Ο ΦΩΤΟμοτοσυκλετιστης...και οι επιλογες του!

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι 52mm...Και ας γράφει dx...Και κ 18-300 του Κώστα είναι 27-450mm..
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Eπομενως για παραδειγμα ο
Nikon AF-S DX Nikkor 35mm f/1.8G
ειναι 35mm η 52mm???

Μπερδευτηκα τωρα...
Για την ακρίβεια είναι 52,5mm και είναι πολύ καλός. Αν θες να μάθεις φωτογραφία ξεκινάς με αυτόν. Γνώμη μου πάντα, την ακούς ή την πετάς!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για την ακρίβεια είναι 52,5mm και είναι πολύ καλός. Αν θες να μάθεις φωτογραφία ξεκινάς με αυτόν. Γνώμη μου πάντα, την ακούς ή την πετάς!
Απ οτι εχω καταλαβει για να μαθεις να φωτογραφίζεις ένας 50αρης ειναι αναγκαίος.
Πιστευω ετσι θα μαθεις να τοποθετείς το θέμα στο κάδρο σου και να εφαρμόζεις τους κανόνες της φωτογραφίας.
Αρα μαλλον για εκει με βλεπω.
Και αφού μαθω το χομπι θα κοιταξω και τον τομέα της ευχρηστιας...


Off topic on:
Παντως παιδια ασχετο, αλλα πιστευω καλο ειναι να γραφτεί.
Τωρα ξεκιναω την φωτογραφία ουσιαστικα και εχω παρατηρήσει οτι βλεπω πολλα πραγματα απο αλλη οπτική γωνία απ οτι τα εβλεπα πριν.
Επίσης παρατηρώ πραγματα που πριν δεν έδινα καν σημασια.
Θεωρώ οτι ειναι ενα πολυ καλο χομπι, δημιουργικό και οχι μονο....
Off topic off.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πριν από λίγα χρόνια ήμουν από αυτούς που αφόριζα τη ψηφιακή φωτογραφία, κυρίως για τις επεμβάσεις που γινόντουσαν εκ των υστέρων π.χ. στο photoshop. Το θεωρούσα κλεψιά!
Μέχρι σήμερα δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την εκ των υστέρων επεξεργασία αλλά το πέρασμα των ετών μου ξεκλείδωσε τη συντηρητική σκέψη που είχα λόγο στερεοτύπων άλλων εποχών. Τώρα βλέπω πως η φωτογραφία έχει διπλή διάσταση, όχι μόνο τη στιγμή της φωτογράφισης αλλά και μετά από αυτήν, θεωρώ δηλαδή πως και η επεξεργασία ενίοτε μπορεί να θεωρηθεί τέχνη.
Μακάρι να βρω κάποτε το χρόνο να εντρυφήσω και σε αυτό το κομμάτι της φωτογραφίας.
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Για μενα τα προγράμματα επεξεργασιας ειναι ο σύγχρονος σκοτεινός θάλαμος .
Και τότε υπήρχε επεξεργασία με τα χρωματα κολάζ φτιαχτή σέπια και κυανοτυπία και αλλα κόλπα όποτε ειναι φυσικό να εξελίσσονται σε digital στις μέρες μας .

Άσχετο αλλα σχετικό
Οταν βγήκαν οι πρώτες ζωγραφιές απο αερογραφους δεν τις δέχτηκαν οι τότε κριτικοί και κύκλοι της τέχνης και γενικά τον αερογραφο ως μέσο ζωγραφικής τους φάνηκε υπέρεαλιστικη απεικόνιση της πραγματικότητας ..
Με τα χρόνια αναγνωριστικε και αυτός όπως το πινέλο κτλ..

όπως η εσωτερική έμπνευση και παρόρμηση της κάθε ψυχής δεν εχει σύνορα και όρια
ετσι και η τέχνη πιςτευω δεν πρέπει να εχει περιορισμούς .
 
