Νέo Honda Transalp;!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι οι πωλήσεις, βάζουν τα μηχανάκια στην θέση που τους αρμόζει, ανεξάρτητα τις προσωπικές εκτιμήσεις μας.
Να ξαναπώ ότι γέμισε η κατηγορία μηχανάκια για όλα τα γούστα και αυτό είναι το ευχάριστο..

Για μένα το μόνο φάουλ, είναι να πάρεις ονοφ και να μην κάνεις οφ.....είναι λάθος επιλογή σαν χρηση
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εννοείται αυτό,έχουμε και συζητάμε,επειδή έχουμε για τι να συζητήσουμε, όλη αυτή η τάση νομιζω είναι πολύ ευχάριστη για το μέσο Έλληνα μοτοσυκλετιστη
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παιδιά ας συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε,ανθρώπινο είναι. Η αντιπροσωπεία εκεί είναι. Προς το παρόν δεν έχουμε δει ούτε ένα transalp εδώ μέσα ούτε σκονισμενο. Τι στο καλό τόσα χρόνια αναμονή και ένας δεν έσπευσε να το αγορασει.. Αφού είναι τόσο καταπληκτικό, το ταμείο εκεί είναι! Περιμένουμε τις εντυπώσεις κάποιου από την συμβίωση μαζί του.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Νομίζω ότι οι πωλήσεις, βάζουν τα μηχανάκια στην θέση που τους αρμόζει, ανεξάρτητα τις προσωπικές εκτιμήσεις μας.
Αυτο θα ηταν αληθεια αν οι πελατες ειχαν πληρη ενημερωση και επιγνωση του τι προσφερεται, αλλα και μπορουσαν να ιεραρχησουν
ορθολογικα τις αναγκες τους. .Εδω βλεπεις οτι παμε και ψηφιζουμε, sorry, ψωνιζουμε ο,τι να' ναι. Γλωσσα λανθανουσα... :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο θα ηταν αληθεια αν οι πελατες ειχαν πληρη ενημερωση και επιγνωση του τι προσφερεται, αλλα και μπορουσαν να ιεραρχησουν
ορθολογικα τις αναγκες τους. .Εδω βλεπεις οτι παμε και ψηφιζουμε, sorry, ψωνιζουμε ο,τι να' ναι. Γλωσσα λανθανουσα... :)
Διαφωνω....εδώ προσφέρονται λύσεις σοβαρες για όλα τα γούστα, ενώ στην πολιτική όλα είναι σαβουρα.
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Το Cruise control, τις ζαντες δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιο τεστ για να καταλάβεις την απουσία τούς.οι αναρτήσεις 90 κιλά είμαι μόνο κ με το που έκατσα πάνω το μηχανάκι έκατσε λες και ήμουν 150 κιλά.
Δεν έκατσα να κάνω σύγκριση με το v strom ,καθότι κανένα εκ των δύο δεν με ενδιαφέρει σαν μηχανάκι γι αυτό κ δεν μίλησα για μεταξύ τους σύγκριση.
Εννοείται μπορούμε να πάμε και μαζί να του πούμε για τα προβλήματα που μας δημιουργεί η χοντα.το πιθανότερο βέβαια είναι η να μας πετάξει έξω η να μας γράψει βαριά αντικαταθλιπτικα.
Να το πάμε κ ένα βήμα παραπέρα. Το transalp είναι ένα μετριο μηχανάκι γιατί η ίδια η εταιρεία ήθελε να είναι.δεν ήθελε να χάσει πωλήσεις από το Africa. Καλώς ή κακώς δεν το κρίνω, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.και οι περισσότερες εταιρείες που έχουν εσωτερικό ανταγωνισμό τα ίδια πάνω κάτω κάνουν.αυτο βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν θα αρέσει σε κάποιο κοινό.καποιοι γουστάρουν κ μόνο που βλέπουν το σήμα της εταιρείας κ τούς είναι αρκετό και μπράβο τούς. Δεν γίνεται όλοι να γουστάρουμε τα ίδια πράγματα, αλλά από την άλλη δεν γίνεται να αποθεώνουμε τη μετριότητα γιατί εθελοτυφλουμε
Δεν διαφωνώ σέ αυτά που λες όμως αυτά που διαβάζω και βλέπω στα διάφορα τεστ είναι ότι όλοι μιλούν για ένα ομοιογενές μηχανάκι που στην άσφαλτο δουλεύει πολύ καλά και όχι μέτρια όπως τά παλαιοτέρα.
Οπότε αν ισχύουν αυτά που γράφουν κάποιος που δεν τόν ενδιαφέρει το χώμα η κάτι παραπάνω από μια διέλευση γιατί να μην πάρει το σε εισαγωγικά καλύτερο σέ αυτήν την κατηγορία...
Και για νά ξεκαθαρίσω ότι αυτό που μου αρέσει περισσότερο κατά σειρά σέ αυτήν την κατηγορία είναι απριλια το κόκκινο όμως... Χόντα και τέλος Σουζούκι
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Διαφωνω....εδώ προσφέρονται λύσεις σοβαρες για όλα τα γούστα, ενώ στην πολιτική για όλα τα βιτσια.
Η πρωτη θεση, ο,που και να' ναι αυτη, δεν υποδηλωνει την υπεροχη, παρα μονο την επιλογη απο περισσοτερους με απειρες παραμετρους
να επηρεαζουν τον αγοραστη, ψηφοφορο, θεατη, η ο,τι αλλο. Με τη λογικη που λες, βασει τηλεθεασης, ο Σεφερλης ας πουμε θα επρεπε
να θεωρειται καλος κωμικος, ενω κανονικα θα επρεπε να τον μαζεψει η αστυνομια της αισθητικης. Απο την αλλη, ναι, γουστα ειναι αυτα...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Δεν διαφωνώ σέ αυτά που λες όμως αυτά που διαβάζω και βλέπω στα διάφορα τεστ είναι ότι όλοι μιλούν για ένα ομοιογενές μηχανάκι που στην άσφαλτο δουλεύει πολύ καλά και όχι μέτρια όπως τά παλαιοτέρα.
Οπότε αν ισχύουν αυτά που γράφουν κάποιος που δεν τόν ενδιαφέρει το χώμα η κάτι παραπάνω από μια διέλευση γιατί να μην πάρει το σε εισαγωγικά καλύτερο σέ αυτήν την κατηγορία...
Και για νά ξεκαθαρίσω ότι αυτό που μου αρέσει περισσότερο κατά σειρά σέ αυτήν την κατηγορία είναι απριλια το κόκκινο όμως... Χόντα και τέλος Σουζούκι
Αυτό έλλειπε να είναι σαν το παλιό ένα μηχανάκι που σχεδιάστηκε από λευκό χαρτί.λογικο είναι να είναι ανώτερο παντού.εγω θεωρώ ότι η χοντα παραήταν συγκρατημένη με το φοβο του να μην χάσει τις πωλήσεις του αφρικα.θα μπορούσε να το κάνει αρκετά καλύτερο ακόμα κ αν το κοστολόγηση ένα χιλιάρικο πάνω.αλλωστε αυτός που θέλει 1000αρι μηχανάκι ούτως ή άλλως δεν θα κοίταζε το 750
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για μένα το μόνο φάουλ, είναι να πάρεις ονοφ και να μην κάνεις οφ.....είναι λάθος επιλογή σαν χρηση
Δεν ξέρετε τι λέτε κύριε, το μόνο φάουλ που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις μηχανάκι που εκπληρώνει κριτήρια άλλων ανθρώπων και όχι τα δικά σου και το οποίο δεν σου αρέσει και δεν σε εξυπηρετεί αλλά με βάση τεχνικές προδιαγραφές ταιριάζει με την χρήση.

