Νέα ΚΤΜ 890cc για το 2020

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Ελπίζω να μη με παρεξήγησες. Με αγάπη τα έγραψα γιατί σε συμπάθησα πολύ.
 

nick_89

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda XL650V Transalp
Α και εγώ, πολύ! Όχι προς Θεού, τί να παρεξηγήσω?
Λόγια ενδιαφέροντος είναι, κάποιου αρκετά πιο έμπειρου από εμένα. Ούτε καν κήρυγμα όπως λες.

Καταλαβαίνω απόλυτα πως το λες και το ύφος που γράφεις. Και εσύ αλλά και ο καθένας, διότι έχω άπειρες ώρες και πολλά χρόνια, σε "back office" μεγάλου φόρουμ.

Σαν άνθρωπος δεν είμαι από αυτούς που τα αλλάζουν όλα γρήγορα. Αν μου αρέσει πολύ κάτι κάνω τα πάντα να το αποκτήσω και μετά επενδύω πάνω του, τα 3 Χι (Χρόνο, Χρήμα, Χώρο). Πάνω κάτω το ίδιο είναι και με τις ανθρώπινες σχέσεις, απλά στο ένα δεν κελαηδάει το Akrapovic. :roflmao:
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Σαν άνθρωπος δεν είμαι από αυτούς που τα αλλάζουν όλα γρήγορα. Αν μου αρέσει πολύ κάτι κάνω τα πάντα να το αποκτήσω και μετά επενδύω πάνω του, τα 3 Χι (Χρόνο, Χρήμα, Χώρο). Πάνω κάτω το ίδιο είναι και με τις ανθρώπινες σχέσεις, απλά στο ένα δεν κελαηδάει το Akrapovic. :roflmao:
Aπλά μερικές φορές δεν αξίζει να επενδύεις σε πράγματα που έχουν "σύντομη" ημερομηνία λήξης. Όταν και εγώ μπήκα στο χώρο των μηχανών σχετικά μεγάλος (27) ξεκίνησα με ένα F650Ggs μονοκύλινδρο, μέσα σε 6 μήνες είχε γράψει 20.000χλμ και ήταν ξεκάθαρο πως για την χρήση που έκανα και ήθελα να κάνω δεν ήταν το κατάλληλο. Άμεσα αντικαταστάθηκε με ενα 990 adventure το οποίο μου έδωσε άλλες δυνατότητες. Πόσο μάλλον οταν μιλάμε και για μηχανάκια που έχουν κοντά 30 διαφορά,. και μόνο απο θέμα ασφάλειας να το δείς δλδ πέρα απο το utilitarian της υπόθεσης :)
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτό το λες στοχευμένη διαφήμιση, το 890R είναι ο μάστερ της κατηφόρας!!!111!!!


 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Όπως και να έχει, φυσικά και το transalp είναι ένα "σχολείο" για εμένα, να ανακαλύψω την μοτοκίνηση. Φυσικά και θα λιώσω σε κάθε ευκαιρία να κάνω διαδρομές. Επίσης, φυσικά το βλέπω στο γκαράζ και λεω "Τι μηχανάρα έχω".
Αλλα! Ερωτεύτηκα τις μηχανές με το 990/950 adventure και πάντα όποτε βλέπω τα πορτοκαλιά adventure, κάτι με πιάνει. Ο δρόμος είναι προχαραγμένος για εμένα :roflmao:
Δεν βιάζομαι...αλλά η ρότα μου είναι αυτή.
Αν είναι να αλλάξεις το ΤΑ κάνε το τώρα γιατί αν κρατήσεις ΤΑ 2 χρόνια και μετά πας σε ΚΤΜ θα σου δημιουργηθούν νέες απορίες για τον περίεργο κόσμο τη μοτοσυκλέτας.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Παρατήρησα μετά τις συνδρομές που εφάρμοσε η πρωτοπόρος στα διάφορα ηλεκτρονικά (φαντάζομαι ΚΑΙ ξεκλείδωμα GPS) το γύρισαν στον κλασικό χάρτινο χάρτη οι Αυστραλοί.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παρατήρησα μετά τις συνδρομές που εφάρμοσε η πρωτοπόρος στα διάφορα ηλεκτρονικά (φαντάζομαι ΚΑΙ ξεκλείδωμα GPS) το γύρισαν στον κλασικό χάρτινο χάρτη οι Αυστραλοί.
Δεν παρατήρησες σωστά.

