Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καταλαβα...Εχω πολυ ψαξιμο ακομα πριν καταλληξω καπου...
Χρονος αυτη την περιοδο δεν υπαρχει για σεμιναριο αλλα να σου πω την αληθεια το ειχα στο μυαλο μου.
Αυτος ειναι και ο λογος που ειπα να αποσπασω μερικες πληροφοριες απο εσας....

Ευχαριστω για τους ''καλους'' προβληματισμους.. Θα συνεχισω το διαβασμα!!
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις mirrorless... Η τιμή σε σχέση με τις αντίστοιχες dslr τι λένε?
Κώστα μου, οι τιμές είναι ανάλογες της ποιότητας και των τεχνικών χαρακτηριστικών. Το σώμα της Nikon D7100 κάνει 600€, ενώ η Sony A6000 που στα περισσότερα σημεία έχει λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά κάνει 400€. Η Α6300 στοιχίζει 770€ αλλά είναι σε άλλο επίπεδο. Και όλα αυτά σε μέγεθος κατά 1/3 μικρότερο και στο μισό βάρος....




Εδώ ένα συγκριτικό τεχνικών χαρακτηριστικών: http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Nikon-D7100

Πολλοί πιστεύουν πως οι mirrorless είναι καλές compact ή compact με εναλλάξιμους φακούς. Καμία σχέση.
Διαβάστε εδώ: http://www.itech4u.gr/component/k2/item/6361-mirrorless-fotografikes-se-apla-ellinika/6361-mirrorless-fotografikes-se-apla-ellinika?fref=gc&dti=310062632386032

Στη πραγματικότητα οι mirrorless APS-C κοντράρονται ευθέως με τις αντίστοιχες dslr με ένα κυρίως μειονέκτημα, το μικρότερο εύρος επιλογής φακών. Ήδη όμως το τοπίο αλλάζει. Άλλες διαφορές όπως είναι το ηλεκτρονικό σκόπευτρο ή ένα μικρό Lag στην εστίαση (και αυτό έχει πλέον βελτιωθεί πολύ στα τελευταία μοντέλα (π.χ. Α6300)) θεωρώ πως αφορούν κυρίως επαγγελματίες του χώρου αν κι έχω δει πολλούς να δουλεύουν με απαράδεκτα μοντέλα. Συνήθως ψαγμένοι ερασιτέχνες παίρνουν τα καλά μοντέλα π.χ. της Nikon (D500, D810, D850) αλλά αυτούς σίγουρα δεν τους απασχολεί το μεγάλο μέγεθος. Κάποτε για να έχεις αξιόλογη APS-C έπρεπε να πάρεις την D300 που ήταν το ίδιο γκουμούτσα με την D700 που όμως ήταν full frame. Το γεγονός ότι οι ερασιτεχνικές DSLR ολοένα και "μαζεύουν" σε μέγεθος δείχνει κάτι, τουλάχιστον σε ότι αφορά την πρακτικότητα.

Να σημειώσω εδώ ότι οι full frame mirrorless της Sony έχουν το ίδιο μέγεθος με τις APS-C της Nikon και το αποτέλεσμα είναι χαοτικά υπέρ της full frame (Sony). Γιατί λοιπόν να δώσω 600€ ή 1100€ για να πάρω τις D7100 ή D7500 όταν με 800€ ή 1200€ μπορώ να πάρω την Α7 ή την Α7 mark2 που είναι και full frame μηχανές και πολύ πιο εργονομικές με άμεσα κουμπιά (που ανέφερε και ο Αλέξανδρος @achalatsis ) σε σχέση με τις Nikon APS-C.
Και μπορεί μέχρι σήμερα ακόμη να υπάρχει το πλεονέκτημα των φακών υπέρ των dslr, αλλά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει άλματα από τη Sony και την έχουν ακολουθήσει και άλλες εταιρίες όπως η Zeiss, Sigma και η Tokina, βγάζοντας φακούς e-mount χωρίς αντάπτορα.

Εγώ έχω ακόμη την NEX-6 την οποία θα κρατήσω για τις μοτο-εξορμήσεις αλλά ήδη έχω αγοράσει τον πρώτο full frame φακό Sony (μακρο 50άρης) που δουλεύει μια χαρά σε αυτήν που έχω και όταν θα αντέχει η τσέπη μου θα πάρω και μια full frame mirrorless της Sony αλλά όχι για χρήση με τη μοτοσυκλέτα.

Δεν λέω πως ντε και καλά είναι καλύτερες, λέω πως εμένα ΠΛΕΟΝ με βολεύουν περισσότερο χωρίς να υστερούν σε ποιότητα εικόνας, έχοντας χρησιμοποιήσει SLR και DSLR από το 1990 μέχρι και το 2013.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ενδιαφερον....μαλλον στην πορεια θα παρουν μεγαλο μεριδιο της αγορας.
Ωραια να υπαρχουν επιλογες στα παιχνιδια μας.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ειχα βγει μια βολτα να δω μηχανες και να τις πιασω στα χερια μου ωστε να καταλαβω την διαφορα μεταξυ dslr και mirrorless.
Για να μην μακρυγορω, με προβληματισαν οι mirrorless γιατι ισως ειναι δυσκολες στον χειρισμο λογω μικρου μεγεθους.

Ταυτοχρονα βρισκω στοκ την nikon d3400 με kit φακο vr στα 360€,που μου την ειχε προτεινει ηδη ο @achalatsis πιο πανω...

Οποτε σκεφτηκα μην χαλασω χρηματα για μια καλυτερη και να τα χαλασω σε φακους,μιας και απ'οτι καταλαβα τις φωτο τις κανουν οι φακοι και το ματι.
Απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με φωτογραφικη και δεν ξερω αν θα την κρατησω, σαν χομπι.

Ηδη περιμενω ζελατινα για την οθονη,και οταν γυρισω Αθηνα θα ψαξω για τριποδο.

Να ευχαριστησω θερμα οσους ζαλισα και με βοηθησαν,δεν χρειαζεται να πω ονοματα ξερουν αυτοι!!
:yes::pht2;:friendship:
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ειχα βγει μια βολτα να δω μηχανες και να τις πιασω στα χερια μου ωστε να καταλαβω την διαφορα μεταξυ dslr και mirrorless.
Για να μην μακρυγορω, με προβληματισαν οι mirrorless γιατι ισως ειναι δυσκολες στον χειρισμο λογω μικρου μεγεθους.

Ταυτοχρονα βρισκω στοκ την nikon d3400 με kit φακο vr στα 360€,που μου την ειχε προτεινει ηδη ο @achalatsis πιο πανω...

Οποτε σκεφτηκα μην χαλασω χρηματα για μια καλυτερη και να τα χαλασω σε φακους,μιας και απ'οτι καταλαβα τις φωτο τις κανουν οι φακοι και το ματι.
Απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με φωτογραφικη και δεν ξερω αν θα την κρατησω, σαν χομπι.

Ηδη περιμενω ζελατινα για την οθονη,και οταν γυρισω Αθηνα θα ψαξω για τριποδο.

Να ευχαριστησω θερμα οσους ζαλισα και με βοηθησαν,δεν χρειαζεται να πω ονοματα ξερουν αυτοι!!
:yes::pht2;:friendship:

Με yes!!!!! Καλά σουταρίσματα, κι ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε!! :friendship:
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Ειχα βγει μια βολτα να δω μηχανες και να τις πιασω στα χερια μου ωστε να καταλαβω την διαφορα μεταξυ dslr και mirrorless.
Για να μην μακρυγορω, με προβληματισαν οι mirrorless γιατι ισως ειναι δυσκολες στον χειρισμο λογω μικρου μεγεθους.

Ταυτοχρονα βρισκω στοκ την nikon d3400 με kit φακο vr στα 360€,που μου την ειχε προτεινει ηδη ο @achalatsis πιο πανω...

Οποτε σκεφτηκα μην χαλασω χρηματα για μια καλυτερη και να τα χαλασω σε φακους,μιας και απ'οτι καταλαβα τις φωτο τις κανουν οι φακοι και το ματι.
Απο την αλλη ειναι η πρωτη φορα που θα ασχοληθω με φωτογραφικη και δεν ξερω αν θα την κρατησω, σαν χομπι.

Ηδη περιμενω ζελατινα για την οθονη,και οταν γυρισω Αθηνα θα ψαξω για τριποδο.

Να ευχαριστησω θερμα οσους ζαλισα και με βοηθησαν,δεν χρειαζεται να πω ονοματα ξερουν αυτοι!!
:yes::pht2;:friendship:
που την βρηκες 360?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
@ibar Κοτσοβολο ενα κομματι μέσω γνωστού εκατσε κατα τύχη.
Απλα ηταν ανοιγμένο το κουτί αλλα ολα κομπλε με τις ζελατίνες και εγγύηση κανονικα.