Τελευταία επεξεργασία:

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Και εγώ κατά της επεξεργασίας ήμουν αλλά όταν είδα πόσο βελτίωση παίρνει και πόση λεπτομέρεια βγάζει μια φωτό στο lightroom ιδίως όταν είναι τραβηγμένη raw άλλαξα γνώμη...Για αυτό ίσως και όταν βάζεις μια φωτό στην βιβλιοθήκη του lightroom και πας να την επεξεργαστείς πατάς develop...Στην ουσία δλδ δεν την επεξεργαζεσαι αλλά την "εμφανίζεις"...
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Παιδια το lightroom μονο επι πληρωμη το βρισκουμε?
Υπαρχει κατι αλλο??Εννοειται με πμ....
 

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Παιδια το lightroom μονο επι πληρωμη το βρισκουμε?
Υπαρχει κατι αλλο??Εννοειται με πμ....
Το βρίσκεις σπασμένο ή δοκιμάζεις το gimp
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Άμα φωτογραφίζεις καταμεσήμερο χρειάζεσαι , επίσης ένα πολωτικό για γυάλινες επιφάνειες , ένα κόκκινο για ασπρόμαυρη φωτογραφία η αρτ νουαρ κτλ



Στην αύρα ...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ έχω ένα nd filter variable.
Κάνει την δουλειά που κάνουν τα γυαλια ηλίου στα μάτια μας και δίνουν την δυνατότητα να φωτογραφίζεις καταμεσήμερο με f4 και 80 ταχύτητα.
Το έχω βολευτεί.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Αυτο για το καταμεσημερο ειχα στο μυαλο μου.
Μιας και τωρα το καλοκαιρι ο ηλιος σε νησι ειναι εντονος..

Τα πολωτικα δεν κανουν για μεσημερι? Η για μεσημερι χρειαζεται μονο nd?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο για το καταμεσημερο ειχα στο μυαλο μου.
Μιας και τωρα το καλοκαιρι ο ηλιος σε νησι ειναι εντονος..

Τα πολωτικα δεν κανουν για μεσημερι? Η για μεσημερι χρειαζεται μονο nd?
Δεν έχω ιδέα για τα άλλα.... Περίμενε να μας πουν οι γνώστες
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ρε παιδες, μαλλον εχει ξανα αναφερθει εδω αλλα, εαν ξεκινουσατε τωρα τη φωτογραφια με dslr, ποιο θα ηταν εκεινο το σετ σωμα-φακος το οποιο θα περνατε;
Για πειραματισμους, εκμαθηση κτλ...;

Budget ταβανι κανα 500αρικο.
Thanks
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Ρε παιδες, μαλλον εχει ξανα αναφερθει εδω αλλα, εαν ξεκινουσατε τωρα τη φωτογραφια με dslr, ποιο θα ηταν εκεινο το σετ σωμα-φακος το οποιο θα περνατε;
Για πειραματισμους, εκμαθηση κτλ...;

Budget ταβανι κανα 500αρικο.
Thanks
Γιάννη, ψάχνομαι κι εγώ για μηχανούλα...σκέφτομαι όμως να παίξω με mirrorless που είναι πιο μανιτζέβελες και σε πολλές περιπτώσεις αντίστοιχης ποιότητας με DSLR...

Δες κι αυτό το ποστ του φίλου @STF...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Γιάννη, ψάχνομαι κι εγώ για μηχανούλα...σκέφτομαι όμως να παίξω με mirrorless που είναι πιο μανιτζέβελες και σε πολλές περιπτώσεις αντίστοιχης ποιότητας με DSLR...

Δες κι αυτό το ποστ του φίλου @STF...
Τις έχω δει Μάνο και σίγουρα είναι ευκολία λόγω όγκου :ok: αλλά φοβάμαι μήπως αρχίζει και μου αρέσει το άθλημα και ζητήσω κάτι πιο εξειδικευμένο.
Δηλαδή, ένα μεταχειρισμένο all around dslr set πιστεύω ότι είναι ιδανικό και στην τελική αν δε μου αρέσει το σπορ, το πουλάω και η χασούρα είναι μικρή.
(Μάλλον και τα 500 ευρώ που έχω ταβάνι είναι πάρα πολλά)
 
Top Bottom