Google maps και χαρτί για τα σημεία που δεν έχουν σήμα.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Δεν παρατήρησες σωστά.

Google maps και χαρτί για τα σημεία που δεν έχουν σήμα.
Ναι, εχμ.... μια χαρά παρατήρησα, απλά η σάτιρα μου είναι σε άλλο επίπεδο και γίνεται κατανοητή από τους λίγους... δηλαδή από έναν βλ. boxer και αυτό συμβαίνει -μάλλον- γιατί δε μου αρέσει να χρησιμοποιώ τα emoj.... :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ανυπομονώ για το σπεσιαλάκι STF με τίτλο "χωρίς εμότζι" στο νέτφλιξ. Ποιός Παπαμαέστρος και ποιός Σαπέλ...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ανυπομονώ για το σπεσιαλάκι STF με τίτλο "χωρίς εμότζι" στο νέτφλιξ. Ποιός Παπαμαέστρος και ποιός Σαπέλ...
Είπαμε, δεν ασχολούμαστε με τη κινούμενη εικόνα. Ίσως κάποια λογοτεχνική μυθοπλασία -με αυτό το τίτλο- να έχει μια πιθανότητα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πέρα από την πλάκα με το ζήτημα.

Αν δοκιμάσεις το QS και δεν σου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει (δεν λέω καν για την περίπτωση που... κάνει ζημιά στο κιβώτιο ;) )
Αν δεις ότι το έξτρα ηλεκτρονικό πρόγραμμα που είναι επί πληρωμή είναι περιττό (κάτι τέτοιο σχολίασε ο Κλάμπι).

Γιατί να τα φορτωθείς σώνει και καλά, επειδή κάποιοι δεν αγοράζουν μεταχειρισμένο αν δεν είναι "φουλέξτραόλοςοκατάλογος"; Να τα πληρώσει ο επόμενος και να μεγαλώσει το εγώ του μόνος του :p


Επειδή έχω μπει στην σκέψη για αλλαγή, δηλαδή έχω κάνει το μισό τουλάχιστον βήμα, ο πιο σοβαρός λόγος να μην πάρει κάποιος 890/901 φέτος είναι το 990 που λένε τα ΜΜΕ ότι έρχεται για την σεζόν του '24. O δεύτερος πιο σοβαρός είναι ότι έχει ήδη το πιο γαμιστερό μηχανάκι του πλανήτη.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πέρα από την πλάκα με το ζήτημα.

Αν δοκιμάσεις το QS και δεν σου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει (δεν λέω καν για την περίπτωση που... κάνει ζημιά στο κιβώτιο ;) )
Αν δεις ότι το έξτρα ηλεκτρονικό πρόγραμμα που είναι επί πληρωμή είναι περιττό (κάτι τέτοιο σχολίασε ο Κλάμπι).

Γιατί να τα φορτωθείς σώνει και καλά, επειδή κάποιοι δεν αγοράζουν μεταχειρισμένο αν δεν είναι "φουλέξτραόλοςοκατάλογος"; Να τα πληρώσει ο επόμενος και να μεγαλώσει το εγώ του μόνος του :p


Επειδή έχω μπει στην σκέψη για αλλαγή, δηλαδή έχω κάνει το μισό τουλάχιστον βήμα, ο πιο σοβαρός λόγος να μην πάρει κάποιος 890/901 φέτος είναι το 990 που λένε τα ΜΜΕ ότι έρχεται για την σεζόν του '24. O δεύτερος πιο σοβαρός είναι ότι έχει ήδη το πιο γαμιστερό μηχανάκι του πλανήτη.
Η απάντηση Γιάννη είναι ότι συνήθως δεν έχουμε μείωση τιμής λόγω υποβάθμισης τμήματος μοτοσυκλέτας. Δηλαδή αν το απερχόμενο 890 είχε π.χ. 17.000 με τα ηλεκτρονικά και το νέο ξεκινάει από 16.000 και όσο ξεκλειδώνεις ηλεκτρονικά τόσο θα ανεβαίνει η τιμή, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα, καλοδεχούμενο θα έλεγα. Το σύνηθες όμως είναι ότι η τιμή θα παραμείνει ίδια με το απερχόμενο και με το όποιο ξεκλείδωμα θα ανεβαίνεις σημαντικά σε σχέση με πριν.

Ένα άλλο που με τρομάζει είναι πως ανοίγει ο δρόμος για συνδρομητικό ξεκλείδωμα και όχι απλά για εφ' άπαξ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom