Νέo Honda Transalp;!

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα και εγω αυτης της αποψης ημουν αλλα...
Τα ον οφ με τις μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων διαχειριζονται καλυτερα τις κακοτεχνιες του δρομου.
Φορτωνονται ευκολα
Ειναι συνηθως ανετα για συνεπιβατη.

(Τα αναφερω γιατι και εγω κοιτουσα για την xr πλευρα αλλα τα παραπανω συν η υψηλοτερη καταναλωση του συγκεκριμενου με εκαναν να μην μπορω να φυγω απο τα on/off.)
Ναι....αλλά τα πλεονεκτήματα ενός ον είναι πιο ουσιαστικά από αυτά που αναφέρεις
Προσωπικές απόψεις βέβαια και ο καθένας όπως βολεύεται στο τελος
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ναι....αλλά τα πλεονεκτήματα ενός ον είναι πιο ουσιαστικά από αυτά που αναφέρεις
Προσωπικές απόψεις βέβαια και ο καθένας όπως βολεύεται στο τελος
Συμφωνώ μαζι σου και σιγουρα θα ειναι πιο κατάλληλο για την ον χρήση απο θέμα οδηγικής συμπεριφοράς και ασφαλείας.
Απλα τις σκέψεις μου πιο πολυ αραδιάζω γιατι θα ηθελα πολυ ενα sport touring αλλα με σταματάνε οι παραπανω σκέψεις.
(Σταματαω το off topic καθώς το θέμα ειναι αλλο)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Κωστα και εγω αυτης της αποψης ημουν αλλα...
Τα ον οφ με τις μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων διαχειριζονται καλυτερα τις κακοτεχνιες του δρομου.
Φορτωνονται ευκολα
Ειναι συνηθως ανετα για συνεπιβατη.

(Τα αναφερω γιατι και εγω κοιτουσα για την xr πλευρα αλλα τα παραπανω συν η υψηλοτερη καταναλωση του συγκεκριμενου με εκαναν να μην μπορω να φυγω απο τα on/off.)
Σωστός. Κι εγώ το 800 παράλληλα με το 640 το είχα εδώ και 2-3 χρόνια και η αίσθηση που σου δίνει στους βομβαρδισμένους Ελληνικούς δρόμους είναι τέλεια. Δύσκολα θα ξαναπαιρνα καθαρό street. H Eλλάδα θέλει 4χ4 και on-off!! Μια καλή ανάρτηση όμως να το αναφέρουμε και αυτό με ρυθμίσεις έχει αξία σε κάθε έδαφος.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Μετά από 5 μήνες συμβίωσης μαζί του το δικό μου feedback είναι το εξής:
Στα συν
Καλή ποιότητα κατασκευής , κινητήρας πολύ δυνατός, ταξίδι 3 βαλιτσο με συνεπιβάτη πολυ άνετο, κατανάλωση εξαιρετική (4.5/100 με σπορ οδήγηση τις περισσότερες φορές) αναρτήσεις για Ελλάδα άνετες όπου ΝΑΙ είναι μαλακες αλλά δεν ένιωσα ούτε μια στιγμή να θέλουν να με πετάξουν εκτός δρόμου, υποκειμενικά όμορφη μηχανή από κοντά, σασμάν ακρίβειας, εξάτμιση μαζεμένη και όχι σαν θερμοσίφωνας με ήχο aftermarket.

Στα μείον
Λάστιχα με σαμπρέλες , δεν έχει cruise control, φανάρι μπροστά από 500x,

ότι απορία έχετε μπορείτε να με ρωτήσετε
Καλοταξιδοι να είστε
Ερωτήσεις
Είναι αυτό που περίμενες να είναι αυτή η μηχανή , περισσότερο η λιγότερο ?
Πόσο την αγόρασες ?
Θα την εμπιστευτείς αν θέλεις να πας ένα ταξίδι πολλών χιλιομέτρων ? διπλός
Ποια είναι η αίσθηση της σε πολύ κίνηση όσο αφορά την ευελιξία της ?
 