Πιο απλά, κανείς δεν (θα έπρεπε να) ενδιαφέρεται για την γνώμη των άλλων αν ο ίδιος το ευχαριστιέται. Ταιριάζει και σε άλλες συζητήσεις που έχουν γίνει, ταιριάζει και στο μηχανάκι.

Εξαίρεση στον κανόνα, Καιάδα χωρίς δεύτερη σκέψη θα έπρεπε να πετάγονται κοντοί που ζητάνε να χαμηλώσουν τα ονοφ και οι πρότζεκτ μάνατζερ που τους κάνουν την χάρη. Αν είναι μάγκες να το κάνουν όπως ο Γκαστόν που πετάτε κάθε τρεις και λίγο σαν πρότυπο, αλλά δεν είναι και υποφέρουμε όλοι οι υπόλοιποι.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τόσο υπερανάλυση σε μηχανάκι νομίζω δεν έχω ξαναδεί.

Ρε.....μήπως είσαστε κρυφοχονταίοι και βάζετε βιτρίνα την υποτιθέμενη δυσαρέσκεια σας;;

Μολόγα ρε!!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τόσο υπερανάλυση σε μηχανάκι νομίζω δεν έχω ξαναδεί.
πετάγομαι πάλι σαν να μη πω κι εγώ τι... αλλά μάλλον δεν διαβάζεις συχνά το φόρουμ... :p:p:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αγόρασε ΤΑ ο big rock boredom και ο dork on the road. Τουλάχιστον θα μάθουμε κάτι χρήσιμο για το μηχανάκι από χρήστες.

Α και η graceful renegade αλλά αυτή είναι πιο πολύ "ταξίδι εύρεσης εαυτού" τύπου eat pray love (και στα δικά μας).
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimosthenes

Μέλος
Όνομα
Δημοσθενης
Μοτό
Transalp Xl750
Μετά από 5 μήνες συμβίωσης μαζί του το δικό μου feedback είναι το εξής:
Στα συν
Καλή ποιότητα κατασκευής , κινητήρας πολύ δυνατός, ταξίδι 3 βαλιτσο με συνεπιβάτη πολυ άνετο, κατανάλωση εξαιρετική (4.5/100 με σπορ οδήγηση τις περισσότερες φορές) αναρτήσεις για Ελλάδα άνετες όπου ΝΑΙ είναι μαλακες αλλά δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή να θέλουν να με πετάξουν εκτός δρόμου, υποκειμενικά όμορφη μηχανή από κοντά, σασμάν ακρίβειας, εξάτμιση μαζεμένη και όχι σαν θερμοσίφωνας με ήχο aftermarket.

Στα μείον
Λάστιχα με σαμπρέλες , δεν έχει cruise control, φανάρι μπροστά από 500x,

ότι απορία έχετε μπορείτε να με ρωτήσετε
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από 5 μήνες συμβίωσης μαζί του το δικό μου feedback είναι το εξής:
Στα συν
Καλή ποιότητα κατασκευής , κινητήρας πολύ δυνατός, ταξίδι 3 βαλιτσο με συνεπιβάτη πολυ άνετο, κατανάλωση εξαιρετική (4.5/100 με σπορ οδήγηση τις περισσότερες φορές) αναρτήσεις για Ελλάδα άνετες όπου ΝΑΙ είναι μαλακες αλλά δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή να θέλουν να με πετάξουν εκτός δρόμου, υποκειμενικά όμορφη μηχανή από κοντά, σασμάν ακρίβειας, εξάτμιση μαζεμένη και όχι σαν θερμοσίφωνας με ήχο aftermarket.

Στα μείον
Λάστιχα με σαμπρέλες , δεν έχει cruise control, φανάρι μπροστά από 500x,

ότι απορία έχετε μπορείτε να με ρωτήσετε
Καλοταξιδοι να ειστε
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλοτάξιδο να είναι Δημοσθένη! Εμας εδώ άσε μας να γκρινιαζουμε! Στην πραγματικότητα αυτό που θέλουμε είναι να βλέπουμε όλες τις μοτοσυκλέτες της κατηγορίας εδώ και στο δρόμο.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Εννοείται μην κοιτάς που κάποιοι γυρνάνε από Ελάτη μέσω Γερμανίας (σχολή ΦΟΙΝΙΚΑΣ/ΦΑΡΣΑ) και βλέπουν 230 στο κοντέρ τους, όλοι εμείς οι υπόλοιποι με το όριο πάμε. Πάμε και με λιγότερα αν γυρνάμε βράδυ με ντακαρίσιο μηχανάκι που έχει φώτα με ασετυλίνη όπως κάποτε που τα έφτιαχνες με λίγο στουπί αντί για φιτίλι και σβήνει μόνο του όποτε θέλει εκείνο, όπως έκαναν τα γαϊδούρια που... μουλάρωναν.

Το θέμα δεν είναι αυτό, είναι η έκπληξη "το είδα με 130 στην ΕΟ και έμοιαζε άνετο"

Δηλαδή ξέρω 'γω ένα Vstrom650 του 2005 στα 130 ζορίζεται. Ή ένα Τενερέ 750/Άφρικα 750/Πενφέ R80μόνογιαγνώστες. Να μου πείς ότι είδες CBF125 δικάβαλο με 130 και έμοιαζε άνετο, να εκπλαγώ και εγώ με την ποιότητα του τσίπουρου που κατανάλωσες πριν γράψεις.

Μήπως στην προσπάθεια να εκθειάσουμε την κυρά Χόντα Χαμαμάτσου έχουμε χάσει το μέτρο;
Μόνο εγώ κατάλαβα ότι ο Γιάννης αυτό το έγραψε χαριτολογώντας και φυσικά η φράση εννοεί ότι στα 130 ΔΕΝ ζορίζεται.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για μένα το μόνο φάουλ, είναι να πάρεις ονοφ και να μην κάνεις οφ.....είναι λάθος επιλογή σαν χρηση
Κωστα και εγω αυτης της αποψης ημουν αλλα...
Τα ον οφ με τις μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων διαχειριζονται καλυτερα τις κακοτεχνιες του δρομου.
Φορτωνονται ευκολα
Ειναι συνηθως ανετα για συνεπιβατη.

(Τα αναφερω γιατι και εγω κοιτουσα για την xr πλευρα αλλα τα παραπανω συν η υψηλοτερη καταναλωση του συγκεκριμενου με εκαναν να μην μπορω να φυγω απο τα on/off.)
 
Top Bottom