Edit: Νομιζω παιζει στα media markt στα 380 αλλα αν δεν κανω λαθος ειναι χωρις vr.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
:l2: και του λεω απο ποιον?
Ο Σταύρος είναι ένας καλός επαγγελματίας και πάντα διαθέσιμος να βοηθήσει.
Συν το ότι είναι και συμφορουμίτης...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
:l2: και του λεω απο ποιον?
Αν έχεις αυτοκόλλητο στη μηχανή, μην πεις τίποτα... Θα σου πει αυτός.
Αν δεν έχεις... Πάλι αυτός θα σου πει. :p
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Να κανω μια ερωτηση ίσως χαζη.
Μετα απο πολυ λιγο καιρο και 250 κλικ με την μηχανη θα ηθελα να ρωτησω.
Αξίζει να παρω τωρα εναν 30αρη,αν και απειρος ακομα , ώστε να φωτογραφίζω τοπία κτλ τωρα που θα ειμαι διακοπες η καλυτερα να κατσω με τον 18-55 ακομα να βρω τις αδυναμίες του ώστε να εκτίμηση τον σταθερό αργοτερα;
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Ξεκινώ λέγοντας πως δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις.

Στο θέμα φωτογραφία σχεδόν πάντα μια απόφαση έχει να κάνει με το πόσο πολύ σου αρέσει τελικά το σπορ. Αν έχεις καταλάβει πως σου αρέσει και αισθάνεσαι ασφαλής με αυτή την απόφαση θα σου έλεγα πως πάντα οι σταθεροί φακοί είναι προτιμότεροι για να μάθεις φωτογραφία.
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
@kon/nos καλησπέρα...Καταρχήν εννοείς τον 35αρι....Όντως ο συγκεκριμένος είναι ο πρώτος φακός που αγοράζουν ολοι μετά τον Κιτ φακό...Είναι όμως όπως θα δεις και ο πρώτος που πουλάνε όλοι...μια αναζήτηση στο fb σε ομάδες πώλησης φωτό/κων ειδών θα σε πείσει...Για μένα αν θες να δεις αναβάθμιση θα πάρεις έναν φακό όχι σταθερό αλλά ζουμ με ανοιχτό διάφραγμα όπως ο sigma 17-50 2,8 και εκεί θα δεις πραγματική αναβάθμιση σε σχέση με τον κιτ...Θα έχεις και τον 35 αρι έτσι στα 2,8...Και αργότερα παίρνεις και έναν τηλεφακό του τύπου 55-300 και είσαι κομπλέ σε αρκετά μεγάλο ευρος...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα συμφωνήσω με τον Τάκη.
Ο 35ρης σταθερός είναι πολύ καλός για πορτραίτα, πάρτυ και σε περιορίζει αρκετά.... Αλλα εχει τρομερό διάφραγμα στο 1.8.
Για τοπία νομίζω ότι ένας ευρυγωνιος είναι μονοδρομος:p
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Σωστά για τοπία δε κάνει γιατί είναι ίσος με σχεδόν 52άρι.

Πάντως για όπου κάνει (πορτραίτο, φωτογραφία δρόμου κτλ) θα ξυρίζει σε σχέση με τους ζουμ. Επιπλέον, ένας κατ' ουσίαν 50άρης είναι πάντα must να υπάρχει ως φακός. O 18-55 που έχεις είναι στη πράξη περίπου 27-80, όχι άσχημα αλλά όχι ιδανικά. Δε θα σταθώ στο θέμα των διαφραγμάτων γιατί σε καλό φωτισμό έτσι και αλλιώς θέλεις μικρά διαφράγματα (μεγάλα νούμερα) για να έχεις καλό βάθος πεδίου.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Πραγματικά μπορούμε να μιλαμε για χρόνια ποιος ειναι εναι ο καλύτερος φωτοεξοπλισμός για έναν μοτοσυκλετιστή
Γιατι και οι εποχές αλλαζουν γρήγορα και εξελίσετε συνεχώς και η τεχνολογια γυρω απο την φωτογραφία
Ετσι όλα ειναι πολυ σχετικά \βάρος όγκος και τι θελει ναι κλικάρι και ο καθένας μας ποιο πολυ
και φυσικά ποσό πάθος και αγάπη εχεις για την φωτογραφία ..
Για μενα οι σύγχρονες DSLR ειναι κορυφη πλέον σε πολλά θέματα γιατι έχουν την δυνατότητα να εμβαθυνεις όπου τραβά η ψυχή σου
απο macro ας πούμε έως telezoom πουλιά, άγρια ζωή κτλ.
Ειμαι κολλημένος Nikonάκιας τα τελευταία 15 χρόνια και πέρασαν πολλά σωματα DX πρώτου φτάσω σε FX
όπου εκει αλλάζουν πολλά πράγματα κύριος στην ποιότητα .
Στα περισσότερα ταξιδιωτικά μου πλέον η μια πλαϊνή βαλίτσα ισα ισα χωρά τα φωτογραφικά μου τσιμπράγκαλα
τρίποδα φακούς σωματα κάμερες φορτιστές κτλ κτλ γιατι εχω τρελλα και ειναι σχεδόν αυτοσκοπός η φωτογράφιση πέρα απο το ταξίδι .