dimosthenes

Μέλος
Όνομα
Δημοσθενης
Μοτό
Transalp Xl750
Στο θέμα κινητήρα είναι περισσότερο από αυτό που περίμενα αλλά αυτό είναι καλοδεχούμενο.
Στα υπόλοιπα καθώς προέρχομαι από naked street μηχανή η άνεση στο ταξίδι είναι η μέρα με την νύχτα (κύλιση, άνεμο κάλυψη, άνετη σέλα για δυο άτομα)
Μαζί με θερμαινόμενα, κεντρικό στάντ και πρίζα φόρτισης μου βγήκε 11.700€.
Σαν μηχανή την εμπιστεύομαι για να κάνω μεγάλα ταξίδια μόνος ή και δικαβαλος η σαμπρέλες είναι το μοναδικό σημείο που με αγχώνει καθώς δεν έχω καθόλου εμπειρία και δεν ξέρω εάν θέλω να μπω στην διαδικασία να κουβαλώ ένα μίνι συνεργείο.
Θα σου μιλήσω ειλικρινά, είναι αρκετά ευέλικτη μηχανή αλλά δεν συγκρίνεται μέσα στην πόλη με μια που έχει 17’ τροχό και αυτό γιατί έχει σχετικά ψηλά το κέντρο βάρους.
Δεν το έχω μετανιώσει και παρόλο που την έχω για τον ελεύθερο χρόνο έχω κάνει μαζί της 6000k χλμ. Και ετοιμάζομαι για το πρώτο μεγάλο ταξίδι στο εξωτερικό την επόμενη εβδομάδα.
Για εμένα εάν την έβγαζαν με 19’ μπροστινό και tubeless θα ήταν dream machine.

Υ.Γ έκανα και ένα σχολείο για adventure οδήγηση όπου η μηχανή τα πήγε εξαιρετικά όταν κλείνεις τα ηλεκτρονικά της
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Εγώ που προέρχομαι από on-off όταν το οδήγησα και έπεσα σε κίνηση επιστρέφοντας το το βρήκα σούπερ εύκολο με εξαιρετικά μαλακό συμπλέκτη (πολύ πιο μαλακό από το Τ7).
Συνολικά πολύ καλό handling.
Μετά έγραψα πως με ξενέρωσε ... και ακόμα πιο μετά πως θέλω να το οδηγήσω ξανά... ΆΒΥΣΣΟΣ!!!!
Πως τον είπαμε τον ψυχολόγο;
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν υπάρχει κάτι περίεργο σε αυτό που γράφεις. Το ΤΑ750 κακή μοτοσυκλέτα δεν είναι, κάθε άλλο, έχει τα περισσότερα από τα στοιχεία που περιμένει κανείς σε ένα σύγχρονο ονοφ σε ένα καλά μελετημένο πακέτο για τον μέσο αναβάτη. Το κλίμα στην συζήτηση γίνεται θερμό όταν οι φανατικοί της Η ξεκινάνε τα δικά τους, σε όλα έχουν άδικο τελικά και... Παραμένουν αμετανόητοι στο "είμαστε οι καλύτεροι".
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Το κλίμα στην συζήτηση γίνεται θερμό όταν οι φανατικοί της Η ξεκινάνε τα δικά τους, σε όλα έχουν άδικο τελικά και... Παραμένουν αμετανόητοι στο "είμαστε οι καλύτεροι".
Οι φανατικοί της Η είναι οπως οι φανατικοί της κάθε μάρκας που υπάρχει,της κάθε ομάδας που υπάρχει και ούτω καθεξής.
Έτσι είναι στην καθημερινότητά τους.
Ότι υπάρχει στην ιδιοκτησία τους είναι πάντα το καλύτερο για αυτούς.
Εν τέλει το transalp δεν είναι κακό μηχανάκι.
Εάν αυτούς τους φτάνει εμένα μου περισσεύει...
Καλημέρες!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μισό λεπτό Θένο γιατί το πάμε αλλού.

Θα αγόραζες 990 αν δεν ήταν το καλύτερο για εσένα; Πιο πιθανό θεωρώ το όχι (δεν ξέρω πόσο επιρρεπής είναι κάθε άνθρωπος στην διαφήμιση, δεν έχω πάρει τέτοια εντύπωση). Οπότε θα το πάρεις, θα το υποστηρίξεις (και πρέπει να πω ξανά ότι είχες δίκιο σε ότι αφορά την λειτουργία αυτής της final edition) και καλά κάνεις.

Την στιγμή που θα αρχίσει η συζήτηση "το καλύτερο για εμένα πρέπει να το λουστούν όλοι ως καλύτερο" κάπου χάνεται η μπάλα, αν δεν κάνουμε πλάκα, καλή ώρα με τα "όλοι πενφέ θα πάρετε" κλπ.

Εδώ μέσα διαβάσαμε ότι οι μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι καλύτερες από ρυθμιζόμενες του ανταγωνισμού, ότι το μοτέρ θάβει τον ανταγωνισμό και πολλά άλλα που τελικά τίποτα δεν βγαίνει αληθινό ούτε στην θεωρία ούτε στην πράξη και καταλήξαμε σε ανέκδοτα "μπλε φεγγάρι με ανάδρομο ερμή και παλίρροια στο λιμάνι του Άνκορατζ το ΤΑ υπερτερεί σε..."
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Νομίζω ασχολείσαι πολύ περισσότερο από όσο αξίζει με αυτούς που σέ χαλάνε είτε είναι φανατικοί εταιρείας ομάδας κτλ είτε πουλάνε ακριβά μεταχειρισμένα...
Και για το τελευταίο αφού βρίσκουν και το κάνουν καλά κάνουν και εγώ θά τό έκανα... εσένα τί σέ ενοχλεί?
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ο περισσότερος κόσμος αγοράζει μηχανάκι με το μέτρο του εφικτού πάντως. Το αν θα το υποστήριξει ή όχι δεν έχει σχέση με το αν το αγόρασε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μισό λεπτό Θένο γιατί το πάμε αλλού.

Θα αγόραζες 990 αν δεν ήταν το καλύτερο για εσένα; Πιο πιθανό θεωρώ το όχι (δεν ξέρω πόσο επιρρεπής είναι κάθε άνθρωπος στην διαφήμιση, δεν έχω πάρει τέτοια εντύπωση). Οπότε θα το πάρεις, θα το υποστηρίξεις (και πρέπει να πω ξανά ότι είχες δίκιο σε ότι αφορά την λειτουργία αυτής της final edition) και καλά κάνεις.

Την στιγμή που θα αρχίσει η συζήτηση "το καλύτερο για εμένα πρέπει να το λουστούν όλοι ως καλύτερο" κάπου χάνεται η μπάλα, αν δεν κάνουμε πλάκα, καλή ώρα με τα "όλοι πενφέ θα πάρετε" κλπ.

Εδώ μέσα διαβάσαμε ότι οι μη ρυθμιζόμενες αναρτήσεις είναι καλύτερες από ρυθμιζόμενες του ανταγωνισμού, ότι το μοτέρ θάβει τον ανταγωνισμό και πολλά άλλα που τελικά τίποτα δεν βγαίνει αληθινό ούτε στην θεωρία ούτε στην πράξη και καταλήξαμε σε ανέκδοτα "μπλε φεγγάρι με ανάδρομο ερμή και παλίρροια στο λιμάνι του Άνκορατζ το ΤΑ υπερτερεί σε..."
Το 990 αγοράστηκε Γιάννη διότι ήθελα αποκλειστικά αυτό.
Με τα υπέρ και τα κατά του.
Ποτέ δεν το υποστήριξα φανατικά σε κανέναν.
Μόνο στον εαυτό μου...
Και στην πράξη βλέπεις εν τέλει τι πραγματικά έχεις ψωνίσει όταν σε κάθε βόλτα που πας μαζί του σε κάνει να χαμογελάς σαν μικρό παιδί...:ok:
Όλα τα υπόλοιπα είναι να 'χουμε να λέμε...
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Το 990 αγοράστηκε Γιάννη διότι ήθελα αποκλειστικά αυτό.
Με τα υπέρ και τα κατά του.
Ποτέ δεν το υποστήριξα φανατικά σε κανέναν.
Μόνο στον εαυτό μου...
Και στην πράξη βλέπεις εν τέλει τι πραγματικά έχεις ψωνίσει όταν σε κάθε βόλτα που πας μαζί του σε κάνει να χαμογελάς σαν μικρό παιδί...:ok:
Όλα τα υπόλοιπα είναι να 'χουμε να λέμε...
Νομίζω ότι αν σου δίναμε ένα ΤΑ να πας βόλτα πάλι θα χαμογελούσες σαν μικρό παιδί!!!χαχαχχχ


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Νομίζω ότι αν σου δίναμε ένα ΤΑ να πας βόλτα πάλι θα χαμογελούσες σαν μικρό παιδί!!!χαχαχχχ


Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Μάλλον δεν κατάλαβες το σκεπτικό μου...
Το 990 ήταν πάντα το παιχνίδι που ήθελα...
Transalp δεν ζήτησα ποτέ... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom