Νέo Honda Transalp;!

dimosthenes

Μέλος
Όνομα
Δημοσθενης
Μοτό
Transalp Xl750
Προφανώς και δεν είναι NASA ένα μηχανάκι 750 με 92 άλογα να ταξιδεύει άνετα με 130-150km αλλά μέση κατανάλωση δικαβαλος με μπαγκαζιέρα 4.5L/100 και με τέτοια άνεμο κάλυψη δεν νομίζω ότι τα υπόλοιπα της κατηγορίας μπορούν να το κάνουν το ίδιο καλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Κατεμε η χοντα είχε χρόνια να βγάλει σωστα ολοκληρωμένο μηχανάκι τύπου ονοφ...
Τώρα με το τρανσαλπ σου δίνει 750 κυβικά 92 άλογα χαμηλή κατανάλωση ,άνεση ταξιδιού για τον συνεπιβάτη-επιβατη ,στιβαρότητα, όμορφο και μοντέρνο καλούπι αρκετά ηλεκτρονικά μπλιμπλικια οδηγικής ασφαλείας και χαμηλή τιμή
Τολμω να πω οτι θα επιδράσει κυριαρχικά μέχρι και στα κινέζικα σε πωλήσεις
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Το θέμα δεν είναι αυτό, είναι η έκπληξη "το είδα με 130 στην ΕΟ και έμοιαζε άνετο"

Δηλαδή ξέρω 'γω ένα Vstrom650 του 2005 στα 130 ζορίζεται. Ή ένα Τενερέ 750/Άφρικα 750/Πενφέ R80μόνογιαγνώστες.
Μήπως στην προσπάθεια να εκθειάσουμε την κυρά Χόντα Χαμαμάτσου έχουμε χάσει το μέτρο;
Εχεις οδηγησει σε ταξιδι 2καβαλο και φορτωμενο v strom 650 με 130 στην εθνικη; Πως ξερεις οτι ''ζοριζεται''?
Δεν ζοριζεται φιλε...μια χαρα πηγαινει με 130-140...
Μην τα ισοπεδώνουμε ολα! ;)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ισχύει και το ότι υπάρχει πρόβλημα στην κατανόηση ελληνικής γλώσσας, δεν αξίζει να πω κάτι παραπάνω.


Οπότε για να "κερδίζει" το ΤΑ κάπου (αφού ΠΡΕΠΕΙ να είναι το καλύτερο μηχανάκι το Χόντα) βρίσκουμε την ειδική συνθήκη:
Δικάβαλο, με topcase και μέση κατανάλωση με 130-150 (σε μεικτή διαδρομή) κερδίζει τα πάντα, όχι ότι συγκρίνουμε τώρα, απλά λέμε ΑΝ παίζαμε υπερατού.

Μέχρι πρόσφατα ήταν "ξεμπαζώνει η χόντα και σας κλείνει το σπίτι με τα άλογα" μέχρι που κυκλοφόρησαν τα διαγράμματα.

Καλά πάει αυτό.


Πέρα από την πλάκα τώρα, σας αρέσει και καλά κάνετε. Αφού το πήρε κόσμος, θα περίμενα εκτός από φανατισμένες ανοησίες να διαβάσω και κάτι πιο πρακτικό, καλή ώρα αυτό που έγραψε το παλικάρι πιο πάνω που είναι ΧΡΗΣΙΜΗ πληροφορία, όχι για την κόντρα ποιανού το πουλί πάει μακρύτερα (γιατί εκεί καταντάτε τα νήματα οι φανατικοί) αλλά για την ποιότητα ζωής του χρήστη και το πιθανό του εξοδολόγιο κατά την συμβίωση. Χαμηλή κατανάλωση λοιπόν, φτηνά σερβις (ρώτησα ο ίδιος).

