Νέo Honda Transalp;!

BabisStinson

Μέλος
Όνομα
Μπάμπης
Μοτό
Moto Guzzi V85TT 2023 Verde Altaj
Στο μοτό Ιουλίου το θάβουν και δεν χαϊδεύουν καμία αντιπροσωπεία...
Καλημέρα, κάποιο σχόλιο από το περιοδικό, ενδεικτικά;
Ευχαριστώ!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αλήθεια τώρα ποιος έχει πει κακά πράγματα για το transalp; Αγαπάμε να τρολάρουμε τύπους φανατικούς, δεν λέω. Αλλά...

Είναι πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα σε πάρα πολύ καλή τιμή. Αυτό το οποίο δεν είναι, είναι χωμάτινος ανταγωνιστής του tenere, vstrom 800, του norden και του 890.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εγώ το διάβασα , στο δρόμο λένε πολύ καλά λόγια .
στο χώμα όχι
Αυτό και ότι δεν έχει καθόλου εξοπλισμό
Την εμφάνιση πού είναι από παλαιότερες δεκαετίες...
Γενικός αδιάφορο...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αλήθεια τώρα ποιος έχει πει κακά πράγματα για το transalp; Αγαπάμε να τρολάρουμε τύπους φανατικούς, δεν λέω. Αλλά...

Είναι πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα σε πάρα πολύ καλή τιμή. Αυτό το οποίο δεν είναι, είναι χωμάτινος ανταγωνιστής του tenere, vstrom 800, του norden και του 890.
Μίστερ² βγαις απ'το προφίλ του αμιρού Τώραααα!
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Αυτό και ότι δεν έχει καθόλου εξοπλισμό
Την εμφάνιση πού είναι από παλαιότερες δεκαετίες...
Καλά όλα στο τεστ , αλλά ότι αναφέρονται στην εμφάνιση σε συγκριτικό τεστ δεν μου κολλάει . Αυτά είναι υποκειμενικά
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μίστερ² βγαις απ'το προφίλ του αμιρού Τώραααα!
Κάτσε ρε φίλε μισό λεπτό

Εμένα δεν μου αρέσει και δεν θα το αγόραζα, τελεία.

Αυτός θα το πάρει για καθημερινό, για ταξιδακια, για τον χωματόδρομο ως τα θαψα κλπ, έχει κάνει σωστή επιλογή; Σαφώς.

Αυτός που νομίζει ότι θα κυνηγήσει μπιρτς και ταρες είναι λολ.

Ο Μίστερ Μίστερ με τον φανατισμό "σας κλείνει το σπίτι" είναι απλά αστείος στον ισχυρισμό του. Δεν λέμε το ίδιο πράγμα.
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Αλήθεια τώρα ποιος έχει πει κακά πράγματα για το transalp; Αγαπάμε να τρολάρουμε τύπους φανατικούς, δεν λέω. Αλλά...

Είναι πάρα πολύ καλή μοτοσυκλέτα σε πάρα πολύ καλή τιμή. Αυτό το οποίο δεν είναι, είναι χωμάτινος ανταγωνιστής του tenere, vstrom 800, του norden και του 890.
προσωπικά εγώ είμαι της κατηγορίας OFF/ON, όποτε σαν θάψιμο μου ακούγεται. Αυτό για τον φίλο που σε παραλλήλισε με τον κύριο κυριο.

edit: ορθογραφία..
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είναι το ίντερνετ.

