρα, σιτες, o-rings και χαλκινες ροδελιτσες)
-Φιλτρο αέρος (Αν ειναι καλο μπορει να χρειαζεται απλα καθαρισμα)
-Λαδια (3λιτ) (Καντα 4lt, γιατι θα χρειαστει να συμπληρωνεις κατα καιρους)
-Παραφλου (πόσα λίτρα?) (Νομιζω δυο, αλλα δεν τα παιρνει ολα.. Παιρνει 1λτ και κατι)
-υγρα φρένων (Οκ παρε τα προβλεπομενα)
-Υγρα συμπλεκτη (Οκ παρε τα προβλεπομενα)
-Μπουζι (2) (Οκ παρε τα προβλεπομενα)


Για τις βαλβιδες, οτι ειπε ο Λαμπρος (Καπελωτα). Αυτο ομως θα το δεις αφου το ανοιξεις.

Αν λεω κατι λαθος, ας με διορθωσει καποιος.

Θα το κανεις εσυ το σερβις η θα το πας συνεργειο;
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Έχω την εντύπωση ότι παίρνει 2,1 λίτρα παραφλου...;
Δεν ξερω ακριβως.. Τα μπερδεψαμε τα λιτρα, οπως και τον ανθρωπο χαχαχαχαχαχ

Εμενα ο μηχανικος χρησιμοποιησε δυο μπουκαλια του 1lt παντως... Τωρα δεν ξερω αν το πηρε ολο
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Ούτε εγώ το ξέρω σίγουρα οπότε το αφήνουμε στους μηχανικούς. Αυτό που διάβασα τις προάλλες είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιουμε non silicate αντιψυκτικο γιατί κάνει καλό στις τσιμουχες του lc8. Αυξάνει την μακροζωία τους.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
@Chester24 Φοβάμαι να βάλω χέρι να σου πω την αλήθεια. Έχω κάνει στο παρελθόν μια φορά το μικρό σερβις μόνος μου και τα πήγα περίφημα! Αλλά μου πήρε σχεδόν 3 ώρες. Για το μεγάλο όμως ούτε κατά διάνοια δεν θα μπορούσα να τα καταφέρω. Θα το πάω σε έναν μάστορα ο οποίος σαν πρώτη επαφή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση από τον τρόπο που μου μίλησε αλλά και από την τιμή...
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
2 και κάτι όπως λέει το manual μου πήρε εμένα.Έβαλα motorex m4.0.Αλλά έκανα 3 γεμίσματα με απιονισμένο,εξαέρωση, δούλεμα μέχρι να ανοίξει το βεντιλατέρ,άφημα μέχρι να κρυώσει άδειασμα.Και μετά έβαλα το καινούριο.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
2 και κάτι όπως λέει το manual μου πήρε εμένα.Έβαλα motorex m4.0.Αλλά έκανα 3 γεμίσματα με απιονισμένο,εξαέρωση, δούλεμα μέχρι να ανοίξει το βεντιλατέρ,άφημα μέχρι να κρυώσει άδειασμα.Και μετά έβαλα το καινούριο.
γιατι εκανες 3 γεμισματα με απιονισμενο?
και 10 φορες να το εκανες,τιποτα δεν θα καταφερνες
αν το εκανες για να καθαρισεις το ψυκτικο συστημα επρεπε να βαλεις καποιο καθαριστικο υγρο η εστω απιονισμενο αλλα με ξυδι σε αναλογια 1 προς 1.
με σκετο απιονισμενο δεν εκανες τιποτα,τσαμπα ο χρονος που διαθεσες...
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Ξέχασα να το αναφέρω. Έβαλα και wynns radiator flush για καθάρισμα. Αλλά αν αλλάζεις από έναν τύπο αντιψυκτικου σε άλλον θέλει καλό καθάρισμα. Είχε ένα πράσινο πριν. Τώρα έβαλα το μοτορεξ που είναι μπλε.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
εγω του εχω βαλει denicol subzero...2 και κατι πηρε..
ειδικα εδω στην επαρχια που ειμαι εχω ξεχασει την 5η μπαρα..
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
@Chester24 Φοβάμαι να βάλω χέρι να σου πω την αλήθεια. Έχω κάνει στο παρελθόν μια φορά το μικρό σερβις μόνος μου και τα πήγα περίφημα! Αλλά μου πήρε σχεδόν 3 ώρες. Για το μεγάλο όμως ούτε κατά διάνοια δεν θα μπορούσα να τα καταφέρω. Θα το πάω σε έναν μάστορα ο οποίος σαν πρώτη επαφή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση από τον τρόπο που μου μίλησε αλλά και από την τιμή...
Ε καλα ενταξει... Οταν μπορεις κανε του και εσυ καποια πραγματα.. Οσο σε παιρνει φυσικα. Κανει καλο σε εσενα, στην μηχανουλα σου και στην τσεπουλα σου..

Δεν παχαινει.. Ομορφαινει.. :brs:
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Άλλη ερώτηση.Πριν από περίπου 3500χλμ που έκανα αλλαγή λαδιών άλλαξα και βαλβίδα λαδιού. Από τότε ,όταν είναι ζεστό το μοτέρ, και μετά από κάμποσα χιλιόμετρα,όταν είμαι σε στάση,αναβοσβήνει το λαμπάκι του λαδιού.Μόνο στο ρελαντί και όχι πάντα.Με λίγο γκάζι η εν κινήσει δεν ανάβει.Να ανησυχώ;
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
@Spyrious μόλις αλλάξεις τεντωτηρες θα ηρεμήσεις ...στο είχα πει και στο Λεωνιδειο ! τι λάδια θα βάλεις ;;; την διαφορά θα την δεις στην 2η αλλαγή ...δοκίμασε τα liqui Moly 4T synth Street Race 10w60 τα κόκκινα ! θα ενθουσιαστείς!
 
Top Bottom