Τώρα στο παιχνίδι μέ τους φακούς ..
Οι σταθεροί πατάνε σχεδόν τους περισσότερους ζουμ αν θέλεις ποιότητα και οξύτητα ..
αλλα χάνεις σε εύρος και αρκετό χρονο βάζε βγάλε φακούς στα σωματα ..

Οταν μιλαμε για μοτοσυκλέτα
όμως μιλαμε για ταξίδι travel και street photography ..
ένας 35αρης για μενα ειναι ότι καλύτερο μπορεις να έχεις μαζι σου ..
μαθαινεις πραγματικά τι πάει να πει φωτογραφία ..
ελαφρύς ταχυτατος και φωτεινός για κατι τέτοιο ..
μπορεις να βγάλεις καλές προσωπογραφίες με το γύρο περιβάλλον απο τα πρόσωπα,
ομαδες ανθρώπων, κτήρια μέσα σε σπίτια χωρις σχεδόν καθόλου φωτισμό και χωρις φλας εννοήται,
να πεις καλες ιστοριες με τις εικονες μεχρι και καλές φωτογραφίες τοπίου χωρίς παραμορφώσεις ..

Αν θέλεις να κανεις ενα να βήμα ποιο πάνω όμως στα τοπία θα παίξεις με ευρυγώνιους .με έναν 24αρι ας πούμε .
και αν θέλεις να εμβαθύνεις στα πορτρέτα πας στα 85mm

ενας ζουμ ειναι ποιο all around ομως
και μπορεί να σε σώσει απο το βγάλε βάλε ,
όπως ένας 70-200 θα σε σώσει άπο πολλά αλλα για να πάρεις ενα καλο φακό ζουμ με 2.8 περνάς το χιλιάρικο στα FX σωματα

και αν σε αρέσει η μακρο φωτογράφιση θα πας σε.....

και πάει λεγοντας
έναν «φωτογράφο» ότι και να τον δωσεις θα σε βγάλει
σούπερ φωτός και έναν άσχετο με το θέμα δωσ´τον ότι καλύτερο υπάρχει απο εξοπλισμό και ανάθεμα αν σε βγάλει μια καλή φωτο !!

Αν σε μπερδεβουν ολα αυτά μια χαρα φωτογραφιες μπορεις να εχεις πλέον απο τα ταξίδια σου
και απο το κινητό σου χωρίς να κουβαλάς καθόλου βάρος!!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κατ αρχας @STF μην με προκαλείς με τις χαζές ρωτήσεις γιατι δεν ξερεις που μπορω μα φτασω.:p

Αρχικά να πω οτι οι απαντησεις σας με προβλημάτισαν θετικά. Δηλαδη ίσως να μην ειναι ο φακός που ψαχνω ο 35, οντως αυτόν εννοούσα @ztakisg16 , καθώς παρατήρησα οτι με εχει τραβήξει τα τοπία αλλα και η νυχτερινή φωτογράφιση πόλεων.

Απο εκει και περα ειναι και αυτο που πίστευα απο την αρχη.
Ενα άπειρο ματι σαν το δικό μου ίσως δεν μπορει να εκτιμήσει εναν τοσο καλο φακό με τοσο μεγάλα διάφραγματα.

Ίσως ένας φακός Ζοοm με σταθερό f μπορέσει να μου δώσει καλυτερα αποτελέσματα ως άπειρος, οχι ομως πιο σωστα καθώς εχω καταλαβει οτι ένας σταθερός φακός λόγω της δυσκολίας του σε κανει καλυτερο.

Όποτε ίσως κοιταξω τον Tamron(απόψεις;) η τον Tokina που προτάθηκε παραπανω.
Σταθεροί ευρυγώνιοι για dx δεν υπαρχουν;
Κοίταξα και δεν βρηκα κατι...

@tattoopanther Εχεις δικιο. Καθε εξοπλισμός εχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.
Στεναχωριέμαι πολυ που εχω παει σε μέρη και τα εχω φωτογραφίσει μονο με το κινητο.
Ίσως και το αμαξι να ειναι πιο βολικό αλλα επιλέγουμε να ταξιδεύουμε με μηχανη.
Ολα ειναι στο μυαλο...!!

Μεταχειρισμένο φακό απ εξω αξίζει παιδια η υπαρχουν φθορές και μπορει να την πατήσουμε;
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Κατ αρχας @STF
Μεταχειρισμένο φακό απ εξω αξίζει παιδια η υπαρχουν φθορές και μπορει να την πατήσουμε;
Αν ειναι αξιοπιστο το μαγαζι και εχει ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ reviews για μενα αξιζει.
Εχω παρει 2 φορες.
Ο ενας ακριβός και δεν φοβήθηκα.
 
Top Bottom