Αν δεν γλύφεις κώλους όλη την ημέρα τότε γκρινιάζεις και θάβεις. Παλιά παπούτσια υπάρχουν.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αν υποθέσουμε πως δεν είναι κακό το Transalp εφόσον όπως φαίνεται υπάρχουν καλύτερα γιατί να μην πάρεις ένα καλύτερο? Την δουλειά σου τη κάνεις και με KLE 500 αλλά εν πάσει περιπτώσει όταν κάποιος θελήσει να αγοράσει ας κάνει τα test ride του και ας κρίνει στη πράξη. Μην αγοράζει μόνο με το όνομα αυτό προτείνω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το θαβουν,το ξεθαβουν, το τρανσαλπ θα πουλησει 10 και το σουτζουκι,2.ΤΕΛΟΣ.
πολύ σίγουρο σε βλέπω!! Αν εννοείς στην Ελλάδα θα σου θυμίσω την πορεία του V-strom 650 που είναι το πιο επιτυχημένο σε πωλήσεις μηχανακι στην Ελλάδα και αν εννοείς Ευρώπη ή παγκοσμίως ας περιμένουμε λιγάκι. Ο κόσμος πλέον ενημερώνεται διεξοδικά. Πάντως απο τα δύο το πρώτο που είδα Ελλάδα απο εξωτερικό να βολτάρει ήταν πριν λίγες μέρες ένα Ιταλικό Strom. Συνεπώς ας περιμένουμε τις πωλήσεις καλύτερα..
 

bmw320is

Μέλος
Όνομα
ALEX
Μοτό
XLV650
990 ADVENTURE
TENERE 700
HUSKY 701 ENDURO
Το θαβουν,το ξεθαβουν, το τρανσαλπ θα πουλησει 10 και το σουτζουκι,2.ΤΕΛΟΣ.
Εχω δει στο δρομο 3 τρανσαλπ μεχρι τωρα............σουζουκι κανενα........
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
στα <σουπερμαρκετ> μοτοσυκλετων το τρασαλπ εχει πιο πολυ αβαντα κερδους απ το σουζουκι...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αν υποθέσουμε πως δεν είναι κακό το Transalp εφόσον όπως φαίνεται υπάρχουν καλύτερα γιατί να μην πάρεις ένα καλύτερο?
Υπάρχουν οι ανθρωποι που δεν κοιτάνε πιο είναι το καλύτερο με τα λεφτά που διαθέτουν, αλλά πιο τους αρέσει περισσότερο!!!
Το οποίο για εμένα είναι το άλφα και το ωμέγα για την αγορά μηχανής!!!
Άλλοι θα το σκεφτούν όπως λες, οπότε ούτε που θα κοιτάξουν το τρανσαλπ!
Κριτήρια αγοράς, πολλά!
Σε γενικές όμως γραμμές, θα δείξουν οι πωλήσεις τους!!!! Εκεί αποτυπώνεται η "αλήθεια" (αυτή που επιδιώκουν οι εταιρείες, αλήθεια=κέρδος)!
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Πολύ μου αρέσει ο τίτλος του post!

Πεθαίνω για την ιαπωνική ποιότητα υλικών ,τα τόσα αξεσουάρ που τόσο απλόχερα δίνει η μαμά εταιρεία (ποδιά, χούφτες,και λοιπά)
(ευτυχώς έχει ρόδες, σέλα, τιμόνι)και την απαράμιλλη ομορφιά του ΝΕΟΥ Honda transalp :thumbsdown:
Καλοταξιδο σε όποιον το πάρει όμως !
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Υπάρχουν οι ανθρωποι που δεν κοιτάνε πιο είναι το καλύτερο με τα λεφτά που διαθέτουν, αλλά πιο τους αρέσει περισσότερο!!!
Το οποίο για εμένα είναι το άλφα και το ωμέγα για την αγορά μηχανής!!!
Άλλοι θα το σκεφτούν όπως λες, οπότε ούτε που θα κοιτάξουν το τρανσαλπ!
Κριτήρια αγοράς, πολλά!
Σε γενικές όμως γραμμές, θα δείξουν οι πωλήσεις τους!!!! Εκεί αποτυπώνεται η "αλήθεια" (αυτή που επιδιώκουν οι εταιρείες, αλήθεια=κέρδος)!
Δεν δέχομαι σε κανένα πλανήτη πώς πήρε κάποιος το Transalp επείδή ξετρελάθηκε με την εμφάνιση του!! Δηλαδή οκ. Ας πούμε 1/100.