Να μην ρωτήσω αν έχετε μετρήσει sag και τέτοια πεζά πράγματα και πόσα κιλά φορτώνετε και αν κρατάνε τα ελατήρια που (θα έπρεπε να) ενδιαφέρει και άλλους γιατί τι σημασία έχει, μόνο Χόντα...
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εχεις οδηγησει σε ταξιδι 2καβαλο και φορτωμενο v strom 650 με 130 στην εθνικη; Πως ξερεις οτι ''ζοριζεται''?
Δεν ζοριζεται φιλε...μια χαρα πηγαινει με 130-140...
Μην τα ισοπεδώνουμε ολα! ;)
Αυτό εννοεί ότι δεν ζοριζεται
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Μέχρι πρόσφατα ήταν "ξεμπαζώνει η χόντα και σας κλείνει το σπίτι με τα άλογα" μέχρι που κυκλοφόρησαν τα διαγράμματα.
Πέρα από την πλάκα αυτό το έχεις δεί εδώ μέσα?
Για το τί λένε κάποιοι στο φατσαμπουκ δεν με ενδιαφέρει καθόλου?
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Αυτό εννοεί ότι δεν ζοριζεται
Γραφει χαρακτηριστικα ΄΄ενα v-strom στα 130 ζοριζεται''...
Μαλλον κατι εχουμε καταλαβει λαθος!
Το μονο που θελω να πω, χωρις να εχω διαβασει απο την αρχη το νημα ειναι οτι δεν λεμε οτι θελουμε αν δεν εχουμε τεσταρει / δοκιμασει κατι οι ιδιοι! Αυτο χωρις το παραμικρο ιχνος αντιπαραθεσης! Over & out!!
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Ισχύει και το ότι υπάρχει πρόβλημα στην κατανόηση ελληνικής γλώσσας, δεν αξίζει να πω κάτι παραπάνω.





Ισχύει και το ότι υπάρχει πρόβλημα στην κατανόηση ελληνικής γλώσσας, δεν αξίζει να πω κάτι παραπάνω.


Οπότε για να "κερδίζει" το ΤΑ κάπου (αφού ΠΡΕΠΕΙ να είναι το καλύτερο μηχανάκι το Χόντα) βρίσκουμε την ειδική συνθήκη:
Δικάβαλο, με topcase και μέση κατανάλωση με 130-150 (σε μεικτή διαδρομή) κερδίζει τα πάντα, όχι ότι συγκρίνουμε τώρα, απλά λέμε ΑΝ παίζαμε υπερατού.

Μέχρι πρόσφατα ήταν "ξεμπαζώνει η χόντα και σας κλείνει το σπίτι με τα άλογα" μέχρι που κυκλοφόρησαν τα διαγράμματα.

Καλά πάει αυτό.


Πέρα από την πλάκα τώρα, σας αρέσει και καλά κάνετε. Αφού το πήρε κόσμος, θα περίμενα εκτός από φανατισμένες ανοησίες να διαβάσω και κάτι πιο πρακτικό, καλή ώρα αυτό που έγραψε το παλικάρι πιο πάνω που είναι ΧΡΗΣΙΜΗ πληροφορία, όχι για την κόντρα ποιανού το πουλί πάει μακρύτερα (γιατί εκεί καταντάτε τα νήματα οι φανατικοί) αλλά για την ποιότητα ζωής του χρήστη και το πιθανό του εξοδολόγιο κατά την συμβίωση. Χαμηλή κατανάλωση λοιπόν, φτηνά σερβις (ρώτησα ο ίδιος).

Να μην ρωτήσω αν έχετε μετρήσει sag και τέτοια πεζά πράγματα και πόσα κιλά φορτώνετε και αν κρατάνε τα ελατήρια που (θα έπρεπε να) ενδιαφέρει και άλλους γιατί τι σημασία έχει, μόνο Χόντα...
Ρε 'συ, μην γινεσαι τοσο απολυτος! Σε καποιους αρεσει αυτο το transalp και σε καποιους οχι!
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
από όλα τα τεστ που εχω διαβάσει και δει αυτό που κατάλαβα είναι οτι ΙΣΩΣ το transalp αναμεσά στα μεσαία t700,vstrom800,tuareg και 790 να ειναι το καλύτερο σε άσφαλτο και το χειρότερο σε χωμα...
 
Reactions: $py

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Transalp το καλύτερο στην άσφαλτο χωρίς cruise control ,,χωρίς tubeless ελαστικά με αναρτήσεις ούζο και μοτέρ που αποδίδει ότι αποδίδει ψηλά. Ευτυχως έχω φίλο ψυχιατρο:pce:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Οι αναρτήσεις ούζο τι είναι μαρή;;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Οι αναρτήσεις ούζο τι είναι μαρή;;
Πάει σαν να έχει πιει ούζο. Σουσταρει σα μπεκρης. Εγώ αυτό κατάλαβα.