Αν κάποιος το παίρνει χωρίς να ασχοληθεί με άλλα είναι η γνωστή κοινότητα Honda μονο.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Υπάρχουν οι ανθρωποι που δεν κοιτάνε πιο είναι το καλύτερο με τα λεφτά που διαθέτουν, αλλά πιο τους αρέσει περισσότερο!!!
Το οποίο για εμένα είναι το άλφα και το ωμέγα για την αγορά μηχανής!!!
Άλλοι θα το σκεφτούν όπως λες, οπότε ούτε που θα κοιτάξουν το τρανσαλπ!
Κριτήρια αγοράς, πολλά!
Σε γενικές όμως γραμμές, θα δείξουν οι πωλήσεις τους!!!! Εκεί αποτυπώνεται η "αλήθεια" (αυτή που επιδιώκουν οι εταιρείες, αλήθεια=κέρδος)!
Ακριβώς, επιπλέον υπάρχουν και άνθρωποι που γνωρίζουν και δέχονται τα αρνητικά της μηχανής, αλλά την αγοράζουν γιατί τους άρεσε εμφανισιακά ή επειδή υπερτερεί σε ένα και μόνο χαρακτηριστικό έναντι των άλλων (όπως π.χ. λένε οι reviewers ότι η συμπεριφορά και η οδήγηση του Alp στην άσφαλτο και συγκεκριμένα στις στροφές, είναι απαράμιλλη).Αυτή είναι και η ομορφιά της διαφορετικότητας των επιλογών, καθώς αν σκεφτόμαστε όλοι με τα ίδια κριτήρια θα υπήρχαν 1-2 μοντέλα στην κατηγορία. Βλάκας σχεδόν κανένας δεν είναι, απλά πρέπει να δεχθούμε ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι σκέψης πέρα από τον δικό μας...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά όλα αυτά που λέτε αλλά πιο ισχυρό πράγμα απο το BRAND στο εμπόριο δεν υπάρχει αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ο μέσος αγοραστής ενός honda χωρίς καμία απόδειξη είναι σίγουρος πως τα μέταλλα που έχει μέσα το μοτέρ ενός Honda είναι τα καλύτερα της αγοράς. Μπορεί και να ισχύει δεν ξέρω αλλά ο μέσος αγοραστής και οπαδός της μάρκας το πιστεύει σαν θρησκεία. Αυτή είναι η ισχύς του brand.

Είναι η ισχύς αυτή που επιτρέπει στην Honda να λανσάρει στην ίδια τιμή μοτοσυκλέτα με τον ανταγωνισμό με την εικόνα που έχει και τον εξοπλισμό που έχει σε περιφερειακά.

Εκεί τώρα γίνεται το Bradefer που ο παραδοσιακός αγοραστής του Brand θα πάει είτε τυφλά σε αυτό που εμπιστεύεται ή σε κάποια άλλη πρόταση.

Γι αυτό και η πραγματική επιτυχία για τις εταιρείες είναι οι αγοραστές που επιστρέφουν. Και εκεί η Honda χορεύει ένα τανγκό ανάμεσα στο Brand και τό ίδιο το προϊόν. Γιατί αν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές το πιο σημαντικό ερώτημα στο οποίο έχουν να απαντήσουν οι product developers σε μια τέτοια εταιρεία είναι ως πιο σημείο μπορούν να συμπιέσουν την ποιότητα και τις παροχές σε εξοπλισμό και περιφερειακά έτσι ώστε να μην ρισκάρουν μεν την πελατεία τους με ένα απογοητευτικό προϊόν αλλά ταυτόχρονα να μεγιστοποιήσουν και τα κέρδη τους.

Τώρα ο καθένας υποψήφιος αγοραστής ας ψάξει και ας κρίνει ο ίδιος πόση ουσία αγοράζει, πόσο Brand Και πόσο καλύπτεται απο το προϊόν και την τιμή του και απο το VFM που πληρώνει.
 
Top Bottom