Αλλά στην άσφαλτο το καλύτερο λέμε. Εξάλλου ποιος χρειάζεται καλές αναρτήσεις. Άμα δεν χάνει το λάστιχο την επαφή με την άσφαλτο δεν έχει ενδιαφέρον. Έτσι εξελίσσετλσαινκαι σαν οδηγός. Μάθαμε τώρα στα εύκολα.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Transalp το καλύτερο στην άσφαλτο χωρίς cruise control ,,χωρίς tubeless ελαστικά με αναρτήσεις ούζο και μοτέρ που αποδίδει ότι αποδίδει ψηλά. Ευτυχως έχω φίλο ψυχιατρο:pce:
Λογικά το έχεις οδηγήσει και τα έχεις δει όλα αυτά...
εγώ μόνο το vstrom έχω οδηγήσει καί ενώ είχε πολύ ωραίο μοτέρ φρένα δεν είχε ομοιογένεια...
Και αν διάβασες σωστά που δεν διάβασες έγραψα αυτά που είδα και διάβασα στα τέστ και έγραψα ΙΣΟΣ...
Νά μου τόν συστήσεις και εμένα τό φίλο σου...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λογικά το έχεις οδηγήσει και τα έχεις δει όλα αυτά...
εγώ μόνο το vstrom έχω οδηγήσει καί ενώ είχε πολύ ωραίο μοτέρ φρένα δεν είχε ομοιογένεια...
Και αν διάβασες σωστά που δεν διάβασες έγραψα αυτά που είδα και διάβασα στα τέστ και έγραψα ΙΣΟΣ...
Νά μου τόν συστήσεις και εμένα τό φίλο σου...
Το Cruise control, τις ζαντες δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιο τεστ για να καταλάβεις την απουσία τούς.οι αναρτήσεις 90 κιλά είμαι μόνο κ με το που έκατσα πάνω το μηχανάκι έκατσε λες και ήμουν 150 κιλά.
Δεν έκατσα να κάνω σύγκριση με το v strom ,καθότι κανένα εκ των δύο δεν με ενδιαφέρει σαν μηχανάκι γι αυτό κ δεν μίλησα για μεταξύ τους σύγκριση.
Εννοείται μπορούμε να πάμε και μαζί να του πούμε για τα προβλήματα που μας δημιουργεί η χοντα.το πιθανότερο βέβαια είναι η να μας πετάξει έξω η να μας γράψει βαριά αντικαταθλιπτικα.
Να το πάμε κ ένα βήμα παραπέρα. Το transalp είναι ένα μετριο μηχανάκι γιατί η ίδια η εταιρεία ήθελε να είναι.δεν ήθελε να χάσει πωλήσεις από το Africa. Καλώς ή κακώς δεν το κρίνω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.και οι περισσότερες εταιρείες που έχουν εσωτερικό ανταγωνισμό τα ίδια πάνω κάτω κάνουν.αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα αρέσει σε κάποιο κοινό.καποιοι γουστάρουν κ μόνο που βλέπουν το σήμα της εταιρείας κ τούς είναι αρκετό και μπράβο τούς. Δεν γίνεται όλοι να γουστάρουμε τα ίδια πράγματα, αλλά από την άλλη δεν γίνεται να αποθεώνουμε τη μετριότητα γιατί εθελοτυφλουμε
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R
Transalp το καλύτερο στην άσφαλτο χωρίς cruise control ,,χωρίς tubeless ελαστικά με αναρτήσεις ούζο και μοτέρ που αποδίδει ότι αποδίδει ψηλά. Ευτυχως έχω φίλο ψυχιατρο:pce:
Όπα το ξέχασα το cruise control. Πείτε μου ένα μηχανάκι ρε παιδιά που έχει για να αλλάξω τη λίστα μου...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Όπα το ξέχασα το cruise control. Πείτε μου ένα μηχανάκι ρε παιδιά που έχει για να αλλάξω τη λίστα μου...
Αδιάβαστο σε βρίσκω.ο άσχημος Ιταλός εχει.και το 790 με έξτρα κοστος
 
Top Bottom